Ухвала суду № 56223735, 24.02.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
813/3059/15
Номер документу
56223735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2016 р. Справа № 876/12153/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2015 року по справі № 813/3059/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ніка Захід" до Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ніка Захід" звернулося в суд з позовом, яким просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області №0000142200 від 20.04.2015 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

Самбірська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області постанову суду першої інстанції оскаржила, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що позивачем не подано звіт про проведені ним контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 ПК України, що є порушенням податкового законодавства, відповідальність за яке передбачено п. 120.3 ст. 120 ПК України, а тому до нього правомірно застосовані штрафні санкції.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та заперечив проти доводів апеляційної скарги, а представник відповідача підтримала їх.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що з 24.03.2015 року по 25.03.2015 року Самбірською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області проведено документальну невиїзну перевірку ТзОВ «Ніка Захід» з питань документування фактів порушення платником податків в частині неподання звіту по контрольованих операціях за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року», про що складено акт № 114/22-00/32893148 від 01.04.2015 року.

Згідно висновків вказаного акту, перевіркою було встановлено факт неподання звіту про контрольовані операції за 2013 рік, що є порушенням п.39.4 ст. 39 Податкового кодексу України.

Перевіркою встановлено, що у 2013 році ТзОВ «Ніка Захід» здійснювалися господарські операції з нерезидентом FICOSOTA SYNTEZ LTD (Болгарія), які за критеріями, визначеними у ст. 39 ПК України визнаються контрольованими. В акті перевірки податковий орган зробив посилання на те, що контрагент ТзОВ «Ніка Захід» нерезидент FICOSOTA SYNTEZ LTD зареєстрований у державі (на території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні та включений до переліку таких держав (територій) затвердженому Кабінетом Міністрів України.

06.02.2015 року ТзОВ «Ніка Захід» засобами електронного звязку подано звіт про контрольовані операції за 2013 рік, що підтверджується квитанцією №2, реєстраційний номер 9091499703 від 06.02.2015 року.

20.04.2015 року Самбірською ОДПІ прийнято податкове повідомлення рішення № 0000142200, яким до ТзОВ «Ніка Захід» застосовано штрафну санкцію (штраф) у розмірі 121 800,00 грн.

Згідно з підпунктом 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) для цілей цього Кодексу контрольованими операціями є:

39.2.1.1. господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами;

господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами, які:

задекларували від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток за попередній податковий (звітний) рік;

застосовують спеціальні режими оподаткування станом на початок податкового (звітного) року;

сплачують податок на прибуток підприємств та/або податок на додану вартість за іншою ставкою, ніж базова (основна), що встановлена відповідно до цього Кодексу, станом на початок податкового (звітного) року;

не були платниками податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість станом на початок податкового (звітного) року;

39.2.1.2. операції, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні. Перелік таких держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України. Цей перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, публікує щороку в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок публікується протягом трьох місяців з моменту такої зміни.

39.2.1.3. У разі коли в державі (на території) реєстрації такого нерезидента встановлено більше ніж одну ставку податку на прибуток (корпоративного податку), платником податку подається довідка (або її нотаріально засвідчена копія), що підтверджує обрану нерезидентом ставку податку на прибуток (корпоративного податку), встановлену у державі його реєстрації, до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує податкову і митну політику, у строки, визначені підпунктом 39.4.2 цієї статті для подання звіту про контрольовані операції.

39.2.1.4. Господарські операції, передбачені у підпунктах 39.2.1.1 і 39.2.1.2 цієї статті, визнаються контрольованими за умови, що загальна сума таких операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний звітний календарний рік.

Отже, Податковим кодексом України визначено, що до контрольованих операцій належать операції, загальна сума яких з одним контрагентом протягом року дорівнює або перевищує 50 млн. гривень та що підпадають під одну з наступних умов:

- операції з пов'язаними резидентами, що відповідають певним критеріям, визначеними статтею 39 ПКУ та/або

- операції з пов'язаними нерезидентами та/або

- операції з непов'язаними нерезидентами, які зареєстровані в державі з встановленою ставкою податку на прибуток підприємств нижчою на 5 і більше відсотків ніж в Україні. Даний перелік затверджується Кабінетом Міністрів України та опубліковується на офіційному веб-сайті Міністерства доходів і зборів України.

Як передбачено п.п.39.4.2 ст.39 ПК України (в редакції, що діяла до 01.01.2015 року), платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Пунктом 24 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України встановлено, що у 2014 році звіт про контрольовані операції, що відповідно до статті 39 цього Кодексу подається центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за період з 1 вересня по 31 грудня 2013 року подається до 1 жовтня 2014 року.

Як встановлено судом, за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року ТзОВ «Ніка Захід» на виконання дистрибуційних контрактів № 4 від 02.04.2012 року та № 5 від 02.04.2013 року отримано від нерезидента FICOSOTA SYNTEZ LTD (Республіка Болгарія) побутову хімію в асортименті загальну суму 95 076 тис. грн., в тому числі за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року на загальну суму 41 680 тис. грн., тобто менше ніж 50 млн. грн..

Оскільки розділом ХХ ПК України визначено, що у 2014 році звіт про контрольовані операції подається лише за період з 1 вересня по 31 грудня 2013 року, а так як позивачем за даний період загальна сума операцій не дорівнює та не перевищує 50 мільйонів гривень, то господарська операція позивача з FICOSOTA SYNTEZ LTD з придбання побутової хімії не є контрольованою операцією. Отже, у позивача був відсутній обов»язок щодо подачі звіту про контрольовані операції з 1 вересня по 31 грудня 2013 року, а тому до позивача не може бути застосовано штрафні санкції за неподання звіту.

Твердження позивача, що відповідач, отримавши від нерезидента товари на суму 95 млн. 076 тис. грн. за весь 2013 рік і цю суму він і зобов'язаний був показати у звіті і надати такий звіт, не ґрунтується на вимогах закону.

Як встановлено, зміни до ст. 39 Податкового кодексу України вступили в дію з 01.09.2013 року, в тому числі і надання звіту по контрольованих операціям більше 50 млн. грн. Тобто, якщо би позивач, за період з 01.09.2013 року по 31.12.20103 року отримав товар більше ніж на 50 млн. грн.., він зобов'язаний був надати про це звіт. А оскільки він за вказаний період отримав продукцію на 41 млн. 680 тис. грн., то він не повинен був надавати такий звіт.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2015 року по справі № 813/3059/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич