Апеляційний суд Кіровоградської області
№ 22-ц/781/584/16 Головуючий у суді І-ї інстанції ОСОБА_1
Доповідач Суровицька Л. В.
УХВАЛА
Іменем України
02.03.2016 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської областіу складі:
головуючої судді - Суровицької Л.В.,
суддів - Араменко Т.М., Черненко В.В.
секретар Гусак А.О.,
розглянула у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація» на рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державного підприємства «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація» про зобовязання надати паливні брикети на побутові потреби.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2015 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Відокремленого підрозділу «Олександрійська виконавча дирекція з ліквідації шахт» Державного підприємства «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація», третя особа Державне підприємство «Обєднана Компанія «Укрвуглереструктуризація» про стягнення вартості палива. Зазначав, що він є пенсіонером підприємства вугільної промисловості. Відпрацював на підприємствах вугільної промисловості більше 15 років, тому користується встановленими законодавством України пільгами щодо безоплатного отримання вугілля для побутових потреб. ДП «Бурвугілля», з якого він вийшов на пенсію, з 2012 року знаходиться у процесі ліквідації, тому його документи на отримання вугілля для побутових потреб були передані до підрозділу «Олександрійської дирекції з ліквідації шахт», як замовнику робіт по фізичній ліквідації шахт. Він мешкає в будинку з пічним опаленням. До 2013 року отримував пільгове паливо в кількості 5,9 тон на рік від відокремленого підрозділу «Олександрійська виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «Укрвуглереструктуризація». У 2014 році виписав вугілля на І та ІІ півріччя 2014 року, проте в порушення ст.48 Гірничого Закону України та п.12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнським профспілками вугільної промисловості України від 03 липня 2001 року, якими передбачено, що пенсіонери безоплатно забезпечуються побутовим вугіллям тим підприємством вугільної промисловості України, з якого вони вийшли на пенсію, йому було відмовлено відповідачем у видачі палива у звязку з відсутністю фінансування з державного бюджету. Просив суд стягнути з відповідача на його користь вартість непоставлених йому 5,9 тон брикетів паливних, отриманих з торфу в сумі 7670 грн. (а.с.1-2).
Пізніше змінив позовні вимоги і просив суд зобовязати відповідача поставити йому 5,9 тон брикетів паливних (а.с.71).
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 27 серпня 2015 року здійснено заміну первісного відповідача Відокремленого підрозділу «Олександрійська виконавча дирекція з ліквідації шахт» Державного підприємства «Обєднана Компанія «Укрвуглереструктуризація» на відповідача - Державне підприємство «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (а.с.73).
Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 листопада 2015 року позов задоволено. Зобовязано відповідача надати позивачу безоплатно вугілля на побутові потреби за 1 та ІІ півріччя 2014 року в кількості 5,9 тон (а.с.102-103).
Додатковим рішенням суду від 20 січня 2016 року стягнуто з відповідача в дохід держави судовий збір в сумі 243 грн.60 коп. (а.с.131).
В апеляційній скарзі Державне підприємство «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація» просить скасувати рішення суду першої інстанції з підстав порушення норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Зазначає, зокрема, що суд не врахував ті обставини, що підприємство не відноситься до підприємств з видобутку вугілля та вуглебудівних підприємств, а здійснює лише фізичну ліквідацію гірничого підприємства і вказана ліквідація ще не закінчена(а.с.106-107) .
В судове засідання апеляційної інстанції сторони, які належним чином відповідно до вимог ст.ст.74-76 ЦПК України повідомлені про час та місце розгляду справи, не прибули (а.с.149,150,151,152).
Позивач надав письмову заяву про розгляд справи в його відсутність (а.с.153).
Відповідно до ч.2 ст.305 ЦПК України неявка осіб, які беруть участь у справі, не перешкоджає розглядові справи.
У звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч.2 ст.197 ЦПК України).
Колегія суддів, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Статтею 43 Гірничого Закону України передбачено, зокрема, що підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, таким категоріям осіб:
пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Відповідно до п.12.10 Галузевої Угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (обєднаннями власників), що діють у вугільній галузі і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03 липня 2001 року, з наступними змінами та доповненнями, безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі: - на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки 7,5 років; - на роботах повязаних з підземними умовами, чоловіки не менше 15 років, жінки 12,5 років. Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Особи, які мають право на безоплатне забезпечення побутовим паливом, але пішли на пенсію з підприємств інших галузей економіки України, забезпечуються паливом на побутові потреби відповідно до ст.ст.43, 48 Гірничого Закону України за останнім місцем роботи на вуглевидобувному (перероблювальному) або шахтовуглебудівельному підприємстві.
Згідно ст.48 Гірничого Закону України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником категоріям осіб, серед яких зазначені пенсіонери, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах не менше ніж 10 років для чоловіків; на роботах, повязаних з підземними умовами, чоловіки не менше ніж 15 років для чоловіків.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, що позивач є пенсіонером, відпрацював на підприємствах вугільної промисловості понад 15 років. Звільнений у звязку з виходом на пенсію з ДП «Бурвугілля», користується соціальною гарантією на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби.
Отримував безоплатно вугілля на побутові потреби включно по 2014 рік.
Відповідно до квитанції № 10 від 03 вересня 2014 року позивачу виписано 2,95 тон вугілля за І півріччя 2014 року і 2,95 тон вугілля за ІІ півріччя 2014 року. Замовником вугілля є ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація», а виконавцем ТОВ «Компанія Біоенерго» (а.с.9).
Проте, позивачу не було поставлено 5,9 тон побутового вугілля за 2014 рік.
На запит позивача щодо забезпечення побутовим паливом за 2014 рік, Відокремлений підрозділ «Олександрійська виконавча дирекція з ліквідації шахт» письмово повідомив, що через не виділення коштів з державного бюджету на забезпечення побутовим паливом пенсіонерів, доставка палива тимчасово призупинена до вирішення питання з фінансуванням (а.с.8).
Суд першої інстанції правильно встановив, що правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ст.ст.43, 48 Гірничого Закону України, в редакції, яка була чинною до 01 січня 2015 року.
Доводи відповідача про те, що він не є належним відповідачем у справі, є безпідставними, такими, що спростовуються матеріалами справи.
Відповідно до ст.2 Гірничого Закону України дія цього Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів (далі - гірничі підприємства), що займаються, зокрема ліквідацією або консервацією гірничих підприємств.
Згідно наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 596 від 09 серпня 2012 року припинено діяльність Державного підприємства по видобутку бурого вугілля «Бурвугілля» шляхом його ліквідації.
Відповідно до п.5 наказу функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації ДП «Бурвугілля» заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації на ДП «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація».
Пунктом 3.4. Статуту Державного підприємства «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація», затвердженого наказом Міненерговугілля від
04 червня 2014 року № 411 передбачено, що підприємство є правонаступником усіх майнових прав та обовязків, зокрема ДП «ЦЗК «Вуглеторфреструктуризація» згідно з передавальним актом.
Основними завданнями підприємства є організація виконання робіт та заходів, передбачених проектами ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (п.2.3. Статуту), здійсненні заходів з соціального захисту робітників у звязку з ліквідацією збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств згідно з проектами ліквідації (п.2.2.5).
Відповідно до Статуту ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» створено відокремлений підрозділ «Олександрійська виконавча дирекція з ліквідації щахт « ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація», який не є юридичною особою і діє від імені підприємства на підставі Положення, затвердженого наказом ДП «ОК «Вуглереструктуризація» від 16 червня 2014 року № 2 (п.2.2 Положення).
Положенням про Відокремлений підрозділ передбачено, що предметом його діяльності є здійснення робіт із спеціального захисту робітників ліквідуємих гірничих підприємств відповідно до затверджених проектів; виконання проектних рішень по забезпеченню побутовим паливом колишніх робітників ліквідуємих гірничих підприємств відповідно до ст.48 Гірничого Закону України, тарифної Угоди тощо (п.3.2.11, а.с.65).
Відповідно до п.2.7 Положення підрозділ фінансується ДП «ОК «Уукрвуглереструктуризація» за рахунок коштів державного бюджету у межах встановленого ліміту фінансування та проектів ліквідації гірничих підприємств, а також за рахунок інших надходжень, що не суперечать діючому законодавству України та Статуту підприємства.
Вказане свідчить про те, що ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» є спеціально утвореним державним підприємством для здійснення ліквідації, зокрема ДП «Бурвугілля» , на яке, в особі його відокремленого підрозділу «Олександрійська виконавча дирекція з ліквідації шахт», покладено обовязок забезпечення побутовим паливом пенсіонерів ДП «Бурвугілля», яке перебуває в стадії ліквідації.
За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного і обґрунтованого висновку про те, що ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» є належним відповідачем по справі.
Такі висновки суду крім того, підтверджуються листом Міністерства фінансів України від 30 червня 2015 року про непідтримання перерахування 1951,0 тис.грн., в тому числі 1760,0 тис.грн. - ДП "ОК "Укрвуглереструктуризація" на виплату за безоплатно надане побутове вугілля для працівників вугледобувних підприємств, яка має здійснюватися у відповідності до Закону України від 06.10.1999 року № 1127 "Гірничий закон України) без залучення коштів бюджетної програми (а.с.66).
Безпідставними є доводи апеляційної скарги про те, що через відсутність бюджетного фінансування підприємство не може бути зобовязаним видати побутове паливо позивачу.
Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини від 8 листопада 2005 року «Кечко проти України» органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобовязань.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, оскільки не ґрунтуються на законі та на матеріалах справи. Суд ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишається без змін.
Керуючись ст.ст.303, 304, п.1 ч.1 ст.307, ст.308, ст.ст.313-315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація» відхилити.
Рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13 листопада 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуюча суддя Л.В.Суровицька
Судді Т.М.Авраменко
ОСОБА_3