ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2016 року Справа № 876/707/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2014 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альтер-Топ» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним і скасування наказу,
встановив:
У грудні 2014 року позивач ТзОВ «Альтер-Топ» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ виконуючого обов'язки начальника Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області за № 106 від 10.12.2014 р. «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» позивача.
Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26.12.2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області № 106 від 10.12.2014 р. про «Проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Альтер-Топ».
З цією постановою суду не погодився відповідач і оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду винесена при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, із невідповідністю висновків суду обставинам справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що керуючись пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України відповідач направив письмовий запит від 15.09.2014 р. директору ТзОВ «Альтер-Топ» про надання письмового пояснення та його документального підтвердження, щодо взаємовідносин із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» та ТзОВ «Фест-Груп» за період із 01.07.2011 року по 31.07.2014 року. Оскільки позивач на письмовий запит Луцької ОДПІ не надав копії первинних документів, що підтверджують запитувані взаємовідносини, тому відповідно до п.75.1 ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України відповідачем видано наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки № 106 від 10.12.2014 р.. Звертає увагу апелянт на те, що у працівників відповідача були всі підстави для проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 26.12.2014 року та ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити повністю.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити.
Так, судом встановлено, що 15.09.2014 року відповідач направив запит № 13473/10/03-18-22-02, згідно якого, на підставі п.п.20.1.2, 20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, просив позивача надати письмові пояснення та їх документальне підтвердження щодо взаємовідносин із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» та ТзОВ «Фест-Груп» у період із 01.07.2011 р. по 31.07.2014 р. (а.с. 11-12).
На зазначений запит позивач надав відповідь № 105-14 від 02.10.2014 р., у якій вказав, що платник податків звільняється від обов'язку надавати інформацію на такий запит, оскільки запит складено з порушенням вимог, викладених у абз. 1 та 2 п.73.3 ст.73 ПК України (а.с. 13).
10.12.2014 р. відповідачем Луцькою ОДПІ видано наказ № 106 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Альтер-Топ» з питань здійснення фінансово-господарських операцій із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» та ТзОВ «Фест-Груп» за період із 01.07.2011 р. по 31.07.2014 р. (а.с. 10).
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності винесеного наказу № 106 від 10.12.2014 р., з врахуванням наступного.
Відповідно до ст. 73 ПК України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.
Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
При невиконанні позивачем вказаних у запиті вимог будуть застосовані заходи передбачені ст. 78 Податкового кодексу України.
Крім цього, згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до пп.78.1.1 п. 78.1 ст.78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом першої інстанції не було враховано те, що оскільки позивач на письмовий запит Луцької ОДПІ не надав пояснень та документальних підтверджень щодо взаємовідносин із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» та ТзОВ «Фест-Груп», то відповідачем згідно вимог пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України видано наказ № 106 від 10.12.2014 р. про проведення документальної позапланової перевірки.
На підставі наказу № 106 від 10.12.2014 р. працівниками Луцької ОДПІ здійснено виїзд на ТзОВ «Альтер-Топ», однак працівники товариства не допустили перевіряючих до проведення перевірки, про що відповідно було складено акт недопуску до проведення перевірки від 11.12.2014 р. (а.с. 37).
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржуваний наказ № 106 від 10.12.2014 р. винесений відповідачем правомірно, в межах повноважень і у визначений законом спосіб.
Отже, позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування вказаного наказу задоволенню не підлягають.
З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції від 26.12.2014 року прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Тому, оскаржену постанову суду слід скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - задоволити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2014 року в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альтер-Топ» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним і скасування наказу - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Альтер-Топ» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 03.03.2016 року.