Справа № 643/5243/15-а
Провадження № 2-а/643/3/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.02.2016 р. Московський районний суд м. Харкова у складі : головуючої - судді Букреєвої І.А., при секретарі Темченкової Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харков та зобовязання вчинити певні дії .
У обґрунтування своїх вимог у судовому засіданні навів наступне.
ОСОБА_1 вважає неправомірним перерахунок пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, здійснений з 01 травня 2012 року. Перерахунок відбувся з безпідставним застосуванням показника розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за 2007 рік , згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», тоді як, на думку позивача, застосуванню підлягав показник розміру середньої заробітної плати за 2011 рік, як то передбачено Законом України «Про наукову і науково - технічну діяльність».
Зазначив, що вважає , що відповідач повинен здійснити перерахунок призначеної йому пенсії як не працюючому пенсіонеру, який отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», відповідно до базової формули розрахунку пенсії, визначеної цим законом, а не постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» , а з 2013 року по квітень 2015 року - з урахуванням змін у законодавстві, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Представник відповідача в судове засідання не зявився просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Надав суду свої заперечення що до позовних вимог . Вважає , що перерахунок позивачу проведений вірно з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу), яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 з 09.12.2002 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова.
З 01.01.2004 року позивачу перераховано пенсію за нормамиЗакону України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»(№1316-ІV від 20.11.2003р.). Пенсію було обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2003 рік - 462,27 грн.
З 01.05.2012 року пенсію було перераховано згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327. Зазначеною постановою передбачено перерахунок пенсій, призначених із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2003-2006 роки відповідно доЗакону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік - 1351,12 грн. Виплата пенсії провадиться як не працюючій особі.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою Зп = Зс х (Ск : К), де Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Види пенсійних виплат і соціальних послуг визначені ст.9 Закону № 1058-IV, згідно ч.1 якої відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Позивач отримував пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була призначена у 2004 році; обрахування пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» на підставі заяви не є переведенням з одного виду пенсії на інший, оскільки вид пенсії - за віком,- не змінився.
Предметом цього спору є встановлення того показника заробітної плати, який підлягає застосуванню для проведення перерахунку пенсії. Позивач вважає, що такий показник потрібно брати за рік, що передує року перерахунку, в той час коли, на думку Управління ПФ, необхідно застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік, який використовувався при попередньому обчисленні пенсії.
Спірні відносини врегульовано положеннями Закону № 1058-IVі Постанови № 530.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI наведену норму викладено в новій редакції, проте у зв'язку з визнанням цих змін такими, що не відповідають Конституції (рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008), на час перерахунку пенсії позивачу діяла вищенаведена редакція статті 42 Закону № 1058-IV.
Суд зазначає, що така редакція пов'язує розмір перерахованої пенсії з розміром заробітної плати, з якого обчислювалася пенсія (при її первісному призначенні або останньому перерахунку).
Системний аналіз статей 40 та 42 Закону № 1058-IV дає змогу стверджувати про відсутність підстав для застосування будь-якого іншого показника (у тому числі й показника заробітної плати за рік, що передує перерахунку).
У той же час, відповідна вимога міститься в підпункті 3 пункту 11 Постанови № 530. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що між наведеними положеннями Постанови № 530 та Закону № 1058-IV існує правова колізія, яка в силу загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами повинна вирішуватися на користь Закону № 1058-IV.
Оскільки зі змісту імперативних положень останнього випливає, що під час перерахунку пенсії враховується величина заробітної плати (доходу), яка використовувалася під час обчислення пенсії (призначення або останнього перерахунку), відсутні підстави вважатипротиправною відмову Управління ПФ у застосуванні іншого показника.
Таким чином, середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV і є величиною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України№21-371а12 від 04.12.2012р. з якої слідує, що перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в ч. 2 ст. 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Пенсія відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» ОСОБА_1 призначена з 1 січня 2004 року, тому всі наступні дії, що стосуються визначення розміру пенсії, є перерахунком раніше призначеної пенсії.
Таким чином, відсутні підстави застосовувати відносно пенсіонера, якому призначена пенсія у 2004 році, норми Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» в редакції з 01 жовтня 2011 року, в частині, що стосується обчислення заробітної плати при призначенні пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15,17-18,71,86,99,100,159-163,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у задоволенні вимог до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя