Головуючий у 1 інстанції - Мирошникова О.Ш.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2016 року справа № 425/4146/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м.Краматорськ, вул.Марата, буд.15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.
розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року у справі №425/4146/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області (далі УПФУ в м. Рубіжному Луганської області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії УПФУ в місті Рубіжному Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано УПФУ в місті Рубіжному Луганської області здійснити ОСОБА_2 з 12 листопада 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 81 відсотків від суми заробітної плати, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки №4082/15вих від 12.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області (а.с. 72-74).
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що оскільки з 01.06.2015 відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону «Про державну службу», тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачеві до прийняття спеціального закону (а. с. 77-78).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м.Рубіжному Луганської області та отримує пенсію з 14.04.2006 року, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 81 відсотка від суми заробітної плати ( а. с. 28). До виходу на пенсію позивач працювала на посаді секретаря судового засідання Рубіжанського міського суду Луганської області (а.с. 42-43).
20.10.2015 ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в м.Рубіжному Луганської області з заявою про перерахунок призначеної пенсії в звязку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату від. 12.11.2015 року №4082/15вих, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням державної судової адміністрації у Луганській області (а.с. 11).
Листом від 30.10.2015 № 136/Н-14 УПФУ в м. Рубіжному Луганської області позивачу повідомлено, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, також зазначено, що Кабінет міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку. Крім того зазначено, що для перерахунку пенсії приймаються довідки про заробітну плату оформлені належним чином (наявність кутового штампу, відбитку печатки та підписів посадових осіб, які видають довідки) (а.с. 9).
12.11.2015 позивач вдруге звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з тих самих підстав, до якої додала належним чином оформлену довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.
13.11.2015 року УПФУ в м. Рубіжному Луганської області листом № 153/Н-14 від 13.11.2015 повідомило позивачу, що заява про перерахунок подається у формі згідно з п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, також були зазначені підстави відмови в перерахунку пенсії з посиланням на раніше наданий лист відповідача № 136/Н-14 від 30.10.2015 року (а.с.10).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві 14.04.2006 року за Законом України «Про державну службу» на підставі довідки про заробітну плату від 12.11.2015 року №4082/15вих. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» щодо підвищення окладів державним службовцям. Пенсійний орган вважає, що на момент виникнення спірних відносин перерахунок пенсії неможливий з огляду на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, якими передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначається відповідних до законів України, зокрема, Закону України «Про державну службу» .
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно зі ст.37- 1 Закону №3723 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За приписами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).
Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 (далі - Постанова №268) затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів (Додаток № 47).
Станом на час призначення пенсії позивачеві посадовий оклад секретаря судового засідання було встановлено у розмірі 420,00 грн (а.с. 46).
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови № 268, зокрема у Додатку № 47 до Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 12.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області, посадовий оклад секретаря судового засідання встановлено в сумі 2067,00 гривень (а.с. 11).
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, при цьому розмір пенсії позивача має обчислюватися відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови № 865 в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року.
Колегія суддів не бере до уваги посилання пенсійного органу на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу», після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцеві до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на сукупність встановлених обставин справи, наведені вище закони та нормативно-праві акти, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів вирішила, що висновок суду першої інстанції про те, що відповідач безпідставно відмовив в перерахунку пенсії, призначеної за спеціальним законом, у відповідності до наведених вище постанов КМУ №268 та №644 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 12.11.2015 року № 4082/15 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії є таким, що ґрунтується на законі. Пенсія позивачеві призначена на підставі спеціального закону в 2006 році, пенсія виплачується до теперішнього часу. Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, які і визначені на теперішній час постановами КМУ №268 та №644. Пункт 5 Закону №213 не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосується пенсій, які призначаються після вступу в дію Закону №213.
Водночас суд першої інстанції допустив помилку при визначенні дати, з якої відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії.
Позивач звернувся до УПФУ в м.Рубіжному Луганської області з заявою про перерахунок 12.11.2015, довідка, на підставі якої просив здійснити перерахунок пенсії, була видана 12.11.2015 року.
Згідно ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяці, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З врахуванням зазначеної норми ст.45 Закону №1058 колегія суддів вирішила, що порушене право позивача на обчислення розміру пенсії на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області від 12.11.2015 року № 4082/15 підлягає відновленню з 01.11.2015 року, оскільки позивач звернулася за перерахунком з наданням нової довідки про складові заробітної плати до пенсійного органу 12.11.2015 року.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд правильно вирішив справу за суттю позовних вимог, але допустив помилку при визначенні дати зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, а саме, помилково зазначив - «12 листопада 2015 року», внаслідок чого постанова суду підлягає зміні у визначенні дати здійснення перерахунку пенсії з «12 листопада 2015 року» на « 1 листопада 2015 року».
Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення переглянуто в межах доводів апеляційної скарги.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.2, ст. 201 ч.1 п.1, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області задовольнити частково.
Постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року у справі №425/4146/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії змінити.
В третьому абзаці резолютивної частини постанови Рубіжанського міського суду Луганської області від 21 грудня 2015 року у справі №425/4146/15-а дату «з 12 листопада 2015 року» замінити на «з 1 листопада 2015 року».
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді А.В. Гайдар
Р.Ф. Ханова