Справа № 358/952/15-ц Головуючий у І інстанції Тітов М. Б.Провадження № 22-ц/780/294/16 Доповідач у 2 інстанції Кулішенко Ю. М.Категорія 19 25.02.2016
УХВАЛА
Іменем України
25 лютого 2016 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді Кулішенка Ю.М.,
суддів: Лащенка В.Д., Сушко Л.П.,
за участю секретаря: Волинець Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Богуславського районного суду Київської області від 05 листопада 2015 року у справі за позовом прокурора Богуславського району Київської області в інтересах територіальної громади Богуславського району в особі Богуславської районної ради Київської області до Богуславської міської ради Київської області, ОСОБА_2 і ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору комунальне підприємство Богуславської районної ради «Богуславтепловодопостачання», про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Богуславської міської ради, визнання незаконними та скасування рішень сесії Богуславської міської ради, визнання недійсним біржового контракту купівлі-продажу, визнання недійсним договору купівлі-продажу нежитлового приміщення та витребування із незаконного володіння нежитлового приміщення, -
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2015 року прокурор Богуславського району Київської області звернувся до суду з вказаним позовом. Свої вимоги обґрунтовував тим, що нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 до прийняття рішення виконавчим комітетом Богуславської міської ради Київської області від 25.12.2012 року № 208/17 про визначення цього приміщення об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста, перебувало у спільній власності територіальних громад Богуславського району, оскільки з 1996 року адміністративне приміщення загальною площею 152,98 кв.м. в добудові до 70-квартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 було передано від МБО «Агробуд» до Богуславського району теплових мереж та в послідуючому перебувало у комунальній власності Київської обласної ради.
Рішенням двадцять п'ятої сесії п'ятого скликання Київської обласної ради від 23.07.2009 року № 538-25-У «Про передачу Комунального підприємства Київської обласної ради «Богуславтепловодопостачання» із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад сіл та міст Богуславського району було передано Комунальне підприємство «Богуславтеплопостачання».
Рішенням тридцять четвертої сесії п'ятого скликання Богуславської районної ради № 318-34-У від 09.10.2009 року затверджено акт приймання-передачі КП КОР «Богуславтепловодопостачання» із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад Богуславського району. Відповідно до вказаного акту у спільну власність територіальних громад Богуславського району передано адміністративне приміщення по АДРЕСА_1 площею 152,98 кв.м.
Згідно рішення виконавчого комітету Богуславської міської ради від 25.12.2012 року № 208/17 нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 більше 20 років утримувалось за рахунок коштів міського бюджету, використовувалось в цілях та інтересах громади міста.
Дане нежитлове приміщення у володінні Богуславської міської ради фактично не перебувало і відповідач жодним чином майно не утримував та не використовував в цілях та інтересах громади міста.
На порушення вимог ст. 41 Конституції України, ст.ст. 316 ч. 1, 328 ЦК України, ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Богуславської міської ради неправомірно постановив оскаржуване рішення, оскільки не наділений повноваженнями щодо визначення об'єктів прав комунальної власності територіальної громади та не скористався правом визнання права власності на спірний об'єкт у судовому порядку за набувальною давністю відповідно до вимог ст. 344 Кодексу або ж визнання об'єкта безхазяйною річчю відповідно до вимог ст. 335 Кодексу.
Вважав, що рішення тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради № 777-39-VI від 29.11.2013 року в частині включення до переліку об'єктів, які планується реалізувати протягом 2013 року шляхом продажу через аукціон, нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 та рішення №778-39-УІ від 29.11.2013 року в частині надання дозволу на відчуження вказаного приміщення є незаконними, оскільки об'єктом нерухомості розпорядився не власник, внаслідок чого Богуславська міська рада вийшла за межі своїх повноважень та порушила вимоги статей 317, 319 ЦК України.
Вважав, що позовні вимоги про визнання недійсним біржового контракту від 25.12.2013 року та договору купівлі - продажу від 08.01.2014 року є похідними від первісних позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Богуславської міської ради №208/17 від 25.12.2012 року, визнання незаконними та скасування рішення сесії Богуславської міської ради № 777-39-VI від 29.11.2013 року «Про включення до переліку об'єктів, які належать територіальній громаді м. Богуслав та які планується реалізувати протягом 2013 року» та рішення сесії Богуславської міської ради 778-39-УІ від 29.11.2013 року «Про реалізацію нерухомого майна, належного територіальній громаді міста», які прийняті з порушенням норм законодавства за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання недійсним біржового контракту та договору купівлі - продажу, оскільки визнання незаконним та скасування рішень сесії Богуславської міської ради № 777-39-УІ та 778-39-VI, на підставі яких було укладені спірні правочини, не породжує жодних прав та обов'язків, окрім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Просив визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Богуславської міської ради Київської області від 25.12.2012 року № 208/17 в частині визначення об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста нежитлового приміщення по АДРЕСА_1; визнати незаконним та скасувати рішення тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради № 777-39-VI від 29.11.2013 року «Про включення до переліку об'єктів, які належать територіальній громаді м. Богуслав та які планується реалізувати протягом 2013 року» в частині включення нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 до переліку об'єктів, які планується реалізувати протягом 2013 року шляхом продажу через аукціон; визнати незаконним та скасувати рішення тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради № 778-39-УІ від 29.11.2013 року «Про реалізацію нерухомого майна, належного територіальній громаді міста» в частині надання дозволу на відчуження нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 Київської області; визнати недійсним біржовий контракт купівлі-продажу № 76 від 25.12.2013 року, укладений між Богуславською міською радою та ОСОБА_2; визнати недійсним договір купівлі-продажу нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, укладений 08.01.2014 року між Богуславською міською радою та ОСОБА_2; витребувати із незаконного володіння ОСОБА_2 нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 на користь Богуславської районної ради Київської області.
Рішенням Богуславського районного суду Київської області від 05 листопада 2015 року позов прокурора Богуславського району Київської області в інтересах територіальної громади Богуславського району в особі Богуславської районної ради Київської області задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Богуславської міської ради Київської області від 25.12.2012 року № 208/17 в частині визначення об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста нежитлового приміщення по АДРЕСА_1.
Визнано незаконним та скасовано рішення тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради № 777-39-VI від 29.11.2013 року «Про включення до переліку об'єктів, які належать територіальній громаді м. Богуслав та які планується реалізувати протягом 2013 року» в частині включення нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 до переліку об'єктів, які планується реалізувати протягом 2013 року шляхом продажу через аукціон.
Визнано незаконним та скасовано рішення тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради № 778-39-УІ від 29.11.2013 року «Про реалізацію нерухомого майна, належного територіальній громаді міста» в частині надання дозволу на відчуження нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 Київської області.
Визнано недійсним біржовий контракт купівлі-продажу № 76 від 25.12.2013 року, укладений між Богуславською міською радою та ОСОБА_2.
Визнано недійсним договір купівлі-продажу нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, укладений 08.01.2014 року між Богуславською міською радою та ОСОБА_2.
Витребувано із незаконного володіння ОСОБА_2 нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 на користь Богуславської районної ради Київської області.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач ОСОБА_2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та ухвали нове рішення, яким відмовити в задоволені позову, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Свої вимоги відповідач обґрунтовує тим, що при ухваленні рішення суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог. Належних доказів набуття територіальною громадою Богуславського району в особі Богуславської районної ради, права власності на спірне нежитлове приміщення позивачем не надано. Зазначає, що факт володіння та користування спірним нежитловим приміщенням Комунальним підприємством Богуславської районної ради «Богусавтепловодопостачання» не доведено належними та допустимими доказами. Вказане підтверджується рішенням господарського суду Київської області від 27 серпня 2012 року у справі № 17/059-12, що відповідно до ст. 61 ЦПК України не потребує доказування.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав:
Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, що були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Богуславської міської ради № 208/17 від 25.12.2012 року визначено об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 (а.с. 32).
Рішенням тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради № 777-39-VI від 29.11.2013 року «Про включення до переліку об'єктів, які належать територіальній громаді м. Богуслав та які планується реалізувати протягом 2013 року» нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 включено до переліку об'єктів, які планується реалізувати протягом 2013 року шляхом продажу через аукціон (а.с. 33).
Рішенням тридцять дев'ятої сесії шостого скликання Богуславської міської ради №778-39-УІ від 29.11.2013 року «Про реалізацію нерухомого майна, належного територіальній громаді міста» надано дозвіл на відчуження нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 (а.с. 34).
25.12.2013 року між Богуславською міською радою та ОСОБА_2 на Товарній біржі «Універсальна-нова» укладено біржовий контракт № 76 про купівлю ОСОБА_2 нежитлового приміщення по АДРЕСА_1. Загальна вартість за контрактом, відповідно до п. 2.1 цього контракту, складає 167 100, 00 гривень ( а.с. 38-39).
28.01.2014 року між Богуславською міською радою та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, відповідно до якого територіальна громада міста Богуслав в особі Богуславської міської ради передала у власність (продала), а ОСОБА_2 прийняв у власність (купив) нежитлове приміщення 1996 року забудови, загальною площею 160,7 кв.м. по АДРЕСА_1, в м. Богуслав. Вказаний договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Миронівського районного нотаріального округу Київської області Шепітко В.В.(а.с. 41)
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив із того, що в порушення вимог ст.ст. 317, 319 ЦК України, п. 30 ч. 1 ст. 26,29 п. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Богуславської міської ради прийняв у комунальну власність спірне житлове приміщення з порушенням процедури та не маючи на це повноважень. Спірне житлове приміщення у володінні Богуславської міської ради не перебувало, а перебувало у користуванні КП Богуславської районної ради «Богуславтеплопостачання».
З вказаним висновком погоджується і колегія суддів виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного Кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В порушення ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет Богуславської міської ради прийняв у комунальну власність спірне нежитлове приміщення з порушенням процедури, передбаченої законом та не маючи на це повноважень.
Згідно з нормою ст. 319 ЦК України власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» в ст. 1 визначено, що право комунальної власності це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції чинній на момент прийняття рішення від 20.09.2013 року №734-37- VI) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір з купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Спірне нежитлове приміщення у володінні Богуславської міської ради ніколи не перебувало ним неутримувалось та невикористовувалось в цілях та інтересах громади міста.
Рішенням виконавчого комітету Богуславської районної ради народних депутатів № 149 від 12.07.1985 року, надано згоду на відвід земельної ділянки площею 0,9 га під будівництво 70-квартирного жилого будинку з молочною кухнею Богуславському міжгосподарському шляхово-будівельному управлінню за рахунок земель колгоспу «Україна», розташованих в м. Богуслав.
16 червня 1995 року між генеральним забудовником Богуславським МБО «Агробуд» (Забудовник) та замовником будівництва підприємством теплових мереж району (Дольовик) укладено договір на дольову участь в добудові 70-квартирного житлового будинку в АДРЕСА_1.
Розпорядженням голови Богуславської районної державної адміністрації від 03.07.1996 року № 185а надано дозвіл на реконструкцію приміщення молочної кухні під житловий будинок в м. Богуслав та доручено будівельному виробничому кооперативно-орендному підприємству «Агробуд» виготовити проектно-кошторисну документацію на перепрофілювання вказаного приміщення. Цим же розпорядженням доручено створити спілку підприємств-дольовиків, за кошти яких провести реконструкцію приміщення.
Розпорядженням голови Богуславської районної державної адміністрації від 05.11.1996 року затверджений акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта по АДРЕСА_1. Відповідно до вказаного акту проведено реконструкцію молочної кухні в 7-ми квартирний житловий будинок.
Цього ж року між головою Богуславського МБО «Агробуд» та начальником районних теплових мереж складено акт, відповідно до якого МБО «Агробуд» передано обладнання газової котельні, а районній тепловій мережі передано адміністративне приміщення в добудові до 70-квартирного житлового будинку по АДРЕСА_1, загальною площею 152,98 кв.м.
Рішенням дванадцятої сесії п'ятого скликання Богуславської районної ради № 140-12-У від 27.04.2007 року надано згоду на прийняття у спільну власність територіальних громад Богуславського району з обласної власності, комунального підприємства Київської обласної ради «Богуславтепловодопостачання».
Рішенням двадцять п'ятої сесії п'ятого скликання Київської обласної ради від 23.07.2009року № 538-25-У «Про передачу Комунального підприємства Київської обласної ради «Богуславтепловодопостачання» із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад сіл та міст Богуславського району передано Комунальне підприємство «Богуславтеплопостачання».
Відповідно до п. 3 вказаного рішення право власності на Комунального підприємства Київської обласної ради «Богуславтепловодопостачання» виникає у територіальних громад сіл та міста Богуславського району в особі Богуславської міської ради з дати підписання акта приймання-передачі.
Рішенням Богуславської районної ради № 318-34-У від 09.10.2009 року затверджено акт приймання-передачі КП КОР «Богуславтепловодопостачання» із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області до спільної власності територіальних громад Богуславського району.
Відповідно до вказаного акту у спільну власність територіальних громад Богуславського району передано адміністративне приміщення по АДРЕСА_1 площею 152,98 кв.м.
Вказане підтверджує факт володіння та користування нежитловим приміщенням по АДРЕСА_1 третьою особою комунальним підприємством Богуславської районної ради «Богуславтепловодопостачання».
Таким чином, вищевказані докази підтверджують факт, що спірним нежитловим приміщенням на час прийняття виконавчим комітетом Богуславської міської ради рішення №208/17 від 25.12.2012 року про визначення об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, правомірно володіло та користувалося комунальне підприємство Богуславської районної ради «Богуславтепловодопостачання».
Задовольняючи позов суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що рішення Богуславської міської ради № 777-39-VI від 29.11.2013 року в частині включення до переліку об'єктів, які планується реалізувати протягом 2013 року шляхом продажу через аукціон нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 та №778-39-УІ від 29.11.2013 року в частині надання дозволу на відчуження вказаного приміщення, прийнято з порушенням норм чинного законодавства України.
Посилання апелянта на рішення господарського суду Київської області від 27 серпня 2012 року, як на таке, що має преюдиціальне значення при вирішенні вказаного спору не заслуговують на увагу та висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду відповідає обставинам справи, постановлено з додержанням вимог матеріального і процесуального права і не може бути скасовано з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 303, 307-308, 313 - 315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Богуславського районного суду Київської області від 05 листопада 2015 року - відхилити.
Рішення Богуславського районного суду Київської області від 05 листопада 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: