Справа № 640/21041/15-ц
н/п 2/640/696/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2016 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Попрас В.О.,
при секретарі - Томіної І.В.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 відділу м. Харкова, треті особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_3, яка також діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4, ОСОБА_5 про поновлення на квартирному обліку, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії ОСОБА_2 відділу м. Харкова (далі КЕВ м. Харкова), викладене в протоколі засідання житлової комісії КЕВ м. Харкова № 3 від 17.11.2015 р., про перегляд і скасування рішення КЕВ м. Харкова про зарахування ОСОБА_6 на квартирний облік КЕВ м. Харкова та зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку в КЕВ м. Харкова. Зобовязати КЕВ м. Харкова поновити ОСОБА_1 в загальній черзі на отримання житла та включити в списки військовослужбовців, які потребують отримання житла, з моменту подання рапорту про зарахування на квартирний облік в КЕВ м. Харкова. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 1987 року він проходив дійсну військову службу у Збройних Силах України. 07.05.2007 р. за наказом заступника Міністра оборони України позивача було направлено для подальшого проходження військової служби в м. Харків на посаду заступника начальника відділу - головного інженера КЕВ м. Харкова. Після прийняття посади в м. Харкові позивача було зараховано на квартирний облік в Харківському гарнізоні як незабезпеченого житловою площею в даному населеному пункті та проживаючого у гуртожитку. 11.10.2011 р. на підставі наказу першого заступника Міністра оборони України позивача було звільнено з військової служби у зв'язку із закінченням строку дії контракту. Загальний термін проходження позивачем військової служби склав 25 років 6 місяців. В грудні 2015 року з листа, отриманого від КЕВ м. Харкова, позивач дізнався, що його та членів його сім'ї було знято з квартирного обліку в КЕВ м. Харкова на підставі протоколу №3 від 17.11.2015 р. Згідно ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями. За позивачем та членами його сім'ї в Єдиному державному реєстрі власності на нерухоме майно нерухомість не зареєстрована. Законність перебування позивача та членів його сім'ї на квартирному обліку в КЕВ м. Харкова підтверджена рішенням Київського районного суду м. Харкова від 12.06.2013 р. та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12.02.2014 р. На виконання рішення суду позивач отримав листа від КЕВ м. Харкова про поновлення його на квартирному обліку в Харківському гарнізоні з 21.06.2007 р. складом родини 4 особи. З моменту поновлення позивача та членів його сім'ї на квартирному обліку по теперішній час, ніяких змін, які могли би стати причиною для зняття позивача та членів його сім'ї з квартирного обліку не відбулося. Пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. №1081 (надалі Порядок), визначено перелік випадків, коли військовослужбовці знімаються з обліку. Статтею 40 ЖК України визначено, що громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Пунктом 2.18. Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (надалі Інструкція) затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 р. за №737 визначено, що військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів Міністерства оборони України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця до нового місця службі в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі особами, які зараховані на облік після 01.01.2005 р. (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу); обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством. Житловий кодекс України встановлює гарантію для осіб, що перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, про неможливість зняття їх з обліку до моменту одержання ними постійного жилого приміщення. Перелік випадків зняття громадян з квартирного обліку є вичерпним та обмежується правилами норми ч.2 ст.40. Тому позивач вважає неправомірним зняття з квартирного обліку його та членів сім'ї, виходячи з підстав викладених в протоколі №3 від 17.11.2015 р. Основною підставою для зняття з квартирного обліку громадянина є поліпшення його житлових умов, у результаті якого відпали підстави для надання іншого житлового приміщення. Постійним житлом за рахунок держави позивач не забезпечений, своїм правом на безоплатну приватизацію житла не скористався, грошову компенсацію вартості житла позивач не отримував. Визначених у пункті 30 Порядку, ст. 40 Житлового кодексу України, пункті 2.18. Інструкції підстав для зняття позивача та членів його сім'ї з квартирного обліку не мав. Службова квартира за адресою: АДРЕСА_1 є постійним місцем проживання позивача, іншого житла ані позивач, ані його сім'я не має. Безперервний загальний термін проходження позивачем військової служби становить більше 25 років. За час проходження військової служби позивач неодноразово відзначався державними нагородами, має статус учасника бойових дій за участь в миротворчій місії в республіці Ірак. Приймаючи рішення про зняття позивача з квартирного обліку, відповідач поставив позивача та його сім'ю під загрозу залишитись без житла.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача КЕВ м. Харкова Керопян С.Є. позов не визнав, надав письмові заперечення в яких зазначає, що відсутні підстави для перебування ОСОБА_7 разом із членами його сім'ї на квартирному обліку в КЕВ м. Харкова, оскільки це суперечить вимогам абзаців третього, п'ятого пункту 23 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. №1081 (далі Порядку №1081), абзаців першого, третього, п'ятого пункту 3.4. Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577 (далі - Інструкція №577), яка була чинною на час прийняття рішення житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 №2). Так, згідно довідки Криворізької КЕЧ району від 16.03.2009 №6 та листа Криворізької КЕЧ району від 08.12.2010 №1242 підполковник ОСОБА_1 20.02.2003 р. отримав постійне житло на склад сім'ї 4 особи у вигляді 3-кімнатної ізольованої квартири. Після отримання постійного житла, ОСОБА_1 повинен був бути знятий з квартирного обліку за місцем проходження служби в Криворізькій КЕЧ району. Після призначення позивача на посаду заступника начальника - головного інженера КЕВ м. Харків. 21.06.2007 р. ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника КЕВ м. Харків про прийняття його на квартирний облік як безквартирного зі складом сім'ї 5 осіб. Рішенням житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол №2 від 21.06.2007р.) ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб був зарахований на квартирний облік в КЕВ м. Харків в загальну чергу та включений до списку першочерговиків (як учасник бойових дій) з 21.06.2007 р. Необхідною умовою перебування військовослужбовців та членів їх сімей на квартирному обліку є потреба в поліпшенні житлових умов. Проте, станом на 21.06.2007 р. позивачі не були прописані (зареєстровані в м.Харкові), крім того, були забезпечені постійним житлом. В порушення абзацу першого пункту 3.4. Інструкції №577 рапорт ОСОБА_1 від 21.06.2007 р. не був підписаний членами його сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік. За відсутності додатків до рапорту та при неналежному його оформленні, у житлової комісії не було законних підстав для розгляду рапорту ОСОБА_1 від 21.06.2007 р. та прийняття його на квартирний облік. Рішенням житлової комісії КЕВ м. Харкова (протокол №1 від 17.03.2009 р.), яке було погоджене житловою комісією Харківського гарнізону від 16.04.2009 №2, ОСОБА_1 на склад сім'ї 5 осіб (він, дружина, син, донька, мати) було надано 3-кімнатну квартиру АДРЕСА_2, яка була включена до числа службової житлової площі рішенням виконавчого комітету Фрунзенської районної у місті Харкові ради від 17.08.2010 № 92/2. Крім цього, між ОСОБА_1 та КЕВ м. Харків було укладено Договір найму службового приміщення військовослужбовцями, які не здали постійне житло за попереднім місцем служби від 09.04.2009 р., з преамбули до якого вбачається, що ОСОБА_1 за попереднім місцем служби утримує постійне житло за адресою: АДРЕСА_3, і заявою від 03.04.2009 р., посвідченою нотаріусом ХМНО ОСОБА_8, позивач зобов'язався при отриманні 3-кімнатної квартири АДРЕСА_2 здати квартирним органами Міністерства оборони України квартиру АДРЕСА_4, що зроблено не було. Перебування позивача та членів його сім'ї на квартирному обліку КЕВ м. Харків надасть можливість ОСОБА_1 вдруге отримати за рахунок Міністерства оборони України постійне житло, що призведе до порушень вимог вищезгаданих нормативно-правових актів. Беручи до уваги факт забезпечення позивача раніше житлом для постійного користування, представник відповідача вважає, що у позивача відсутні правові підстави для перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, а тому оскаржуване рішення від 17.11.2015 (протокол № 3) прийняте житловою комісією КЕВ м. Харків є законним та обґрунтованим, а тому просив відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи Міністерства оборони України ОСОБА_9 вважав позовні вимоги необґрунтованими, в задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на те, що перебування позивача на квартирному обліку в КЕВ м. Харкова є незаконним та суперечить вимогам абзаців третього, п'ятого пункту 23 Порядку № 1081, абзаців першого, третього, п'ятого пункту 3.4. Інструкції №577, яка була чинною під час прийняття рішення житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 №2) про зарахування ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб на квартирний облік в КЕВ м. Харків в загальну чергу та включення до списку першочерговиків (як учасника бойових дій) з 21.06.2007 р. Згідно довідки Криворізької КЕЧ району від 16.03.2009 №6 та листа Криворізької КЕЧ району від 08.12.10 №1242 ОСОБА_1 20.02.2003 р. отримав постійне житло на склад сім'ї 4 особи (він, дружина, син, донька) у вигляді 3-кімнатної ізольованої квартири за адресою: АДРЕСА_5. Таким чином, після отримання ОСОБА_1 20.02.2003 р. постійного житла у відповідності до норм Положення №20 «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України», позивач повинен був бути знятий з квартирного обліку за місцем проходження служби в Криворізькій КЕЧ району. Проте, в примірнику облікової справи ОСОБА_1, яка зберігається в КЕВ м. Харків, відсутні будь-які дані стосовно прийняття (зняття) на (з) квартирний облік (квартирного обліку) ОСОБА_1 під час проходження служби в Криворізькій КЕЧ району. Рішенням житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 № 2) ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб був зарахований на квартирний облік в КЕВ м. Харків в загальну чергу та включений до списку першочерговиків (як учасник бойових дій) з 21.06.2007 р. Проте, вказане рішення житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 № 2) є незаконним, виходячи з наступного. Згідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання. Такі жилі приміщення надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби. Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України (абзац четвертий, сьомий пункту 1 статті 12). Відповідно до Порядку №1081 забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла (абзац другий пункту 3); облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах (пункт 22); військовослужбовці знімаються з обліку у разі, зокрема, поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла (абзаци перший, другий пункту 30). Згідно Інструкції №577 забезпечення за рахунок Міністерства оборони України військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту на будівництво (купівлю) житла у встановленому порядку (абзац перший пункту 1.5.); військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до чинного законодавства (абзац перший пункту 3.1.); облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах, гарнізонах та квартирно-експлуатаційних органах (абзац перший пункту 3.2.); військовослужбовці знімаються з обліку в цьому населеному пункті в разі поліпшення житлових умов, унаслідок чого зникла потреба в наданні житла (абзаци перший, другий пункту 3.12.). Отже, необхідною умовою перебування військовослужбовців та членів їх сімей на квартирному обліку є потреба в поліпшенні житлових умов. Випадки, в яких громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов, передбачені пунктами 13, 14 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою ОСОБА_10 Міністрів Української РСР і Української ОСОБА_10 Професійних Спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила № 470). При цьому згідно абзацу пункту 15 Правил № 470 на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті, і умова про прописку, передбачена в абзаці першому цього пункту, не поширюється на громадян, тимчасово відсутніх у даному населеному пункті, якщо за ними за законом зберігається жиле приміщення (абзац третій пункту 15 Правил № 470). У свою чергу, позивач з сім'єю станом на 21.06.2007 р. не були прописані (зареєстровані в м. Харкові), що свідчить про незаконність рішення житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 № 2). Відповідно до положень абзацу другого пункту 3 Порядку №1081, абзацу першого пункту 1.5. Інструкції №577 військовослужбовці та члени їх сімей, які на момент та після набрання чинності цими нормативно - правовими актами були забезпечені за рахунок Міністерства оборони України житлом для постійного проживання шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту на будівництво (купівлю) житла у встановленому порядку, є такими, житлові умови яких поліпшені, і не можуть бути визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов по причині проживання в гуртожитку (підпункт 6 пункту 13 Правил № 470), а відтак не можуть перебувати на квартирному обліку. Оскільки ОСОБА_1 із сім'єю був забезпечений станом на 21.06.2007 р. житлом за рахунок фондів Міноборони відповідне рішення житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 № 2) про зарахування ОСОБА_1 разом із сім'ю на квартирний облік у КЕВ м. Харкова є незаконним. Крім того, в порушення вимог абзаців третього, п'ятого пункту 23 Порядку №1081, абзаців третього, п'ятого пункту 3.4. Інструкції № 577 ОСОБА_1 до рапорту від 21.06.2007 р. не були додані довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї та довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад), що підтверджується їх відсутністю в матеріалах облікової справи ОСОБА_1 Крім того, в порушення абзацу першого пункту 3.4. Інструкції №577 рапорт ОСОБА_1 від 21.06.2007 р. не підписаний членами його сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік, що підтверджується відсутністю підписів цих осіб на вищезгаданому рапорті ОСОБА_1 Таким чином, за відсутності даних додатків до рапорту та при неналежному його оформленні, у житлової комісії КЕВ м. Харкова не було законних підстав для розгляду рапорту ОСОБА_1 від 21.06.2007 р. та прийняття його на квартирний облік, оскільки виконання вимог вищезгаданих положень Порядку №1081 та Інструкції №577 є безумовною підставою для розгляду житловою комісією рапорту військовослужбовця про зарахування військовослужбовця з членами його сім'ї на квартирний облік. Рішенням житлової комісії КЕВ м. Харкова (протокол від 17.03.2009 №1), яке було погоджене житловою комісією Харківського гарнізону від 16.04.2009 № 2, ОСОБА_1 на склад сім'ї 5 осіб (він, дружина, син, донька, мати) було надано 3-кімнатну квартиру АДРЕСА_6, яка була включена до числа службової житлової площі рішенням виконавчого комітету Фрунзенської районної у місті Харкові ради від 17.08.2010 №92/2. Крім того, між ОСОБА_1 та КЕВ м. Харків було укладено Договір найму службового приміщення військовослужбовцями, які не здали постійне житло за попереднім місцем служби від 09.04.2009 р., з преамбули до якого вбачається, що ОСОБА_1 за попереднім місцем служби утримує постійне житло за адресою: АДРЕСА_7, а заявою від 03.04.2009 р., посвідченою нотаріусом ХМНО ОСОБА_8, ОСОБА_1 зобов'язався при отриманні 3-кімнатної квартири № 14 в будинку № 86 А по вул. Суворова в м. Харкові здати квартирним органами Міністерства оборони України квартиру АДРЕСА_8, чого зроблено не було. Представник Міністерства оборони України вважає, що оскаржуване рішення від 17.11.2015 (протокол № 3) прийняте житловою комісією КЕВ м. Харкова в межах своєї компетенції, є законним та обґрунтованим, тому в позові просить відмовити.
Треті особи ОСОБА_5 та ОСОБА_3, яка також діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4, в судове засідання не зявились, повідомлялись належним чином про місце і час розгляду справи, подали заяві про розгляд справи в їх відсутність, тому суд розглядає справу в відсутність вказаних третіх осіб.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників відповідача ОСОБА_2 відділу м. Харкова та третьої особи Міністерство оборони України, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно послужного списку особової справи підполковник запасу ОСОБА_1 проходив військову службу, зокрема з 01.08.2000 р. по 02.08.2004 р. на посаді головного інженера - заступника начальника КЕЧ району Одеського військового округу, з 02.08.2004 року по 04.08.2005 року на посаді офіцера відділення (з відновлення соціальної та матеріальної інфраструктури) відділу (підтримки урядових структур) (Ірак) управління 7 окремої механізованої бригади, з 08.08.2005 р. по 07.05.2007 р. на посаді головного інженера - заступника начальника КЕЧ району Південного територіального ОСОБА_2 управління.
20.02.2003 р. ОСОБА_1 на склад сімї 4 особи (він, дружина, донька, син) отримав постійне житло - трикімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_9.
Наказом заступника Міністра оборони України від 07.05.2007 р. №76ОСОБА_1 звільнено з посади головного інженеразаступника начальника Криворізької квартирно-експлуатаційної частини (району) Південні територіального квартирно-експлуатаційного управління та призначено на посаду заступника начальника відділу - головного інженера ОСОБА_2 відділу м. Харкова (далі КЕВ м. Харкова) цього ж управління.
З 07.05.2007 р. по 14.11.2011 р. ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді заступника начальника - головного інженера КЕВ м. Харків Південного територіального ОСОБА_2 управління.
Відповідно до пункту 2.1. Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 05.10.2006 року №577, військовослужбовцям та членам їх сімей, які проживають разом з ними, за відсутності у них за місцем проходження служби житла, надаються службові житлові приміщення. Службове житлове приміщення надається на час виконання військовослужбовцями обов'язків військової служби.
Після прийняття посади у м. Харкові ОСОБА_1 було зараховано на квартирний облік в Харківському гарнізоні як незабезпеченого житловою площею в даному населеному пункті та проживаючого у гуртожитку.
21.06.2007 р. позивач звернувся з рапортом до начальника КЕВ м. Харків про прийняття його на квартирний облік як безквартирного зі складом сім'ї 5 осіб, в тому числі: він, дружина, син, донька, мати. Рішенням житлової комісії КЕВ м. Харків (протокол від 21.06.2007 №2) ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб був зарахований на квартирний облік в КЕВ м. Харків в загальну чергу та включений до списку першочерговиків (як учасник бойових дій) з 21.06.2007 р.
Відповідно до ч.3 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ним забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавств.
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»встановлено, що забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією здійснюється один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
На підставі договору найму службового приміщення військовослужбовцями, які не здали постійне житло за попереднім місцем служби, укладеного 09.04.2009 р. КЕВ м. Харкова та ОСОБА_1 списку, затвердженого начальником Харківського гарнізону та службового ордера ОСОБА_1 та членам його сімї: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_11, на час проходження ОСОБА_1 військової служби у Харківському гарнізоні надано у користування службове жиле приміщенні - квартиру №14 за адресою: м. Харків, вул. Суворова, 86-А.
Пунктом 3 наказу начальника КЕВ м. Харків (по особовому складу) від 14.11.2011 №147 (з урахуванням змін, внесених пунктом 2 наказу начальника КЕВ м. Харків (по особовому складу) від 16.01.2011 №16) підполковника ОСОБА_1 звільненого наказом першого заступника Міністра оборони України (по особовому складу) від 11.10.2011 №216 з військової служби в запас за пунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключено з 14.11.2011 р. зі списків особового складу та направлено на військовий облік до Фрунзенського РВК м. Харкова.
17.11.2015 р. за рішенням житлової комісії КЕВ м. Харкова (протокол №3) переглянуто рішення житлової комісії КЕВ м. Харків протокол №2 від 21.06.2007 р. про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік КЕВ м. Харкова зі складом сім'ї 5 осіб та протокол №2 від 01.08.2014 р. про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік КЕВ м. Харкова зі складом сім'ї 4 осіб в загальну чергу та включення до списку першочерговиків (як учасника бойових дій) з 21 червня 2007 року та скасовано їх на підставі абзаців третього, п'ятого пункту 23 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. №1081 (далі Порядок №1081), абзаців першого, третього, п'ятого пункту 3.4. Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577 (далі - Інструкція №577). Знято ОСОБА_1 зі складом сім'ї 4 осіб з квартирного обліку (по загальній черзі та першій черзі) у КЕВ м. Харків на підставі абзацу третього пункту 3, абзаців першого, другого пункту 30 Порядку №1081, абзацу першого пункту 1.5. Інструкції № 577.
Таким чином, рішення житлової комісії КЕВ м. Харків протокол №2 від 21.06.2007 р. та протокол №2 від 01.08.2014 р. про зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік КЕВ м. Харкова скасовані на підставі абзаців третього, п'ятого пункту 23 Порядку №1081 та абзаців першого, третього, п'ятого п.3.4. Інструкції №577, якими встановлено, що для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника); до рапорту додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Абзацами третім, п'ятим пункту 23 Порядку №1081 та абзацами першим, третім, п'ятим пункту 3.4. Інструкції №577 визначається перелік документів, які додаються до рапорту для зарахування військовослужбовця на облік, які потребують поліпшення житлових умов, а не визначаються підстави для перегляду та скасування попередніх рішень житлової комісії КЕВ м. Харків.
Оскаржуваним рішенням, викладеним в протоколі засідання житлової комісії КЕВ м. Харкова № 3 від 17.11.2015 р., з квартирного обліку (по загальній черзі та першій черзі) у КЕВ м. Харків позивача ОСОБА_1 зі складом сім'ї 4 осіб знято на підставі абзацу третього пункту 3, абзаців першого, другого пункту 30 Порядку №1081, абзацу першого пункту 1.5. Інструкції №577, якими встановлено, що забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього час проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла та передбачено, що військовослужбовців знімаються з обліку у разі поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в надані житла та засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження.
На момент звільнення ОСОБА_1 не був забезпеченій постійним житлом, так як в 2007 року знявся з реєстрації м. Кривий Ріг та переїхав до м. Харків. Даний факт встановлений рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 09.10.2013 р., яке набрало законної сили.
Суду не надано доказів, підтверджуючих той факт, що позивачу ОСОБА_1 на праві власності належить будь-яке нерухоме майно.
Відповідно до п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. №1081, військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в надані житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у звязку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; і інших випадках, передбачених законодавством.
Доказів того, що ОСОБА_1 поліпшив житлові умови або був засуджений до позбавлення волі на строк понад шість місяців, що передбачено абзацами першим, другим пункту 30 Порядку №1081, суду не надані, тому відсутні законні підстави для зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, вислуга років в календарному обчисленні за період військової служби з 01.08.1987 р. по 14.11.2011 р. складає 24 роки 3 місяці 12 днів, в пільговому обчисленні - 25 років 7 місяців 1 день.
Стаття 47 Конституції України гарантує кожному право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Право громадян на житло закріплено ст.1 Житлового кодексу Української РСР.
Однією з основних форм реалізації конституційного права на житло є безкоштовне отримання житла.
Частиною 2 статті 40 Житлового кодексу Української РСР встановлено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Основною підставою для зняття з квартирного обліку громадянина є поліпшення його житлових умов, у результаті якого відпали підстави для надання іншого житлового приміщення.
Постійним житлом за рахунок держави позивач не забезпечений, своїм правом на безоплатну приватизацію житла не скористався, грошову компенсацію вартості житла позивач не отримував. Визначені у пункті 30 Порядку, ст.40 ЖК України, пункті 2.18. Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 р. за №737 підстави для зняття позивача та членів його сім'ї з квартирного обліку відсутні.
Приймаючи до уваги досліджені судом докази, враховуючи вимоги ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», норми Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2006 року №1081, Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577, Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 р. за №737, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення житлової комісії КЕВ м. Харкова, викладене в протоколі засідання житлової комісії КЕВ м. Харкова № 3 від 17.11.2015 р., про перегляд і скасування рішення КЕВ м. Харкова про зарахування ОСОБА_6 на квартирний облік та зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку в КЕВ м. Харкова, а також зобовязання КЕВ м. Харкова поновити ОСОБА_1 в загальній черзі на отримання житла та включити в списки військовослужбовців, які потребують отримання житла, з моменту подання рапорту про зарахування на квартирний облік в КЕВ м. Харкова є обґрунтованими, тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Суд стягує з відповідача судові витрати у відповідності зі ст. 88 ЦПК України, згідно якої якщо позивача, на користь якого увалено рішення, звільнено від оплати судового збору, він стягується з другої сторони в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, ст. 47 Конституції України, ст.ст. 1, 40 Житлового кодексу Української РСР, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 р. №1081, Інструкцією про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.10.2006 №577, Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (надалі Інструкція) затвердженої наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 р. за №737, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії ОСОБА_2 відділу м. Харкова, викладене в протоколі засідання житлової комісії ОСОБА_2 відділу м. Харкова № 3 від 17.11.2015 р., про перегляд і скасування рішення ОСОБА_2 відділу м. Харкова про зарахування ОСОБА_6 на квартирний облік ОСОБА_2 відділу м. Харкова та зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку в ОСОБА_2 відділу м. Харкова.
Зобовязати ОСОБА_2 відділ м. Харкова поновити ОСОБА_1 в загальній черзі на отримання житла та включити в списки військовослужбовців, які потребують отримання житла, з моменту подання рапорту про зарахування на квартирний облік в ОСОБА_2 відділі м. Харкова.
Стягнути з ОСОБА_2 відділу м. Харкова судовий збір на користь держави у розмірі 487,20 грн. на наступні реквізити: р/р 31219206700004, код бюджетної класифікації 22030001, код одержувача 37999675, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО банку одержувача 851011, призначення платежу судовий збір за позовом ОСОБА_1 Київський районний суд м. Харкова, код ЄДРПОУ 02893746.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ -