Справа № 464/1211/16-а
пр.№ 2-а/464/93/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.02.2016 Сихівський районний суд м.Львова
в складі: головуючого судді Горбань О.Ю.,
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
за участю: представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львовва справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовує позов тим, що отримує пенсію державного службовця з 06.05.2010. Непогоджуючись з діями відповідача, вона звернулась до суду і постановою Сихівського районного суду м.Львова від 16.04.2015 її позов задоволено, зобовязано Управління Пенсійного іфонду в Галицькому районі м.Львові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 02.09.2014 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з поданою довідкою №1184/10/13-06-05-0025/13 від 28.01.2015. Вказана постанова суду ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 залишена без змін. В ході виконання судового рішення відповідач безпідставно змінив базовий місяць нарахування індексації пенсії та утримав нараховані та виплачені суми індексації за період з 02.09.2014 по 31.12.2015, а саме змінив базовий місяць для проведення індексації з квітня 2010 року на вересень 2014 року, внаслідок чого змінився розмір індексації з 288 грн. 50 коп. на 22 грн. 78 коп. При зверненні до відповідача дізналась, що відповідачем утримані суми індексації пенсії за період з 01.09.2014 по 31.12.2015. Вважає, що відповідач не вправі при виконанні судового рішення змінювати базовий місяць з квітня 2010 року на вересень 2014 року, застосовувати у зв'язку з цим кофієцієнт для індексації пенсії не 21,1%, а 2,4%. Вважає дії відповідача у нарахованні індексації пенсії за період з 01.09.2014 по 31.12.2015 з розрахунку базового місяця вересень 2014 року неправомірними, оскільки фактично відбулось не підвищення розмірів заробітної плати для індексації грошових доходів населення, а судовим рішенням були відновлені права позивача на розмір пенсії, гарантовані державною. Вважає дії відповідача неправомірними, оскільки вони суперечать Конституції України, а сума індексації пенсії не залежить від розміру пенсії, а від прожиткового мінімуму. Просить зобов'язати відповідача відновити з 02.09.2014 індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п.1.1 п.1 Порядку проведення індексації грошовох доходів населення та повернути утримані суми індексації пенсії.
У судове засідання позивач не з'явилась, просить розгляд справи провести у її відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача ОСОБА_2, діючи згідно довіреності, позов заперечив, з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертаючись з даним позовом до суду покликається на те, що відповідачем безпідставно після проведеного перерахунку розміру пенсії згідно із судовим рішенням застосовано базовий місяць для проведення індексації з квітня 2010 року вересень 2014 року.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ вадміністративнихсудах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів іудоведенніпередсудомїх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.4 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування, цього закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообовязкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України (далі закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженогоУказом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.п.18.1,18.2ст.18, п.п.164.1,164.2.19ст.164, п.167.1ст.167 Податкового кодексу Україниподатковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків. При цьому, базою оподаткування є, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати (п.164.2.19ст.164 ПК України). Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування (п.167.1ст.167 ПК України). Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначеност. 168 ПК України. Згідно п. 168.3 вказаної статті, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України). Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягне за собою відповідальність, згідност. 127 ПК України.
Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. тавка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті - мінімальна заробітна плата).
Пунктом 16-1Прикінцевих положень Податкового кодексу Українивстановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Відповідно дост. 8 Закону України від 28.12.2014 року «Про державний бюджет на 2015 рік»розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмірі 1218 грн. на місяць.
Відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 вказаної статті розд. IV та п. 9.3 ст. 9 розд. ІПодаткового кодексу Україниобов'язки з нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, що підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормамиБюджетного кодексу України.
Згідно ізст. 64 Бюджетного кодексу України(із змінами та доповненнями) податок на доходи фізичних осіб, який сплачується податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.
Статтею 8 розд.ІПодаткового кодексу Українивизначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
До загальнодержавних податків належить, зокрема, податок на доходи фізичних осіб (пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 розд. ІПодаткового кодексу України).
З 01 січня 2015 року набрав чинностіЗакон України від 28.12.2014 № 71-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»(далі - Закон № 71). ЦимЗаконом п. 164.2ст. 164 розд.IV Податкового кодексу Українидоповнено новим п. 164.2.19, яким встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включається сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), отримувану платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно іззаконом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Таким чином, з 01.01.2015 органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії.
З наведеними нормами кореспондується норма п. 2 Положення № 280 від 10.08.2005 «Про врегулювання питань іноземного інвестування в Україну» та п. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, у відповідності до якої Пенсійний фонд України та його територіальні органи у своїй діяльності керуються, зокрема,Конституцієюта законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно доКонституціїта законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Встановлено, що постановою Сихівського районного суду м.Львова від 16.04.2015 позов ОСОБА_3 задоволено, зобовязано Управління Пенсійного іфонду в Галицькому районі м.Львові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 02.09.2014 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з поданою довідкою №1184/10/13-06-05-0025/13 від 28.01.2015. Вказана постанова ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 залишена без змін.
Судом береться до уваги, що на виконання вказаного судового рішення розмір пенсії позивачу перераховано, внаслідок проведеного обрахунку розмір такої з 02.09.2014 становить 3742,77 грн. Отже, з вересня 2014 року, часу відбулось підвищення розміру пенсії в сторону збільшення, тому відповідач підставно змінив базовий місяць з квітня 2010 року на вересень 2014 року для проведення індексації. На переконання суду, відповідач підставно про індексував пенсію на 22,78 грн. Розмір індексації з 01.10.2014 22,78 грн., який обрахований 949 грн. (прожитковий мінімум) х 2,4% (коефіцієнт індексу для індексації грошових доходів населення відносно базового місяця вересня 2014) = 22,78 грн.
Покликання позивача на невірне застосування і зміну базового місяця, який застосовувався для індексації пенсії не можуть братися судом до уваги і є безпідставними, оскільки судовим рішенням відбулось підвищення розміру пенсії позивачу з 3258,05 грн. на 3742,77 грн. у вересні 2014 року, що надало відповідачу підставно вважати базовим місяцем вересень 2014 року з коефіцієнтом 2,4% у відповідності до Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
В судовому засіданнівстановлено, що УправлінняПенсійного фондуУкраїни в Галицькому районі м.Львова при обчислення розміру пенсійної виплати позивача після підвищення розміру пенсії діяло у межахнаданихйому повноважень та у спосіб передбачений законом, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано.
Крім того, відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (№ 71 -VIII від 28.12.2014) у зв'язку із набранням чинності змінами до Податкового кодексу України з 01.01.2015 податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) справляється з суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року.
Базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654,00 грн. на місяць.
З 01.01.2015 змінено ставку податку на доходи фізичний осіб: 15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, що не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 01 січня звітного року (у 2015 році 1218,00*10=12180,00), для суми, що перевищує 10 мінімальних зарплат, застосовується ставка 20 відсотків.
Об'єктом оподаткування військового збору є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб (ПДФО).
З урахуванням оподаткування військового збору є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних (ПДФО).
Ставка збору становить 1,5 відсотки бази оподаткування.
Для пенсій, які разом із індексацією перевищують 3654,00 грн. у 2015 році, на розмір перевищення нараховується 1,5% військового збору.
Таким чином, на даний час обкладанню податком на доходи фізичних осіб у розмірі, визначеному п. 167.1 ст. 167 розд.IV Податкового кодексу України, підлягає виключно сума, що перевищує 3654,00 грн. (1218,00 грн. х 3), а не сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону).
Судом зясовано, що розмір пенсії позивача станом на 01.01.2015 становив 3765,55 грн., базою оподаткування є 111,55 грн., з якої утримуються сума військового збору 1,67 грн. та суми ПДФО 16,73 грн.
Суд зазначає, що розмір пенсійного забезпечення не зменшувався, а відповідно доЗаконів України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»відраховується військовий збір та податок на доходи фізичних осіб.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене та те, що положенняПодаткового кодексу Українив частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 і не визнані такими, що не відповідаютьКонституції України, а тому, в аспекті положеньст. 19 Конституції України, є обов'язковим для врахування управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова з метою реалізації наданих державою повноважень в частині обчислення пенсійних виплат.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, змінюючи базовий місяць для проведення індексації у зв'язку із збільшенням розміру пенсії (в якому відбулось підвищення згідно судового рішення), а також оподатковуючи пенсійну виплату позивача діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним пенсійним законодавством України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем надано суду достатньо належних доказів, якісвідчать про необґрунтованість заявлених позовних вимог, а відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 69-71,159-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку та строки згідно ст.186 КАС України.
Суддя: О.Ю.Горбань