Справа №592/9553/14-а
Провадження №2-а/592/11/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Косолап М.М.,
за участю секретаря - Грох Т.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Соколенка А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ковпаківського районного суду м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що з 05.03.2010 р. їй призначена пенсія за вислугу років відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 65% від місячної заробітної плати. Такі дії відповідача порушили її право на пенсійне забезпечення, розмір якого безпідставно нижче за гарантований законом. При зверненні у 2010 році за призначенням пенсії вона продовжувала працювати прокурором, мала 29 повних років стажу, з них повних 14 років прокурором в прокуратурі, тому відповідач повинен був призначити їй пенсію згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% місячної чинної заробітної плати (80% (за 10 років роботи прокурором) + 8% (2%х4 роки роботи прокурором більше 10 років) = 88 %), що одержана нею перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Але відповідач протиправно застосував при призначенні пенсії ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», встановив її в розмірі 65%, безпідставно зменшивши її на 23%, чим грубо порушив право на пенсійне забезпечення. З 01.07.2012 р. у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» на підставі довідки, виданої прокуратурою Сумської області за її зверненням відповідачем здійснено перерахунок пенсії, однак розмір було безпідставно знижений - зменшений до 56 % місячної заробітної плати. Таке зменшення відповідач мотивував зміною редакції ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», хоча повинна застосовуватись редакція, яка діяла на момент звернення за призначенням пенсії. Просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії та її перерахунку; зобов'язати відповідача провести нарахування пенсії на підставі ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла у 2010 році) з 05.03.2010 року в розмірі 88% місячного заробітку, наданого прокуратурою Сумської області для призначення пенсії та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці прокуратури Сумської області від 18.07.2012 року №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 12.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії прокуратури України від 11.03.2014 року № 31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги з наведених підстав підтримав і просив задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача Соколенко А.В. позов не визнав і в його задоволенні просив відмовити. В обґрунтування заперечень вказав, що позов подано до суду 22.08.2014 р., тобто з порушенням строку, визначеного ст. 99 КАС України. Позивач перебуває на обліку з 05.03.2010 р., як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Їй була обрахована пенсія відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки 20 років вислуги, які передбачені у частині першій цієї статті відсутні, в наявності лише 14 років 5 днів на посаді прокурора. Пенсія обчислена у розмірі 65% від місячної заробітної плати 6655,63 грн. та склала 4326,16 грн. Пунктом 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами поданими пенсіонерами, виходячі з розмірі місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. На виконання постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» після звернення позивача за перерахунком пенсії ними на підставі п. 13 та п. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було проведено перерахунок пенсії в розмірі 56% (14 років*80%/20років) від місячної заробітної плати. Вказують, що пенсія позивачу була призначена та виплачується за нормами діючого законодавства. Також позовні вимоги є виконаними відповідно до набравших законної сили постанов Ковпаківського районного суду м. Суми від 08.05.2015 р., 14.10.2014 р., ухвал апеляційної інстанції від 02.07.2015 р. та 25.11.2014 р. по цій справі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 01.03.1996 року працювала на різних посадах в органах прокуратури Сумської області.
15.10.2010 р. позивач звільнена з посади старшого помічника прокурора області в порядку переведення на роботу до Національної академії Прокуратури України.
11.03.2014 р. позивач була звільнена з посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.
07.05.2014 р. позивач призначена заступником прокурора Сумської області і на даний час продовжує працювати (а.с. 214 - 220).
З 18.03.2010 р. ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах, як отримувач пенсії з 05.03.2010 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 22.09.2014 р. позов у частині вимог з 05.03.2010 р. по 04.03.2014 р. включно залишено без розгляду.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 14.10.2014 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2014 р. позов задоволено частково, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії ОСОБА_3 та її перерахунку; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла у 2010 році) з 05.03.2014 р. у в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого прокуратурою Сумської області для призначення пенсії, та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 05.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці прокуратури Сумської області від 18.07.2012 року №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 05.03.2014 р. в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії Прокуратури України від 11.03.2014 р. № 31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2014 р. ухвалу Ковпаківського районного суду м. Суми від 22.09.2014 р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 26.01.2015 р. поновлено ОСОБА_3 строк звернення до суду з позовом. Вказана ухвала набрала законної сили. Тому доводи відповідача про пропуск строку звренення до суду є необгрунтованими.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.11.2015 р. скасовано постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 08.05.2015 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2015 року, а справу направлено на новий судовий розгляд.
З огляду на позовні вимоги, наведенні рішення суду, які набрали законної сили, предметом даного розгляду є позовні вимоги ОСОБА_3 за період з 05.03.2010 року по 04.03.2014 року включно.
Вищевказані рішення суду виконано, у тому числі постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 08.05.2015 року, яка скасована судом касаційної інстанції.
Проте вимоги позивача відповідач виконав не добровільно на відновлення порушених прав ОСОБА_3, а виключно на виконання рішення суду, яке скасовано судом касаційної інстанції, що підтверджується постановою про закінчення виконавчого провадження від 08.09.2015 р. (а.с. 172-173).
Незважаючи на проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду, зокрема в частині вимог, що є предметом даного розгляду відповідач позов не визнає, тому суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при страховому стажі 25 років і більше, а жінками - 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.
Відповідач обрахував пенсію ОСОБА_3 відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закон України «Про прокуратуру», оскільки 20 років вислуги, які передбачені у ч. 1 ст. 50-1 зазначеного Закону у позивача відсутні, в наявності лише 14 років 5 днів на посаді прокурора.
Згідно Довідки прокуратури Сумської області від 25.02.2016 р. № 11-187вих16, Довідки про роботу ОСОБА_3 та фотокопії трудової книжки останньої на момент призначення пенсії - 01.03.2010 року позивач мала 29 років 01 місяць 23 дні стажу, в тому числі: робота в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах 14 років (а.с. 211, 212-213, 214 - 220).
Чинна на момент реалізації права позивача на пенсійне забезпечення редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачала право на пенсію за вислугу років осіб, які безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також осіб звільнених з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування (ч. 7 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Таким чином суд дійшов висновку, що позивач на час призначення пенсії - 05.03.2010 р. мала стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугою років у розумінні ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». А тому відповідач повинен був призначити ОСОБА_3 пенсію згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% місячної чинної заробітної плати (80% (за 10 років роботи прокурором) + 8% (2%х4 роки роботи прокурором більше 10 років) = 88 %), що одержана позивачем перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» затверджені схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1 - 5 і надане право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів.
За зверненням позивача, з 01.07.2012 року відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі вищевказаної постанови КМУ.
Відповідачем на підставі п. 13 та п. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було проведено перерахунок пенсії позивача в розмірі 56% (14 років*80% /20 років) від місячної заробітної плати 7808,79 грн., що становило 4372,92 грн.
Згідно довідки прокуратури Сумської області від 18.07.2012 року №18-3.зп. фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора на 14.06.2012 року складала 7808,79 грн. (а.с. 24).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» 3668-VI від 08.07.2011 р., який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»: ч. 1 замінили двома частинами такого змісту: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30.09.11 р. - 20 років, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років; з 01.10.11 р. по 30.09.12 р. - 20 років 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців; з 01.10.12 р. по 30.09.13 р. - 21 рік, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років; з 01.10.13 р. по 30.09.14 р. - 21 рік 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців; з 01.10.14 р. по 30.09.15 р. - 22 роки, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років; з 01.10.15 р. по 30.09.16 р. - 22 роки 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців; з 01.10.16 р. по 30.09.17 р. - 23 роки, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років; з 01.10.17 р. по 30.09.18 р. - 23 роки 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців; з 01.10.18 р. по 30.09.19 р. - 24 роки, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років; з 01.10.19 р. по 30.09.20 р. - 24 роки 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців; з 01.10.20 р. і пізніше - 25 років, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».
Отже, положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011 р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є більш новими, порівняно з положеннями ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та за загальним правилом дії норм права у часі саме вони підлягали пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків, з яких призначається пенсія прокурору.
Прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу» (ч. 10 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Так, згідно ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»).
Відповідно ч. 12, ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням наявного стажу роботи на прокурорських посадах, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 88 % від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі 56% (14 років*80% /20 років) від місячної заробітної плати відповідач діяв протиправно.
З огляду на встановлені факти та наведені положення, вирішуючи спір в межах позовних вимог в період з 05.03.2010 року по 04.03.2014 року включно, суд приходить до висновку, що при призначенні та перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв протиправно, тому відповідача слід зобов'язати провести нарахування пенсії ОСОБА_3 на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) з 05.03.2010 р. в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого прокуратурою Сумської області для призначення пенсії та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.07.2012 р. у розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці прокуратури Сумської області від 18.07.2012 р. № 18-3.зп. та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69-71, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні та перерахунку пенсії ОСОБА_3 протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії ОСОБА_3 на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) з 05.03.2010 року в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого прокуратурою Сумської області для призначення пенсії та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.07.2012 р. у розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці прокуратури Сумської області від 18.07.2012 р. № 18-3.зп. та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 03.03.2016 року.
Суддя М.М. Косолап