Постанова № 56185326, 23.02.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2016
Номер справи
822/103/16
Номер документу
56185326
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/103/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретаріНаумець А.Г. за участі:позивача та представника відповідача Юрчук Д.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_4 просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №154838-17 від 24.12.2015 року за формою "Ф", яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати орендної плати з фізичних осіб в розмірі 3994,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 07 вересня 2009 року між ним, як орендарем та Кам'янець - Подільською міською радою, як орендодавцем, укладений договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка несільськогосподарського призначення, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Відповідно до п.2.1. договору в оренду передається земельна ділянка в рівних частинах загальною площею 1504,0 кв.м., п.2.3. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 111641,92 грн., п.3.1 договір укладено на три роки, з дня прийняття рішення, тобто до 04.08.2012 року, п. 4.2. даного договору загальна сума орендної плати за рік становить 100,47 грн. Договором про внесення змін та доповнень від 06.12.2012 року до договору оренди землі від 07.09.2012 року були внесені зміни, а саме пункт 2.3. розділу 2 договору викласти в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2012 рік становить 222998,08 грн.", перший абзац пункту 3.1 розділу 3 договору викласти в наступній редакції "Договір укладено терміном на десять років та діє до 14.08.2022 року", загальна сума орендної плати за рік становить 200,70 грн. за 2012 рік. Рішенням 88 (позачергової) сесії VI скликання Кам'янець - Подільської міської ради від 14 липня 2015 року №1488 припинено достроково, шляхом розірвання за згодою сторін договір оренди землі від 07 вересня 2009 року, укладений між Кам'янець - Подільською міською радою та ОСОБА_4 щодо земельної ділянки площею 1504,0 кв.м. за адресою АДРЕСА_1. Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції проводити нарахування земельного податку за фактичне користування земельною ділянкою площею 1504,0 кв.м. за адресою АДРЕСА_1. Вказує, що в повному обсязі виконав умови договору оренди землі, а тому вважає, що спірне податкове повідомлення - рішення відповідача про нарахування орендної плати в розмірі 3994,75 грн. прийняте без достатніх правових підстав, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірне податкове повідомлення-рішення законним, а адміністративний позов - необґрунтованим та безпідставним. У задоволені позовних вимог просить відмовити.

В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України зобов'язує платника податків сплачувати орендну плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України, над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в жодному разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. Таким чином, нижня гранична межа річної суми платежу по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 3% визначена законодавчо, та не залежить від розміру встановленого у договорі оренди.

Згідно п.286.5 ст.286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою та у порядку, визначеному статтею 58 Кодексу. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ст.287 Кодексу). Згідно з п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України. Вказує, що Кам'янець-Подільською ОДПІ відповідно до вищезазначених законодавчих норм та інформації, отриманою від Кам'янець-Подільської міської ради, видано та направлено фізичній особі ОСОБА_4 податкове повідомлення - рішення від 24.12.2015р. № 154838-17, яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати орендної плати за земельну ділянку в розмірі 3994,75 грн.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з урахуванням викладеного нижче.

Суд встановив, що 07 вересня 2009 року між ОСОБА_4, як орендарем та Кам'янець - Подільською міською радою, як орендодавцем, укладений договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка несільськогосподарського призначення, яка знаходиться в АДРЕСА_1. Відповідно до п.2.1. договору в оренду передається земельна ділянка в рівних частинах загальною площею 1504,0 кв.м., п.2.3. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 111641,92 грн., п.3.1 договір укладено на три роки, з дня прийняття рішення, тобто до 04.08.2012 року, п. 4.2. даного договору загальна сума орендної плати за рік становить 100,47 грн.

14.08.2012 року Кам'янець-Подільська міська рада прийняла рішення №85 "Про поновлення дії договорів оренди земельних ділянок", яким поновила на 10 років з дня прийняття рішення договір оренди землі площею 1504,0 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, укладений між ОСОБА_4 (позивачем) та Кам'янець - Подільською міською радою, зареєстрований 15.09.2009 року за №040974400261.

Договором 06.12.2012 року сторони внесли зміни до договору оренди землі від 07.09.2012 року, визначивши що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2012 рік становить 222998,08 грн. ( пункт 2.3. розділу 2 договору), термін договору - десять років до 14.08.2022 року (перший абзац пункту 3.1 розділу 3 договору) а загальна сума орендної плати за рік становить 200,70 грн. за 2012 рік.

На підставі наданої Кам'янець - Подільською міською радою інформації про діючі станом на 01.01.2015 року договори оренди землі (лист від 29.01.2015 року №7/02-14-437) відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України Кам'янець-Подільська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення №154838-17 від 24.12.2015 року за формою "Ф", яким позивачу визначила суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 3994,75 грн. за користування земельною ділянкою площею 1504 кв.м., розташованою в м. Кам'янець - Подільському по АДРЕСА_1, що складає 3% нормативної її грошової оцінки. Це рішення позивач оскаржив до суду.

Досліджуючи правомірність податкового повідомлення-рішення від 24.12.2015 року №154838-17 суд враховує наведене нижче.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України (п.1.1. ПК України). Терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (п.5.3 ст.5 ПК України).

В силу частин 1 статей 2 і 3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 N 2768-III (далі - ЗК України), суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За змістом ЗК України та Закону України "Про оренду землі" користування землею в Україні є платним.

