ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
02 березня 2016 року справа № 808/8378/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.
суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши у порядку письмового провадження в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу управління Укртрансінспекції у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 р. в справі № 808/8378/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Авто» до управління Укртрансінспекції у Запорізькій області про визнання протиправними дій та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Авто» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до управління Укртрансінспекції у Запорізькій області про визнання протиправними дій з проведення 06.08.2015 р. перевірки, оформленню її результатів та проведенню розгляду матеріалів за результатами перевірки, визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу № 024671 від 29.09.2015 р., № 024672 від 29.09.2015 р., № 024673 від 29.09.2015 р.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду України від 24.11.2015 р. позов задоволено.
Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову, направити справу на новий розгляд через недоведеність обставин, які суд вважав встановленими, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що проведення рейдової перевірки обумовлено наявною інформацію про розірвання договорів на здійснення перевезень із Запорізькою облдержадміністрацію, наявність скарг про порушення вимог законодавства з боку перевізника. В ході рейдової перевірки встановлено відсутність у перевізника дозвільних документів при здійсненні перевезення пасажирів. Позивача була повідомлено про дату розгляду актів. Апелянт з посиланням на лист Мінекономрозвитку від 14.07.2015 р. щодо закінчення мораторію на проведення перевірок вказує на безпідставність висновку суду першої інстанції про дію мораторію на проведення перевірок суб'єкта господарювання. Також вказує на порушення норм процесуального права в частині неповідомлення про розгляд справи.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 03.10.2015 р. позивачем отримано акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 013770 від 06.08.2015 р., № 013769 від 06.08.2015 р., № 013874 від 06.08.2015 р., запрошення на розгляд справи про порушення транспортного законодавства № 1179/5/5915 від 20.08.2015 р. з датою запрошення на 02.09.2015 р. на 10 годину, постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 024671 від 29.09.2015 р., № 024672 від 29.09.2015 р., № 024673 від 29.09.2015 р. на загальну суму 5100,00 грн. по 1700, 00 грн. з кожної постанови, супровідний лист № 1641/5/5915 від 01.10.2015 р.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з відсутності у контролюючого органу повноважень на проведення перевірки через встановлення мораторію на проведення перевірок, а також з порушення порядку проведення перевірок.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції необґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідачем на підставі направлення на перевірку від 06.08.2015 р. № 010557 для проведення рейдової перевірки транспортних засобів, які надають послуги з перевезення пасажирів та вантажів м. Запоріжжя щодо додержання вимог законодавства в сфері автомобільного транспорту, а також виявлення транспортних засобів, які працюють без законних підстав (а.с. 35) проведено рейдову перевірку. Як встановлено з листа обліку перевірених транспортних засобів 06.08.2015 р. в ході рейдової перевірки перевірено три транспортних засобів марки «Мерседес», які належать ТОВ «Альянс-Авто» та мають номерні знаки АР5081АА, АР0470АТ, АР4931АА (а.с. 36). З актів проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с. 6-8) вбачається, що перевіркою зазначених транспортних засобів встановлено надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких встановлено ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме діючого розкладу руху та схеми маршруту.
Постановами від 29.09.2015 р. № 024673, № 024672, № 024671 відповідачем до ТОВ «Альянс-Авто» застосовано адміністративно-господарські штрафи в розмірі 1700 грн. за порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Щодо наявності у відповідача компетенції на проведення рейдової перевірки, колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 8 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VІІІ установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Відтак, мораторій на проведення перевірок контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби та Державної фінансової інспекції України) діяв до 01.07.2015 р. та станом на час проведення рейдової перевірки позивача 06.08.2015 р. мораторій на проведення перевірок Укртрансінспекцією не діяв.
Посилання суду першої інстанції на приписи пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VІІІ суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими.
За приписами цього законодавчого акту установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Оскільки Законом № 71-VІІІ внесені зміни саме до податкового законодавства, судова колегія приходить до висновку, що мораторій на проведення перевірок, встановлений п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VІІІ, розповсюджується саме на проведення перевірок податковими органами, та не стосується перевірок, які проводяться Укртрансінспекцією.
Відтак, висновок суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача повноважень на проведення рейдової перевірки через встановлення мораторію на проведення перевірок є необґрунтованим.
Засади організації і діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт», за приписами статті 6 якого державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567, визначається процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, в тому числі наявність у суб'єктів господарювання відповідних ліцензій і ліцензійних карток. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Вказаним Порядком встановлено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання, зокрема іноземним, вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка (п. 12).
Згідно з п. 15 цього Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності) (пункт 21).
Стаття 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» містить перелік документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, відповідно до якої автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
З обставин справи вбачається, що при здійсненні регулярних пасажирських перевезень автомобільний перевізник ТОВ «Альянс-Авто» та водії позивача не мали діючого розкладу руху та схеми маршруту, що є порушенням ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Щодо дотримання відповідачем порядку проведення перевірки, колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено п. 22 Порядку, у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
На виконання зазначених приписів особами, які проводили перевірку, зроблений в актах перевірки запис про відмову водіїв від підписання акту перевірки.
Згідно з п. 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідно до п. 27 Порядку у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідачем повідомлено позивача про розгляд справи, що підтверджується копією запрошення від 20.08.2015 р. (а.с. 9).
Таким чином, з урахуванням відсутності у позивача 06.08.2015 р. діючого розкладу руху та схеми маршруту, колегія суддів приходить до висновку, що акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом складені з дотриманням вимог діючого законодавства та відповідно до наданих відповідачу повноважень, а вказані в актах відомості позивачем не спростовані; позивач повідомлений про розгляд справи, у зв'язку з чим відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті
Абзацем 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, позивач підлягає відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій за надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», у зв'язку з чим судова колегія приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.
З урахуванням викладеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління Укртрансінспекції у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 р. в справі № 808/8378/15 задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24.11.2015 р. в справі № 808/8378/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Авто» до управління Укртрансінспекції у Запорізькій області про визнання протиправними дій та скасування постанов скасувати.
Прийняти в справі № 808/8378/15 нову постанову.
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Авто» до управління Укртрансінспекції у Запорізькій області про визнання протиправними дій та скасування постанов відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак
Суддя: Н.А. Олефіренко