Постанова № 56216145, 23.02.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
822/104/16
Номер документу
56216145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/104/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретаріБачку А.М. за участі:сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області від 24 грудня 2015 року №154840-17 та стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог вказує, 07 вересня 2009 року між Кам'янець-Подільською міською радою та ОСОБА_3, ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Відповідно до договору про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 07 вересня 2009 року, а саме перший абзац пункту 3.1. розділу 3 Договору викласти в наступній редакції: "Договір укладено терміном на десять років та діє до 14.08.2022 року".

14 липня 2015 року відповідно до рішення 88 (позачергової) сесії VI скликання Кам'янець-Подільської міської ради припинено достроково, шляхом розірвання за згодою сторін договір оренди землі від 07 вересня 2009 року.

Вказує, що сума орендної плати за земельну ділянку площею 1504 кв.м. по АДРЕСА_1 складала 200,7 грн., зміни щодо суми орендної плати не вносились. Зазначає, що умови договору оренди виконано в повному обсязі. А тому просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував подав письмове заперечення в якому вказує, що відповідно до наданих Кам'янець-Подільській ОДПІ даних Реєстру припинених договорів та змін і доповнень, до діючих договорів оренди землі наданих Кам'янець-Подільською міською радою вказано, що договір оренди про здачу у користування фізичним особам - орендарям ОСОБА_3, ОСОБА_4 земельної ділянки по АДРЕСА_1 м. Кам'янець-Подільський, припинено достроково, однак речове право припинено лише 15.12.2015 року.

Зазначає, що розірвання договору оренди земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 м. Кам'янець-Подільський зареєстровано Реєстраційною службою Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області 15.12.2015 року, то відповідно право користування вказаною земельною ділянкою припинилось у позивача 15.12.2015 року. Вказує, що на підставі інформації отриманої від Кам'янець-Подільської міської ради, відповідачем видано та направлено фізичній особі ОСОБА_3 податкове повідомлення-рішення від 24 грудня 2015 року №154840-17, яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку в розмірі 3994 грн. 75 коп. Зазначає, що враховуючи те, що позивачем не було розірвано договір оренди саме 14.07.2015 року, а речове право припинено лише 15.12.2015 року, Кам'янець-Подільською ОДПІ правомірно видано фізичній особі ОСОБА_3 податкове повідомлення-рішення №154840-17 від 24.12.2015 року про сплату орендної плати в розмірі 3994 грн. 75 коп., що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої в оренду. А тому на підставі вищевикладеного просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з урахуванням викладеного нижче.

Судом встановлено, що 07 вересня 2009 року між Кам'янець-Подільською міською радою та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Відповідно до договору від 06 грудня 2012 року про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 07 вересня 2009 року, а саме перший абзац пункту 3.1. розділу 3 Договору викласти в наступній редакції: "Договір укладено терміном на десять років та діє до 14.08.2022 року".

14 липня 2015 року відповідно до рішення 88 (позачергової) сесії VI скликання Кам'янець-Подільської міської ради припинено достроково, шляхом розірвання за згодою сторін договір оренди землі від 07 вересня 2009 року.

06 серпня 2015 року укладено договір про розірвання договору оренди землі від 07 вересня 2009 року між Кам'янець-Подільською міською радою та ОСОБА_3.

06 серпня 2015 року складено акт приймання-передачі земельної ділянки, що повертається Кам'янець-Подільській міській раді ОСОБА_3 та ОСОБА_4, за адресою АДРЕСА_1 м. Кам'янець-Подільський.

15 грудня 2015 року зареєстровано Реєстраційною службою Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області розірвання договору оренди земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 м. Кам'янець-Подільський, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (п.1.1. ПК України). Терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п.5.3 ст.5 ПК України).

В силу частин 1 статей 2 і 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 N 2768-III (далі - ЗК України), суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом ЗК України та Закону України "Про оренду землі" користування землею в Україні є платним.

Відповідно до пп.269.1.2 п.269.1. ст.269 ПК України платниками податку є землекористувачі.

Підпунктом 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно з п.п. 14.1.136. п. 14.1 статті 14 ПК орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

В силу п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

В силу пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 зазначеного пункту).

Тобто, ПК України визначає нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

Відповідно до пп.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Отже, у відповідності до ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 2 грудня 2014 року у справі №21-274а14.

Таким чином, для визначення розміру орендної плати за оренду земельної ділянки, що перебувала і оренді позивача, відповідач правомірно застосував пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Податковим органом на підставі наданої Кам'янець-Подільською міською радою інформації прийнято податкове повідомлення-рішення №154840-17 від 24.12.2015 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку в розмірі 3994,75 грн. за користування земельною ділянкою площею 1504,0 кв.м., розташованої в м. Кам'янець-Подільському по АДРЕСА_1, що складає 3% нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки.

Проте судом встановлено, що податкове повідомлення-рішення №154840-17 від 24.12.2015 року в частині грошового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю в сумі 1498 грн. 65 коп. є неправомірним, оскільки ОСОБА_5 передала, а Кам'янець-Подільська міська рада прийняла спірну земельну ділянку, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 06 серпня 2015 року. Вказаний документ підписано ОСОБА_3 та представником Кам'янець-Подільської міської ради.

Вказане також підтверджується укладеним договором від 06 серпня 2015 року про розірвання договору оренди землі від 07 вересня 2009 року між Кам'янець-Подільською міською радою та ОСОБА_3.

Крім того, п.287.1 ст. 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

При цьому, ПК України не ставить момент припинення нарахування орендної плати за землю у випадку дострокового розірвання відповідного договору в залежність від дати державної реєстрації припинення речового права на таку земельну ділянку.

Зазначене означає, що встановлений ПК України обов'язок орендаря земельної ділянки щодо сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебувала в його користуванні, припиняється з моменту припинення фактичного користування орендованою земельною ділянкою та її передачі орендодавцю. В цьому випадку, у відповідності до положень п. 287.1 ст. 287 ПК України податковим періодом є фактичний період перебування землі в оренді у поточному році.

Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" визначено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Під час розгляду вказаної справи відповідачем не надано доказів того, що спірна земельна ділянка фактично перебувала у користуванні ОСОБА_3 після 06 серпня 2015 року, натомість позивачем надано документи, які спростовують твердження відповідача.

Отже, позивач зобов'язаний сплатити орендну плату за землю за весь період фактичного використання земельної ділянки.

Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення, яким визначено суму грошового зобов'язання за користування земельною ділянкою в період з 01.01.2015 року по 15.12.2015 року на загальну суму 3994 грн. 75 коп. Однак суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення за період фактичного користування земельною ділянкою з 01.01.2015 року по 05.08.2015 року, а грошове зобов'язання за користування земельною ділянкою в період з 06 серпня 2015 року по 15 грудня 2015 року на суму 1498 грн. 65 коп. підлягає скасуванню, оскільки позивач фактично не користувався земельною ділянкою у вказаному періоді.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір в розмірі 551,20 грн., тому у зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог на користь ОСОБА_3 слід присудити 206,81 грн. судових витрат.

Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", та ст.ст. 71, 94, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов ОСОБА_3 задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області від 24 грудня 2015 року №154840-17 в частині грошового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю в сумі 1498 (одна тисяча чотириста дев'яносто вісім) грн. 65 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 206 (двісті шість) грн. 81 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 лютого 2016 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук