Ухвала суду № 56250540, 26.02.2016, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
26.02.2016
Номер справи
916/2400/14
Номер документу
56250540
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

УХВАЛА

про відмову у затвердженні звіту ліквідатора

"26" лютого 2016 р.Справа № 916/2400/14

За заявою боржника ОСОБА_1 підприємства „ШАНС (67100, Одеська обл., Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карла Маркса, буд. 34Б)

про визнання банкрутом за скороченою процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом №4212-У1 від 22.12.2011р.

Суддя господарського суду

Одеської області ОСОБА_2

Представники сторін та учасники:

від ліквідатора банкрута: ОСОБА_3 за довіреністю № б/н від 24.02.2016р.;

присутній арбітражний керуючий ОСОБА_4

Суть спору: про визнання банкрутом

Ухвалою господарського суду Одеської області (суддя - Лепеха Г.А.) від 08.07.2014р. (т. 1 а.с. 48-49) порушено провадження у справі про банкрутство ПП „Шанс, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Одеської області від 24.07.2014р. (т. 1 а.с. 54-56) визнано банкрутом ПП „ШАНС, відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_5

Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.09.2014р. (т. 2 а.с. 65-67) затверджено звіт ліквідатора; затверджено ліквідаційний баланс ПП „ШАНС; припинено юридичну особу ПП „ШАНС.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 15.10.2014р. (т.2 а.с. 84-88) апеляційну скаргу ПАТ ПриватБанк задоволено; ухвалу господарського суду Одеської області від 23.09.2014р. зі справи № 916/2400/14 скасовано, справу передано на розгляд до господарського суду Одеської області на стадію ліквідаційної процедури ПП ШАНС.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 29.10.2014р. (т. 2 а.с. 98-99) справу № 916/2400/14 прийнято до свого провадження суддею Ровинським О.Ю.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.01.2016р. (т. 3 а.с. 100) суддею Грабован Л.І. справу №916/2400/14 прийнято до свого провадження.

08.04.2015р. до господарського суду Одеської області ліквідатором ПП „Шанс надано звіт про проведення ліквідаційної процедури ПП „Шанс (т. 2 а.с. 185-187) з підтверджуючими документами (т. 2 а.с. 188-201).

01.07.2015р. до господарського суду Одеської області ліквідатором ПП „Шанс надано звіт про проведення ліквідаційної процедури ПП „Шанс (т. 3 а.с. 4-5) з балансом станом на 08.05.2015р. (т. 3 а.с. 6).

01.10.2015р. до господарського суду Одеської області ліквідатором ПП „Шанс надано звіт про проведення ліквідаційної процедури ПП „Шанс (т. 3 а.с. 44-47), в якому викладено прохання про затвердження ліквідаційного балансу ПП „Шанс; припинення юридичної особи ПП „Шанс; припинення провадження та повноважень ліквідатора по справі.

Зазначена інформація в звітах ліквідатора банкрута є тотожною, за винятком того, що звіт від 01.10.2015р. доповнений інформацією стосовно того, що згідно витягу з Державного реєстратора Реєстраційної служби по Великомихайлівському району Великомихайлівського МРУЮ в Одеській області ПП „Шанс не рахується засновником в інших юридичних особах та згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про наявність обтяжень на рухоме майно за ПП „Шанс інформація відсутня.

При цьому, суд звертає увагу на те, що до звіту про проведення ліквідаційної процедури ПП „Шанс від 01.10.2015р. на підтвердження викладених в ньому обставин ліквідатором банкрута не надано жодного документа, тоді як відповідно до ст. 46 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом такі документи подаються до останнього наданого звіту.

11.11.2015р. до господарського суду Одеської області ПАТ КБ „Приватбанк надано відзив (т. 3 а.с. 67-68) на звіт ліквідатора. Згідно відзиву, на думку ПАТ КБ „Приватбанк, звіт ліквідатора не відповідає Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, оскільки не містить необхідних додатків, зокрема, реєстру вимог кредиторів, відповіді від ПАТ „Імексбанк щодо закриття розрахункових рахунків, відповіді від ДПІ ГУ ДФС в Одеській області про банківські рахунки, які були відкриті банком, відповіді від ДПІ ГУ ДФС в Одеській області та Великомихайлівського районного відділу фонду соціального страхування про наявність або відсутність заборгованості банкрута.

21.12.2015р. до господарського суду Одеської області головою ліквідаційної комісії ОСОБА_5 надано заперечення (т. 3 а.с. 91) на відзив ПАТ КБ „Приватбанк. У запереченнях вказано, що довідка про закриття в ПАТ „Імексбанк наявна в матеріалах справи; наявна довідка Великомихайлівського відділення ДФС про наявну заборгованість, яка спростовує відсутність відповіді ДФС та Великомихайлівського районного відділу соціального страхування про наявність або відсутність заборгованості. Згідно заперечень у матеріалах справи наявний реєстр вимог кредиторів.

Розглянувши матеріали справи, звіт про проведену проведення ліквідаційної процедури ПП „Шанс, вислухавши ліквідатора банкрута, суд встановив:

Голова ліквідаційної комісії ПП „Шанс звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за скороченою процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

До заяви про порушення справи про банкрутство додано копії: Статуту боржника (т. 1 а.с. 5-17), виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.05.2014р. (т. 1 а.с.18), довідки № 21 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 04.07.2007р. (т. 1 а.с. 19), фінансового звіту субєкта малого підприємництва станом на 31.12.2012р. (т. 1 а.с. 20), розрахунків (т. 1 а.с. 21-22), фінансового звіту субєкта малого підприємництва станом на 31.12.2013р. (т. 1 а.с. 23), повідомлення ТОВ „Укргазмонтаж про припинення ПП „Шанс (т. 1 а.с. 24), заяви ТОВ „Укргазмонтаж про визнання грошових вимог (т. 1 а.с. 25), договору про надання поворотної фінансової допомоги від 13.05.2009р. (т. 1 а.с. 26),платіжного доручення № 21951 (т. 1 а.с. 27), відзиву на заяву ТОВ „Укргазмонтаж (т. 1 а.с. 28), реєстру вимог кредиторів ПП „Шанс (т. 1 а.с. 29), розпорядження № 1 від 29.11.2013р. (т. 1 а.с. 30), інвентаризаційного опису основних засобів (т. 1 а.с. 31-32), актів інвентаризації (т. 1 а.с. 33, 36, 39), розрахункових відомостей (т. 1 а.с. 34, 37-38), довідки до акту № 3 (т. 1 а.с. 35), рішення про припинення ПП „Шанс від 12.11.2013р. (т. 1 а.с. 40), рішення про припинення ПП „Шанс шляхом його ліквідації від 15.05.2014р. (т. 1 а.с. 41), опису вкладення та фіскального чеку (т. 1 а.с. 42), бюлетеня державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 266 (31) 2013р. (т. 1 а.с. 43).

Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Згідно ч.ч.1, 4 ст.2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій боржників регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно ч.2 ст. 10 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Ч.5 ст.11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачено, що боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником та вказано: якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобовязаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обовязковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Такий порядок передбачений нормами ст.ст. 105,110,111 ЦК України, ч.ч. 2, 3 ст. 91 ГК України, ст.ст. 33, 34, 35 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Так, комісією з припинення юридичної особи (комісією з реорганізації, ліквідаційною комісією), головою комісії або ліквідатором повинні бути проведені наступні заходи:

- прийняття рішення про припинення юридичної особи та протягом трьох робочих днів письмове повідомлення органів, що здійснюють державну реєстрацію шляхом подання (надіслання рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригіналу або нотаріально засвідченої копії зазначеного рішення.

- оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення із зазначенням строку заявлення кредиторами своїх вимог, який не може становити менше двох і більше шести місяців;

- призначення комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), голови комісії або ліквідатора;

- розгляд кожної окремої вимоги кредитора, прийняття відповідного рішення та надсилання його кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання такої вимоги;

- вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується та письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи;

- закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи;

- вжиття заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється;

- своєчасне надання ліквідаційною комісією (ліквідатором) органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування;

- складення ліквідаційною комісією (ліквідатором) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду;

- затвердження ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи згідно положень ч. 8 ст. 111 ЦК України.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом про банкрутство та є обєктом дослідження у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм цієї статті Закону.

При цьому, докази необхідно додати до заяви про порушення справи про банкрутство на день звернення до суду.

Із доданих до заяви про порушення справи про банкрутство ПП „Шанс вбачається, що головою ліквідаційної комісії порушено процедуру досудової ліквідації, а саме: баланс станом на 31.12.2013р. (т. 1 а.с. 23) не затверджений засновником ПП „Шанс ОСОБА_5, який прийняв рішення про припинення ПП „Шанс; показники балансу не містять відомості щодо заборгованості ПАТ „Одесагаз в особі Роздільнянського управління експлуатації газового господарства тоді як в матеріалах справи наявний лист № 157-10 від 08.05.2014р. (т. 1 а.с. 148), адресований голові ліквідаційної комісії ПП „Шанс, в якому викладено прохання повідомити чи включено вимоги ПАТ „Одесагаз в особі Роздільнянського управління експлуатації газового господарства до ПП „Шанс в сумі 13 631, 17 грн. до ліквідаційного балансу боржника.

Згідно рішення господарського суду Одеської області від 15.05.2014р. по справі № 916/989/14 (т. 2 а.с. 31-38) зобов'язано ПП „Шанс в особі ліквідаційної комісії включити до проміжного ліквідаційного балансу ПП „Шанс кредиторські вимоги ПАТ КБ „ПриватБанк у загальному розмірі 75 759, 46 грн.

Однак, боржником в порушення вимог 4-5 ГПК України, ст. 13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів зазначене рішення виконано не було, грошові вимоги ПАТ КБ „ПриватБанк до балансу боржника не включено.

Таким чином, судом виявлено розбіжності балансових даних з матеріалами заяви, оскільки в ньому відсутні дані стосовно заборгованості ПАТ „Одесагаз в особі Роздільнянського управління експлуатації газового господарства та ПАТ КБ „ПриватБанк.

До заяви про порушення справи про банкрутство ПП „Шанс додано баланс станом на 31.12.2013р. (т. 1 а.с. 23), в якому містяться відомості про те, що на кінець звітного періоду рахується дебіторська заборгованість за товари, роботи, чиста реалізаційна вартість (рядок 160), первісна вартість (рядок 161) в сумі 93 000 грн.

Відсутні докази повідомлення про припинення ПП „Шанс шляхом його ліквідації Роздільнянського управління експлуатації газового господарства, Роздільнянської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, УПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області, ПАТ КБ „ПриватБанк.

Згідно п.11.1 Порядок обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011р. N 1588 платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку про його ліквідацію або реорганізацію протягом 3-х робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі).

Відповідно до п. 11.2. вказаного Порядку юридичні особи, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі (у тому числі військові частини), зобов'язані подати до контролюючого органу за основним місцем обліку заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою N 8-ОПП (додаток 15), дата якої фіксується в журналі за формою N 6-ОПП.

Однак, боржник не надав доказів повідомлення в установлені строки органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства з метою проведення податковим органом позапланової перевірки боржника.

Таким чином, із заяви про порушення провадження у справі про банкрутство ПП „Шанс та доданих до неї документів вбачається, що не надано всіх доказів проведення досудової процедури ліквідації товариства в установленому Законом порядку, а саме: не включено до балансу всієї кредиторської заборгованості, доказів затвердження проміжного ліквідаційного балансу боржника, як це передбачено положеннями ч. 8 ст. 111 ЦК України; не повідомлено в установлені строки орган державної податкової служби про ліквідацію підприємства з метою проведення податковим органом позапланової перевірки боржника.

Вказані обставини досліджуються судом, оскільки впливають на правомірність і повноту проведення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство та оформлення звіту за результатами її проведення.

Згідно звіту ліквідатора банкрута (т. 3 а.с. 44-47) в ході ліквідаційної процедури ліквідатором були закриті рахунки; про визнання ПП „Шанс банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури письмово повідомлено всіх відомих кредиторів; проведено інвентаризацію майна, коштів та фінансових зобовязань ПП „Шанс, за наслідками якої був складений акт від 01.12.2013р. про відсутність майна боржника; виявлена відсутність у ПП „Шанс майна, майнових та немайнових активів; на момент проведення ліквідаційної процедури дебіторська заборгованість не виявлена.

У звіті ліквідатора зазначено, що ним були подані запити до Великомихайлівського районного відділу управління статистики в Одеській області про надання інформації щодо участі ПП „Шанс в складі інших юридичних осіб, до Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті про наявність у власності ПП „Шанс плавзасобів, до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про наявність у власності ПП „Шанс цінних паперів, до інспекції державного технічного нагляду щодо надання інформації про реєстрацію тракторної, сільськогосподарської, дорожно-будівельної, меліоративної техніки ПП „Шанс, відділу держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області про наявність у власності ПП „Шанс земельних ділянок, до Державної авіаційної служби України про наявність у власності ПП „Шанс повітряних суден, до Державної фіскальної служби України, Одеської митниці про наявність у ПП „Шанс фактів митного оформлення вантажів, до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про наявність у ПП „Шанс ліцензій на будівництво, до Реєстраційної служби по Великомизайлівському районі Великомихайлівського МРУЮ в Одеській області про надання відомостей щодо вияснення інформації про участь ПП „Шанс в якості засновник в інших юридичних особах; подано запит про надання витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна про наявність обтяжень на нерухоме майно за ПП „Шанс.

Відповідно до звіту ліквідатора за підприємством враховується дебіторська заборгованість в розмірі 93 000, 00 грн.; в грудні 2013р. дана заборгованість була отримана від дебіторів і грошові кошти були потрачені на поточні розрахунки за електроенергію та комунальні послуги.

До звіту ліквідатора від 08.04.2015р. додано: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 26296543 від 02.09.2014р. (т. 2 а.с. 188), відповідно до якого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості відсутні; довідку центру надання послуг, повязаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м. Теплодар, Біляївського, ОСОБА_6, Роздільнянського та Фрунзівського районі підпорядкованого УДАІ ГУМВС України в Одеській області № 1511 від 04.09.2014р. (т. 2 а.с. 189), згідно якої за ПП „Шанс автомототранспорт зареєстрованим не значиться; довідку КП „Великомихайлівське бюро технічної інвентаризації № 8/09 (т. 2 а.с. 190), згідно якої за ПП „Шанс нерухоме майно не зареєстроване; довідку відділу Держземагенства у Великомихайлівському районі Одеської області № 19-1512-0.1-6113/2-14 від 09.12.2014р. (т. 2 а.с. 191), відповідно до якої станом на 09.12.214р. за ПП „Шанс земельні ділянки на території Великомихайлівського району не враховуються; довідку Державної інспекції України з безпеки на морському та річкову транспорті № 102-05/1/1-15 від 30.01.2015р. (т. 2 а.с. 192), згідно якої записи щодо суден, власником або судновласником яких є ПП „Шанс відсутні; довідку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 09/04/2088/нк від 04.02.2015р. (т. 2 а.с. 193), відповідно до якої станом на 30.09.2014р. ПП „Шанс серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10 відсотків і більше статутного капіталу) відсутнє; довідку Державної інспекції сільського господарства в Одеській області № 07/02/2078 від 02.03.2015р. (т. 2 а.с. 194), згідно якої в державному реєстрі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області дані про належність ПП „Шанс тракторної, сільськогосподарської, дорожно-будівельної, меліоративної техніки, відсутні; довідку № 21.1.19-4798 від 18.03.2015р. (т. 2 а.с. 195), відповідно до якої у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ПП „Шанс повітряні судна ніколи не були зареєстровані; довідку ПАТ КБ „ПРИВАТБАНК № 08.7.0.0.0/150226150121 від 26.02.2015р. (т. 2 а.с. 196), згідно якої рахунки ПП „Шанс закрито; повідомлення АБ „Південний про закриття поточного рахунку та його реквізити (т. 2 а.с. 197), відповідно до якого рахунок 26007311978601 закрито; довідку ПАТ „ФІНБАНК № 9001/32-36 від 23.09.2014р. (т. 2 а.с. 198), згідно якої зарито поточний рахунок 26007110103606; довідку ПАТ „Укргазбанк № 207/13 від 02.09.2014р. (т. 2 а.с. 199), відповідно до якої зарито поточний рахунок 2600017199.980 в АБ Укргазбанк (т. 2 а.с. 55); копію електронного повідомлення-відповіді, згідно якої рахунок 26047002745001, 26047002745001 закрито (т. 2 а.с. 200); реєстр вимог кредиторів ПП „Шанс (т. 2 а.с. 201).

Ч. 2 ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню, на строк не менше п'яти років з дати визнання особи банкрутом; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - копія розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів цінних паперів - копія звіту про наслідки погашення цінних паперів, засвідчена Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків). Про час і місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та членів комітету кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Оцінивши наданий ліквідатором банкрута звіт суд встановив, що ліквідатором у повній мірі не проведені ліквідаційні заходи, передбачені ст.ст. 41-45 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, що відображено у звіті ліквідатора.

В постанові Одеського апеляційного господарського суду від 15.10.2014р. (т. 2 а.с. 84-88), якою скасовано ухвалу господарського суду Одеської області від 23.09.2014р. зі справи № 916/2400/14 про затвердження звіту та припинення провадження по справі, зазначено, що звіт не відповідає вимогам Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, оскільки останній не містить необхідних додатків, зокрема, реєстру вимог кредиторів, акту інвентаризації майна, запитів до реєстраційних органів з метою встановлення наявності чи відсутності в банкрута коштів на всіх наявних рахунках; фінансовий звіт доданий до звіту ліквідатора містить нульові показники по всім графам, що є по суті неможливим у випадку банкрутства боржника у звязку із наявністю певної заборгованості перед кредитором за правилами ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Посилання ліквідатора банкрута у звіті на акт інвентаризації від 01.12.2013р. судом не приймається до уваги, оскільки такий акт був складений головою ліквідаційної комісії в процедурі досудової ліквідації, тоді як відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ліквідатор з дня свого призначення проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута.

Однак, ліквідатором ПП „Шанс в порушення вказаної норми відповідних дій щодо проведення інвентаризації майна та складення відповідних актів не здійснено.

Відзиви на заяви Роздільнянського управління експлуатації газового господарства, Роздільнянської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, УПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області, ПАТ КБ „ПриватБанк були подані до господарського суду Одеської області 26.02.2016р., тоді як звіт ліквідатора банкрута був поданий до господарського суду Одеської області 01.10.2015р.

Реєстр вимог кредиторів ПП „Шанс (т. 2 а.с. 201), оформлений ліквідатором, не містить відомостей щодо черговості задоволення кожної вимоги кредитора.

Наданий ліквідатором баланс станом на 08.05.2015р. (т. 3 а.с. 6) містить відомості щодо заборгованості перед Роздільнянським управлінням експлуатації газового господарства, Роздільнянською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, УПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області, ПАТ КБ „ПриватБанк, однак заяви про визнання грошових вимог вказаних кредиторів були розглянуті тільки 24.02.2016р., про що свідчать наявні в матеріалах справи відзиви (т. 3 а.с. 143-147), тобто після оформлення та подання звіту до господарського суду Одеської області.

Наслідком не розгляду ліквідатором банкрута заяв кредиторів в установленому Законом порядку стало не створення відповідно до положень ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом комітету кредиторів та подання до господарського суду Одеської області звіту про проведення ліквідаційної процедури ПП „Шанс, який не був розглянутий на зборах кредиторів та не схвалений ними.

Приймаючи до уваги те, що основним джерелом формування звіту ліквідатора є бухгалтерська та інша документація банкрута, до звіту ліквідатора повинні були додані такі документи, тоді як до поданого звіту ліквідатора ПП „Шанс не надано жодного документу або інформації про причини їх відсутності.

Враховуючи відсутність довідки органу доходів та зборів про наявність всіх відкритих рахунків ПП „Шанс, ліквідатор банкрута не підтвердив належним чином факт про зариття всіх рахунків банкрута.

До звіту ліквідатора не надано доказів (довідки архівної установи) про прийняття документів, які відповідно до Закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Вказані обставини свідчать про неналежне виконання ліквідатором покладених на нього обовязків в частині розшуку майна, що може належати боржнику, а також здійснення інших повноважень передбачених ч. 2 ст.41 та ч. 1 ст. 46 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Враховуючи викладене, суд відмовляє ліквідатору ПП „Шанс ОСОБА_5 у затвердженні звіту ліквідатора та припиненні провадження у справі № 916/2400/14 про банкрутство ПП „Шанс.

Відповідно до ч. 4 ст. 46 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом у разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом. Новий ліквідатор очолює ліквідаційну комісію і діє згідно з вимогами цього Закону.

Для вирішення питання щодо подальшої участі ліквідатора банкрута ОСОБА_5 у справі № 916/2400/14 про банкрутство ПП „ШАНС, суд було вжито заходи щодо визначення у встановленому ст. 114 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом порядку кандидатури арбітражного керуючого.

Для виконання повноважень ліквідатора для участі у справі про банкрутство ПП „ШАНС автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення ліквідатора на запит суду від 15.02.2016р. у порядку, визначеному п.4.6 Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду від 16.01.2013р. №1, погодженою Міністерством юстиції листом від 15.01.2013р. №13.2-20/120 (далі Положення), надано довідку від 16.02.2016р., визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_4.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.02.2016р. запропоновано арбітражному керуючому ОСОБА_4 надати суду до 26.02.2016р. заяву на участь у даній справі з відомостями про арбітражного керуючого згідно положень Розділу VIII Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та документами, що підтверджують право на зайняття відповідною діяльністю (належним чином засвідчені копії: Свідоцтва Міністерства юстиції України про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), диплома про освіту; відомості щодо досвіду та показників роботи у попередніх справах; кількість справ, у яких бере участь арбітражний керуючий в теперішній час; докази здійснення страхування відповідальності арбітражного керуючого).

