Постанова № 56177794, 01.03.2016, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
428/1195/16-а
Номер документу
56177794
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 428/1195/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2016 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі судді Бароніна Д.Б., розглянувши в залі суду м. Сєвєродонецька в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що з 08.10.2001 року їй призначено пенсію за віком у розмірі 90 % від суми заробітної плати як державному службовцю. Перед виходом на пенсію вона працювала на посаді секретаря судового засідання Первомайського міського суду Луганської області. Стаж державної служби складає 20 років 11 місяців 21 день.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів місцевих судів, в зв'язку з чим вона 13.01.2016 року звернулася до УПФУ у м. Сєвєродонецьку з заявою про перерахунок пенсії, однак їй було відмовлено з причини того, що згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає. Позивач вважає вказану відмову незаконною та просить суд визнати протиправними дії УПФУ в м. Сєвєродонецьку щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ в м. Сєвєродонецьку здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати з урахуванням підвищення окладів з 02.09.2015 року відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області № 38/16-вих. від 11.01.2016 року, стягнути з відповідача сплачений нею судовий збір в розмірі 551,20 грн.

В судове засідання позивач не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просить слухати справу за відсутності представника відповідача. В письмових запереченнях проти позову та в доповненнях до цих заперечень представник відповідача зазначив, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає жодних законних підстав, оскільки Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 року статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакцій, а саме: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України» та згідно п. 16 Прикінцевих положень цього закону Кабінет Міністрів України був зобов'язаний у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, однак ці акти прийняті не були. Також, в запереченнях представник відповідача зазначає, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Довідка №38/16вих від 11.01.2016 року, видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області, видана з порушенням норм чинного законодавства.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України розглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що з 08.10.2001 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» (а.с. 5).

Згідно копії трудової книжки, позивач з 1990 року працювала на посаді секретаря судового засідання. 08.10.2001 року позивач звільнена з займаної посади як державний службовець, в зв'язку з досягненням граничного віку, відповідно до п. 3 ст. 30 Закону України «Про державну службу» (а.с. 7).

13.01.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Луганській області.

22.01.2016 року УПФУ у місті Сєвєродонецьку в Луганській області рішенням №6/168/16 відмовило позивачу в перерахунку пенсії. З вказаного рішення вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ. Також в рішенні зазначено, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку. Додатково зазначено, що надана позивачкою довідка про заробітну плату видана підприємством про заробітну плату за січень 2016 року, яка на той момент ще не була нарахована (а.с. 5).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше ; 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. На час отримання позивачкою пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону «Про державну службу» № 432-IV від 16.01.2003 року Закон України «Про державну службу» було доповнено ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів - Додаток № 47 до цієї Постанови.

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад консультанта (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 11.01.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області ОСОБА_1, посадовий оклад секретаря встановлено в сумі 4134,00 гривні (а.с. 4).

Аналогічні відомості містить довідка від 10.02.2016 року, видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області на вимогу суду (а.с. 30).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року. Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ в місті Сєвєродонецьку з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 38/16вих від 11.01.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, є протиправними. Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 08.10.2001 року та як вбачається з листа відповідача від 22.01.2016 року №6/168/2016 позивач звернулася до відповідача з заявою та належним чином оформленою довідкою 13.01.2016 року.

Як вбачається з резолютивної частини позову позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 01.01.2016 року. Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушене право позивача на перерахунок її пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки № 38/16вих від 11.01.2016 року підлягає відновленню з дати звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та наданням належним чином оформленої довідки - з 13.01.2016 року, тобто з дня, коли позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надала зазначену довідку, а отже вважає обґрунтованою вимогу позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що довідка №38/16вих від 11.01.2016 року, видана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області із порушенням законодавства, адже в акті перевірки такої довідки не відображено на підставі яких саме відомостей перевіряючі особи дійшли висновку про безпідставне включення до довідки матеріальної допомоги та інших надбавок.

Також, судом відхиляються заперечення представника відповідача про те, що згідно із п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення - 01.04.2015 року.

У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 08.10.2001 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. ; Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити, визнати протиправними дії УПФУ у місті Сєвєродонецьку щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ у м. Сєвєродонецьку здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № 38/16вих від 11.01.2016 року з 01.01.2016 року.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат в порядку ст. 94 КАС України, суд враховує, що позов задоволено в повному обсязі і позивачем було сплачено судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп., у зв'язку із чим суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки №38/16вих від 11.01.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в місті Сєвєродонецьку Луганської області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Д.Б. Баронін