ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"02" березня 2016 р. Справа № 295/17233/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Соломонюк І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_5, Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "28" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2015 року ОСОБА_5 звернувся до Богунського районного суду м.Житомира з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області в якому просив визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області в порушенні вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 " Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи" в частині не врахування заробітної плати за 1989 та 1990 роки; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітку за 1989 та 1990 роки на підставі довідки № 141 від 16.07.1997 року.
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 28 грудня 2015 року позов ОСОБА_5 задовольнено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_5 в перерахунку пенсії, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, з 01 січня 2012 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5 з урахуванням заробітку за 1989 та 1990 роки, на підставі довідки № 141 від 16.07.1997 року, за період з 14.06.2015 року по 14.12.2015 року, з урахуванням проведених виплат.
В решті вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач по справі - Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити нову, якою відмовити в позовних вимогах позивачу. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Зазначає, що позивач має статус не ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, а потерпілого від Чорнобильської катастрофи, тому підстав для перерахунку пенсії саме в розмірі відшкодування фактичних збитків як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС в будь - якому разі немає підстав.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_5 також подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Зазначає, що він є пенсіонером та ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, внаслідок чого став інвалідом 2 групи та працював у зоні відчуження.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційних скарг, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 з 18 січня 2012 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Встановлено, що ОСОБА_5 21 вересня 2015 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою в якій просив перерахувати йому пенсію як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 2 групи відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 з 01.01.2012 року та додав довідку про заробітну плату за 1989-1990 роки.
Листом від 25 листопада 2015 року № 534/Б-8 позивачу було відмовлено у перерахунку з підстав, що позивач не має статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, місце роботи с.Рудня-Повчанська не відноситься до зони відчуження та довідка № 141 від 15.07.1997 року видану Державним спеціалізованим об'єднанням "Укрспецхмільбуд" не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії обчислено у відповідності до діючих норм пенсійного законодавства, підстав для перерахунку пенсії не має.
Позивач, вважаючи дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії протиправними, звернувся до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у проведенні перерахунку не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції від 28.12.2014) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (далі Порядок).
Відтак, статтею 54 Закону та Порядком визначено, що пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків можуть призначатися виходячи лише із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках .
Пунктом 9 Порядку на який посилається позивач зазначено формула для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, проводиться відповідно до п. 10 Порядку на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Встановлено, що позивач не має статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, перереєстрованого 20.05.1998 року та вкладки до нього НОМЕР_2 від 29.09.1998 року, позивач є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.
Згідно довідки МСЕК ОСОБА_5 з 14.07.1998 року визнано інвалідом 2 групи.
Встановлено також, що с. Рудня-Повчанська Лугинського району Житомирської області згідно Переліку населених пунктів, віднесено до зони безумовного (обов'язкового) відселення забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №106 від 23.07.1991 року, та не відноситься до зони відчуження.
Відтак, колегія суддів вважає обгрунтованим висновок Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про безпідставність вимог позивача щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії з урахуванням заробітку за 1989 та 1990 роки на підставі довідки № 141 від 16.07.1997 року як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені вище обставини та дійшов помилкового висновку про визнання дій (бездіяльності) відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Постанова суду першої інстанції прийнята без дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів також відповідно до ст. 88, 94 КАС України стягує з відповідача судовий збір, сплата якого була відстрочена до ухвалення рішення по справі.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "28" грудня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області 535,92 грн. судового збору за подачу апеляційної скарги за наступними реквізитами: 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу судовий збір. Код 37446362.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "03" березня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,