Постанова № 56176283, 26.02.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
26.02.2016
Номер справи
343/93/16-а
Номер документу
56176283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/93/16-а

Провадження №: 2-а/0343/11/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - Тураша В. А.,

секретаря - Лукань О.З.,

предстаника відповідача - Мазур М.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах , суд-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати поважними причини пропуску строку звернення з адміністративним позовом до суду.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі щодо відмови їй ,ОСОБА_3, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі призначити їй, ОСОБА_3, з 01.02.2013р. пенсію за віком на пільгових умовах.

Постанову суду на підставі п. 1 ч.2 ст. 256 КАС України звернути до негайного виконання.

Розгляд справи просить проводити у її відсутності.

Свої вимоги мотивує тим, що вона, ОСОБА_3, народилась 30.01.1963 року. Починаючи з 24 жовтня 1984 року згідно наказу № 283ок від 22.10.1984р. вона була прийнята в крутильно-мотальний цех Долинської бавовнопрядильної фабрики ученицею мотальщиці на МП -150. З 22 січня 1985р. на основі наказу №21ок від 22.01.1985р. їй присвоєно кваліфікацію мотальщиці 3 розряду на МП -150. В якості мотальщиці на Долинській бавовно прядильній фабриці вона працювала до 31.10.2005р. після чого звільнилася з роботи за угодою сторін на підставі п. 1ст.36 КЗпП

Дані обставини підтверджуються записами з № 1 по № 6 її трудової книжки та архівною довідкою виданою архівним відділом Долинської районної державної адміністрації 06.10.2012р. за №730П-62.

Відповідно до пункту "є" ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. № 583 затверджено список текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, до якого входить також професія оператора мотального обладнання.

Враховуючи те що, вона досягнула визначеного Законом віку 50 років та має необхідний 20-ти річний стаж роботи за професією мотальщиці, нею 04.02.2013р. було подано до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі заяву про призначення пенсій за віком на пільгових умовах та всі необхідні документи.

В зв'язку з тим, що державну реєстрацію та саму діяльність Долинської бавовнопрядильної фабрика припинено з 05.12.2005р. їй в ході розгляду заяви про призначення пенсії, прийшлось також звертатися за підтвердженням пільгового стажу до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та надавати всі необхідні документи, так як цього вимагає «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006р. № 18-1, зокрема витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, архівних довідок від 08.10.2012р. за № 730-П-62, 735-П-67, 731-П-63, 732-П-64,733-П-65,734-П- 66, які підтверджують її трудову зайнятість на даному товаристві повний робочий день.

Проте, листом від 29.03.2013р. № 2112/03, який надійшов зі сторони управління Пенсійного фонду України в Долинському районі їй повідомлено, що згідно рішення при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.03.2013р. №48, їй підтверджено стаж роботи на пільгових умовах мотальщицею, оператором мотального обладнання -19р.00м.09д. Оскільки їй не вистачає 1 року 21 день необхідного пільгового стажу роботи, управлінням відмовлено в призначенні їй пенсії на пільгових умовах.

В основу прийнятого комісією рішення від 15.03.2013р. № 48, що до незарахування їй до пільгового стажу періоду роботи в пільгових умовах мотальщицею, оператором мотального обладнання з 01 липня 1995 по 31 жовтня 1995р., з 01 липня 1996р. по 30 вересня 1996р., з 01 жовтня 2000 р. по 31 жовтня 2000р., з 01 лютого 2001р. по 30 квітня 2001р. з 01 серпня 2001 р. по 30 вересня 2001р. з 01 грудня 2001р. по 30 квітня 2002р. та з 01 червня 2003р. по 30 вересня 2003р. та відмови управління Пенсійного фонду України в Долинському район від 15.03.2013р, лягли відсутність в останнього даних в системі персоніфікованого обліку за цей період, не зважаючи на те, що періоди її роботи з 01 липня 2000 по 16 липня 2013р. підтверджуються записами в трудовій книзі та довідками про розмір заробітної плати виданими архівним відділом Долинської районної адміністрації.

З такою позиціє управління по відношенню до неї погодитись не може та вважае що вище зазначеними діями управління порушує гарантоване Конституцією та Законами України право на соціальний захист.

На час перебування її в трудових відносинах з Долинською БПФ та до прийняття Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підтвердження заробітної плати за відсутності даних персоніфікованого обліку здійснювалось за довідкою про заробіток особи визначеною додатками 1, 2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення"», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 224/30 від 30.04.2002р., а трудовий стаж підтверджувався згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» трудовою книжкою.

Крім того пунктом 10 Постанови КМУ № 749 на роботодавця та ні на яку іншу особу покладено обов'язок в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них. Відповідно до пунктів 5,6 Постанови КМУ № 749 Пенсійний фонд та його органи на місцях зі своєї сторони здійснює персоніфікований облік та в свою чергу проводить у роботодавців перевірку достовірності поданих відомостей про фізичних осіб, зокрема перевірку фінансових та інших документів, що підтверджують зазначені відомості та у встановленому порядку притягає до відповідальності осіб, винних у порушенні строків подання відомостей, а також подання неправдивих відомостей про фізичних осіб.

Відповідно до ст.21 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (який набрав чинності з 01.01.2004р.) та який діяв на час ліквідації Долинської бавовнопрядильної фабрики, обов'язок щодо подання звідності до системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду також покладався на роботодавця. За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду у відповідності до п.5 ч.9. ст. 106 вище згаданого Закону на страхувальника (роботодавця) накладався штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином законодавцем покладено обов'язок звітування до системи персоніфікованого обліку на роботодавця, а обов'язок контролю за цим процесом на територіальні органи Пенсійного фонду. Тому не проведення звітування зі сторони роботодавця не може позбавити працівника (роль якого в цьому процесі сама по собі є пасивною), його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 2002 року її син ОСОБА_4 1983р.н. страждає на тяжку форму параноїдальної шизофренії, яка у нього дебютувала під час проходження військової служби. З цього часу він потребує постійного стороннього догляду, що зокрема підтверджується свідоцтвом про хворобу НОМЕР_1 від 23.01.2002р. та довідкою Київської міської клінічної психоневрологічної лікарні від 02.04.2003р. №190.

Тому, після отримання в квітні 2013 р. від управління повідомлення про відмову у призначенні пенсії вона не мала можливості своєчасно звернутись до суду за захистом своїх порушених прав, так як чергове сезонне загострення хвороби її сина, не давало можливості їй цього зробити.

Таким чином вона не із своєї волі пропустила встановлений законом строк для звернення до адміністративного суду. Відновлення судом даного строку буде запорукою захисту та відновлення її порушеного права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за час її роботи у шкідливих та небезпечних умовах в яких вона працювала на Долинській БПФ.

Позивачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, хоч про дату, час та місце слухання справи була повідомлена у встановленому Законом порядку. В Долинський районний суд поступила заява (а.с.27), згідно якої ОСОБА_3 просить справу за її позовом до УПФ України в Долинському районі про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах розглядати у її відсутності. Позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.

Представник відповідача УПФ України в Долинському районі Мазур М.М. ( довіреність а.с.31) в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що УПФ України в Долинському районі позовні вимоги ОСОБА_3 вважає безпідставними, та такими, що не підлягають до задоволення. Право на пенсію на пільгових мовах відповідно до п."є" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" мають робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах - за списком виробництв і професій затвердженим у порядку, що визначений КМ України після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років. Для підтвердження спеціального трудового стажу у позивачки відсутня уточнююча довідка підприємства чи організації , у якій має бути відображено: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу, професія або посада протягом повного робочого дня, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пунк, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку. По рішенню Комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.03.2013р. №48, позивачці підтверджено стаж роботи на пільгових умовах мотальницею, оператором мотального обладнання 19 р.,9днів. Оскільки у позивачки відсутній пільговий стаж роботи, то підстав для призначення пенсії на пільгових умовах немає. Крім цього позивачка про порушення свого права дізналась ще в 2013 році, а тому строк звернення до суду пропущено нею без поважних причин. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному об"ємі.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи по суті, суд приходить до висновку що позов підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного:

У відповідності до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ч. 2 вищевказаної статті передбачає, що це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до п. "є" ч. 1 ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. № 583 затверджено список текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітникам право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, до якого входить також професія оператора мотального обладнання, яку виконувала позивачка ОСОБА_3

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначений у Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 року.

Згідно п. 3 вказаного порядку підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення

пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Як встановлено п.п. 15-16 порядку комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у містах та районах, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується копією трудової книжки позивачки серії НОМЕР_2 (а.с. 18-19), остання з 24.10.1984 року прийнята на посаду учениці мотальниці МТ-150 ДП Долинська бавовнопрядильна фабрика; 22.01.1985р. їй присвоєно кваліфікацію мотальниці МТ-150 3 розряду; 25.12.1985р. позиваці присвоєно другу професію мотальниці «Аутосук» 2 розряду; 02.01.1988р. змінено назву професії і підвищено розряд - оператор мотальної машини 4 розряду; 06.04.1994 р. ДП Долинська бавовнопрядильна фабрика перейменовано у ВАТ "Долинська бавовнопрядильна фабрика; 31.10.2005р. позивачка звільнена з роботи по угоді сторін по п. 1 ст. 36 КЗпП України.

Вказані записи в трудовій книжці ОСОБА_3 підтверджує наявність у неї спеціального стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах.

Вказані у трудовій книжці записи підтверджується копією довідки №730-П-62 архівного відділу Долинської РДА від 08.10.2012р. згідно якої ОСОБА_3 дійсно працювала в "Долинській бавовно-прядильній фабриці ": за період з 24.10.1984 року по 22.01.1985 року виконувала роботу на посаді учениці мотальниці, за період з 22.01.1985 року по 25.12.1985 року працювала на посаді мотальниці м-н МТ-150-2 3 розряду, за період з 25.12.1985 року по 02.01.1988 року працювала на посаді мотальниці «Аутосук» 2 розряду, за період з 02.01.1988 року по 31.10.2005 року працювала на посаді оператора мотальних машин 4 розряду, з 1.10.2005 року звільнена з роботи по угоді сторін по п.1ст.36 КЗпП України , Наказ №48 від 31.10.2005р. (а.с.10) .

Факт роботи позивачки на фабриці у період з 1984 року по 2004 рік та отримання нею заробітної плати підтверджується архівними довідками від 08.10.2012 року за №№ 731-П-63, 732-П-64, 733-П-65, 734-П-66 (а.с. 14,15,16,17).

Одночасно з повідомлень архівного відділу Долинської РДА за № 735-П-67 від 08.10.2012 року вбачається, що в особових рахунках та відомостях нарахування заробітної плати працівникам Долинської бавовнопрядильної фабрики даних про відпрацьовані дні немає, посада працівників не вказана, дані з цього питання вказані у трудовій книжці. Накази про надання відпусток зберігаються 5 років, згідно Переліку типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, тому до архівного відділу на державне зберігання не надходили, у зв'язку з чим надати інформацію про відпустки без збереження заробітної плати ОСОБА_3 немає можливості. Даних про переведення на роботу з неповним робочим днем в документах Долинської бавовнопрядильної фабрики немає (а.с. 11,12,13).

В зв'язку з тим, що державну реєстрацію та саму діяльність ВАТ "Долинська бавовнопрядильна фабрика" припинено 05.12.2005 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 31.07.2013 року (а.с. 22), ОСОБА_3 відповідно до вказаного вище Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 року звернулася до Комісії при головному управління Пенсійного фонду України зі заявою про підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Рішенням комісії № 48 від 15.03.2013 року підтверджено стаж роботи ОСОБА_3 на пільгових умовах відповідно до п. "є" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 22.01.1985 року по 01.01.1988 року-мотальницею, з 02.01.1988 року по 30.06.1995 року, з 01.11.1995 року по 30.06.1996 року, з 01.07.1996 року по 30.09.2000 року, з 01.11.2000 року по 31.01.2001 року, з 01.05.2001 року по 31.07.2001 року, з 01.10.2001 року по 30.11.2001 року, з 01.05.2002 року по 31.05.2003 року та з 01.10.2003 року по 31.10.2005 року - оператором мотального обладнання. Відмовлено у підтвердженні стажу роботи на пільгових умовах з 01.07.1995 року по 31.10.1995 року, з 01.07.1996 року по 30.09.1996 року, оскільки за цей період , згідно архівних довідок заробітна плата не нараховувалася та з 01.10.2000 року по 31.10.2000 року, з 01.02.2001 року по 30.04.2001 року, з 01.08.2001 року по 30.09.2001 року, з 01.12.2001 року по 30.04.2002 року та з 01.06.2003року по 30.09.2003 року , враховуючи, що заробітна плата не відображена у даних відділу персоніфікованого обліку, тому підтвердити постійну зайнятість ОСОБА_3 на зазначеній посаді комісія не має можливості (а.с. 38-40).

Листом від 29.03.2013 року за № 2112/03 управління Пенсійного фонду України в Долинському районі повідомило ОСОБА_3, про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки згідно рішення Комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.03.2013 року № 48 їй підтверджено стаж роботи на пільгових умовах мотальницею, оператором мотального обладнання 19 років 00 місяців 09 днів. Оскільки відсутній необхідний пільговий стаж роботи, то підстав для призначення пенсії на пільгових умовах немає (а.с.20).

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 01.01.2004 року, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 4 даної статті Закону визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

На виконання указу Президента України від 04 травня 1998 року № 401 "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" Кабінетом Міністрів України 04.06.1998 року була прийнята постанова за № 794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування».

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 року за № 1498 було доповнено постанову № 794 від 04.06.1998 року пунктом 3, відповідно до якого, починаючи з 1 липня 2002 року, обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку.

Однак, згідно ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

Таким чином судом встановлено, що впровадження персоніфікованого обліку як системи, яка використовується для отримання даних про заробітну плату та підтвердження трудового стажу для отримання пенсії, розпочалося з 01 липня 2003 року, а не з 01 липня 2000 року, як це передбачалось постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 року № 794, яка в даному випадку має нижчу юридичну силу, ніж Закон України "Про пенсійне забезпечення".

Крім того, п. 5 зазначеної вище постанови Кабінету Міністрів України № 749 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» передбачено, що персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях (далі - уповноважений орган).

Згідно положень п.п. 6, 7 цієї постанови уповноважений орган з додержанням вимог статті 23 Закону України "Про інформацію" має право: проводити у роботодавців перевірку достовірності поданих відомостей про фізичних осіб, зокрема перевірку фінансових та інших документів, що підтверджують зазначені відомості; видавати у межах своєї компетенції нормативні акти та здійснювати роз'яснення з питань організації персоніфікованого обліку, а також інші права, що випливають із завдань персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України № 749 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» роботодавці зобов'язані в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них; надавати на вимогу фізичної особи копії документів з відомостями про неї стосовно персоніфікованого обліку.

Аналогічні положення щодо організації та здійснення персоніфікованого обліку містяться у ст. 21 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 01.01.2004 року та який діяв на час ліквідації Долинської бавовнопрядильної фабрики. В цій статті зокрема йдеться про те, що обов'язок щодо подання звітності до системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду покладався на роботодавця.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що не може бути підставою для відмови в підтвердженні стажу роботи особи відсутність необхідних даних у системі персоніфікованого обліку, оскільки подання таких даних покладено на роботодавця, а не на працівника, а здійснює цей облік Пенсійний фонд та його територіальні управління. Неможливість надання таких документів про роботу та заробітну плату не є виною позивачки і не може бути підставою для позбавлення її права на зарахування вказаного періоду її роботи до пільгового стажу, оскільки на розгляд комісії були подані і інші документи, які підтверджують факт її роботи на посаді мотальниці та оператора мотального обладнання Долинської БПФ, а дані про переведення ОСОБА_3 на неповну тарифну ставку, на іншу роботу, чи інші докази про невиконання нею обов'язків мотальниці в спірний період відсутні. Крім того, період, про який йдеться у даній справі, а саме 1995-2003 роки, це період введення в дію персоніфікованого обліку і, як вбачається зі змісту ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення", дані про заробіток беруться за даними персоніфікованого обліку, за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року, а в разі відсутності таких відомостей у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

Отже, суд приходить до переконання, що рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 48 від 15.03.2013 року саме в частині відмови у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_3 на пільгових умовах з 01.07.1995 року по 31.10.1995 року, з 01.07.1996 року по 30.09.1996 року, з 01.10.2000 року по 31.10.2000 року, з 01.02.2001 року по 30.04.2001 року, з 01.08.2001 року по 30.09.2001 року, з 01.12.2001 року по 30.04.2002 року та з 01.06.2003року по 30.09.2003 року, та зарахуванні вказані вище періоди ОСОБА_3, до пільгового стажу роботи мотальницею, оператора мотального обладнання Долинської БПФ відповідно до п. "є" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слід визнати неправомірним.

Тому суд вважає неправомірними, такими, що порушують право позивачки на пенсійне забезпечення, дії УПФ України в Долинському районі з приводу відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "є" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у позивачки виникло з 30.01.2013 року, у зв'язку з чим вона 04.02.2013 року звернулася до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії, у чому їй було відмовлено (а.с. 20). А тому суд вважає за необхідне зобов'язати управління ПФ України призначити позивачці ОСОБА_3 з 01.02.2013 року пенсію по віку на пільгових умовах з врахуванням її стажу роботи на пільгових умовах, за періоди, які підтверджені рішенням комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 48 від 15.03.2013 року, та за періоди з 01.07.1995 року по 31.10.1995 року, з 01.07.1996 року по 30.09.1996 року, з 01.10.2000 року по 31.10.2000 року, з 01.02.2001 року по 30.04.2001 року, з 01.08.2001 року по 30.09.2001 року, з 01.12.2001 року по 30.04.2002 року, з 01.06.2003року по 30.09.2003 року, виходячи з вищенаведених підстав.

Вирішуючи питання поновлення строку звернення до суду з даним позовом, суд вважає, що він не пропущений , оскільки відповідно до ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

В постанові ВАСУ від 20.01.2010 року № К-3 7795/09 зазначено наступне: "відповідно до статті 87 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком".

Суд зауважує, що не йдеться тільки про призначення пенсії, а йдеться також про неодержані суми пенсії з вини органу, що призначає або виплачує пенсію.

Таким чином, строк звернення до суду, встановлений ст.99 КАС України, до даної категорії спорів не застосовується.

Позовна вимога в частині звернення постанови на підставі п.1 ч.2 ст. 256 КАС України до негайного виконання не підлягає до задоволення , оскільки даним пунктом ч.2 ст. 256 КАС України передбачено, що суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі , або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового звернення або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті. В даному випадку суд визнає неправомірними дії УПФ України в Долинському районі щодо відмови у призначенні пенсії позивачці на пільгових умовах та зобов"язує відповідача призначити пенсію, а не стягує суму боргу при присудженні платежів.

На пiдставi викладеного, ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.ст. 13,62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, Списку текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 року, керуючись ст.ст. 94,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах задоволити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі з приводу відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах з 01.02.2013 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя:

Повний текст постанови виготовлено 26.02.2016р.