Ухвала суду № 56217260, 01.03.2016, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
903/80/16
Номер документу
56217260
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

"01" березня 2016 р. Справа № 903/80/16

за позовом Заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області

до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства МТС Україна

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Філатова С.Т.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_3, дов. №11-3-7777.8-1739/2-16 від 29.02.2016р.

від відповідача: ОСОБА_4, дов. №0287/15 від 11.06.2015р.

У судовому засіданні взяв участь прокурор відділу прокуратури Волинської області ОСОБА_5 (посвідчення №036268 від 12.11.2015р.)

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22, 29 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки прокурора, сторін.

Суть спору:

Заступник керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області звернувся з позовом до ОСОБА_2 акціонерного товариства МТС Україна про внесення змін до договору оренди землі площею 1600 кв.м. для обслуговування базової станції стільникового звязку, укладеного між ОСОБА_1 райдержадміністрацією та ПАТ «МТС Україна», зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Ковельському районі 04.05.2011 за № 072210004000003, а саме:

п. 3 викласти у такій редакції: « 3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 166149.97 грн.»;

п. 7 викласти в такій редакції: « 7. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій, у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки землі на рік»;

п. 9 викласти в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься шляхом безготівкового розрахунку у такі строки - згідно зі ст. 287 Податкового кодексу України рівними частками за податковий період,який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на рахунок Уховецької сільської ради Ковельського району Волинської області».

Позовні вимоги обґрунтовані таким:

ОСОБА_1 місцевою прокуратурою у ході розгляду матеріалів управління Держгеокадастру у Ковельському районі Волинської області за № 10-303.3-163/2-16 від 27.01.2016 встановлено, що умови договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_1 райдержадміністрацією та ПАТ «МТС Україна», потребують приведення у відповідність до вимог чинного законодавства в частині розмірів орендної плати.

На підставі розпорядження голови ОСОБА_1 райдержадміністрації №482 від 11.11.2010 між ОСОБА_1 райдержадміністрацією (орендодавець) з однієї сторони та ПАТ «МТС Україна» (орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано в управлінні Держкомзему у Ковельському районі 04.05.2011 за № 072210004000003.

Відповідно до п. п. 1,2 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 0722189500:02:001:0135 площею 0,16 га, що знаходиться за межами населеного пункту с.Уховецьк в межах Уховецької сільської ради Ковельського району.

Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки в п. 3 договору не вказано, оскільки на час його укладення нормативна грошова оцінка земель, розташованих на території Уховецької сільської ради Ковельського району за межами населених пунктів, не проведена.

Пункти 3, 7, 9 договору не відповідають вимогам діючого законодавства України, відтак потребують внесення змін.

Рішенням ОСОБА_1 районної ради № 49/8 від 23.10.2015р. «Про затвердження технічних документацій з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0, 16 га для обслуговування базової станції стільникового звязку, розташованої на території Уховецької сільської ради за межами населених пунктів, яка перебуває в оренді ПАТ «МТС Україна».

Згідно додатку до рішення ОСОБА_1 районної ради 49/8 від 23.10.2015р. нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 1 15945,55 грн.

Відповідно до інформаційної довідки управління Держгеокадастру у Ковельському районі від 01.02.2016р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1600 кв.м. для обслуговування базової станції стільникового звязку, яка знаходиться на території Уховецької сільської ради за межами населених пунктів, з урахуванням коефіцієнта індексації становить 166149,97 грн.

Відтак, річний розмір орендної плати за використання земельної ділянки з урахуванням вимог ст. 288 Податкового кодексу України повинен складати 4984,50грн.

З інформації ОСОБА_1 ОДПІ ТУ ДФС у Волинській області від 02.01.2016р. вбачається, що відповідно до поданої ПАТ «МТС Україна» податкової декларації з плати за землю на 2015 рік нараховано та сплачено орендну плату за земельну ділянку площею 0,16 га по Уховецькій сільській раді у розмірі 819,10 грн.

