КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" березня 2016 р. Справа№ 910/27722/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Агрикової О.В.
суддів: Чорногуза М.Г.
Мальченко А.О.
при секретарі судового засідання Білецькому Л.І.
від позивача - Акімова А.В. (дов. №167 від 25.12.2015 року);
від відповідача - не з`явились;
розглянувши апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс"
на рішення господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року
у справі №910/27722/15 (суддя Л.Г. Пукшин)
за позовом Комунального підприємства "Київський метрополітен", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс", м. Київ
про виселення з орендованого нерухомого майна частини переходу станції метро "Лук'янівська" -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Київський метрополітен" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс" про виселення з орендованого нерухомого майна частини переходу станції метро "Лук'янівська".
Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі № 910/27722/15 позовні вимоги задоволено повністю.
Виселено Товариство з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс" з нерухомого майна (частини вестибюлю (переходу), згідно з викопіюванням з Схеми тимчасового розташування МАФ, що знаходиться за адресою: станція метро "Лук'янівська", загальною площею 13,25 м кв.
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс" демонтувати тимчасові огороджуючи конструкції (кіоск Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс") що знаходиться за адресою: станція метро "Лук'янівська", загальною площею 13,25 м кВ.
Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс" звернулось з апеляційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі № 910/27722/15, в якій проосить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року повністю та прийняти нове рішення, яким припинити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмету спору. В обґрунтування апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що позивачем не доведено його право на звернення до суду із даним позовом, оскільки він не є власником спірного майна.
Відповідно до протоколу про автоматизований розподіл судової справи, апеляційна скарга була передана для розгляду колегій суддів у складі: головуючий суддя - Агрикова О.В., судді: Чорногуз М.Г., Мальченко А.О.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.02.2016 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „К.Ф. Імпекс" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 02.03.2016.
02.03.2016 року представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу в якому останній просив залишити апеляційну скаргу відповідача без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Представник позивача в судовому засіданні 02.03.2016 року надав суду пояснення, в яких заперечував проти доводів, викладених в апеляційній скарзі та просив суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі № 910/27722/15 без змін.
Згідно з частиною першою статті 99 ГПК в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених розділом XII ГПК.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку фактичних обставин даної господарської справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила наступне.
10.08.2011 між Комунальним підприємством "Київський метрополітен" (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "К.Ф.Імпекс" укладено договір про передачу майна комунальній власності територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду № 150-У(Ор)-11.(а.с. 23-27).
10.08.2011 року сторонами також було укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди, відповідно до якої сторони дійшли згоди доповнити договір оренди (а.с. 28-29).
Відповідно до п. 1.1. Договору, орендодавець на підставі рішення Київради від 29.04.2010 року № 590/4028 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (частину переходу), визначену відповідно до проектної документації, розробленої ДП "ПІ Укрметротунельпроект", тимчасовими огороджуючими конструкціями (кіосками) орендаря), далі - об'єкт оренди, за адресою: станція метро «Лук`янівська», для торгівлі непродовольчими товарами.
Відповідно до п. 2.1. Договору об'єктом оренди є частина переходу визначена відповідно до проектної документації, розробленої ДП "ПІ Укрометротунельпроект", тимчасовими огороджуючими конструкціями (кіосками) орендаря, загальною площею 13,25 кв.м., згідно з викопіюванням схеми тимчасового розташування МАФ, що складає невід'ємну частину цього договору.
У п. 2.4 Договору визначено, що об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі Комунального підприємства "Київський метрополітен".
На виконання умов договору позивачем було передано відповідачу в оренду частину вестибюлю на станції метро «Лук`янівська», загальною площею 13,25 кв.м, що підтверджується актом приймання-передачі майна в оренду від 14.10.2011 р. (а.с. 31).
У п. 9.1. Договору визначено, що цей договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і відповідно до рішення Київради від 29.04.2010 р. № 590/4028 діє з 10.08.2011 р. до 08.08.2014 р.
14.08.2014 року позивач направив відповідачу повідомлення № 11-03/611 у якому зазначав про те, що термін дії договору закінчився 08.08.2014 р., продовжуватись не буде та вимагав до 06.09.2014 р. звільнити об'єкт оренди та повернути його за актом приймання-передачі позивачу (а.с. 33).
Оскільки, відповідачем об'єкт оренди не було повернуто, позивач звернувся до суду з вимогами про виселення відповідача з орендованого приміщення та приведення його у належний стан.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до умов п. 4.14. Договору: "Орендар після припинення дії договору оренди та у разі відмови у продовженні договору оренди зобов'язаний протягом 30 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі Орендодавцю. У разі невиконання пункту 4.14. в силу вступає рішення Київради. При цьому оплата по договору нараховується Орендодавцем та сплачується Орендарем до дати фактичного повернення об'єкта оренди та підписання акту прийому-передачі."
У відповідності до ч. 1 ст. 763 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено. Аналогічна норма міститься і в ч. 2 ст. 291 ГК України.
Відповідно до умов п. 9.3. Договору: "Після закінчення строку дії цього договору його дія може бути продовжена на підставі рішення Київради."
Станом на момент звернення до суду, рішення Київської міської ради про продовження дії Договору оренди № 150-У(Ор)-11 - відсутнє.
Оскільки рішення про продовження строку дії Договору Київською міською радою не приймалось, доказів зворотного Відповідачем не надано, відсутні правові підстави для продовження користування відповідачем комунальним майном згідно Договору.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 12.05.2015 р. у справі № 910/21795/14.
Крім того, зі змісту статей 759, 763 і 764 ЦК України, частини другої статті 291 ГК України, частини другої статті 17 та частини другої статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" випливає, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на такий самий строк, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує орендодавець.
Відтак, якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.
Аналогічна правова позиція також викладена в п. 4.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 12 від 29.05.2013 р. "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна".
При цьому, як зазначалось вище, позивач листом від 14.08.2014 р. № 11-03/611 повідомляв відповідача про те, що Договір припинив свою дію 08.08.2014 р., продовжуватись не буде та про необхідність звільнити орендоване майно до 06.09.2014 р.
Враховуючи те, що дію Договору встановлено до 08.08.2014 р., місячний термін для направлення повідомлення про не продовження дії Договору (згідно ч. 2 ст. 17 ЗУ "Про оренду державного і комунального майна") сплинув 07.09.2014 р., вищезазначене повідомлення позивачем було надіслано вчасно.
Оскільки на час звернення позивача з позовом до суду Договір припинив свою дію у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, та відповідного рішення Київської міської ради, як то передбачено п. 9.3. Договору, не має, позивачем доведено, а відповідачем не спростовано факту припинення договірних відносин між сторонами за Договором.
Пунктом 7.5. Договору передбачено, що у разі закінчення строку дії Договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт оренди орендодавцю у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди. В акті приймання-передачі зазначається технічний стан об'єкта оренди на дату повернення.
Відповідно до умов п. 8.5.6. Договору: "У разі припинення цього Договору орендар, звільняє орендовану частину приміщення переходу станції метро «Лук`янівська» в термін передбачений п. 4.14. цього договору від своїх огороджуючи конструкцій."
Доказів повернення Відповідачем орендованого майна за актом приймання-передачі станом на час розгляду справи по суті, суду не надано.
З огляду на вищенаведене та встановлення факту невиконання відповідачем обов'язку передати орендоване майно після спливу строку дії Договору, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимога позивача про виселення відповідача з орендованого майна є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Як наслідок колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що задоволенню також підлягає вимога позивача про зобов'язання відповідача демонтувати належні йому тимчасові огороджуючі конструкції.
Доводи апеляційної скарги про те, що у позивача відсутні речові права на спірне майно, а отже і право на звернення до суду із вказаним позовом спростовуються наступним.
У відповідності до пункту 2.3. рішення Київської міської ради № 34/6250 від 22.09.2011 р. "Про затвердження положення про оренду майна територіальної громади міста Києва" Комунальні підприємства, установи та організації уповноважено виступати орендодавцями майна територіальної громади міста Києва: щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, яке закріплено за ними на праві господарського відання або оперативного управління.
Відповідно до наказу Головного управління комунальної власності м. Києва № 98 від 23.04.2003 р., за КП "Київський метрополітен" закріплено на праві повного господарського відання основні засоби, в т.ч. станція метро «Лук`янівська».
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ГК України, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ч. 3 вказаної статті, щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
Відповідно до рішення Київської міської ради № 590/4028 від 29.04.2010 р., Департаментом комунальної власності м. Києва Київської міської ради (КМДА) було дозволено позивачу укласти з відповідачем договір оренди частини переходу за адресою стація метро «Лук`янівська» загальною площею 13.25 кв.м.
Отже, позивач є уповноваженою особою на передання шляхом укладання відповідних договорів оренди комунального майна, яке закріплено за ним на праві господарського відання.
Крім того, об'єкт Договору оренди № 150-Упр(Ор-)-11, що знаходиться на балансі Позивача та закріплений за ним на праві господарського відання, а право Позивача здавати вказане майно в оренду передбачено п. 5.6., 5.2. Статуту Позивача (а.с. 17). При цьому, оскільки саме Позивач виступав Орендодавцем за Договором оренди, тому саме йому, відповідно до ч.1 ст. 785 ЦК України Відповідач зобов'язаний повернути орендоване майно.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи з вищевикладеного колегія суддів зазначає, що апелянт не надав суду достатніх в розумінні статті 33, 34 ГПК України доказів, а саме рішення Київської міської ради про продовження дії Договору оренди № 150-У(ОР)-11, яке могло б бути підставою для задоволення апеляційної скарги.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду стосовно встановлених обставин і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З огляду на вищевикладене колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що місцевий господарський суд виконавши всі вимоги процесуального закону і всебічно перевіривши обставини, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, в рішенні Господарського суду міста Києва повно відображені обставини, що мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами.
Рішення Господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі № 910/27722/15 підлягає залишенню без змін.
Апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф ІМПЕКС" на рішення Господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі № 910/27722/15 задоволенню не підлягає.
Судові витрати, згідно до ст. 49 ГПК України покласти на апелянта.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, п. 1 ч.1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "К.Ф ІМПЕКС" на рішення господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі №910/27722/15 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду міста Києва від 16.12.2015 року у справі №910/27722/15 залишити без змін.
3. Справу №910/27722/15 повернути до господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя О.В. Агрикова
Судді М.Г. Чорногуз
А.О. Мальченко