Постанова № 56248467, 01.03.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
820/11669/15
Номер документу
56248467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 березня 2016 р. № 820/11669/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді: Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання: Ділбарян А.О.

за участі:

представника позивача - Ралка С.С.,

представника відповідача - Кравцова І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Київської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат" про накладання арешту на кошти та стягнення податкового боргу , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат", в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд: накласти арешт на кошти ТОВ "Строй - Клімат", що знаходяться у банківських установах; стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат" ( код 33412271) суму податкового боргу у розмірі 9461180,51 грн. за рахунок коштів, які знаходяться у банківських установах.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість у загальному розмірі 9461180,51 грн., з яких за основним платежем - 6552654 грн., за штрафними ( фінансовими) санкціями - 1638163,50 грн., згідно податкового повідомлення - рішення від 15.05.2015 року № 0001332204, яке є чинним згідно постанови Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 в рамках розгляду справи № 820/6282/15, та пені, нарахованої на суму боргу за вказаним рішенням контролюючого органу, яка станом на 26.02.2016 року складає 1270363,01 грн. Сума боргу відповідачем не сплачена, а крім того у відповідача відсутнє майно, яке може бути джерелом погашення податкового боргу.

Ухвалою суду від 01.03.2016 року, яка занесена до журналу судового засідання, було замінено відповідача Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, правонаступником - Київською об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області

У судовому засіданні представник позивача Ралко С.С. підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити у повному.

Представник відповідача Кравцов І.В. проти позову заперечував, зазначив, що наразі податкове повідомлення - рішення від 15.05.2015 року № 0001332204 оскаржується в касаційному порядку, отже сума боргу є неузгодженою, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

За ТОВ "Строй - Клімат" рахується податковий борг з податку на додану вартість у загальному розмірі 9461180,51 грн., внаслідок несплати зобов'язань, які визначені платнику контролюючим органом згідно податкового повідомлення - рішення від 15.05.2015 року № 0001332204 на суму 8190817,50 грн. у т.ч. за основним платежем - 6552654 грн., за штрафними ( фінансовими) санкціями - 1638163,50 грн. ( а.с.17), та пені, нарахованої на суму боргу, яка станом на 26.02.2016 року складає 1270363,01 грн.

Вказане податкове повідомлення рішення було оскаржено у судовому порядку.

Так, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року по справі № 820/6282/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй-Клімат" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, у задоволенні позовних вимог було відмовлено. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року, постанову суду першої інстанції від 12.08.2015 залишено без змін ( а.с.7-14).

Згідно відомостей автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" вбачається, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2015 року по справі № 820/6282/15 набрала законної сили 30.09.2015 року.

Таким чином сума боргу є узгодженою.

При цьому, вказана вище сума пені була нарахована відповідачу за фактом несплати узгодженої суми заборгованості.

Сума боргу також підтверджена даними картки особового рахунку відповідача та розрахунками ( а.с. 28-30, 77).

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Податковим органом була надіслана на адресу відповідача податкова вимога від 27.11.2015 р. № 2330-23 (а.с. 22). Вимога не оскаржена та не виконана.

Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 95.1, п. 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач має відкриті рахунки в національній валюті в банківських установах, а саме: ф-я АТ "Укрексімбанк", Харків, МФО 351618, р/р 26001000142817, 26056000142817; Казначейство України ( ел.адм.подат), МФО 899998, р/р 37519000093243; АТ "Райффайзен банк аваль" у м. Києві, МФО 380805, р/р 26000481649; ПАТ "Укрсоцбанк", МФО 300023, р/р 26005011585895; АТ "Укрсиббанк", МФО 351005, р/р 26004564366100, 26003564366101; ХОД АТ "Райффайзен банк аваль" м.Харків, МФО 350589, р/р 260559489; Харків.ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк" м.Харків, МФО 351533, р/р 26002052331175, 26055052323464 ( а.с.6).

Відповідно до пп. 20.1.33 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту органами державної податкової служби визначені статтею 94 Податкового кодексу України.

Визначення адміністративного арешту як виняткового способу забезпечення виконання обов'язків платника податків, наведене в пункті 94.1 статті 94 Податкового кодексу України, за своїм змістом однаково охоплює як арешт коштів, так і арешт іншого майна.

