Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 281/21/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2016 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Вачко В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про зобовязання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, починаючи з 01.04.2015 року, щодо відмови у відновленні їй пенсії за віком, призначеної відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області відновити виплату їй, починаючи з 01.04.2015 року пенсії по віку, призначеної відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу», мотивуючи тим, що працює на посаді судді Лугинського районного суду Житомирської області та є державним службовцем. З 01.04.2015 року позивачу було зупинено виплату пенсії, яка була призначена за нормами Закону України «Про державну службу». З 01.06.2015 року посада, на якій позивач працює (державний службовець) не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», а отже підстави для невиплати призначеної пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» відсутні.
Відповідач надав письмове заперечення щодо позовних вимог
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Лугинському районі Житомирської області як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.02.2008 року.
З 01.04.2015 року відповідач відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII призупинив виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
20.01.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії, починаючи з 01.06.2015 року. Проте листом Управління ПФУ в Лугинському районі Житомирської області від 27.01.2016 року № 448/04 в задоволенні заяви про поновлення позивачу виплати пенсії відмовлено з мотивів того, що з 01.04.2015 року по даний час позивач продовжує перебувати на державній службі, тому призначена пенсія не виплачується правомірно, відтак в управління відсутні правові підстави для відновлення з 01.06.2015 року виплати призначеної пенсії.
Вказані обставини сторонами не оспорюються.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовими актами.
02.03.2015 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року.
Вказаним Законом (п.5 розділу 1) внесено зміни в ст.37 Закону України «Про державну службу», згідно з якими тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року:
- у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Крім того, згідно з п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Станом на 01.04.2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 01.04.2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність зокрема норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01.06.2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 01.06.2015 року відпали передбачені ст.37 Закону України «Про державну службу» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону.
Проте 24.12.2015 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24.12.2015 року, який набрав чинності з 01.01.2016 року.
Вказаним Законом (п.6 розділу 1) внесено зміни в ст.37 Закону України «Про державну службу», згідно з якими тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року пенсії, призначені відповідно до цього Закону:
особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
Тобто з 01.06.2015 року по 31.12.2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії були відсутні.
Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення своїх прав позивач дізналася у червні 2016 року, а подала позов 28.01.2016 року.
Клопотання про поновлення строку звернення до суду відсутнє, а тому, відповідно до ст..100 КАС України, адміністративний позов в частині зобовязання відповідача відновити виплату позивачу пенсії, за період з 01 квітня 2015 року по 27 липня 2015 року слід залишити без розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 28.07.2015 року по 31.12.2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу», підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
За таких обставин, слід визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Управління ПФУ в Лугинському районі Житомирської області відновити з 28.07.2015 року по 31.12.2015 року виплату позивачу пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу».
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Згідно з ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 69, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2, 267 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови у відновленні з 28.07.2015 року по 31.12.2015 року виплати ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу»
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області відновити з 28.07.2015 року по 31.12.2015 року виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області 551,20 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Позовні вимоги, в частині визнання протиправною бездіяльності та зобовязання відповідача відновити виплату пенсії, за період з 01 квітня 2015 року по 27 липня 2015 року, залишити без розгляду.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2