Постанова № 56222879, 25.02.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
822/6334/15
Номер документу
56222879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/6334/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л. при секретаріБачок О.В. за участі:представників сторін представника третьої особирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Берегиня" до Деражнянського районного управління юстиції , Державного реєстратора сектору реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції Чемеса Богдана Анатолійовича треті особи Відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області , Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Деражнянського районного управління юстиції, Державного реєстратора сектору реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції Чемеса Богдана Анатолійовича про визнання протиправними та скасування рішень.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем було укладено договори оренди землі з ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, відповідно до яких СГ ТзОВ "Берегиня" використовує земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сутковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області. Позивач дізнався, що власники земельних ділянок уклали договори оренди на ці ж земельні ділянки з ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", які зареєстровані 11.12.2015 року, про що державним реєстратором прийняті відповідні рішення №27015301, №27015188, №27014753, №27014370, №27013677. Вважає дані рішення відповідача протиправними, оскільки право оренди спірних земельних ділянок вже було зареєстровано і на час проведення оскаржуваних реєстраційний дій договори оренди, укладені між СГ ТзОВ "Берегиня" з ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, були чинними.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача подав до суду письмові заперечення в яких зазначив, що останній, приймаючи рішення про державну реєстрацію, діяв на законних підставах та у спосіб передбачений законодавством.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач уклав договори оренди землі з ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, відповідно до яких орендодавці передали СГ ТзОВ "Берегиня" в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сутковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

Зазначені договори були зареєстровані Ярмолинецьким відділом ХРФ ДП "Центр ДЗК", зокрема:

- від 14.12.2010 року, № 041076500019, кадастровий номер НОМЕР_1, орендодавець: ОСОБА_8;

- від 14.12.2010 року, № 041076500018, кадастровий номер НОМЕР_2, орендодавець: ОСОБА_7;

- від 14.12.2010 року, № 041076500044, кадастровий номер НОМЕР_3, орендодавець: ОСОБА_6;

- від 14.12.2010 року, № 041076500089, кадастровий номер НОМЕР_4, орендодавець: ОСОБА_5;

- від 22.12.2010 року, № 041076500216, кадастровий номер НОМЕР_5, орендодавець: ОСОБА_4.

Вищенаведені договори сторонами не розривались, а їх реєстрація підтверджується записами в Книзі реєстрації договорів оренди землі та відмітками у договорах про їх реєстрацію.

11.12.2015 року між ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4 укладено договори оренди землі. Відповідно до рішень державного реєстратора №27015301, №27015188, №27014753, №27014370, №27013677 від 11.12.2015 року проведено державну реєстрацію права оренди земельних ділянок.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.4 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно із ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон) державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Статтею 15 Закону визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з ч.4 ст.15 Закону державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Відповідно до ст.24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 42 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року №161-XIV передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно з роз'ясненням Державної реєстраційної служби України лист № 2951/05-15-13 від 06.08.2013 "Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами", з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

На виконання вище вказаних норм законодавства 09.12.2015 року державним реєстратором було подано до відділу Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі Хмельницької області запит № 02.01-05/25/511 щодо наявності укладених договорів оренди спірних земельних ділянок та отримано відповідь за № 99-2221-99.3-2290/28-15 від 09.12.2015 року, де зазначено, що реєстрація договору оренди по вказаним земельним ділянкам відсутня.

При цьому, суд встановив, що відділом Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі подано недостовірні відомості, що підтверджується відповідними записами в Книзі реєстрації договорів оренди та відмітками у договорах про їх реєстрацію.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України "Про державний земельний кадастр" державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем проведено державну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, щодо яких уже зареєстровано право оренди.

Також, суд наголошує на тому, що реєстрація договорів оренди землі з новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, відповідачем проведено реєстрацію договорів оренди землі, укладеними 01.12.2015 року між ТзОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4 при тому, що на час реєстрації були чинними договори оренди вказаних земельних ділянок між ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4 та СГ ТзОВ "Берегиня".

Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат у справі вирішується судом відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно сектору реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 27015301, № 27015188, № 27014753, № 27014370, № 27013677 від 11.12.2015 року.

Присудити на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Берегиня" (код ЄДРПОУ 03787503) судовий збір в розмірі 6090,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Деражнянського районного управління юстиції.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 01 березня 2016 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий