Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2016 р. Справа №805/2793/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11год.25хв.
ухвалено у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Троянової О.В.
при секретарі Кудрі В.Г.,
за участю:
представника позивача не з'явився ,
представників відповідача Ламєкіна С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Азовзагальмаш"звернулося
до Маріупольської об'єднаної Державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05 березня 2015 року №0007031703, від 18 червня 2015 року №0020011703, №0019991703,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Азовзагальмаш" (далі - Позивач або Підприємство) звернулося з позовом до Маріупольської об'єднаної Державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Відповідач або Податковий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05 березня 2015 року №0007031703, №0007041703/том 1 а.с.3-8/.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2015 року відповідача Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області Головного управління Міндоходів у Донецькій на Маріупольську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2015 року заяву Публічного акціонерного товариства "Азовзагальмаш" про зміну позовних вимог прийнято до розгляду.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі акту перевірки №34/05-19-19-17-3/13504334 від 20.02.2015 Маріупольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькеій області прийняті податкові повідомлення-рішення від 05.03.2015р: №0007031703 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 13 347 365,65грн. у т.ч.7 865 0925,84грн. за основним платежем та 5 482 272,81грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; №0007041703 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 1 479 500,88грн., у т.ч.807 206,62грн. за основним платежем та 672 294,26грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вважає податкові повідомлення-рішення прийняті податковим органом в супереч нормам діючого податкового законодавства з огляду на наступне.Посилаючись на Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Розпорядження КМУ від 30.10.2014 №1053-р вважає перевірку податкового органу за результатами якої складено №34/05-19-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р. незаконною, оскільки встановлена пряма заборона на проведення планових та позапланових перевірок субєктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Вказує на порушення зі сторони Відповідача норм статті 127 Податкового кодексу при прийнятті податкових повідомлень-рішень. Вважає, що відповідальність за несвоєчасну несплату військового збору Податковим кодексом не визначена /том 1а.с.3-9/.
З урахуванням змінених позовних вимог, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області:
- від 05.03.2015р №0007031703 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 13 347 365,65грн. у т.ч.7 865 0925,84грн. за основним платежем та 5 482 272,81грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 18.06.2015р №00020011703 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачені податковими агентами із доходів платника у вигляді заробітної плати у розмірі 586,35грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 18.06.2015р №0019991703 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору у сумі 1 474 134,71грн., у т.ч. 807 206,62грн. за основним платежем та 666 928,09грн. за штрафними (фінансовими)санкціями /том 1 а.с.141-148/.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі / том 2 а.с.39/ .
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав в судовому засіданні пояснення, аналогічні викладеним письмовим запереченням, в яких зазначив, що положення ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на перевірки податкового органу не розповсюджуються. Також зазначає, що Позивачем не надавався до податкового органу Сертифікат Торгово-промислової палати України, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору) як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань/том 1 а.с.126-130/. Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Азовзагальмаш» (код ЄДРПОУ 13504334, 87535, Донецька область, м. Маріуполь, площа Машинобудівельників, буд.1) зареєстровано в якості юридичної особи 24.09.1997 року /том 1 а.с.27/, перебуває на податковому обліку у Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Відповідач - Маріупольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №311 є правонаступником Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.
Згідно п. 15.1. Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків.
Наказом Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 лютого 2015 року №36 відповідно до п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78, ст.81 Податкового кодексу України, ст. 35 Закону України «Про оплату праці», враховуючи лист прокуратури Іллічівського району м. Маріуполя від 02.02.2015 №97-348 вих-15 та постанову прокуратури Іллічівського району м. Маріуполя від 02.02.2015 призначено позапланову перевірку, стосовно ПАТ «Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 13504334) /том 1 а.с.52-53/
Відповідно до вказаного вище наказу податковим органом проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ «Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 13504334) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів з заробітної плати, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 14.10.2014 по 31.01.2015, за результатами якої складено акт перевірки №34/04-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р.
Вказаним актом встановлено наступні порушення:
- п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.1, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е)п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України в частині не перерахування у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, сум нарахованого податку на доходи фізичних осіб у розмірі 7 865 092,84грн., у тому числі: за липень 2014 року - 428 538,12грн., за серпень 2014 року - 1 062 569,06грн., за вересень 2014 року - 1 445 067,89грн., за жовтень 2014 року - 1 624 247,68грн., за листопад 2014 року - 2 654 230,95грн., інші періоди - 650 439,14грн. та несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 3 588 560,91грн. у тому числі: за липень 2014 року - 389 321,30грн., за серпень 2014 року - 1 044 534,86грн., за вересень 2014 року - 740688,89грн., за жовтень 2014 року - 471844,53грн., за листопад 2014 року - 373 617,14грн., інші періоди - 568544,19грн.;
- п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п.е) п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України в частині не перерахування у строки встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, суми нарахованого військового збору у розмірі 807 206,62грн., а саме: за серпень 2014 року - 92 004,19грн., за вересень 2014 року - 192 367,71грн., за жовтень 2014 року - 208 532,28грн., за листопад 2014 року - 314 302,44грн. та несвоєчасне перерахування військового збору у сумі 342 046,20грн. у тому числі: за серпень 2014 року - 144 736,54грн., за вересень 2014 року - 92 732,27грн., за жовтень 2014 року - 60 298,28грн., за листопад 2014 року - 44 279,11грн./том 1 а.с.10-17/.
Не погоджуючись із висновками акту перевірки №34/04-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р., позивачем на нього подано заперечення /том 1 а.с.18/.
Висновки акту перевірки №34/04-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р. Маріупольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області залишено без задоволено, про що повідомлено Позивача листом від 02.03.2015р №4643/10/05-19-17-03 / том 1 а.с.19-20/.
З урахуванням висновків акту перевірки №34/04-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р. Маріупольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення від 05.03.2015р: №0007031703 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 13 347 365,65грн. у т.ч.7 865 0925,84грн. за основним платежем та 5 482 272,81грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; №0007041703 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 1 479 500,88грн., у т.ч.807 206,62грн. за основним платежем та 672 294,26грн. за штрафними (фінансовими) санкціями /том 1 а.с.25-26/.
Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області від 15.05.2015р. №3830/10/05-99-10-03-12-2 про результати розгляду скарги скасовано податкове повідомлення-рішення Маріупольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 05.03.2015 №0007041703 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору в частині 5366грн.17коп. штрафних санкцій, в іншій частині - залишає без задоволення /том 1 а.с.21-24/.
З урахуванням рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 15.05.2015р №3830/10/05-99-10-03-12-2 про результати розгляду скарги та висновків акту перевірки №34/04-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р. Маріупольською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 18.06.2015р №00020011703 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачені податковими агентами із доходів платника у вигляді заробітної плати у розмірі 586,35грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 18.06.2015р №0019991703 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору у сумі 1 474 134,71грн., у т.ч. 807 206,62грн. за основним платежем та 666 928,09грн. за штрафними (фінансовими)санкціями /том 1 а.с.149-150/.
Не погоджуючись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду із даним позовом.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень став висновок про порушення ПАТ «Азовзагальмаш» п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.1, п.54.2 ст.54, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е)п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України в частині не перерахування у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, сум нарахованого податку на доходи фізичних осіб у розмірі 7 865 092,84грн. та .п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е) п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України в частині не перерахування у строки встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, суми нарахованого військового збору у розмірі 807 206,62грн.
Суд погоджується із зазначеними висновками податкового органу, з таких підстав.
Щодо твердження позивача про неправомірність проведеної перевірки з посланням на положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Розпорядження КМУ від 30.10.2014 №1053-р, оскільки встановлена пряма заборона на проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, суд звертає увагу на наступне.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
П.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не є предметом документальної планової перевірки питання трансфертного ціноутворення, визначені статтею 39 цього Кодексу.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Документальною невиїзною позаплановою електронною перевіркою за заявою платника податків (далі - електронна перевірка) вважається перевірка, що проводиться на підставі заяви, поданої платником податків з незначним ступенем ризику, визначеним відповідно до пункту 77.2 статті 77 цього Кодексу, до контролюючого органу, в якому він перебуває на податковому обліку. Заява подається за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки, але не раніше офіційного повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про запровадження проведення такої перевірки для відповідних платників податків: які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності; суб'єктів господарювання мікро-, малого; середнього підприємництва; інших платників податків. Форма заяви, порядок її подання, прийняття рішення про проведення електронної перевірки встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Постановою прокуратури Іллічівського району м. Маріуполя від 02.02.2015р доручено Маірупольській ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області провести позапланову перевірку ПАТ «Азовзагальмаш» /том 1 а.с.166-167/.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства, суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природнього середовища.
Згідно ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, зокрема, контролю органами державної фіскальної служби.
Тобто, дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу(п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України).
Згідно ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, у тому числі на запит правоохоронних органів.
З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що позивач помилково вважає що положення ст.3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розповсюджуються і на перевірки, які проводе податковий орган, оскільки, податкові органи відповідно не здійснюють державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Крім того, наказ Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06 лютого 2015 року №36 на підставі якого проведено перевірку позивачем не було оскаржено у судовому порядку.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що в діях Відповідача як контролюючого органу у сфері справляння податків і зборів не вбачається порушень діючого законодавства, щодо проведення позапланову виїзну документальну перевірку ПАТ «Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 13504334) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів з заробітної плати, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 14.10.2014 по 31.01.2015, за результатами якої складено акт перевірки №34/04-19-17-3/13504334 від 20.02.2015р.
Щодо встановлених Відповідачем порушень норм Податкового кодексу України суд зазначає наступне.
П.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу визначено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно п.54.1, п.54.2 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Відповідно до п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно вимог ст.171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:
а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.
Пунктом 176.1 ст.176 Податкового кодексу України встановлено, що платники податку зобов'язані:
а) вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку.
Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;
б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку;
в) подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку;
г) подавати особам, які згідно з цим Кодексом визначені відповідальними за утримання (нарахування) та сплату податку до бюджету, документи на підтвердження права платника податку, який отримує такі доходи, на застосування соціальних податкових пільг;
ґ) у порядку, визначеному законом, допускати посадових (службових) осіб контролюючого органу на територію або до приміщень, що використовуються платником податку для отримання доходів від провадження господарської діяльності;
д) здійснювати заходи, передбачені цим Кодексом, у разі зміни підстав для отримання податкової соціальної пільги;
е) своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.
Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України.
Обов'язки податкового агента щодо забезпечення виконання ним податкових обов'язків визначено пунктом 176.2 статті 176 ПКУ, а саме своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету збір з доходу, що виплачується на користь платника та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників, а також суми утриманого з них податку (збору) до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Пунктом 6.2 ст.6 Податкового кодексу України визначено,що збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
Відповідно до пунктів 4 і 5 статті 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). При цьому, податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
З урахуванням наведеного суд вважає хибним висновок Позивача про нерозповсюдження приписів ст.127 Податкового кодексу України на військовий збір.
Відповідно до п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, не нарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу. Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами цього Кодексу.
Щодо наявності сертифікату Торгово-промислової палати про настання форс-мажорних обставин суд звертає увагу на наступне.
Протягом терміну дії Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VІІ (далі - Закон№1669-VІІ) єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Статтею 14-1 Закону№1669-VІІ визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо".
Період проведення АТО - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14.04.2014 р. N 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України (абзац перший статті 1 Закону № 1669).
За приписами ст. 10 Закону № 1669, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про обов'язкову наявність відповідного Сертифікату Торгово-промислової палати України.
Ухвалами суду від 19 листопада 2015 року, 10 грудня 2015 року, 12 січня 2016 року, 26 січня 2016 року Публічне акціонерне товариство "Азовзагальмаш" було зобов'язано надати суду наступні документи: сертифікат ТПП України, щодо настання форс-мажорних обставин; документи, що надавались податковому органу під час позапланової виїзної документальної перевірки ПАТ «Азовзагальмаш» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів з заробітної плати, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 14.10.2014 по 31.01.2015р. та інші.
Вказані вище ухвали були проігноровані та невиконані Публічним акціонерним товариством «Азовзагальмаш». Жодного із витребуваних документів суду на момент розгляд справи по суті надано не було.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що в діях Відповідача як контролюючого органу у сфері справляння податків і зборів не вбачається порушень діючого законодавства.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Частиною 1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що Відповідачем у судовому засіданні доведено правомірність податкових повідомлень-рішень від 05 березня 2015 року №0007031703, від 18 червня 2015 року №0020011703, №0019991703 з урахуванням чого, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Азовзагальмаш" до Маріупольської об'єднаної Державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05 березня 2015 року №0007031703, від 18 червня 2015 року №0020011703, №0019991703 - відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 25 лютого 2016 року.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 01 березня 2016 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.