Постанова № 56229586, 02.03.2016, Шишацький районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
551/48/16-а
Номер документу
56229586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 551/48/16-а

Провадження №2-а/551/4/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2016 р. смт. Шишаки

Шишацький районний суд Полтавської області в складі головуючого - судді Рябченка В.В., при секретарі Курінній Я.М., з участю представників позивача - Степаненко Ю.М., Василенко А.П., представника відповідачів Білоцерківської Р.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Шишацького районного суду Полтавської області, в селищі Шишаки Полтавської області, адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Яреськівський комбінат комунальних підприємств» до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, виконавчого комітету Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, про визнання незаконною бездіяльності щодо своєчасного не прийняття рішення про погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

21 січня 2016 року до Шишацького районного суду Полтавської області надійшла позовна заява Комунального підприємства «Яреськівський комбінат комунальних підприємств» ( надалі КП Яреськівський ККП), що знаходиться в с. Яреськи -1 Шишацького району Полтавської області по вулиці Курченка, 2, до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, виконавчого комітету Яреськівської сільської ради Шишацького району, з зазначеними позовними вимогами.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що підприємство надає комунальні послуги з централізованого водопостачання на території Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області.

Рішенням Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 06 квітня 2011 року тарифи на водопостачання 1 куб.м спожитої води ( за наявності лічильника) встановлені для населення у розмірі - 3.50 грн., для підприємств всіх форм власності - 15.00 грн., при тому, що згідно висновку № 335, станом на 02 квітня 2009 року, економічно обґрунтований розмір тарифу становив 4 гривні 59 копійок за 1 куб.м., без врахування рентабельності.

З 2011 року тарифи на водопостачання Яреськівською сільською радою Шишацького району Полтавської області не змінювались.

01 вересня 2015 року, відповідно до вимог ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» позивач направив відповідачу лист № 86 з проханням відкоригувати тарифи до економічно обґрунтованих та надав відповідні розрахунки економічно обґрунтованих тарифів, але вказаний лист відповідачем не було розглянуто.

Заявою позивача від 18 лютого 2016 року позовні вимоги уточнено в частині того, що позивач остаточно звернувся до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області з заявою про зміну тарифів від 11 листопада 2015 року, яка також не розглянута.

З урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просив суд визнати незаконною бездіяльність виконавчого комітету Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області щодо своєчасного неприйняття рішення про погодження тарифів на водопостачання для КП Яреськівський ККП та зобов'язати відповідача розглянути відповідну заяву підприємства від 11 листопада 2015 року про погодження тарифів на надання послуг з централізованого водопостачання.

В судовому засіданні представники позивача Степаненко Ю.М. та Василенко А.П. позов підтримали, наполягали на його задоволенні з підстав, викладених в уточненій позовній заяві від 18.02.2016 року.

Представник відповідачів Білоцерківська Р.М. заперечувала проти позову, просила суд закрити провадження по справі з підстав, викладених нею у письмових запереченнях на позов від 02.03.2016 року, посилаючись на ч.1 ст.157 КАС України.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, надані сторонами по справі, суд прийшов висновку про необхідність задоволення позову виходячи з наступного.

14 січня 2000 року проведено державну реєстрацію Комунального підприємства «Яреськівський комбінат комунальних підприємств (скорочена назва КП «Яреськи ККП»). Засновником вказаного підприємства виступила Яреськівська сільська рада Шишацького району Полтавської області. Основним видом діяльності підприємства є: «Забір, очищення та постачання води».

При цьому з пояснень в.о. директора КП Яреськівський ККП Степаненко Ю.М. встановлено, що діяльність по здійсненню водопостачання є збитковою, в той час, як прибуток підприємство отримує завдяки господарській діяльності в інших напрямках.

Рішенням четвертої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 06 квітня 2011 року «Про затвердження тарифів з водопостачання, водовідведення та вивезення побутового сміття» Яреськівському комбінату комунальних підприємств з 01 травня 2011 року встановлено тарифи: на водопостачання за 1 куб.м. спожитої води для населення - 3,50 грн., для організацій та підприємств всіх форм власності - 15,00 грн.

Згідно висновку Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області від 02 квітня 2009 року № 335, розрахунок планових витрат Яреськівського комбінату комунальних підприємств на послуги з централізованого водопостачання у розмірі 4 грн. 59 коп. за куб.м. є економічно обґрунтованим .

01 вересня 2015 року КП Яреськівський ККП звернувся до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області із листом за № 86 про перегляд існуючих тарифів на водопостачання в якому, посилаючись на зростання цін на енергоносії, матеріально-технічні ресурси, зміну рівня мінімальної заробітної плати, здороження робіт сторонніх організацій та тривання стримування зростання тарифів у минулих роках просив, з 01.10.2015 року, встановити тарифи на водопостачання за 1 куб.м. для населення у розмірі 9,00 грн., для інших споживачів за 1 куб.м. - 15,00 грн., при тому, що розрахована собівартість середньозваженого тарифу для всіх споживачі в складає 10,23 грн. за 1 куб.м. В якості додатку до листа додано розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на централізоване водопостачання (а.с.8).

Відповідно до вимог Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 № 390, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за № 1380/21692, КП Яреськівський ККП проінформувало споживачі про свій намір здійснити зміну тарифів, шляхом розміщення оголошення у районній газеті «Сільське життя» (випуск № 37 від 11 вересня 2015 року) та на веб-сайті Шишацької РДА Полтавської області та Шишацької районної ради. (а.с. 9-11).

04 листопада 2015 року КП Яреськівський ККП повторно звернувся до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області із листом за № 115 про перегляд існуючих тарифів на водопостачання, в якому крім обґрунтування необхідності коригування тарифів повідомив про розміщення підприємством у районній газеті «Сільське життя», на сайтах Шишацької районної ради та Шишацької РДА Полтавської області повідомлення про наміри підвищити тарифи на послуги з централізованого водопостачання.

11 листопада 2015 року КП Яреськівський ККП» надіслав до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області лист за № 117 (а.с.67), в якості додатків до якого додано заяву про встановлення тарифів з централізованого водопостачання від 11 листопада 2015 року (а.с.68), пояснювальну записку на обґрунтування необхідності встановлення тарифів (а.с.69), копію ліцензії на провадження ліцензійної діяльності (а.с. 70), інші документи, що підтверджують обґрунтованість розрахунків (а.с. 71 - 135).

Як вбачається з прояснень представників сторін, до теперішнього часу питання погодження змінених тарифів виконавчим комітетом Яреськівської сільської ради не розглянуто.

Частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Законами України «Про житлово-комунальні послуги» (ст.ст. 22. 31), «Про ціни і ціноутворення» (ст.ст. 2,8), «Про питну воду та питне водопостачання» (ст 5,13), «Про державне регулювання в сфері комунальних послуг» (ст.6.10), Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, передбачено встановлення економічно обґрунтованих тарифів на комунальні послуги на рівні, що буде покривати всі витрати в собівартості цих послуг та інвестиційну складову.

Згідно п. 2 ч. 6 Закону України «Про державне регулювання в сфері комунальних послуг» визначено, що до повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг належить встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється комісією.

Згідно пп. «2» п. «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні транспортні та інші послуги.

Згідно ч.1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Судом встановлено, що КП Яреськівський ККП має ліцензію Полтавської обласної державної адміністрації серії АД № 075904 від 31.07.2012 року, яка діє до 31.07.2017 року, на здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання(а.с.70), що спростовує первісні твердження представника відповідачів про відсутність у позивача ліцензії на здійснення водопостачання та свідчить про те, що встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання, що надаються позивачем, належать виключно до відання органу місцевого самоврядування на території діяльності підприємства, а саме - виконавчого комітету Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області.

Матеріалами справи підтверджується, а сторонами не оспорюєтся той факт, що КП Яреськівський ККП є єдиним підприємством, яке з 2012 року по теперішній час надає послуги з централізованого водопостачання на території Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, а отже припинення надання підприємством такої діяльності невідмінно викличе наслідки негативного характеру, як для споживачів даної послуги, так і для навколишнього середовища.

З 2012 року тарифи на послуги з централізованого водопостачання для КП Яреськівський ККП не переглядались.

Загально відомим, а отже таким, що не потребує доказування в силу ч.2 ст. 72 КАС України є той факт, що з 2012 по 2016 роки відбулося суттєве зростання цін на енергоносії, товари та послуги. Крім того відповідно до річних бюджетів на 2012-2016 роки зріс рівень мінімальної заробітної плати.

Таким чином питання зміни тарифів на послуги з водовідведення та встановлення їх на рівні економічно обґрунтованих позивачем ініційовано правомірно.

Так, згідно ч. 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Згідно ч. 19 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.

Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Як вже було встановлено судом, за рішенням четвертої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 06.04.2011 року для КП Яреськівський ККП було встановлено тарифи на водопостачання за 1 куб.м. спожитої води ( по лічильнику) для населення 3,50 грн., для організацій та підприємств всіх форм власності - 15,00 грн. При цьому термін дії вказаних тарифів не визначено, а отже у даному випадку має місце саме необхідність корегування раніше встановлених тарифів відповідно до вимог ч. 10 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги та п. 7 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869, що відповідачами проведено не було.

Крім того матеріалами справи спростовуються доводи представника відповідачів про намагання позивача встановити тарифи «заднім числом» тобто з початку 2015 року.

Так, у своєму листі від 01 вересня 2015 року № 86 позивач просить встановити тарифи у визначеному ним розмірі з 01 жовтня 2015 року (а.с.7 зворотній бік), а у листі від 04 листопада 2015 року - з 01 грудня 2015 року, при тому, що згідно Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 плановий період це період тривалістю 12 місяців, на який здійснюються розрахунки тарифів (без прив'язування його до відповідного календарного періоду).

Згідно п. 3 вищевказаного Порядку базовий період - календарний рік, який передує планованому періоду;

Враховуючи те, що позивач планував встановити змінені тарифи в 2015 році спочатку з 01 жовтня 2015 року, а згодом з 01 грудня 2015 року, ним при проведенні розрахунків економічної обґрунтованості тарифів в якості базового періоду правомірно взято 2014 рік, як повний календарний рік, що передував плановому періоду.

Не спростовує обов'язку відповідача погодити (відкоригувати) тарифи на послуги з водопостачання, що надаються позивачем той факт, що при проведенні розрахунків економічної обґрунтованості тарифів позивачем не було враховано інвестиційну складову, як це передбачено п. 18-20 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 оскільки з пояснень представника позивача Степаненко Ю.М. встановлено, що при формуванні розміру тарифів з міркувань соціальної орієнтованості плановий прибуток не враховувався, а вказаний тариф запропоновано у мінімально можливому розмірі, що забезпечить лише функціонування діяльності підприємства на наявному рівні. Прибуток же підприємство отримує завдяки іншим видам господарської діяльності.

Незважаючи на визначений ч. 2 ст. 71 КАС України обов'язок суб'єкта владних повноважень доказати правомірність своїх дій чи бездіяльності, відповідачі у справі жодних належних доказів правомірності своєї бездіяльності не надали, переклавши всю провину на позивача, який нібито не мав право на звернення до відповідачів з питанням погодження тарифу.

При цьому, наголошуючи на відсутності спірних правовідносин між сторонами, представник відповідача Білоцерківська Р.М. просила суд закрити провадження у справі на підставі ст. 157 КАС України.

На думку суду, жодних підстав для закриття провадження справи, передбачених ст. 157 КАС України у справі не мається, а оскільки перелік таких підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає, провадження у справі закрито бути не може.

Згідно ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Як встановлено судом, виконком Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, а ні в строк передбачений ч. 10 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а ні в строк, передбачений ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» заяву КП Яреськівський ККП не розглянув, жодного рішення за наслідками розгляду не прийняв, обґрунтованої відповіді заявнику не надав, натомість вдався до дій по перевірці правомірності надання послуг з водопостачання вищевказаним суб'єктом господарювання та наявності у нього відповідних дозвільних документів, фактично перебравши на себе повноваження органів державного контролю та нагляду.

В той же час згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Не розглядаючи, в порушення вимог ст. 40 Конституції України, протягом тривалого часу лист та заяву КП Яреськівський ККП про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та не приймаючи за даними документами будь-якого рішення, виконавчий комітет Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області по суті залишає правовідносини по погодженню тарифів між сторонами без жодного правового визначення, в той час, як принцип правового визначення є невід'ємною, органічною складовою принципу верховенства права. Доводи відповідача, наведені ним у запереченнях, не спростовують наявність у нього обов'язку розглянути у визначений законом строк відповідні звернення позивача (листи, заяви) про погодження тарифів.

Згідно ст. ст. 55, 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Обраний позивачем спосіб захисту свого права, який полягає у проханні перед судом зобов'язати відповідача лише розглянути його заяву від 11 листопада 2015 року про погодження тарифів на надання послуг з водопостачання, без зазначення обов'язковою умовою погодження таких тарифів, на думку суду, є найбільш прийнятним у даному випадку та жодною мірою не порушує права відповідачів, оскільки не містить імперативної вимоги беззаперечного погодження таких тарифів.

Враховуючи все вищевикладене, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору у сумі 1378,00 грн. (а.с.1), суд відповідно до вимог ч.1 ст. 94 КАС України стягує з відповідача на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 71, 94, 158-163,185-186, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства Яреськівський комбінат комунальних підприємств до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, виконавчого комітету Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, про визнання незаконною бездіяльності по погодженню комунальних тарифів та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконною бездіяльність виконавчого комітету Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області щодо своєчасного не прийняття рішення в частині погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання, які надаються Комунальним підприємством Яреськівський комбінат комунальних підприємств.

Зобов'язати виконавчий комітет Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області розглянути заяву Комунального підприємства «Яреськівський комбінат комунальних підприємств» від 11 листопада 2015 року про погодження тарифів на надання послуг з водопостачання.

Стягнути з Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області на користь Комунального підприємства «Яреськівський комбінат комунальних підприємств « 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. на відшкодування сплаченого позивачем судового збору.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення, або отримання її копії, до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шишацький районний суд Полтавської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий, суддя В.В. Рябченко