Пунктом 11 договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Управлінням Держгеокадастру у Ковельському районі 12.11.2015р. надіслано рекомендований лист ПАТ МТС «Україна» про необхідність внесення змін до Договору оренди землі у зв'язку із законодавчим встановленням мінімального розміру орендної плати за використання земель державної власності у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі. Однак відповідачем будь-яких дій з метою внесення змін до договору оренди на день звернення прокуратури з позовом не вчинено.

Згідно довідки про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями відповідно до державної статистичної звітності форми 6-зем, виданої управлінням Держгеокадастру у Ковельському районі 01.02.2016р., земельна ділянка площею 1600 кв.м.. яка знаходиться на території Уховецької сільської ради за межами населених пунктів та перебуває в оренді ПрАТ МТС «Україна», відноситься до земель звязку та використовується для транспорту та звязку.

Таким чином, на день предявлення прокуратурою позовної заяви, органом, уповноваженим на передачу у користування земельної ділянки, яка перебуває в оренді ПАТ «МТС Україна», є головне управління Дєржгеокадастру у Волинській області.

Водночас, стороною договору оренди землі є ОСОБА_1 районна державна адміністрація.

Як вбачається із приписів ч. 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», зміна розпорядника земельною ділянкою не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди землі.

Повноваження з представництва прокуратурою в суді інтересів держави визначені ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 2, 29 ПІК України.

Цей позов заявлено прокурором в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, до компетенції якого віднесено укладення додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі з відповідачем.

Зверненню управління до суду перешкоджає відсутність потрібного обсягу фінансування для сплати судового збору. Водночас, зволікання з вирішенням питання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ПрАТ «МТС України», суперечить положенням Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» щодо встановлення мінімального розміру орендної плати за використання земель державної власності в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, є причиною фінансових втрат місцевого бюджету, та порушує інтереси держави. Зазначене є підставою представництва прокуратурою в суді інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області з метою їх захисту.

В обґрунтування позовних вимог послався на ст. 122, 148-1, 206 Земельного кодексу України, ст. 632 Цивільного кодексу України, ст. 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 15, 21, 30, 32 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 5, 13, 23 Закону України "Про оцінку землі.

Ухвалою суду від 17.02.2016р. порушено провадження у справі. Зобовязано подати суду: прокурора та позивача - обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 166 149,97грн., відповідача - статут товариства, Положення про ЗТУ ПрАТ "МТС Україна", пояснення (обґрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог.

У поясненнях від 26.02.2016р. Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повідомило, що відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Підпунктом 12 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 11 (із змінами), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України на території Волинської області.

Відповідно до пункту 1 договору оренди землі, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Ковельському районі 04.05.2011 року за № 072210004000003, та інформаційної довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданої управлінням Держгеокадастру у Ковельському районі 01.02.2016 року, земельна ділянка для обслуговування базової станції стільникового звязку, що знаходиться за межами населених пунктів Уховецької сільської ради Ковельського району площею 0,16 га, землекористувачем якої є ПрАТ МТС «Україна», відповідно до категорії земель за основним цільовим призначенням, згідно пункту «ж» частини 1 статті 19 Земельного кодексу України, відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не є розпорядником зазначеної земельної ділянки, а тому не може виступати позивачем у справі № 903/80/16 за позовом заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства МТС «Україна» про внесення змін до договору оренди землі.

До пояснень долучено Положення про Головне управління Дергеокадастру у Волинській області, затверджене наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. №11.

26.02.2016р. прокурор звернувся з клопотанням про залучення до справи у якості позивача ОСОБА_1 районну державну адміністрацію, яка є стороною договору оренди землі, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Ковельському районі 04.05.2011р. за №072210004000003 та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_6 обласну державну адміністрацію, яка відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України на даний час є розпорядником земель транспорту, що перебувають у державній власності.

Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_1 районна державна адміністрація позбавлена можливості звернення до суду з відповідним позовом у звязку з відсутністю коштів на сплату судового збору. Водночас, зволікання з вирішенням питання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні ПАТ «МТС України», суперечить положенням Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» щодо встановлення мінімального розміру орендної плати за використання земель державної власності в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, є причиною фінансових втрат місцевого бюджету та порушує інтереси держави. Зазначене є підставою представництва прокуратурою в суді інтересів держави.

Окрім цього, як передбачено ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-УІ, який набув чинності 01.01.2013р. обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до інформаційної довідки з державної статистичної звітності форми 6 зем про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, виданої управлінням Держгеокадастру у Ковельському районі 01.02.2016, земельна ділянка площею 1600 кв.м., яка знаходиться на території Уховецької сільської ради за межами населених пунктів та перебуває в оренді ПАТ МТС «Україна», відноситься до земель звязку та використовується для транспорту та звязку.

У звязку з цим, розпорядником земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ПАТ «МТС Україна» є ОСОБА_6 обласна державна адміністрація.

У поясненнях від 26.02.2016р. № 57-585 вих.16 прокурор в обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 166 149,97грн. вказав, що Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату с однією з істотних умов договору оренди землі.

Як передбачено ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 8 договору обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Як передбачено ст.ст.289.1, 289.2 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок, у звязку з цим за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

За інформацією Державної служби статистики України індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3 відсотка. Відповідно до п. 6 підр. 6 Перехідних положень Податкового кодексу України індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із зазначенням 120 відсотків.

Згідно додатку до рішення ОСОБА_1 районної ради № 49/8 від 23.10.2015 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду відповідачу, становить 115945,55 грн.

Із застосуванням визначеної відповідно до вимог законодавства індексації нормативно грошової оцінки у розмірі 1,433 управління Держгеокадастру у Ковельському районі надало інформаційну довідку від 01.02.2016, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1600 кв.м. для обслуговування базової станції стільникового звязку, яка знаходиться на території Уховецької сільської ради за межами населених пунктів, з урахуванням коефіцієнта індексації становить 1 15945,55 гри. х 1,433 = 166149,97 гри.

Як передбачено ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VІ, який набув чинності 01.01.2013) обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Відповідно до інформаційної довідки з державної статистичної звітності форми 6 зем про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, земельна ділянка, виданої управлінням Держгєокадастру у Ковельському районі 01.02.2016, земельна ділянка площею 1600 кв.м., яка знаходиться на території Уховецької сільської ради за межами населених пунктів та перебуває в оренді ПАТ МТС «Україна», відноситься до земель звязку та використовується для транспорту та звязку.

У звязку з цим, розпорядником земельної ділянки, що знаходиться у користуванні ПАТ «МТС Україна», є ОСОБА_6 обласна державна адміністрація.

ПАТ «МТС України» у відзиві від 01.03.2016р. просить позов залишити без розгляду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, мотивуючи тим, що позов про внесення змін до договору оренди землі поданий прокурором в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.

При цьому прокурор посилався на ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно із ч.1 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Відповідно до п.1 договору оренди землі №072210004000003 від 04.05.2011р. в оренду надається земельна ділянка (землі звязку і телекомунікацій), кадастровий №0722189500:02:001:0135, що знаходиться за межами населеного пункту с. Уховецьк, Ковельського району, Волинської області.

Відповідно до п.14 договору оренди землі цільове призначення земельної ділянки: землі звязку та телекомунікацій.

Орендодавцем згідно договору є ОСОБА_1 районна державна адміністрація Волинської області.

Тобто, прокурором було помилково залишено поза увагою ту обставину, що вказана земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення, а відноситься до земель звязку і телекомунікацій.

Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не наділене повноваженнями на передачу в оренду земельної ділянки із зазначеним цільовим призначенням, не є орендодавцем згідно із договором оренди землі, а відповідно і не може бути й органом, що здійснює функції держави у спірних правовідносинах.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Правом звернення з позовом до суду із вимогами про внесення змін до договору оренди землі наділена саме сторона договору.

Відповідно до ч.3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва.

Відповідно до ч.5 ст. 122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Таким чином, органом, що здійснює функції держави в спірних правовідносинах в даному випадку, є орендодавець земельної ділянки, а саме ОСОБА_1 районна державна адміністрація Волинської області або ж ОСОБА_6 обласна державна адміністрація, але в будь якому разі не Головне управління Держгеокадастру у Волинській області.

Листом від 01.03.2016р. долучив до матеріалів справи статут ПАТ «МТС України», затверджений позачерговими загальними зборами акціонерів ОСОБА_2 акціонерного товариства «МТС України», протокол №34 від 19.05.2015р., Положення про Західне територіального управління відокремлений підрозділ приватного акціонерного товариства «МТС України», затверджений загальними зборами ОСОБА_2 акціонерного товариства «МТС України», протокол від 09.04.2010р., витяг з ЄДРПОУ станом на 20.01.2016р. ОСОБА_2 акціонерного товариства «МТС України».

Господарський суд, розглянувши клопотання прокурора про залучення позивача - ОСОБА_1 районну державну адміністрацію та заслухавши доводи представників сторін, не знаходить підстав для його задоволення, при цьому виходить із такого:

У відповідності до статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі за відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

У відповідності до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

На зазначеному зауважено Вищим господарським судом України у інформаційному листі від 23.02.2016р. №01-06/348/16 «Про деякі питання застосування положень Закону України «про прокуратуру» щодо представництва прокуратурою інтересів держави в господарському суді».

Заступник прокурора звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про внесення змін в договір оренди землі, укладеного між ПАТ «МТС України» та ОСОБА_1 районною державною адміністрацією Волинської області, та зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Ковельському районі 04.05.2011 року за № 072210004000003,

Підпунктом 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 11 (із змінами), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України на території Волинської області.

Відповідно до пункту 1 договору оренди землі, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у Ковельському районі 04.05.2011 року за № 072210004000003, та інформаційної довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданої управлінням Держгеокадастру у Ковельському районі 01.02.2016 року, земельна ділянка для обслуговування базової станції стільникового звязку, що знаходиться за межами населених пунктів Уховецької сільської ради Ковельського району площею 0,16 га, землекористувачем якої є ПрАТ МТС «Україна», відповідно до категорії земель за основним цільовим призначенням, згідно пункту «ж» частини 1 статті 19 Земельного кодексу України, відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не є розпорядником зазначеної земельної ділянки, а тому не може виступати позивачем у справі № 903/80/16 за позовом заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства МТС «Україна» про внесення змін до договору оренди землі.

Як визначено у п. 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.

Інтереси держави мають чітко формулюватися й умотивовуватися прокурором.

У випадках неправильного визначення прокурором позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.

Якщо господарський суд помилково порушив провадження у справі за позовом прокурора, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК України.

Згідно ст. 24 ГПК України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача; господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем, водночас, залучення іншого позивача процесуально не передбачено.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви Заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області без розгляду згідно п. 1 ч. 1 ст. 81 ГПК України.

Згідно з положеннями п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі залишення без розгляду заяви.

Оскільки позов залишено без розгляду на підставі п.1 ч. 1 ст.81 ГПК України, тому відповідно до п. 4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" судовий збір, сплачений на підставі платіжного доручення №86 від 05.02.2016р. в сумі 1 378,00грн., підлягає поверненню прокурору за його клопотанням від 01.03.2016р. №01-59/40/16.

Згідно ч. 4 ст. 81 ГПК України після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, позивач має право знову звернутися з ним до господарського суду в загальному порядку.

Господарський суд, керуючись п. 1 ч.1 ст. 81, ст. 86 ГПК України, п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" -

ухвалив:

1. Позов Заступника керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства МТС Україна про внесення змін до договору оренди землі залишити без розгляду.

2. Головному управлінню Державної казначейської служби України у Волинській області згідно п.4 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" повернути Прокуратурі Волинської області (43000, м. Луцьк, вул. Винниченка, 15, код ЄДРПОУ 02909915) з Державного бюджету України судовий збір в сумі 1 378,00грн., сплачений по платіжному дорученні №86 від 05.02.2016р. (оригінал платіжного доручення знаходиться в матеріалах справи).

Суддя С.Т Філатова