Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2016 р. Справа №805/237/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11:30
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., за участю: представника позивача - Поух Г.В., представника відповідача - Ламєкіна С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0020141706 від 09.11.2015, -
В С Т А Н О В И В:
Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0020141706 від 09.11.2015.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 09.11.2015 Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0020141706 від 09.11.2015 в розмірі 26905,38 грн. Позивач оскаржував зазначене рішення в адміністративному порядку, однак скарги Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради були залишені без задоволення. Позивач вважає рішення відповідача № 0020141706 від 09.11.2015 безпідставним оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не застосовуються. Крім того, Святогірською загальноосвітньою санаторною школою-інтернатом І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради було одержано сертифікат Донецької торгово-промислової палати № 5690 про настання форс-мажорних обставин. У зв'язку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. З вказаних підстав просив скасувати спірні рішення.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлений позов, та надав пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, в обґрунтування чого зазначив, що ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, органи доходів і зборів застосовуються штрафні санкції у таких розмірах за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум та нараховується пеня на суму недоїмки з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Так відповідачем за несвоєчасну сплату єдиного внеску Святогірською загальноосвітньою санаторною школою-інтернатом І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0020141706 від 09.11.2015 в розмірі 26 905,38 грн. за період з 21.06.2014 по 14.08.2014.
Стосовно посилань позивача на положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» відповідач зазначив, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 1669 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску за період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, подали до фіскального органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовуються. Перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджено розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р, а 05.11.2014 КМУ було прийнято розпорядження № 1079-р, яким було зупинено дію розпорядження № 1053-р. Спірне рішення прийнято 09.11.2015, а розпорядження КМУ №1275 набуло чинності лише 02.12.2015, тобто після вчинення підприємством порушення Закону.
Крім того, зазначив, що сертифікатом (висновком) ТППУ про настання обставин непереборної сили від 13.01.2016 № 14/12.1-17 засвідчено настання обставин непереборної сили за травень-червень 2014 року до 20.07.2014 позивачу відповідно до п.п.100.4 та 100.5 ст. 100 ПКУ. На думку відповідача сертифікат (висновок) ТППУ не звільняє позивача від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому вважає, що відповідачем правомірно винесено рішення №0020141706 від 09.11.2015. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позовної заяви.
Заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємстві за № 23607331 з 21.08.1995, місцезнаходження: 84130, Донецька область, місто Слов'янськ, місто Святогірськ, вулиця Лісна, буд. 16, про що свідчить відомості з он-лайн сервісу отримання відомостей з ЄДР.
Судом встановлено, що Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з Сертифікатом Донецької торгово-промислової палати № 5690 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), Донецька торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини Світогірській загальноосвітній санаторній школі-інтернаті І-ІІ степенів № 12 Донецької обласної ради щодо обов'язку сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень, червень 2014 року - 20 липня 2014 року, які унеможливили його виконання в період з 20 травня 2014 року по 13 серпня 2014 року (а.с.26).
09.11.2015 Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області прийнято рішення № 0020141706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано до Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради штраф в розмірі 21 697,88 грн. та нараховано пеню в розмірі 5207,50 грн. за період з 21.06.2014 по 14.08.2014 (а.с.10).
19.11.2015 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Донецькій області зі скаргою за № 188 на рішення Слов'янської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області № 0020141706, в якій просив скасувати дане рішення у зв'язку з місцезнаходженням Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради у зоні проведення АТО при цьому відповідне Управління Державної казначейської служби України в м. Слов'янськ Донецької області, згідно рішення Державної казначейської служби України про зупинення з 20 травня 2014 року казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на період до особливих вказівок, не працювало (а.с.12).
04.12.2015 Головним управління ДФС у Донецькій області прийнято рішення №11808/10/05-99-10-03-12-1 про результати розгляду скарги, яким залишено без змін рішення № 0020141706 від 09.11.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а скаргу залишено без задоволення (а.с.13-17).
22.12.2015 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою № 230 на рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 04.12.2015 №11808/10/05-99-10-03-12-1, в якій просив рішення Слов'янської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області № 0020141706 від 09.11.2015 та рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 04.12.2015 №11808/10/05-99-10-03-12-1 скасувати.
20.01.2015 Державною фіскальною службою України прийнято рішення №971/6/99-99-10-02-07-25 про результати розгляду скарги, згідно з яким, залишено без змін рішення №0020141706 від 09.11.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та рішення Головного управління ДФС у Донецькій області №11808/10/05-99-10-03-12-1 від 04.12.2015, а скаргу залишено без задоволення (а.с.25).
Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом - Закону № 2464) передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Судом встановлено, що Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради несвоєчасно виконувала обов'язок платника єдиного внеску щодо сплати єдиного внеску у зв'язку з проведенням АТО у період з 21.06.2014 по 14.08.2014. Позивач у позовній заяві зазначив, що відповідно до сертифікату Донецької торгово-промислової палати № 5690 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо обов'язку платника єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень, червень 2014 року - 20 липня 2014 року, які унеможливили його виконання в зазначений термін. Період дії форс-мажорних обставин (непереборної сили) з 20 травня 2014 року по 13 серпня 2014 року.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (у наступному 9-4).
Відповідно до п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.
Таким чином, пункт 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 1 вказаного Закону недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску.
Суд також зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо - не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 не передбачено.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Святогірськ.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Слов'янськ та м.Святогірськ.
Як вже встановлено судом вище, Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради, яка розташована у м. Святогірськ, знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.
Таким чином, Святогірська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що до Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради не застосовуються штрафні санкції у вигляді штрафу та пені, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у спірний період.
Таким чином, рішення прийняте Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області № 0020141706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів № 12 Донецької обласної ради в розмірі 26905,38 грн. є протиправним, необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Повний текст постанови виготовлений 01 березня 2016 року.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0020141706 від 09.11.2015.
Стягнути з бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Святогірської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат І-ІІ ступенів №12 Донецької обласної ради витрати зі сплати судового збору у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 25 лютого 2016 року за участю представників сторін. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Крилова М.М.