Постанова № 56173420, 16.02.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
16.02.2016
Номер справи
607/18875/15-а
Номер документу
56173420
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.02.2016 Справа №607/18875/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі головуючої судді Грицай К.М.

за участю секретаря Григорусь О.М.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

за розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій протиправним та зобовязання чинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про визнання дій протиправними та зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі призначити йому пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01 березня 2015 року зарахувавши при цьому період роботи з 26 травня 1987 року по 21 червня 1995 року в Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання «Облагропостач».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з 26.05.1987 року по 21.06.1995 року працював у Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання «Облагропостач». Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, досяг пенсійного віку та 13.03.2015 року звернувся до УПФ в м. Тернополі із заявою про призначення пенсії за віком, де йому порекомендували надати документи (довідки, накази, відомості про заробітну плату) на підтвердження трудового стажу, так як трудова книжка була втрачена. Однак будь-яких інших документів він не може надати, оскільки підприємство ліквідоване. Протоколом засідання комісії УПФ у м. Тернополі від 20.05.2015 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком у звязку з недостатньою кількістю страхового стажу.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та просив позов задовольнити та зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі призначити йому пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 березня 2015 року зарахувавши при цьому період роботи з 26 травня 1987 року по 21 червня 1995 року в Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання «Облагропостач».

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та просив позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі позов не визнав, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити, подавши суду письмові заперечення, згідно яких зазначає, що враховуючи представлені документи, зарахувати період роботи в Тернопільському обласному виробничому обєднанні матеріально-технічного постачання агропромислового комплексу «Облагропостач» з 26.05.1987 року по 21.06.1995 року до страхового стажу неможливо.

Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснили, що позивач дійсно працював з 1987 року по 1995 рік у Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання «Облагропостач».

Заслухавши пояснення, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення з наступних підстав:

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист та закріплено у ст. 46 Конституції України.

Згідно ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі з огляду на наявність необхідного страхового стажу, яка дає право на призначення пенсії за віком, однак відповідачем було відмовлено у призначення пенсії та листом вих. № 10058/03 від 29.05.2015 року і протоколом № 33 засідання комісії управління ПФУ в м. Тернополі для розгляду питань, повязаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 20.05.2015 року повідомлено позивача про те, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 10 років 11 місяців 03 дня та не відповідає нормам чинного законодавства.

Відтак суд вважає, що така відмова є неправомірною з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як вбачається з п. 1, 2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Так, на підставі наказу № 3-к від 26.05.1987 року Тернопільського обласного відділу матеріально-технічного постачання Головного управління матеріально-технічного постачання, ОСОБА_1 був призначений на посаду старшого спеціаліста групи по постачанню металом, металовиробами та інструментом з 26.05.1987 року.

Згідно наказу № 67-к від 30.11.1988 року, ОСОБА_1 був звільнений з 01.12.1988 року від займаної посади у звязку з переводом в Тернопільське обласне виробниче обєднання матеріально-технічного забезпечення.

Відповідно до наказу № 3-к від 01.12.1988 року, ОСОБА_1 був призначений з 01.12.1988 року в порядку переведення у звязку з створенням Тернопільського обласного виробничого обєднання матеріально-технічного забезпечення.

На підставі наказу № 156-к від 21.06.1995 року, ОСОБА_1 був звільнений від займаної посади провідного інженера по безпеці руху і техніці безпеки 21.06.1995 року за власним бажанням.

Окрім вказаних відомостей, стаж роботи ОСОБА_1 з 26.05.1987 по 21.06.1995 роки підтверджується довідкою, виданою ВАТ «Тернопільський облагропостач» від 10.06.2012 року № 49-3-21.

Як вбачається з довідки виданої ВАТ «Тернопільський облагропостач», наказом облагропрому № 206 від 24.10.1988 року облбаза МТП облагропрому переіменована на Головне підприємство обласного виробничого обєднання матеріально-технічного забезпечення у звязку з ліквідацією підприємства переведена в Державне обласне підприємство МТЗ «Облагропостач».

Згідно наказу № 858 від 28.06.1996 року регіонального відділення фонду держмайна України по Тернопільській області, Державне обласне підприємство МТЗ «Облагропостач» перетворено у ВАТ «Тернопільський облагропостач».

Витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджено, що відомості щодо ВАТ «Тернопільський облагропостач» у реєстрі відсутні.

Факт роботи позивача з 1987 року по 1995 рік у Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання Головного управління матеріально-технічного забезпечення, Тернопільському державному обласному підприємстві матеріально-технічного постачання «Облагропостач» доведено у судовому засіданні показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які пояснили, що вони у вказані періоди разом із позивачем працювали в ПАТ «Тернопільський облагропостач» та у їх трудових книжках є відповідні записи про роботу на даних підприємствах.

Згідно норми ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно розрахунку стажу, наданого відповідачем підтверджений страховий стаж позивача ОСОБА_1 10 років 11 місяців 03 дні.

Судом встановлено, що позивач працював з 26.05.1987 по 21.06.1995 роки у Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання Головного управління матеріально-технічного забезпечення, Тернопільському державному обласному підприємстві матеріально-технічного постачання «Облагропостач» та дані період роботи є такими, що зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком.

Таким чином, позивач на час розгляду справи досяг віку, передбаченого законом для призначення пенсії за віком та має стаж роботи, необхідний для призначення такої пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справ керувався принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання щодо призначення позивачу пенсії за віком відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та вищезазначеними підзаконними нормативно-правовими актами.

В силу ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Допитаний в якості свідка позивач ОСОБА_1 суду пояснив, що він отримав протокол засідання комісії від 20.05.2015 року № 33 про відмову у призначенні йому пенсії за віком лише 10 червня 2015 року.

При цьому суду не надано належних і допустимих доказів про те, що позивач отримав направлений йому 29.05.2015 року даний протокол раніше, ніж 10 червня 2015 року. Таким чином, судом не здобуто доказів того, що про порушення свого права ОСОБА_1 дізнався раніше, ніж 10 червня 2015 року, а тому суд вважає таким, що не пропущений позивачем строк звернення до суду із даним позовом.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що має місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, а позов до задоволення шляхом визнання протиправними дії Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» та зобов'язання Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії за віком періоди роботи з 26 травня 1987 року по 21 червня 1995 року в Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання «Облагропостач» та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» з 01 березня 2015 року.

Крім того, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 487,20 грн.

Керуючись ст.ст. 11, 18, 71, 86, 158, 160, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993, № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування».

3обов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1, що дає право на призначення пенсії за віком періоди роботи з 26 травня 1987 року по 21 червня 1995 року в Тернопільському обласному відділі матеріально-технічного постачання «Облагропостач» та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» з 01 березня 2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 487,20 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий підпис ОСОБА_6

Згідно з оригіналом:

Суддя К.М. Грицай