справа № 563/1300/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.02.2016 м.Корець
Корецький районний суд Рівненської області
в складі:
головуючого судді Кулика Є.В.
при секретарі Федичканич В.Ю.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Лісовенко М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі щодо відмови їй в перерахунку і виплаті пенсії, починаючи з 02 листопада 2015 року, без врахування одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі здійснити нарахування та виплату пенсії державного службовця (згідно чинного законодавства станом на 12 липня 2011 року щодо обрахування розміру пенсії 90% заробітної плати державного службовця) з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні позивач позов підтримала та просить його задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, вважає, що пенсія державного службовця повинна обчислюватись не з будь-яких отриманих виплат, якщо на них нараховувались страхові внески, оскільки, ч.2 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" передбачено, що пенсія призначається від сум саме заробітньої плати, а не з будь-яких виплат. Вказала, що матеріальна допомога до складу заробітньої плати державного службовця не входить, а отже і обчислення позивача з її врахуванням суперечить положенням ч. 2 ст.37 ЗУ "Про державну службу". Також, заперечила позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі здійснити перерахунок та виплатити пенсію без точного періоду. На підставі викладеного просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з таких підстав.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про державну службу», «Про оплату праці», «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 .
Судом встановлено, що позивач з 14.07.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фоду України в Корецькому районі, як пенсіонер на пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу». 12 липня 2014 року позивачу призначена пенсія в розмірі 90% як державному службовцю в розмірі 2 109 грн. 49 коп.
Щоб здійснити перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» позивач звернулась в УПФУ в Корецькому районі з заявою про здійснення певних дій. Однак, листом № 2942/05 від 04.11.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі повідомило позивача про відмову у здійсненні перерахунку відповідно до довідки №01-23/3586/15 від 21.09.2015р. про складові заробітної плати, що подається при призначенні пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу", а також повідомило про відсутність правових підстав для врахування вказаних складових до заробітку при обчисленні розміру пенсії, мотивуючи відмову тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не віднесені до інших надбавок, як передбачено статтею 33 Закону України «Про державну службу».
Статтею 37 Закону України «Про Державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про Державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять до структури заробітної плати.
За таких обставин суд вважає, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення.
Керуючись Законом України «Про державну службу», ст.ст.2, 6, 9, 11, 71, 94, 99, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі щодо перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, починаючи із 02.11.2015 року, без врахування одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі здійснити нарахування та виплату пенсії державного службовця (згідно чинного законодавства станом на 12 липня 2011 року, щодо обрахування розміру пенсії 90% заробітної плати державного службовця) ОСОБА_1, починаючи із 02.11.2015 року, з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги ні оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Корецькому районі на користь ОСОБА_1, сплачений нею судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корецький районний суд Рівненської області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст постанови суду виготовлений 24 лютого 2016 року.
Суддя: Є.В. Кулик