Постанова № 56229875, 02.03.2016, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
697/366/16-а
Номер документу
56229875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 697/366/16-а

№ пров. 2-а/697/22/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.03.2016 р. м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Льон О.М., розглянувши у скороченому порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об»єднаного управління Черкаської області про визнання неправомірними дій Канівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Черкаської області та зобов»язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

18.02.2016 року до суду надійшов адміністративний позов позовом ОСОБА_1 до Канівського об»єднаного управління Черкаської області про визнання неправомірними дій Канівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Черкаської області та зобов»язання вчинити певні дії, в якому вона зазначила, що з 23.11.2005 року їй була призначена пенсія державного службовця згідно ст.37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, до 29.06.2009року вона працювала на посаді судового розпорядника . Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України, яка набрала чинності 09.09.2015 року, викладено в новій редакції Додаток 47 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих судів (загальних, спеціалізованих) судів».Відповідно до довідки ТУ ДСА в Черкаській області від 12.02.2016 року № 212-04/16 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу», заробітна плата судового розпорядника станом на 01.01.2016року становить 5899,60 грн., посадовий оклад судового розпорядника становить 4134,00грн. 16.02.2016 року з указаною довідкою вона звернулась до Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, однак 17.02.2016 року листом за вих.. № 47/С-10 у перерахунку пенсії їй було відмовлено відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно якого норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України « Про державну службу» з 01.06.2015року скасовані. Позивач, вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернулася до суду з вимогою зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком як державного службовця.

Відповідачем подано заперечення проти позову ОСОБА_1 через відсутність правових підстав для перерахунку пенсії. В обґрунтування заперечень представник відповідача посилався на те, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах , визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що до 29.06.2009 року позивач ОСОБА_1 працювала на посаді судового розпорядника Канівського міськрайонного суду Черкаської області, з 23.11.2005 року їй було призначено пенсію згідно із Законом України «Про державну службу»в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати 2275,41 грн. (а.с. 19).

16.02.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв»язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від, 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про складові заробітної плати , що подається для призначення пенсії державним службовцям, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Черкаській області № 212-04/16 від 12.02.2016 року (а.с.10).

17.02.2016 року Канівське об»єднане УПФУ Черкаської області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з якої вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно із п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 3акону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-ІV « Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів. Додаток № 47 до цієї Постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабшету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад помічника голови суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,4 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 12.02.2016 року № 212-04/16, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Черкаській області ОСОБА_1, заробітна плата за посадою судового розпорядника , з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.01.2016 року становить 5 899,60 грн., посадовий оклад судового розпорядника встановлено в сумі 4134,00 грн. (а.с. 10).

Як вбачається з довідки-розрахунку розміру пенсії, ОСОБА_1 нараховано пенсію в розмірі 90% від заробітної плати 2275,41 грн. (а.с. 19).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Канівського об»єднаного УПФУ Черкаської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв»язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці від 12.02.2016 року № 212-04/16 про заробітну плату, що подається для призначення пенсії згідно Закону україни « Про державну службу» - є протиправними.

Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 23.11.2005 року та як вбачається з матеріалів справи( а.с.12), позивач звернулася до відповідача 16.02.2016 року з заявою про перерахунок пенсії та доданою довідкою № 212-04/16 від 12.02.2016 року про розмір заробітної плати.

Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобов»язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року підлягають до часткового задоволення , а саме здійснення перерахунку пенсії необхідно провести з 01.03.2016року.

Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи із Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнятого Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року. У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної з 23.11.2005 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії Канівського об»єднаного УПФУ Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язати Канівське об»єднане УПФУ Черкаської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № 212-04/16 від 12.02.2016 року починаючи з 01.03.2016 року.

На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір в сумі 551,20 грн.

Керуючись ст.ст.10,11, 71 ,94,99,100,128,159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Канівського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області про про визнання неправомірними дій Канівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Черкаської області та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Канівського об»єднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Черкаській області від 12.02.2016 року № 212-04/16.

Зобов'язати Канівське об»єднане Управління Пенсійного Фонду України Черкаської області починаючи з 01 березня 2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розміру 90% від сум заробітної плати, встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Черкаській області від 12.02.2016 року № 212-04/16 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від суми заробітної плати за посадою судового розпорядника станом на 01.01.2016року .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунка суб»єкта владних повноважень Канівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області.

Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.

Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Канівський міскрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду в повному обсязі складена протягом пяти днів з дня закінчення розгляду справи.

Суддя -підпис- ОСОБА_2

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Льон