Ухвала суду № 56185583, 29.02.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
0603/2-а-221/11
Номер документу
56185583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Хуторна І.Ю.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

УХВАЛА

іменем України

"29" лютого 2016 р. Справа № 0603/2-а-221/11

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Єфремовій О.С. ,

за участю сторін: позивача - ОСОБА_3

представників від відповідача - Головійчук Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "27" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області, Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2010року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати йому допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, зобов'язати відповідача, здійснити перерахунок та стягнути на його користь 5192 гривні разової допомоги, як інваліду війни другої групи до 5травня за 2010 рік.

Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 27 листопада 2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_3, як інваліду війни другої групи, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік у розмірі, меншому, ніж визначено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зобов'язано Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації здійснити нарахування та провести виплату ОСОБА_3 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше проведених виплат.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач - Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що позивачем пропущено строку звернення до суду з вказаним позовом, оскільки грошова допомога до 5 травня зарахована на особовий рахунок позивача 26 квітня 2010 року, а відтак про порушення свого права позивач дізнався саме з вказаної дати.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_5 є інвалідом війни ІІ групи і має відповідний статус, визначений Законом № 3551-XII. Позивачеві разова грошова допомога до 5 травня за 2010 рік була виплачена у розмірі 480 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 7 квітня 2010 року № 299.

Згідно зі статтею 4 Закону № 3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Частиною 5 статті 13 Закону № 3551-XII було передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Додаткові атестати Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 806/24 від 07.06.2010 та № 22/24 від 30.09.2015, у 2010 році, лист № 02/1154 від 05.10.2015р. та № 02/1123 від 30.09.2015р. Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат свідчать, що ОСОБА_5 отримав разову грошову допомогу до 5 травня 2010 року у розмірі 480 гривень з урахуванням обмежень, встановлених Законом України «Про державний бюджет України за 2010» (а.с. 78).

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2010 року № 299 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань», якою керувався Центр при виплаті разової грошової допомоги, її розмір на 2010 рік був встановлений у сумі 480гривень.

Отже, в даному випадку на період виникнення правовідносин, що є предметом спору в даній справі, були наявні нормативно-правові акти, які по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня інвалідам війни.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Відтак, у 2010 році Кабінет Міністрів України мав право встановлювати розмір соціальних виплат, але лише таких соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати.

Розмір разової грошової допомоги, який передбаченийстаттею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.

Тому, у 2010 році Кабінету Міністрів України не було надане право щодо встановлення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня інвалідам війни.

До спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 07.04.2010 № 299, якою визначений розмір виплат разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки виходячи із загальних принципів пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку разової грошової допомоги, слід керуватися Законом (Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не підзаконним нормативно-правовим актом (Постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2010 року № 299).

Згідно частини 1 статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА щодо нарахування та виплати у 2010 році разової грошової допомоги у розмірах менших, ніж визначено Законом, є неправомірними.

Стосовно доводів апеляційційної, що позивачем пропущено строк звернення до суду, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" грошова допомога до 5 травня особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

26 квітня 2010 року позивачу було зараховано кошти на його особовий рахунок, однак, отримавши грошову допомогу до 5 травня в меншому розмірі ніж передбачено Законом, позивач мав право отримати різницю між встановленим Законом розміром та отриманою ним частиною до 30 вересня 2010 року. Відтак, про порушення свого права позивач міг дізнатись після сплину зазначеної дати. Зважаючи на обумовлені обставини, та дату звернення позивача до суду з даним позовом, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем не було пропущено строку звернення до суду, обумовленого ст. 99 КАС України.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "27" листопада 2015 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської області вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10014

Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10005

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області вул.Європейська,83,м.Бердичів,Житомирська область,13306

4-третій особі: - ,