ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
18 лютого 2016 року
справа № 804/15700/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 р. по справі за позовом публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського" до Дніпропетровської митниці ДФС про скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; визнання недійсним та скасування рішення про коригування митної вартості , -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2015 року позивач звернувся з позовом до суду, в якому просив скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 11 травня 2015 року №110010000/2015/20037 та визнати недійсним та скасувати рішення Дніпропетровської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 11 травня 2015 року №110010000/2015/600352/1.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 29.04.2015 р. позивачем укладено контракт №15-0835-12 з ТОВ «Руська гірничо-металургійна компанія», на поставку товару.
Для митного оформлення товару ПАТ «ДМК ім. Ф.Е. Дзержинського» було подано до Дніпропетровської митниці вантажну митну декларацію №110010000/2015/020787 (відправник ТОВ «Стойленський ГОК»), в режимі ІМ 40 ДР.
В графі 31 ВМД №110010000/2015/020787 наведено опис товару, а саме: залізорудний концентрат; концентрат залізорудний агломераційний, з вмістом FE203-66,5%, 66%; SiO2-6,8%; 7,3%; волога-9,94%; одержаний методом магнітної сепарації. СТО №00186826-026-2015; застосовується при виробництві агломератів у агломераційному цеху; використовується у металургійному виробництві для власних потреб.
За декларацією позивачем було подано документи щодо митного оформлення вантажу на суму 659740,71 руб. (графа 22), вага нетто 343650 кг. (графа 38), а саме в графі 44 «Додаткова інформація / Подані документи / Сертифікати і дозволи» зазначені:
- контракт №15-0835-12 від 29.04.2015 року;
- додаток №1 від 30.04.2015 року до контракту;
- рахунок фактуру (інвойс) №БЕЛ00019 від 03.05.2015 року разом з додатком до нього;
- рахунок фактуру (інвойс) №БЕЛ00029 від 06.05.2015 року разом з додатком до нього;
- залізнична накладна №АЦ633924 від 06.05.2015 року;
- залізнична накладна №433415502 від 04.05.2015 року;
- лист ПАТ «ДМКД» №062Д/1114 від 08.05.2015 року;
- рахунок фактуру від 03.05.2015 року та від 06.05.2015 року;
- сертифікат про походження товару форми СТ-1 №RUUА 50860005924472715 від 08.05.2015 року;
- сертифікат про походження товару форми СТ-1 №RUUА 50860005934472715 від 08.05.2015 року;
- сертифікати якості №25 від 03.05.2015 року та №29 від 06.05.2015 року;
- лист ПАТ «ДМКД» №062Д/1107 від 08.05.2015 року; копія митної декларації країни відправлення №10101100/300415/0000468 від 30.04.2015 року.
Митна вартість товару заявлена за ціною контракту (основний метод) відповідно до статті 58 Митного кодексу України на рівні 1,9198 руб. за 1 кг.
Проте, під час проведення перевірки документів, наданих для митного оформлення митним органом було встановлено, що надані декларантом документи, які підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості, містять розбіжності, у зв’язку з чим 11.05.2015 року позивачу було направлено повідомлення щодо необхідності надання додаткових документів для підтвердження митної вартості товару. Одночасно декларанта повідомлено, що він за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Листом від 11.05.2015 року №062Д/1149 декларантом проінформовано митницю про неможливість надання додаткових документів, зазначених у вимогах митного органу, в термін визначений частиною 3 статті 53 Митного кодексу України та повідомлено, що зазначені документи будуть надані в установлений законом термін відповідно частини 8 статті 55 Митного кодексу України.
11.05.2015 року митним органом було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №110010000/2015/600350/1, в якому митна вартість товару скоригована до 2,9428 руб./1кг. (метод 2ґ) та винесена картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №110010000/2015/20037.
У зв’язку з потребою підприємства у поставленій продукції позивачем було оформлено нову ВМД від 11.05.2015 р. №110010000/2015/020790 з коригованою ціною товару.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач при прийнятті спірного рішення про коригування митної вартості заявленого позивачем товару та оформленні картки відмови діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до положень статей 49, 50 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Згідно ст. 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. До документів, які підтверджують митну вартість належить, в тому числі і рахунок-фактура (інвойс).
Відповідно до статті 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Зокрема, статтею 58 Митного кодексу України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів. Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи.
Згідно ч. 3 ст. 53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов’язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов’язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов’язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Також, під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України митний орган, у відповідності до Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служба України № 362 від 13.07.2012 року в якості джерела інформації може використовуватися спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України.
Таким чином, наявність у митниці обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості надає їй можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
За таких обставин, саме наявність у митного органу сумніву щодо правильності визначення позивачем митної вартості товарів та відсутність, в наданих документах, відповідних відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару, на підставі яких можливо було спростувати виниклі сумніви, стало підставою для витребування у декларанта додаткових документів.
Так, згідно рішення про коригування митної вартості товарів митним органом встановлено наступні розбіжності, а саме:
- товар імпортовано за контрактом від 29.04.2015 року № 15-0835-12, додаток №1 від 30.04.2014 року, що заявлений декларантом ПАТ «ДМКД» як непрямий, тобто укладений не з виробником оцінюваного товару. Договір із третіми особами, що пов’язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається, в пакеті документів приєднаних до ЕМД декларантом ПАТ «ДМКД» наданий не був;
- відповідно до названого зовнішньоекономічного контракту залізорудний концентрат імпортується за ціною, що розраховується в залежності від вмісту Fe. Базова ціна залізнорудного концентрату визначається на рівні 1913,69 руб.РФ при вмісті Fe 66%. В залежності від збільшення або зменшення фактичного вмісту Fe, надбавка або знижка до базової ціни складає 20,36 руб.РФ/т за 1% Fe долі в пропорції. Отже, відповідно до зазначеного середня вартість одиниці оцінюваного товару заявлена на рівні 1919,80 руб.РФ/т. За даними гр.23 «Документы, приложенные отправителем» скан-копій залізничних накладних приєднаних до МД від 11.05.2015 року № 110010000/2015/020787, наявні товаросупровідні документи, що надавалися відправником, в т.ч., рахунок-фактура та декларація країни експорту від 30.04.2015 року № 10101100/300415/0000468. Декларантом ПАТ «ДМКД» надано до оформлення інвойс контрактоутримувача від 03.05.2015 року №БЕЛ00019 - вартість 1923,78 руб.РФ/т, вміст Fe - 66,5 % відповідно до сертифікату якості №25 від 03.05.2015 року, інвойс контрактоутримувача від 06.05.2015 року №БЕЛ00029 - вартість 1913,69 руб.РФ/т вміст Fe - 66% відповідно до сертифікату якості №29 від 06.05.2015 року. Рахунки виставлені в рамках зовнішньоекономічного контракту від 29.04.2015 року №15-0835-12 на умовах поставки СРТ Дніпродзержинськ. Також надано рахунки виробника від 03.05.2015 року б/н, від 06.05.2015 року б/н, що виставлені в рамках контракту 15-04-29 (дата не зазначена), додатку від 29.04.2015 року №1, які не містять умов поставки та не завірені печаткою підприємства, що видало зазначені рахунки (ТОВ «Стойленський ГОК»). Для можливості ідентифікації за вмістом Fe, рахунок виробника від 03.05.2015 року б/н містить посилання на сертифікат якості №25, рахунок виробника від 06.05.2015 б/н містить посилання на сертифікат якості №29. Ціна залізнорудного концентрату за зазначеними рахунками при базі Fe 66,5% визначена на рівні 1240 руб.РФ/т. Відповідно до зазначеного рахунок виробника та рахунок контрактоутримувача містять вартість оцінюваного товару визначену відносно різної базової ціни що залежить від вмісту Fe. За відсутності договору із третіми особами, що пов’язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається, унеможливлене проведення перевірки числового значення заявленої митної вартості;
- зазначені вище надані рахунки контрактоутримувача та виробника не містять жодних печаток та штампів прикордонних служб, станцій та митниць. Відповідно до Положення «Про уніфікований порядок проставляння митними органами держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав на транспортних і комерційних документах печаток і штампів митних органів відправлення товарів, а також митних органів транзитних країн», яке було затверджене на 32-му засіданні Ради керівників митних служб держав - учасниць Співдружності рішенням №5/32 від 13.09.2001 року (набрало чинності з 01.01.2002 року та обов’язкове для виконання митними органами держав - учасниць Співдружності), відсутність на транспортних і/або комерційних документах відміток відповідних митних органів держав СНД є підставою для застосування додаткових форм митного контролю;
- за відомостями графи 46 наданої декларантом ПАТ «ДМКД» копії декларації країни експорту від 30.04.2015 року № 10101100/300415/0000468 митна вартість оцінюваного товару на умовах СРТ Дніпродзержинськ складає 33,23 дол.США/т, що за курсом ЦБРФ (51,7029 руб.РФ за 1 дол.США) станом на день оформлення зазначеної МД складає 1718,12 руб.РФ/т, що не відповідає рахункам виробника від 03.05.2015 б/н та від 06.05.2015 б/н , ні рахункам контрактоутримувача від 03.05.2015 року №БЕЛ00019, від 06.05.2015 року №БЕЛ00029. Зазначене унеможливлює використання наданої декларації країни експорту в якості документа, що підтверджує заявлену митну вартість;
- за умовами контракту від 29.04.2015 року №15-0835-12, додатку №1 від 30.04.2014 року, визначено умови поставки СРТ Дніпродзержинськ які передбачають несення продавцем витрат доставки до місця призначення на кордоні України. Відповідно пункту 10 статті 58 Митного кодексу України складовими митної вартості є, в тому числі, витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов’язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України, витрати на страхування цих товарів. Відповідно до заяви ПАТ «ДМКД», що викладена у листі від 08.05.2015 року № 062Д/1114 підтвердження транспортної складової територією України неможливе, тому з урахуванням умов постачання СРТ Дніпродзержинськ відповідно пункту 10 статті 58 Митного кодексу України вартість транспортування від виробника до пункту призначення є складовою вартості товару за контрактом, заявленої декларантом як митна вартість.
Так, згідно з Додатком №1 від 30.04.2015 року до зазначеного вище контракту визначено умови поставки залізорудного концентрату на загальну суму постачання 68892840 руб. РФ, пакування, маркування, умови та період поставки (СРТ - станція Дніпродзержинськ, Придніпровської залізниці), вантажовідправник: ТОВ «Стойленський ГОК».
Умови поставки СРТ передбачають несення продавцем витрат доставки товару до місця призначення на кордоні України. Відповідно до інформації, зазначеної в графах 4,20 залізничних накладних №№АЦ633920, АЦ633924, наданих позивачем вказано, що платниками по Російській залізниці є АТ «ПГК», по Укрзалізниці – ТОВ «Перша вантажна компанія в Україні».
Тому, судом першої інстанції вірно зазначено про хибність висновку позивача, що залізничні накладні №№АЦ633920, АЦ633924, в яких вказана вартість транспортування, яка сплачена продавцем є документами, які підтверджують транспортну складову митної вартості.
Зазначений вище контракт від 29.04.2015 року №15-0835-12 з додатком до нього від 30.04.2015 року №1, на підставі якого був імпортований товар, був заявлений декларантом позивача, як непрямий контракт, тобто укладений не з виробником оцінюваного товару, а з посередником.
Відповідно до «Відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 року №1011, зовнішньоекономічний договір, стороною якого є виробник товарів, декларується під кодом 4104. При цьому, декларантом позивача контракт задекларовано під кодом 4100.
Також, матеріали справи свідчать, що продавцем товару є ТОВ «Руська гірничо-металургійна компанія», а відправником товару згідно МД №110010000/2015/020787 є ВАТ «Стойленський ГОК». Проте, договору із третіми особами, що пов’язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається, в пакеті документів приєднаних до ВМД та на вимогу митного органу декларантом не надано.
Відповідно до названого зовнішньоекономічного контракту залізорудний концентрат імпортується за ціною, що розраховується в залежності від вмісту Fe. Базова ціна залізнорудного концентрату визначається на рівні 1913,69 руб.РФ при вмісті Fe 66%. В залежності від збільшення або зменшення фактичного вмісту Fe, надбавка або знижка до базової ціни складає 20,36 руб.РФ/т за 1% Fe долі в пропорції. Позивачем до документів митного оформлення надані наступні рахунки-фактури: від 03.05.2015 року №БЕЛ00019 з рівнем ціни 1923,78 руб.РФ/т. (вміст Fe-66,5%), від 06.05.2015 року №БЕЛ00029 з рівнем ціни 1913,69 руб.РФ/т. (вміст Fe-66%). При цьому, вміст Fe в рахунку не зазначений. Рахунки контрактоутримувача та виробника ідентифікуються між собою лише за вагою та містять ціну товару, визначену в залежності від вмісту Fe, що не відповідає ціні рахунків виробника. Таким чином, митним органом вірно зазначено, що відповідні документи контрактоутримувача та виробника містять розбіжності щодо вартості товару, що постачається.
За відомостями графи 46 наданої декларантом копії декларації країни експорту від 30.04.2015 року №10101100/300415/0000468 митна вартість оцінюваного товару на умовах СРТ Дніпродзержинськ складає 33,23 дол. США/т., що за курсом ЦФРБ (51,7029 руб. РФ за 1 дол. США) станом на день оформлення зазначеної МД складає 1718,12 руб.РФ/т., що не відповідає ні рахункам виробника, ні рахункам контрактоутримувача.
При цьому, належних доказів щодо спростування зазначених вище виявлених митним органом розбіжностей, позивачем не надано.
Таким чином, з огляду на зазначені невідповідності і розбіжності, та не надання позивачем витребуваних документів, Дніпропетровська митниця дійшла до вірного висновку, що позивачем не надано документів для проведення перевірки правильності визначення митної вартості товару з урахуванням відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості з урахуванням характеру зовнішньоекономічного контракту та умов поставки.
Зважаючи на наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи об’єктивно, повно та всебічно з’ясовано усі обставини, які мають значення для вирішення справи, висновки суду відповідають фактичним обставинам справи, не допущено порушень норм матеріального та процесуального права та ухвалено законне і обґрунтоване рішення про відмову позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського" – залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2015 р. – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвала виготовлена 22.02.2016 року.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим