КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 750/12252/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Логвіна Т.В.
Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 березня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бистрик Г.М.,
суддів: Межевича М.В., Сорочка Є.О.,
при секретарі: Гуменюк Т.В.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами відповідачів Чернігівського обласного військового комісаріату, Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_4 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 січня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з вищезазначеним судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, представників сторін перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача Чернігівського обласного військового комісаріату задоволенню не підлягає, апеляційна скарга відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області підлягає частковому задоволенню, а постанова частковому скасуванню.
Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу у Чернігівському обласному військовому комісаріаті на посаді військового комісара у військовому званні полковника.
Наказом Міністра оборони України від 10 червня 2015 року № 402 позивач звільнений з військової служби в запас за станом здоров`я та наказом військового комісара Чернігівського обласного військового комісаріату від 31 липня 2015 року № 202 був виключений зі списків особового складу Чернігівського обласного військового комісаріату.
Позивач перебуває на обліку в Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 18 вересня 2015 року отримує пенсію по інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в розмірі пенсії за вислугу років відповідно до ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 70 % грошового забезпечення.
Відповідно до довідки Чернігівського обласного військового комісаріату № 4039 від 03 серпня 2015 року під час проходження військової служби, позивач отримував грошову допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні з військової служби. З грошового забезпечення щомісячно стягувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При на правленні вищезазначеної довідки на адресу Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області до складових частин грошового забезпечення для призначення позивачу пенсії не було включено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу для оздоровлення, індексацію грошового забезпечення та грошову допомогу при звільненні з військової служби.
Позивач 27 листопада 2015 року звернувся із письмовим інформаційним запитом до пенсійного фонду з метою перерахунку пенсії за вислугою років з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення, індексації грошового забезпечення та грошової допомоги при звільненні з військової служби, але листом від 02 грудня 2015 року № 6933/03 йому було відмовлено, оскільки дані виплати не є грошовим забезпеченням.
Вирішуючи правомірність дій відповідачів, колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) - пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону)
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Колегія суддів вважає, суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що відповідач - Чернігівський обласний військовий комісаріат зобов'язаний скласти та подати до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку задовольняючи вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області після отримання від Чернігівського обласного військового комісаріату довідки встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, провести перерахунок ОСОБА_4 пенсії по інвалідності з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільнені та грошового забезпечення та виплатити з урахуванням раніше виплачених коштів, починаючи з 18 вересня 2015 року шляхом перерахування нарахованих сум на пенсійний картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий у філії Чернігівського обласного управління АТ Ощадбанк №10024/017, МФО 353553, код ЄДРПОУ НОМЕР_2.
Зазначені вимоги позивача, стосуються порядку виконання судового рішення, оскільки здійснення відповідного перерахунку пенсії є передчасним, тому в цій частині не підлягають задоволенню.
З урахуванням зазначеного, апеляційна скарга відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню в відповідній частині.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2016 року відповідачу Головному управлінні пенсійного фонду України в Чернігівській області відстрочено сплату судового збору до прийняття апеляційним судом рішення за результатами розгляду апеляційної скарги.
За подання до суду апеляційної скарги, відповідач мав сплатити судовий збір у розмірі 535,92 грн..
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про необхідність стягнення з Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області до спеціального фонду Державного бюджету України судового збору у розмірі 535,92 грн..
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для її скасування.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу відповідача Чернігівського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити частково.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 січня 2016 року в частині зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області після отримання від Чернігівського обласного військового комісаріату довідки встановленої форми про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, провести перерахунок ОСОБА_4 пенсії по інвалідності з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільнені та грошового забезпечення та виплатити з урахуванням раніше виплачених коштів, починаючи з 18 вересня 2015 року шляхом перерахування нарахованих сум на пенсійний картковий рахунок НОМЕР_1 відкритий у філії Чернігівського обласного управління АТ Ощадбанк №10024/017, МФО 353553, код ЄДРПОУ НОМЕР_2, та подати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України - скасувати, у скасованій частині ухвалити нове рішення яким в задоволенні вимог позивача - відмовити.
В іншій частині постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 04 січня 2016 року - залишити без змін.
Стягнути з Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за розгляд апеляційної скарги в Київському апеляційному адміністративному суді у розмірі 535,92 (п'ятсот тридцять п'ять) грн. 92 коп..
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки передбаченні ст. 212 КАС України.
Повний текст постанови суду виготовлено 03.03.2016 року.
Головуючий суддя: Бистрик Г.М.
Судді: Межевич М.В.
Сорочко Є.О.
Головуючий суддя Бистрик Г.М.
Судді: Сорочко Є.О.
Межевич М.В.