Отже, норми статті 94 Податкового кодексу України регулюють застосування будь-якого адміністративного арешту незалежно від предмета такого арешту.

Водночас чинне законодавство послідовно розмежовує порядок накладення адміністративного арешту на майно платника податків, відмінне від коштів, та арешту коштів платника податків.

Арешт коштів на рахунку платника податків відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду. Жодного рішення податковий орган в такому разі не приймає.

Наведені норми кореспондуються з приписом пункту 94.4 статті 94 Податкового кодексу України, згідно з якою арешт може бути накладено органом державної податкової служби на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків. Зі змісту цієї норми випливає, що компетенція щодо накладення арешту майна належить органу державної податкової служби, але така компетенція не поширюється на арешт коштів платника податку, який накладається за рішенням лише суду на підставі звернення податкового органу.

При цьому підстави для застосування арешту коштів на рахунках платника податків, є універсальними та визначені пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.

Наведене підтверджується також Порядком застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 7 листопада 2011 року № 1398.

Розділ VII цього Порядку визначає саме особливості застосування арешту коштів на рахунках платника податків як різновиду адміністративного арешту майна.

При цьому згідно з пунктом 7.3 цього Порядку для застосування арешту коштів на рахунку платника податків орган державної податкової служби подає до суду позовну заяву в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, у день прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Правило, передбачене нормою розглядуваного підзаконного нормативно-правового акта, застосовується в тому разі, якщо податковим органом визнано за необхідне застосувати адміністративний арешт як майна платника податків, відмінного від коштів, так і коштів на рахунку такого платника податків. Арешт майна та арешт коштів на рахунках платника податку за процедурою, визначеною пунктом 7.3 вказаного Порядку, накладається з підстав, передбачених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.

Водночас Податковим кодексом України передбачені також інші, додаткові випадки накладення арешту на кошти платника податків, крім тих, що визначені статтею 94 цього Кодексу.

Серед таких підстав є такі, що передбачені пп. 20.1.33 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України.

Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: 1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; 2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; 3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу у відповідній сумі.

Відсутність підстав для застосування арешту коштів платника податків, передбачених законом серед підстав для застосування адміністративного арешту, що входять до переліку, встановленого пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України (сформульованого як вичерпний), не є перешкодою для застосування арешту коштів на рахунках платника податків у відповідних випадках.

Так, норми пункту 94.2 Податкового кодексу України визначають загальні підстави для застосування арешту як майна, так і коштів платника податків. Водночас норми пп. 20.1.33 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України встановлюють спеціальні підстави.

За таких обставин звернення податкового органу до суду з вимогою про накладення арешту на кошти з підстав, передбачених підпунктом пп. 20.1.33 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України може відбуватися не лише в день прийняття рішення про накладення адміністративного арешту на майно платника податків.

Умовою застосування адміністративного арешту майна є відсутність у платника податків майна, яке може бути використане для погашення податкового боргу.

Контролюючим органом, відповідно до 89 ПК України, 27.11.2015 року було прийнято рішення № 420 від 27.11.2015 року про опис майна відповідача у податкову заставу ( а.с.26).

Водночас в ході розгляду справи знайшов підтвердження той факт, що у відповідача відсутнє майно, яке може бути джерелом погашення податкового боргу, що вбачається з акту опису майна від 08.12.2015 року ( а.с.80).

Оскільки в ході розгляду справи було доведено наявність у відповідача податкового боргу в розмірі 9461180,51 грн., який ТОВ "Строй - Клімат" не погашено, а тому останній підлягає стягненню як законний та обгрунтований.

Також суд задовольняє позовну вимогу про накладення арешту на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат" з огляду на наявність у відповідача податкового боргу та відсутності майна, яке може бути джерелом погашення такого боргу.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71,72, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат" про накладання арешту на кошти та стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.

Накласти арешт на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат" (код ЄДРПОУ 33412271, 61002, м.Харків, вул. Академіка Проскури, 1), що знаходяться у банківських установах.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй - Клімат" (код ЄДРПОУ 33412271, 61002, м.Харків, вул. Академіка Проскури, 1) на користь Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі 9461180,51 грн. ( дев'ять мільйонів чотириста шістдесят одна тисяча сто вісімдесят гривень 51 копійка) за рахунок коштів, які знаходяться у банківських установах.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 03 березня 2016 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.