Постанова № 56236203, 28.01.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
607/12659/15-а
Номер документу
56236203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.01.2016 Справа №607/12659/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі:

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Буцик О.П.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям ,-

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації звернулось в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, в розмірі 19139,06 грн.

В обґрунтування вимог вказує на те, що відповідачу була призначена та виплачувалася зазначена допомога з 01.02.2012 р. по 31.07.2012 р., із 01.03.2013 р. по 31.08.2013 р., із 01.03.2014 р. по 31.08.2014 р., із 01.09.2014 р. по 28.02.2015 р. та із 01.03.2015 р. по 31.08.2015 р. При призначені допомоги відповідач була попереджена спеціалістами Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації про відмову в призначені або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та стан сімї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. В результаті проведення перевірки відділом державних соціальних інспекторів Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, було встановлено, що відповідач подала неповну інформацію про наявність у володінні свого чоловіка ОСОБА_4 ще одного транспортного засобу, а саме автомобіля марки «ВАЗ 21061», 1993 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. Оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» та абз. 5 п. 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №205, державна соціальна допомога не призначається у випадках коли у власності чи володінні малозабезпеченої сімї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Згідно з п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення у разі неповернення надмірно виплачених коштів добровільно у встановлені строки вирішують питання про стягнення їх у судовому порядку. Загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї ОСОБА_2 за період із 01.02.2012 року по травень 2015 року включно, складає 19139,06 грн. З цих підстав, позивачем було надіслано відповідачу лист про повернення безпідставно отриманих сум, однак у добровільному порядку відповідач зазначених коштів не повернула.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2та представника відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовних вимог не визнали, проти їх задоволення заперечили та суду пояснили, що ОСОБА_2перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 з 14 серпня 2008 року. 02 квітня 2009 року вони придбали автомобіль марки «ВАЗ 2107», який і був ОСОБА_2 задекларований при зверненні за допомогою. Про існування іншого автомобіля, зареєстрованого на імя її чоловіка, ОСОБА_2 нічого не було відомо. І лише після отримання повідомлення позивача про повернення коштів від 29.05.2015 р. її чоловік повідомив про те, що у серпні 2007 року він продав автомобіль марки «ВАЗ 21061» ОСОБА_6, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 і видав на його імя та імя його сина генеральну довіреність, на виконання умов договору купівлі-продажу, з метою його подальшого знаття з реєстрації. Відповідно він сам не вважав даний автомобіль своєю власністю, і тому нічого ОСОБА_2 не повідомляв. Крім того, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, а тому його слід залишити без розгляду.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив

14 лютого 2012 року, 06 березня 2013 року, 14 березня 2014 року, 22 вересня 2014 року, 13 березня 2015 року ОСОБА_2 зверталась до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації із письмовими заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, субсидії та пільг, як малозабезпеченій сімї.

Рішенням Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 16 лютого 2012 року, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01 лютого 2012 року по 31 березня 2012 року 55,81 грн. щомісячно, з 01 квітня 2012 року по 30.06.2012 року 74,53 грн. щомісячно, із 01 липня 2012 року по 31.07.2012 року 80,19 грн.

Рішенням Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 11 березня 2013 року, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01 березня 2013 року по 26 червня 2013 року 582,99 грн. щомісячно, з 27 червня 2013 року по 31 серпня 2013 року 762,99 грн. щомісячно.

Рішенням Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 24 березня 2014 року, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року 915,90 грн. щомісячно.

Рішенням Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 23 вересня 2014 року, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01 вересня 2014 року по 28 лютого 2015 року 878,52 грн. щомісячно.

Рішенням Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї від 25 березня 2015 року, відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сімї з 01 березня 2015 року по 31 березня 2015 року 1107,34 грн. щомісячно, із 01 квітня 2015 року по 31 серпня 2015 року 1357,34 грн.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», розмір держави соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

У заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 14 лютого 2012 року, від 06 березня 2013 року №607, від 14 березня 2014 р. №638, від 22 вересня 2014 р. №2165, від 13 березня 2015 року №555, ОСОБА_2 була попереджена про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги та одночасно давала згоду на збір інформації про сімю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до пункту 1 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року № 1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор - посадові особи управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, наділені повноваженнями із здійснення контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної допомоги сім'ям з дітьми, щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - державна соціальна допомога), інших соціальних та компенсаційних виплат, цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на цю мету.

Нормами п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям передбачено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Відповідно до п.п.1 п.3 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року №1098, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор перевіряють достовірність та повноту інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги.

В результаті проведеної перевірки відділом державних соціальних інспекторів Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації встановлено, що ОСОБА_2 подала неповну інформацію про наявність у володінні її чоловіка ОСОБА_4 ще одного транспортного засобу, а саме автомобіля марки «ВАЗ 21061», 1993 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що стверджується обліковою карткою приватного транспортного засобу ВО0185АС від 02.12.2005 року.

Як вбачається з поданих 13 лютого 2012 року, 04 березня 2013 року, 11 березня 2014 року, 22 вересня 2014 року та 10 березня 2015 року декларацій про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_2 не вказала, що у власності її сімї є зазначений автомобіль.

Згідно абз. 5 п. 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, та п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України № 1768-ІІІ від 01 червня 2000 року «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Загальна сума надміру нарахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї за період із лютого 2012 року по травень 2015 року складає 19139,06 грн., що стверджується Довідкою Управління соціального захисту Тернопільської райдержадміністрації №1051 від 16 липня 2015 року.

Згідно з п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям передбачено, що якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення у разі неповернення надмірно виплачених коштів добровільно у встановлені строки вирішують питання про стягнення їх у судовому порядку.

Відповідно до п. 26 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250, покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету до місцевих бюджетів.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд приходить до переконання, що позов є підставний та підлягає до задоволення, а тому слід стягнути із ОСОБА_2 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям в розмірі 19139,06 грн.. При цьому суд не бере до уваги покази свідка ОСОБА_4 про те, що він реалізував спірний автомобіль у 2007 році про що не було відомо відповідачу, а також копію довіреності від 25 серпня 2007 року на право розпорядження зазначеним транспортним засобом, оскільки в заявах про призначення соціальної допомоги відповідач власноруч ставила свій підпис під попередженнями про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей, тобто усвідомлювала, що надання таких відомостей тягне відповідальність згідно із чинним законодавством та одночасно дала згоду на збір інформації про сімю та доходи, що необхідно для призначення допомоги. Крім цього, копія довіреності представлена відповідачем на право розпорядження спірним автомобілем була чинна до 25 серпня 2010 року, а із заявами про виплату зазначених допомог ОСОБА_2 зверталась протягом 2012-2015 років. Також суд не бере до уваги договір купівлі-продажу автомобіля марки «ВАЗ 21061», 1993 року випуску від 25 серпня 2007 року, укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_6, оскільки станом на зазначену дату відчуження транспортного засобу встановлювалось Правилами державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, якими передбачено, що власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники зобовязані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості. Перед відчуженням, передачею такий транспортний засіб повинен бути знятий з обліку в підрозділі ДАІ. Відчуження, передача власником придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах ДАІ, не проводиться.

На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 70, 71, , 76, 159-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації 19139 (девятнадцять тисяч сто тридцять девять) грн. 06 коп. надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий В.В.Ромазан