Ухвала суду № 56193444, 02.03.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2016
Номер справи
813/5861/15
Номер документу
56193444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2016 року Справа № 876/949/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого суддіШавеля Р.М.,

суддівБруновської Н.В. та Кузьмича С.М.,

з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,

а також сторін (їх представників):

від позивача - ОСОБА_1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу представника ОСОБА_1, діючого за дорученням від імені та в інтересах ОСОБА_2, на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2016р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк» ОСОБА_3, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною, спонукання до вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И Л А:

21.10.2015р. позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із урахуванням поданої під час розгляду справи заяви про збільшення розміру позовних вимог, просив визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства /ПАТ/ «Комерційний банк /КБ/ «Актив-Банк» ОСОБА_4 щодо ненадання відповіді на вимогу позивача про включення його вимог на підставі рішення Галицького районного суду м.Львова від 20.02.2015р. у справі № 461/14530/14-ц на загальну суму 9235 євро у четверту чергу реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «Актив-Банк»; зобовязати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_3 внести пропозицію щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «Актив-Банк» на підставі рішення Галицького районного суду м.Львова від 20.02.2015р. у справі № 461/14530/14-ц, яке набрало законної сили в частині включення до нього вимоги ОСОБА_2 на загальну суму 9235 євро; зобовязати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб в особі його виконавчої дирекції прийняти рішення про затвердження змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «Актив-Банк» в частині включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «Актив-Банк» вимогу ОСОБА_2 на загальну суму 9235 євро на підставі рішення Галицького районного суду м.Львова від 20.02.2015р. у справі № 461/14530/14-ц (а.с.5-9, 49-50).

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2016р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.145-150).

Не погодившись із винесеною судом постановою, її оскаржив представника ОСОБА_1, діючий за дорученням від імені та в інтересах ОСОБА_2, який покликаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким заявлений позов задоволити (а.с.155-159).

В обгрунтування апеляційних вимог покликається на те, що жодної відповіді на свою вимогу від 24.06.2015р. про включення його вимог до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «КБ «Актив-Банк» він не отримував; чинним законодавством не передбачено для суду будь-яких перешкод для задоволення позовних вимог; вимоги ОСОБА_2 до відповідачів ґрунтуються на судовому рішенні, яке набрало законної сили та є обовязковим до виконання; механізм виконання такого судового рішення в процесі ліквідації банку полягає у внесенні змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів та ліквідаційного балансу.

Окрім цього, встановлений вимогами ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» 30-денний строк поширюється на вимоги вкладників до банку, а не на вимоги кредитора до боржника в грошовому зобовязанні згідно рішення суду.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника позивача на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції, згідно рішення Галицького районного суду м.Львова від 20.02.2015р. у справі № 461/14530/14-ц позов ОСОБА_2 задоволено; стягнуто з ПАТ «КБ «Актив-Банк» на користь ОСОБА_2 грошові кошти в сумі 9235 євро шляхом звернення стягнення на предмет застави майнові права грошові кошти, що розміщені на депозитному рахунку, які належить ОСОБА_5 на підставі договору № ДФО-36-147312 від 16.07.2013р. строкового вкладу «Актив прибутковий» та додаткового договору № 1 від 17.07.2014р. до договору № ДФО-36-147312 від 16.07.2013р. строкового вкладу «Актив прибутковий» (а.с.13-15).

Вказане рішення не оскаржувалося і набрало законної сили.

26.06.2015р. позивач ОСОБА_2 скерував Уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_4 вимогу про включення в реєстр вимог кредиторів, у якій просив включити вимогу в сумі 9235 євро у четверту чергу вимог кредиторів ПАТ «КБ «Актив-Банк» (а.с.10-11, 12).

У відповідь на вказану вимогу адресатом скеровано позивачу лист № 1681/11 від 22.07.2015р., згідно якого вимоги ОСОБА_2 слід вважати погашеними, оскільки з вимогою про включення до реєстру кредиторів він звернувся після закінчення строку, передбаченого ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (а.с.64, 65-66).

Окрім цього, постановою Правління Національного банку України № 545 від 02.09.2014р. ПАТ «КБ «Актив-Банк» віднесено до категорії неплатоспроможних.

03.09.2014р. у ПАТ «КБ «Актив-Банк» запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 03.09.2014р. по 03.12.2014р. на підставі рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 79 від 02.09.2014р. «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Актив-Банк» та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_4 (а.с.58).

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 134 від 03.12.2014р. строк дії тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Актив-Банк» продовжено до 30.12.2014р. (а.с.60-61).

Постановою Правління Національного банку України № 838 від 23.12.2014р. прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» (зворот а.с.61).

На підставі постанови Правління Національного банку України № 838 від 23.12.2014р. рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 158 від 24.12.2014р. розпочато процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Актив-Банк» строком на 1 рік з 24.12.2014р. по 23.12.2015р. (а.с.62).

Відповідно до рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 179 від 30.09.2015р. «Про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» та делегування повноважень ліквідатора банку», відкликано всі повноваження у ліквідатора ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_4 з 01.10.2015р., призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «Актив-Банк» і делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ «КБ «Актив-Банк» ОСОБА_3 з 01.10.2015р. (а.с.63).

Розглядувані правовідносини регулюються спеціальним законодавством, а саме: Законами України «Про банки і банківську діяльність», «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положенням про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затв. рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 2 від 05.07.2012р. (у редакції, чинній на момент виникнення цих відносин).

Відповідно до ст.46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

З дня призначення уповноваженої особи Фонду:

1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється;

2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;

4) припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку;

5) відомості про фінансове становище банку перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;

6) укладення правочинів, пов'язаних з відчуженням майна банку чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому статтею 51 цього Закону;

7) втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.

Статтею 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачено, що кредитор банку - це юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

Під час судового розгляду встановлено, що ПАТ «КБ «Актив-Банк» не мав майнових зобовязань перед позивачем, а рішення суду про стягнення коштів з банку, який перебуває в процесі ліквідації, не тягне правових наслідків, оскільки окремого механізму примусового виконання таких рішень в процедурі ліквідації не передбачено.

Окрім цього, приписами ч.5 ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

Згідно ст.49 наведеного Закону Уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи:

1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення;

2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів;

3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

Реєстр акцептованих вимог кредиторів підлягає затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.

Згідно вимог Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затв. рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 2 від 05.07.2012р.:

п.4.21. - Уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку складає реєстр акцептованих вимог кредиторів за формою, визначеною в додатку 3 до цього Положення, на підставі балансу банку, до якого включає вимоги кредиторів у національній валюті в розмірах, які існували на дату прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

п.4.23. - Уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» відповідно до вимог частини другої статті 45 Закону.

п.4.24. - протягом 90 днів з дня опублікування відомостей у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» відповідно до вимог частини другої статті 45 Закону уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку здійснює такі заходи:

визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення;

відхиляє вимоги в разі, якщо вони непідтверджені фактичними даними, що є в розпорядженні уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку, та в разі потреби заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів;

складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, установлених цим Положенням та актами Фонду.

п.4.25. - реєстр вимог подається до Фонду на пронумерованих, прошнурованих (прошитих) аркушах та засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку і відбитком печатки банку.

п.4.26. - реєстр акцептованих вимог кредиторів підлягає затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.

п.4.27. - до реєстру акцептованих вимог кредиторів, що подається на затвердження виконавчій дирекції Фонду, уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку додається копія оголошення про початок процедури ліквідації та про строк, протягом якого кредитори мали право заявити уповноваженій особі Фонду на ліквідацію банку про свої вимоги до банку, із зазначенням адреси для їх надсилання.

п.4.28. - Уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, за винятком погашення за погодженням з виконавчою дирекцією Фонду вимог за правочинами, що забезпечують здійснення процедури ліквідації.

п.4.29. - вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в процедурі ліквідації не підлягають і вважаються погашеними.

п.4.30. - протягом 20 днів з дня затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку та Фонд сповіщають кредиторів про акцептування їхніх вимог шляхом розміщення повідомлення, що має містити інформацію про дату затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру акцептованих вимог кредиторів та місце, де можна з ним ознайомитись, на офіційній сторінці Фонду в мережі Інтернет, сайті неплатоспроможного банку, а також у приміщеннях такого банку в доступному для відвідувачів місці.

п.4.31. - у разі необхідності уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку вносить пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог на підставі:

рішення суду, яке набрало законної сили;

свідоцтва про право на спадщину за вимогами кредиторів, які визнані уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку та включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів;

документів, які відповідно до законодавства України підтверджують правонаступництво юридичної особи внаслідок реорганізації, за вимогами кредиторів, яких включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів;

письмової відмови кредитора від вимог;

клопотання уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку про виправлення помилки, допущеної нею чи попередньою уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку під час акцептування вимог кредиторів.

Фонд за потреби має право вимагати від уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку додаткову інформацію щодо внесення змін до реєстру вимог.

п.4.32. - будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебігу процедури ліквідації.

27.12.2014р. в газеті «Голос України» № 251 (6001) субота, 27.12.2014р. опубліковані відомості про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку, призначення уповноваженої особи Фонду та право кредиторів заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Враховуючи ту обставину, що з вимогою про включення до реєстру кредиторів позивач звернувся після закінчення строку, передбаченого ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», заявлені кредиторські вимоги вважаються погашеними і розгляду не підлягають.

Також затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів (змін до такого реєстру) є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим в ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

Окрім цього, під час розгляду справи відповідачами надані належні докази надсилання позивачу відповіді на його вимогу від 24.06.2015р., що підтверджується реєстром рекомендованих поштових відправлень.

Таким чином, враховуючи в сукупності вищевикладені обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відсутність належних правових підстав для визнання позивача кредитором ПАТ «КБ «Актив-Банк» із майновими вимогами та для зобовязання відповідачів включити їх до реєстру акцептованих вимог кредиторів (внести зміни до них).

Також не знайшли свого підтвердження доводи позивача про допущену бездіяльність відповідачів під час надання відповіді на звернення останнього, при цьому позивач помилково обґрунтовує свої вимоги нормами Закону України «Про звернення громадян», оскільки останні на розглядувані правовідносини не поширюються.

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Оцінюючи в сукупності визначені обставини справи та наведені норми законодавства, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що заявлений позов є безпідставним і необґрунтованим, а тому не підлягає до задоволення, з вищевикладених мотивів.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстави для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1, діючого за дорученням від імені та в інтересах ОСОБА_2, на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2016р. в адміністративній справі № 813/5861/15 залишити без задоволення, а вказану постанову суду без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: Н.В.Бруновська

ОСОБА_6