26.02.2016р. до господарського суду Одеської області арбітражним керуючим ОСОБА_4 надано заяву про участь у справі № 916/2400/14 про банкрутство ПП „Шанс (т. 3 а.с. 149-150), в якій зазначено про згоду арбітражного керуючого на призначення ліквідатором у справі. ОСОБА_5 того, повідомлено, що за час провадження діяльності арбітражного керуючого порушень термінів подання інформації, передбаченої законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, до державного органу з питань банкрутства, а також порушень термінів, визначених ухвалами господарських судів, і порушень законодавства під час діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) не допускав; судимості за вчинення корисних злочинів та заборони суду займатись діяльністю арбітражного керуючого не має; має повне технічне та методичне забезпечення для виконання роботи арбітражного керуючого; укладено із страховиком договір добровільного страхування відповідальності перед третіми особами за шкоду, заподіяну внаслідок неумисних дій або помилки під час здійснення повноважень арбітражного керуючого; відповідно до ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів; управління боржником раніше не здійснював.

До заяви додано копії: свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 800 від 16.04.2013р. (т. 3 а.с. 151), свідоцтва № 012 арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від 01.10.2001р. (т. 3 а.с. 152), свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 серії В02 № 425693 (т. 3 а.с. 153), витягу з диплому (т. 3 а.с. 154), ліцензії серії АА № 047806 діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) (т.3 а.с. 155), витягу з паспорту (т. 3 а.с. 156), сертифікату від 14.06.2013р. (т. 3 а.с. 157), сертифікату від 12.06.2013р. (т. 3 а.с. 158), свідоцтва про підвищення кваліфікації від 28.09.2014р. (т. 3 а.с. 159), договору № 25/18-0012 добровільного страхування відповідальності перед третіми особами арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від 29.08.2015р. (т. 3 а.с. 160-161).

Розглянувши заяву арбітражного керуючого ОСОБА_4 про участь у справі про банкрутство, з доданими до неї документами, враховуючи освіту та досвід, суд дійшов висновку про здатність арбітражного керуючого належним чином виконувати передбачені Законом обовязки ліквідатора.

Керуючись ст.ст. 41, 46, 95, 114 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст. 86 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Відмовити ліквідатору ОСОБА_1 підприємства „Шанс (67100, Одеська обл., Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карла Маркса, буд. 34Б) ОСОБА_5 у затвердженні звіту ліквідатора та припинення провадження у справі № 916/2400/14 про банкрутство ОСОБА_1 підприємства „Шанс.

2.Припинити повноваження ліквідатора ОСОБА_1 підприємства „Шанс (67100, Одеська обл., Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карла Маркса, буд. 34Б) ОСОБА_5.

3.Призначити ліквідатором ОСОБА_1 підприємства „Шанс (67100, Одеська обл., Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карла Маркса, буд. 34Б)арбітражного керуючого ОСОБА_4 ОСОБА_4 ОСОБА_7 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 800 від 16.04.2013р. Міністерства юстиції України).

4.Круку ОСОБА_8 протягом пятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору ОСОБА_1 підприємства „Шанс (67100, Одеська обл., Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карла Маркса, буд. 34Б) арбітражному керуючому ОСОБА_4 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 800 від 16.04.2013р. Міністерства юстиції України).

5.Призначити засідання суду на 14.03.2016р. об 11 год 00 хв.

Засідання суду відбудеться у приміщенні господарського суду (м. Одеса, пр-т. Шевченка,29), зал судових засідань №9 (4-й поверх); тел. (0482) 307-966.

6.Зобовязати надати:

ліквідатора: відомості щодо ліквідаційної процедури банкрута та виконання повноважень у порядку ст. 41 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом №4212-У1 від 22.12.2011р.; відзиви на заяви кредиторів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття згідно ч. 4 ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Ухвалу може бути оскаржено у встановленому порядку згідно ст.ст. 91, 93, 106 ГПК України та ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Повний текст ухвали складено 02.03.2016р.

Копію ухвали надіслати до Роздільянської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області, ПАТ „Одесагаз в особі Роздільнянського управління експлуатації газового господарства, УПФУ в Великомихайлівському районі Одеської області, ПАТ КБ „Приватбанк, сектору державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації громадських формувань по Великомихайлівському району Великомихайлівського міжрайонного управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_5, арбітражному керуючому ОСОБА_4

Суддя Л.І. Грабован