Постанова № 56173666, 20.11.2015, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
20.11.2015
Номер справи
681/1770/15-а
Номер документу
56173666
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 681/1770/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2015 року Полонський районний суд Хмельницької області

в складі:

головуючої судді - Дідек М.Б.

при секретарі - Богданевич О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Полонському районі про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

30 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління пенсійного Фонду України у Полонському районі Хмельницької області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень, зіслався на те, що він перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Полонському районі з 05.01.2009 року і відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» йому призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати.

29 січня 2015 року постановою Полонського районного суду зобовязано управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 17.03.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період його робити в Полонській районній раді в 2006-2008 роках. Він звернувся до відповідача про добровільне виконання постанови.

03.09.2015року йому стало відомо, що було проведено перерахунок з 17.03.2014року, але в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати у звязку із внесеними змінами до законодавства у 2011році.

Не погоджуючись з цим просив визнати дії позивача протиправними, оскільки вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватись норма закону, що діяла на момент призначення пенсії та скасувати розпорядження про перерахунок у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати та зобовязати відповідача при всіх наступних перерахунках пенсії застосовувати у розмірі 90% від суми заробітної плати.

Крім того, позивач просив стягнути на його користь моральну шкоду в сумі 10000грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та пояснила, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано 80% від заробітної плати, оскільки відповідно до ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011року, внесено зміни щодо нарахування та перерахунку пенсій державних службовців в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати.

Тому, при проведенні перерахунку позивача згідно до чинного законодавства застосовано 80% від заробітної плати при раніше застосованих 90%. Представник позивача зазначила також, що при всіх наступних перерахунках буде застосовуватись 80% від заробітної плати.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного Фонду України у Полонському районі з 05.01.2009 року і відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати.

29 січня 2015 року постановою Полонського районного суду зобовязано управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 17.03.2014 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період його робити в Полонській районній раді в 2006-2008 роках. Він звернувся до відповідача про добровільне виконання постанови.

Розпорядженням начальника управління пенсійного Фонду України у Полонському районі Хмельницької області № 139134 від 15.06.2015року відповідно до постанови Полонського районного суду від 29.01.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.03.205 року позивачу було проведено перерахунок з 17.03.2014року при якому було застосовано 80% від заробітної плати при раніше застосованих 90% у звязку з тим,що відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011року, внесено зміни щодо нарахування та перерахунку пенсій державних службовців в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати.

Однак, з такими діями позивача суд не може погодитися з наступних підстав.

Відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу, №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII, внесено зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення частини третьої ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення ст.37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1166-VII на час виникнення спірних правовідносин не зазнали змін.

Згідно ст.37-1 Закону №3723-XII, яка діяла на час винесення розпорядження від 15.06.2015 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законами N 3668-VI та № 1166-VII.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, суд вважає, що дана позовна вимога підлягає задоволенню, оскільки саме розмірі 90 відсотках була призначена пенсія позивачу.

Стосовно вимог позивача про відшкодування моральної шкоди, необхідно зазначити слідуюче.

Привилами частин першої та другої ст. 1167 ЦК України встановлено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, або незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала якщо: шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; в інших випадках, встановлених законом.

Тобто, підстави відповідальності за завдану моральну шкоду пов'язуються з наявністю чи відсутністю, у передбачених випадках, вини. Однак, відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності відшкодування, моральної шкоди можливе лише у випадку доведення наявності такої шкоди.

Разом з тим, крім наданих позивачем в судовому засіданні пояснень, а саме, що після незаконних дій відповідача його моральному здоровю спричинено значної шкоди, тому що він весь період намагався поновити порушені права, цього життя було перенасичене негативними емоціями та психічними переживаннями, не свідчать про факт понесення будь-якої шкоди та відповідно її розмір.

Тобто вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди є недоведеними, тому в цій частині задоволенню не підлягають.

Крім того, не підлягає задоволенню і вимога позивача, щодо застосування 90% від заробітної плати в послідуючих перерахунках його пенсії, тому що необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушень прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Оскільки правовою підставою для звернення до адміністративного суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, то право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.

Керуючись ст.ст. 160-161, 167, КАС України , суд, -

постановив:

Адміністративнийпозов задовольнити частково.

Визнати незаконними та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області № 139134 від 15.06.2015 року, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати з 17.03.2014 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Полонському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної йому з 05 січня 2009року у розмірі 90 відсотків, відповідно до ст.37 відповідно до Закону України "Про державну службу"(в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), починаючи з 17.03.2014 року, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Полонському районі на користь держави судовий збір в розмірі 487,20грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному її обсязі.

СуддяМ.Б. Дідек