Відповідно до пп.269.1.2 п.269.1. ст.269 ПК України платниками податку є землекористувачі.

Підпунктом 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно з п.п. 14.1.136. п. 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

В силу п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

В силу пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 зазначеного пункту).

Тобто, ПК України визначає нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

Відповідно до пп.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Отже, у відповідності до ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 2 грудня 2014 року у справі №21-274а14.

Таким чином, для визначення розміру орендної плати за оренду земельної ділянки, що перебувала і оренді позивача, відповідач правомірно застосував пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

Разом з тим, суд встановив, що рішенням 88 (позачергової) сесії VI скликання Кам'янець - Подільської міської ради від 14 липня 2015 року №1488 договір оренди землі від 07 вересня 2009 року, укладений між Кам'янець - Подільською міською радою та позивачем щодо земельної ділянки площею 1504,0 кв.м. за адресою АДРЕСА_1, припинено достроково, шляхом розірвання за згодою сторін.

На виконання зазначеного рішення позивач та Кам'янець - Подільська міська рада 06.08.2015 року уклали договір про розірвання договору оренди землі від 07.08.2009 року, відповідно до якого позивач повернув орендодавцю земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1, що перебувала в його користуванні. Вказане підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 06.08.2015 року, відповідно до якого ОСОБА_4 передав, а Кам'янець-Подільська міська рада прийняла спірну ділянку.

Відповідно до виконаного відповідачем розрахунку нарахування орендної плати за 2015 рік, спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу визначений розмір орендної плати за період з 01.01.2015 року по 15.12.2015 року, по дату внесення реєстраційною службою Кам'янець-Подільського міськрайонного управління юстиції до Державного реєстру прав запису про припинення права оренди.

Згідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У відповідності до п. 288.1 ст.288 ПК України договір оренди такої земельної ділянки є підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу (п. 288.7 ст. 288 ПК України)

П. 287.1 ст. 287 ПК України передбачено, що власники та користувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

При цьому, ПК України не ставить момент припинення нарахування орендної плати за землю у випадку дострокового розірвання відповідного договору в залежність від дати державної реєстрації припинення речового права на таку земельну ділянку.

Зазначене означає, що встановлений ПК України обов»язок орендаря земельної ділянки щодо сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебувала в його користуванні, припиняється з моменту припинення фактичного користування орендованою земельною ділянкою та її передачі орендодавцю. В цьому випадку, у відповідності до положень п. 287.1 ст. 287 ПК України податковим періодом є фактичний період перебування землі в оренді у поточному році.

Статтею 34 Закону України "Про оренду землі" визначено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Пунктом 6.1 договору оренди землі від 07.09.2012 року передбачено, що передача земельної ділянки здійснюється за актом її приймання-передачі.

Отже, документом, який підтверджує факт передачі земельної ділянки в оренду або повернення її орендодавцю після припинення договору оренди землі є відповідний акт приймання-передачі земельної ділянки. Тому, саме з дати підписання такого акту приймання-передачі земельної ділянки, яким орендодавець та орендар засвідчують факт передачі земельної ділянки, припиняється обов»язок орендаря щодо сплати орендної плати за землю.

Тому, позивач зобов'язаний сплатити плату за орендовану земельну ділянку за фактичний період перебування землі в оренді у поточному році, за період з 01.01.2015 року по 06.08.2015 року, тобто до дати фактичного припинення користування земельною ділянкою, засвідченого актом приймання-передачі земельної ділянки.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача, як на підставу для нарахування орендної плати по дату внесення до Державного реєстру прав запису про розірвання договору оренди, на ч.2 ст.20 Закону України «Про оренду землі» ст.654 Цивільного кодексу України, відповідно до яких укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, його зміна або розірвання вчиняються в тій самій формі, що й договір, який розривається, а право оренди виникає після державної реєстрації цього права відповідно до закону, оскільки зазначені нормативно-правові акти регулюють цивільно-правові відносини між орендарем та орендодавцем.

За змістом 1.1 ст.1 ПК України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, визначає Податковий кодекс України.

Відтак, податковий період, порядок обчислення орендної плати та строк її сплати визначає лише ПК України, зокрема, п. 287.1 ст. 287 ПК України.

Таким чином, відповідач зобов»язаний був нарахувати позивачу орендну плату за оренду земельної ділянки АДРЕСА_1 за період з 01.01.2015 року по 06.08.2015 року (дату фактичного припинення користування), а не по 15.12.2015 року (дату державної реєстрації припинення речового права). Тому, оренда плата за період з 06.08.2015 року по 15.12.2015 року нарахована відповідачем безпідставно.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене відповідачем не доведено правомірність податкового повідомлення-рішення №154838-17 від 24.12.2015 року в частині визначення грошового зобов"язання зі сплати орендної плати за землю в сумі 1488,95 грн., тому позовні вимоги позивач про його скасування підлягають до задоволення частково.

У відповідності до ст.94 КАС України у зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір слід стягнути на його користь в розмірі 199,92 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", та ст.ст. 11, 70, 71, 94, 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.12.2015 року №154838-17 в частині грошового зобов"язання зі сплати орендної плати за землю в сумі 1488,95 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_4 199,92 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 лютого 2016 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук