Ухвала суду № 56185716, 01.03.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
296/10079/15-а
Номер документу
56185716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Маслак В.П.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"01" березня 2016 р. Справа № 296/10079/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "12" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,провести виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про ( з урахуванням заяви про зміну позовних вимог):

- визнання неправомірними дії УПФ України у м.Житомирі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати;

- зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати старшого прокурора прокуратури області та в подальшому нараховувати її у зазначеному розмірі;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок отриманої пенсії на суму різниці між фактично отриманою і належною до отримання за останні 12 місяців до моменту звернення до УПФ України в м.Житомирі, перерахувавши її на банківський рахунок позивача.

Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_3 вказав на те, що наказом прокурора Житомирської області №103к від 26.03.2013р., з 11.04.2013р. позивач звільнений з органів прокуратури, у зв'язку з виходом на пенсію. 09.06.2015р. позивач звертався до УПФ України у м.Житомирі із заявою про перерахунок пенсії. Однак, у відповіді №10883/03 від 15.06.2015р. УПФ України в м.Житомирі відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, за якими з 01.01.2015р. пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, а також у зв'язку з тим, що на даний час відсутній затверджений Кабінетом Міністрів України порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Житомирі щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м.Житомирі здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати, згідно довідки прокуратури Житомирської області від 14.05.2015р. №18-220, з урахуванням проведених виплат.

В решті вимог позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України в м.Житомирі звернулось до суду зі скаргою, в якій просить постанову суду від 12.01.2016р. скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. В скарзі відповідач зазначає про те, що пенсія позивачу призначалась відповідно до редакції ЗУ "Про прокуратуру" в розмірі 90% від заробітку і це право за позивачем залишається. Скаржник зазначає, що позивачу нараховується пенсія в розмірі 90% від заробітку. На думку скаржника, звуження змісту та обсягу чи скасування права позивача на пенсію управлінням не було допущено. Відповідач вважає, що суд першої інстанції дійшов необґрунтованого висновку, що при перерахунку пенсії в 2015 році застосуванню підлягає норма ст.50-1 ЗУ "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, а не на момент звернення з заявою про її перерахунок. Крім того, відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" , у разі не прийняття до 01.06.2015р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема, "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України" , "Про дипломатичну службу". Вказаний Закон неконституційним не визнавався. В зв'язку з викладеним, на думку скаржника, з 01.06.2015р. ні суб'єктивного права пенсіонера, ні повноважень органів Пенсійного фонду на призначення, перерахунок пенсій в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, Законом не передбачено. Отже, як зазначає скаржник, управління діяло правомірно, обчислюючи розмір пенсії, і відмовляючи в її перерахунку позивачу.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФ України у м.Житомирі та отримує з 03.10.2006р. пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку.

В червні 2015р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Житомирської області від 14.05.2015р. №18-220, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу старшого прокурора прокуратури області.

Листом №10883/03 від 15.06.2015р. позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість постанови суду від 12.01.2016р., якою позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_3, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Зокрема, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Посилання апелянта на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-УШ є безпідставним, так як зазначена норма Закону стосується лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію і ніяким чином не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.

До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст.22,64 Коснтитуції України - не допускається.

Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К\800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».

За вказаних обставин, відсутність встановленого КМУ порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.

Колегія суддів вважає, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії УПФ України у м.Житомирі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати старшого прокурора прокуратури області є законними і обґрунтованими, відповідно, підлягають задоволенню (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції).

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, відповідно, не можуть бути підставою для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "12" січня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "01" березня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003

- ,