Постанова № 56183272, 01.03.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
583/455/16-а
Номер документу
56183272
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/455/16-а

2-а/583/28/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2016 рокум. Охтирка Сумської області

Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

12 лютого 2016 року позивачка звернулася до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з вищевказаним адміністративним позовом.

Свої вимоги мотивує тим, що з 03 вересня 2008 року вона перебуває на обліку в Пенсійному фонді України в м. Охтирці та Охтирському районі та їй була призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». При розрахунку їй пенсії не було враховано всі отримані нею види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Так, при визначенні розміру пенсії відповідачем враховувалися її доходи за останні 24 календарних місяці роботи з 01 вересня 2006 по 31 вересня 2008 року включно згідно довідок від 03 вересня 2008 року №04/897, від 03 вересня №04/898, від 03.09.2008 року № 04/899, від 03 вересня 2008 року № 04/901 та від 23 вересня 2008 року № 04/954, виданих ОСОБА_2 міськрайонним центром зайнятості, проте відповідачем не взято в розрахунок отримані за цей період інші виплати матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода та індексація заробітної плати.

Згідно довідки Охтирського міського центру зайнятості від 20 листопада 2015 року № 04/941 про складові заробітної плати, позивачка отримувала в період з 01 вересня 2006 року по 31 серпня 2008 року матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань 3649,63 грн, матеріальну допомогу на оздоровлення 1440,00 грн., грошову винарогоду 100, 00 грн., та індексацію заробітної плати 395,77 грн.

27 січня 2016 року позивачка звернулася до Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі із заявою про перерахування пенсії, врахувавши у заробіток (доход) усі отримані нею суми виплат, а саме матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду та індексацію заробітної плати.

Рішенням Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 09 лютого 2016 року № 15 їй відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 85% від розміру заробітної плати, яка включає в себе: матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду передбачену постановою КМУ від 24 лютого 2003 року № 212 та індексацію заробітної плати.

Вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх отриманих нею сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування незалежно від того, чи ввійшли вони до структури заробітної плати, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Просить визнати неправомірним та скасувати рішення Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 09 лютого 2016 року №15 про відмову ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 85% від розміру заробітної плати, яка включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду, передбачену постановою КМУ від 24 лютого 2003 року № 212 та індексацію заробітної плати; зобовязати відповідача провести з 01 листопада 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, врахувавши в її заробіток (дохід) суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3649,63 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення 1440 грн., грошову винагороду 100 грн., індексацію заробітної плати в сумі 395,77 грн., які вона отримала в період з 01 вересня 2006 року по 31 серпня 2008 року включно, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 15 лютого 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.

Відповідно до ч.4ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справув порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними в матеріалах справи доказами у скороченому провадженні.

Ухвалою судді Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 29 лютого 2016 року у відповідності до ст.55 КАС України було замінено відповідача у справі управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі на його правонаступника ОСОБА_2 обєднане управління пенсійного фонду.

Від Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на адресу суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач зазначає, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода та індексація заробітної плати, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбаченихст. 33 Закону України «Про державну службу».

Судом вивчивши матеріали справи, об'єктивно та всебічно дослідивши та оцінивши докази у справі встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 03 вересня 2008 року перебуває на обліку в Охтирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно доЗакону України «Про державну службу»у розмірі 85 %.

При розрахунку пенсії відповідачем не було враховано всі отримані нею види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

20 жовтня 2015 року позивачка звернулася із заявою до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, однак довідки про складові заробітної плати до заяви не додала (а.с. 14).

ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України 02 листопада 2015 року за № П-79 повідомило позивачку про відсутність підстав для проведення перерахунку її пенсії. Позивачці розяснено, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, а в разі незгоди з відповіддю вона може бути оскаржена до суду.

Не погодившись з позицією відповідача 18 листопада 2015 року позивачка звернулася до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити дій. Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 26 січня 2016 року позовні вимоги залишені без задоволення. Проте, зобовязано управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.10.2015 року про перерахунок пенсії у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1. (а.с. 16-17).

27 січня 2016 року позивачка знову звернулася із заявою про перерахунок пенсії до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, надавши оригінал довідки про складові заробітної плати (а.с. 18).

Рішенням Охтирського обєднаного управління від 09 лютого 2016 року № 15 їй відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 85% від розміру заробітної плати, яка включає в себе: матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду передбачену постановою КМУ від 24 лютого 2003 року № 212 та індексацію заробітної плати. Підставою для відмови, на думку відповідача, є те, що дані виплати не можуть враховуватися при обчисленні пенсії державному службовцю та те, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», про що додатково повідомлено листом від 09 лютого 2016 року за №П-9.

Частиною другоюстатті 33 Закону "Про державну службу"передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістомстатті 37 Закону України "Про державну службу"в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний рік повний роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один процент заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1вказаного Законувстановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У відповідності дост. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати(доходу)дляобчисленняпенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно дост. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Заробітна плата підлягає індексації в силуст.95 КЗпП України.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Отже, індексація є невід'ємною складовою заробітної плати, тому повинна враховуватись при обчисленні пенсії.

Постановою Правління Пенсійного фонду від 04.09.2013 року № 15-1 (зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193) на виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670 встановлено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно доЗакону України «Про державну службу». У формі довідки є колонки «Інші», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати у попередніх колонках, але мають враховуватись при призначенні пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу»та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Окрім того, відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011 року №14399/03-20 «Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги» базою для нарахування єдиного внеску є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно доЗакону України «Про оплату праці».

Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затвердженапостановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5та зареєстрована у Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за №994/18289.

Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженоюнаказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати оплата роботи в надурочний час іу святкові та неробочі дні у розмірах та за розцінками, установленими чинним законодавством (п.2.2.4.); суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників (п.2.2.7.); оплата, а також суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних відпусток у розмірах, передбачених законодавством (п.2.2.12.); відносяться до додаткової заробітної плати. Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників відносяться до заохочувальних та компенсаційних виплат (п.2.3.3.). Усі перелічені виплати відносяться до додаткової заробітної плати або заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже є базою для нарахування та утримання ЄСВ і, відповідно, для нарахування пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів, яка за своєю природою є компенсаційною виплатою, входили до системи оплати праці державного службовця.

Таким чином, суд приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з якихбуло фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, а саме:«Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати».

У постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 Верховний Суд України зазначив, що:«висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положеннямзаконів № 3723-ХІІта№ 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставинстаття 41 Закону №1058-ІVтастаття 66 Закону №1788-ХІІ».

Статтею 244-2 КАС Українипередбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року 384/2011р., одним із основних завдань Пенсійного фонду України є призначення та перерахунок пенсій. Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов»язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідач проігнорував внесену до довідки від 20 листопада 2015 року № 04/941 інформацію про суму матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3649,63 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення 1440 грн., грошову винарогоду 100 грн. та індексацію заробітної плати 395,77 грн. та відмовився провести перевірку розміру раніше призначеної пенсії та перерахувати її.

Таким чином, вказані позивачкою виплати грошової винагороди, індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 5585 гривень 40 копійок, зазначені у довідці в колонці «Інші виплати» законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

У зв`язку із вище викладеним, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові включення графи «Інші виплати», а саме суми грошової винагороди, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 5585 гривень 40 копійок в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно доЗакону України «Про державну службу»та зобов`язання відповідача здійснити належним чином нарахування пенсії позивачу, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми грошової винагороди, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 5585 гривень 40 копійок.

Вирішуючи позов в іншій частині вимог суд виходить зі слідуючого.

У відповідності до норми ч.4ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 27 січня 2016 року із заявою про перерахунок пенсії, додавши до неї довідкуОхтирського міського центру зайнятості від 20 листопада 2015 року № 04/941 про складові заробітної плати , а тому суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу слід здійснити з 01 лютого 2016 року, тобто з моменту звернення з довідкою про складові заробітної плати, до якої включені матеріальна допомога, індексація заробітної плати, що відображені в графі «Інші виплати».

Суд не погоджується з вимогами позивачки щодо зобовязання здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2015 року, оскільки як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії додавши довідку про складові заробітної плати 27 січня 2016 року, до своєї попередньої заяви від 20 жовтня 2015 року вона не додала довідку про складові заробітної плати з відомостями «Інші виплати», тому слід проводити перерахунок пенсії, починаючи із першого числа наступного місяця, тобто із 01 лютого 2016 року.

З врахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про наявність підстав длячасткового задоволення позову, а саме в частині зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2016 року, а не з 01 листопада 2015 року, як вказує позивачка, відмовивши в решті вимог за безпідставністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69-71, 86, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 9 лютого 2016 року № 15 щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця у розмірі 85 % від розміру заробітної плати, яка включає в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду, передбачену постановою КМУ від 24.02.2003 року № 212 та індексацію заробітної плати.

Зобовязати ОСОБА_2 обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області ідентифікаційний код 37761543 здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх видів виплат, відомості про які зазначені у довідці Охтирського міського центру зайнятості від 20 листопада 2015 року № 04/941, в тому числі відомостей, зазначених в колонці «Інші виплати», починаючи із 01 лютого 2016 року, відмовивши в решті вимог за безпідставністю.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в Харківській апеляційний адміністративний суд через Охтирський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

У разі оскарження постанови, якщо вона не була скасованою, вона набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.

Суддя Охтирського міськрайонного

суду Сумської області ОСОБА_3