Постанова № 56230855, 02.03.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
755/2551/16-а
Номер документу
56230855
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

755/2551/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(у порядку скороченого провадження)

"02" березня 2016 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі:

Головуючого - судді БАРТАЩУК Л.П.

розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - УПФУ у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньо заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2014, 2013, 2012 - 2 960, 80 грн.) що передують року звернення за призначенням пенсії, з 09 грудня 2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

До 09.12.2015 року позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 09.12.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва йому було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

20.01.2016 року листом № 1024/01 УПФУ у Дніпровському районі м. Києва повідомило ОСОБА_1, що розмір його пенсії за віком розрахований з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197, 91 грн.).

Такі дії УПФУ у Дніпровському районі м. Києва згідно доводів позивача є протиправними, з наступних підстав:

При застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197, 91 грн.) УПФУ у Дніпровському районі м. Києва керувалось ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Однак, попередній вид пенсії позивача - це пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям обчислюються в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення.

Відтак, при обчисленні пенсії відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показник не враховується.

До правовідносин не підлягає застосуванню ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а підлягає застосуванню ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

ОСОБА_1 вперше звернувся за призначенням пенсії за віком 09 грудня 2015 року.

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 повинен застосовуватися за 2014, 2013, 2012 роки (2960,80 грн.).

Оскільки Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, в тому що обчислення пенсії за вислугу років не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, то для обчислення пенсії позивача показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески, застосовується при призначенні пенсії за віком 09 грудня 2015 року вперше.

Відповідач, з урахуванням вищезазначених доводів, на думку позивача, неправильно застосував норми матеріального права, його дії є протиправними, обмежують його законне право на належне пенсійне забезпечення, що і стало підставою для звернення до суду.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач направив до суду письмові заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позову з наведених ним підстав.

Заперечення, зокрема, обґрунтовані наступним.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ у Дніпровському районі м. Києва з 01.01.2016р. та отримує пенсію за віком.

Відповідно до ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами відповідно до Закону України "Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсій.

Отже, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі, в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.

Оскільки позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 28.10.1997 р. по 31.12.2015р., то згідно заяви від 09.12.2015 р. його було переведено на пенсію за віком з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами відповідно до Закону України "Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи" відповідно до якого показник середньої заробітної плати (доходу) залишається таким, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, тобто за 2007 рік.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 28.10.1997 р. по 31.12.2015р.

Згідно заяви від 09.12.2015 р. його було переведено на пенсію за віком з 01.01.2016 р., з цього ж часу він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

20.01.2016 року листом № 1024/01 УПФУ у Дніпровському районі м. Києва повідомило ОСОБА_1, що розмір його пенсії за віком розрахований з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197, 91 грн.).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, - обчислення пенсії за вислугу років не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески.

Пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. №327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення", на який посилається відповідач у письмових запереченнях, встановлює, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі, в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.

Попередній вид пенсії позивача - це пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям обчислюються в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач не спростував те, що при призначення пенсії позивачеві до 2008 року не застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу)

При застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197, 91 грн.) відповідач посилається на ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Оскільки при обчисленні пенсії відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» показник не враховується, є обґрунтованими доводи позивача про те, що до правовідносин, які мають місце між сторонами у даній справі, не підлягає застосуванню ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а підлягає застосуванню ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Наданими суду доказами підтверджується те, що ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії за віком до відповідача 09 грудня 2015 року.

Отже, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 повинен застосовуватися за 2014, 2013, 2012 роки (2960,80 грн.).

Відтак, позовні вимоги є обґрунтованими, адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 71, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньо заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2014, 2013, 2012 - 2 960, 80 грн.) що передують року звернення за призначенням пенсії, - з 09 грудня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ :