Постанова № 56222955, 02.03.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
806/202/16
Номер документу
56222955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2016 року Житомир справа № 806/202/16

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Нагірняк М.Ф.,

суддів - Романченко Є.Ю., Семенюк М.М.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов'язання вирішити питання щодо призначення одноразової грошової допомоги,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправними дії (бездіяльність) щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в разі інвалідності, зобов'язання вирішити питання щодо призначення такої одноразової грошової допомоги.

В судове засідання Позивач не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі та підтримання позову в повному обсязі.

Як зазначено в позові, ОСОБА_1 має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому з 07.07.2014року другої групи інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби. Відповідно до вимог чинного законодавства Позивач звернувся через Житомирський ОВК до Міністерства оборони України із відповідною заявою, до якої буди долучені всі необхідні документи для призначення та виплати такої допомоги. Через Житомирський ОВК Позивач отримав листа від 18.01.2016року про відмову у призначенні та виплаті такої одноразової допомоги. На думку Позивача, така відмова є протиправною.

Представник Міністерства оборони України, Відповідача по даній справі, в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином і направив суду письмові заперечення проти позову. В письмових запереченнях зазначено, що оскаржуваний лист Департаменту фінансів МО України не можна розглядати як рішення самого міністерства, так як для розгляду питань щодо призначення одноразової грошової допомоги в МО України створено відповідну комісію.

Враховуючи неявку в судове засідання сторін, справу розглянуто в порядку письмового провадження. Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення та нарахування одноразової грошової допомоги у разі інвалідності військовослужбовців, як складової їх соціального захисту, регулюються правовими нормами Закону України від 20 грудня 1991 року N 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон N 2011-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону N 2011-XII).

За змістом статті 16 зазначеного Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Така одноразова грошова допомога призначається і виплачується також у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин.

За приписами частини шостої статті 16-3 Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Судом встановлено, що відповідно до Витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, трав, каліцтв (протокол №1567 від 11.11.2013року) множинне вогнепальне осколкове поранення кінцівок (контузія 1982р.) і їх наслідки у колишнього військовослужбовця ОСОБА_1, 1954 року народження, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (а.с.16).

Таке рішення узгоджується із Висновком спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 08.11.2013року №767/Ж, що також досліджений судом (а.с.17-18).

Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 667825 від 18.12.2013року Житомирська обласна МСЕК-2 з 26.11.2013року Позивачу встановила ІІІ групу інвалідності, яка зумовлена пораненнями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби (а.с.19).

Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААВ № 830652 від 15.07.2014року Житомирська обласна МСЕК-2 з 07.07.2014року Позивачу встановила ІІ групу інвалідності, яка зумовлена пораненнями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби (а.с.20).

15.07.2014року ОСОБА_1, Позивачу по справі, було видано відповідне посвідчення № 007883 інваліда ІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с. 21).

10 грудня 2015року Позивач звернувся через Житомирський ОМВК Житомирської області до Відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому другої групи інвалідності, яка зумовлена пораненнями, контузією та захворюваннями, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. До заяви були додані перелічені копії довідок Житомирської обласної МСЕК-2, витягу із протоколу №1567 від 11.11.2013року Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, копія Висновку спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 08.11.2013року №767/Ж, а також копія посвідчення учасника бойових дій та інваліда 2-ї групи.

На день подання Позивачем зазначеної заяви механізм розгляду таких звернень та механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності визначається правовими нормами Постанови КМ України від 25 грудня 2013 р. N 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 07.07.2014року, а тому має право на її призначення та виплату відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975 (надалі-Порядок N 975).

Суд зазначає, що подання Позивачем до Житомирського ОМВК вказаної заяви та доданих до неї документів повністю узгоджується із вимогами п.11 Порядку N 975.

За приписами пунктів 12 і 13 Порядку N 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, Відповідач по даній справі.

Відповідач, Міністерство оборони України, як Головний розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду вказаних звернень визначений правовими нормами Наказу МО України від 14.08.2014 № 530 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей".

В п..4.10 вказаного Положення прямо зазначено, що Департамент фінансів Міністерства оборони України лише доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України.

Як зазначено в запереченнях представника Відповідача, для всебічного розгляду документів щодо призначення допомоги наказом Міністра оборони України від 12.04.07 №168 визначено склад постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви Позивача листом Управління організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 18.01.2016року за підписом начальника цього управління Позивачу через Житомирський ОВК було повідомлено про відсутність права на виплату вказаної допомоги. Вказане рішення мотивоване встановленням інвалідності Позивачу, який звільнений із військової служби, до 01.01.2007року, що надає Позивачу лише право на виплату відповідної страхової суми.

Таке рішення Відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, не відповідає обставинам справи, а тому є протиправним з огляду на таке.

По-перше, як зазначив представник Відповідача в своїх письмових запереченнях, що такий лист не можна розцінювати як рішення Міністерства оборони України про результати розгляду звернення Позивача.

По-друге, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в своїй постанові від 10 березня 2015 року 21-563а14 дійшла висновку про те, що "обов'язкове особисте державне страхування" та "одноразова грошова допомога" є двома рівнозначними компенсаційними механізмами соціального захисту військовослужбовців, які спрямовані на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Тому, на думку Верховного суду, у разі встановлення військовослужбовцю більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми обов'язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги.

Таким чином, Позивач безспірно має право на звернення до Відповідача щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомогу як військовослужбовцю, який отримав 2 групу інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби у розмірі та порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N975.

На підставі викладеного суд робить висновок, що порушені права Позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав 2 групу інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби, викладену в листі від 18.01.2016р., та зобов'язання Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав 2 групу інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби у розмірі та порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати, що підлягають стягненню або відшкодуванню, по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 2,86,94,159-163.167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав 2 групу інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби, викладену в листі від 18.01.2016р.

Зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як військовослужбовцю, який отримав 2 групу інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби у розмірі та порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N 975.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

судді: Є.Ю.Романченко,

М.М.Семенюк