Ухвала суду № 56170401, 01.03.2016, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
243/6237/15-ц
Номер документу
56170401
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 243/6237/15-ц Номер провадження 22-ц/775/159/2016

Головуючий в 1 інстанції Алексєєнко І.П. Єдиний унікальний номер 243/6237/15-ц

Доповідач Халаджи О.В. Номер провадження 22-ц/775/159/2016

Категорія 47

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2016 року м. Бахмут

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Донецької області у складі:

головуючого судді Халаджи О.В.

суддів: Жданової В.С., Санікової О.С.

секретар Марченко Я.О,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Словянського міськрайонного суду Донецької області від 24 листопада 2015 року у справі за позовом виконуючого обовязки Словянського міжрайонного прокурора в інтересах держави до ОСОБА_2 селищної ради, за участю співвідповідача ОСОБА_3 та третьої особи на стороні позивача ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 селищної ради № 24/8-171 від 15.04.2003 року «Про надання земельної ділянки ОСОБА_3» та про визнання протиправним і скасування договору оренди землі від 12.11.2004 року, -

В С Т А Н О В И Л А:

Рішенням Словянського міськрайонного суду Донецької області від 24 листопада 2015 року відмовлено у задоволенні позову виконуючого обов'язки Слов'янського міжрайонного прокурора в інтересах держави до ОСОБА_2 селищної ради, за участю співвідповідача ОСОБА_3 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення ОСОБА_2 селищної ради № 24/8-171 від 15.04.2003 року «Про надання земельної ділянки ОСОБА_3» із зміною цільового призначення приватизованої земельної ділянки площею 0,12 га та наданням додатково в оренду земельної ділянки площею 0,0470 га, розташованих за адресою: вулиця Комунальна, 77, в населеному пункті 2 відділення КСП «Червоний Молочар» ОСОБА_2 селищної ради, та про визнання протиправним і скасування договору оренди землі від 12.11.2004 року, про передачу Райгородською селищною радою приватному підприємцю ОСОБА_3 в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0470 га, розташовану за адресою: вулиця Комунальна, 77, в населеному пункті 2 відділення КСП відділ «Червоний Молочар» ОСОБА_2 селищної ради.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що ухвалене рішення суперечить ознакам законності та обєктивності, прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а відтак є незаконним.

Так, на її думку, судом порушено ст. 10 ЦПК України, за якою судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, де кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, при цьому сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, оскільки в своєму рішенні суд першої інстанції не дав оцінку висновку державного санітарного лікаря про порушення з боку відповідача ОСОБА_3 100 метрової санітарної зони, не застосовано нормативних актів, які стосуються державних санітарних правил вланування та забудови населених пунктів. Судом також не застосовано ст. 116 Земельного кодексу України та наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 04.05.1999 року «Про затвердження інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі», за якими передбачено, що включає в себе технічна документація прав на землю.

Просила рішення суду скасувати, ухвалити нове про задоволення позовних вимог, судові витрати покласти на відповідачів солідарно.

У судовому засіданні представник ОСОБА_4 доводи своєї апеляційної скарги підтримав та просив їх задовольнити.

ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Прокурор Профатило О.П. у судовому засіданні доводи апеляційної скарги третьої особи також підтримав та просив її задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_5 у судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував та просив її відхилити.

Відповідач ОСОБА_3 до судового засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_2 селищної ради Слов`янського району Донецької області до судового засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву з проханням слухати справу без його участі .

Відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України, неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляції, дослідивши докази, які є в матеріалах справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 303 ЦПК під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, а також підтверджується матеріалами справи, що земельна ділянка площею 0,1200 га по вул. Комунальна, 77, 2 відділення КСП «Червоний молочар» ОСОБА_2 селищної ради Слов`янського району Донецької області належить ОСОБА_3 на підставі Державного акту про право приватної власності на землю серія 11-ДН № 027534, зареєстрованого 28.02.2002 року за № 3135, цільове призначення цієї земельної ділянки - для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських будівель (а.с.18-19, 140).

Згідно даних Державного кадастрового обліку земель, земельна ділянка, що передбачається в оренду терміном на 25 років ОСОБА_3 під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин по вул. Комунальна, 77, площею 0,047 га забудованих земель громадського призначення, рахується в землях житлової та громадської забудови ОСОБА_2 селищної ради ( а.с. 130).

Згідно рішення ОСОБА_2 селищної ради від 05.06.2002 року № 24/2-49, була розглянута заява власника цієї земельної ділянки ОСОБА_3 та надано згоду на зміну цільового використання частини земельної ділянки по вул. Комунальна, 77, ОСОБА_3 під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин роздрібної торгівлі (а.с. 141).

Крім того, ОСОБА_2 селищною радою 13.01.2003 року було надано Дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3 під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин, загальною площею 0,167 га, в тому числі із зміною цільового використання - 0,12 га забудованих земель будівництва та обслуговування житлового будинку, що належить ОСОБА_3 на праві приватної власності та земельної ділянки площею 0,047 га забудованих земель громадського призначення із земель житлової та громадської забудови ОСОБА_2 селищної ради, розташованих по Комунальна, 77, та надано Технічне завдання від 09.10.2002 року на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3

Як вбачається з копії ОСОБА_6 вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин в населеному пункті 2 відділення «Червоний Молочар» ОСОБА_2 селищної ради, від 12.11.2002 року, комісія у складі: начальника управління сільського господарства, начальника районного відділу земельних ресурсів, головного архітектору району, головного державного санітарного лікаря м. Слов'янська і Слов'янського району, начальника Північнодонецької регіональної державної екологічної інспекції, начальника Слов'янського районного відділу культури, голови ОСОБА_2 селищної ради та замовника ОСОБА_3, погодились із зміною цільового використання земельної ділянки площею 0,12 га та з додатковим відведенням земельної ділянки площею 0,047 га забудованих земель громадського призначення із земель житлової та громадської забудови ОСОБА_2 селищної ради в оренду строком на 25 років з подальшим викупом. Обстежена земельна ділянка придатна для розміщення виробництва декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та будівництва магазину.

Крім того, проект відведення земельної ділянки ОСОБА_3 із зміною цільового використання був погоджений начальником Слов'янського районного відділу земельних ресурсів, начальником Північнодонецької регіональної екологічної державної інспекції, головним архітектором району, головним державним санітарним лікарем, Слов'янським районним відділом культури (а.с. 130-134).

Згідно Висновку державної землевпорядної експертизи від 23.04.2003 року, затвердженого 25.04.2003 року начальником Донецького обласного управління земельних ресурсів, проект відведення земель із зміною цільового використання громадянину ОСОБА_6 під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин із земель особистої приватної власності та земель ОСОБА_2 селищної ради Слов'янського району, отримав позитивний висновок після усунення зауважень та пропозицій до проектних матеріалів (а.с. 124).

Згідно висновку вищезазначеної експертизи, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 за адресою: Комунальна, 77, здійснено розміщення площадки по виробництву будівельних матеріалів на відстані 55 метрів від найближчої житлової забудови, чим не забезпечено дотримання вимог додатка № 4 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів в частині обов'язкової наявності 100 метрової санітарно-захисної зони.

Як вбачається з ОСОБА_6 проведених перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства ФОП ОСОБА_4, від 25.03.2013 року та від 07.10.2013 року, встановлено, що ФОП ОСОБА_4 на належних йому земельних ділянках, у тому числі і на земельній ділянці площею 0,047 га, що надана йому в оренду на 25 років, за адресою: Комунальна, 77, займається виробництвом декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та будівельних матеріалів із бетону ( а.с. 9-15).

Актом від 11.02.2014 року встановлено відсутність порушень вимог земельного законодавства при здійсненні підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_4 ( а.с. 21-31 ).

Згідно листа Головного Державного санітарного лікаря міста Слов'янська і Слов'янського району від 11.03.2013 року, за результатами проведеної перевірки, встановлено, що за адресою: м. Словянськ, вул. Комунальна, 77 та вул. Бахмутська, 1, 3 розташоване підприємство по виробництву будівельних матеріалів (шлакоблок, плитка тротуарна), що на відстані 55 метрів від найближчої житлової забудови (вул. Комунальна, 75), чим не дотримана санітарно-захисна зона ( а.с. 16-17).

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд першої інстанції вірно визначив, що предметом спору є саме встановлення наявності або відсутності порушеня порядку при прийнятті рішення ОСОБА_2 селищної ради №24/8-171 від 15.04. 2003 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_3 із зміною цільового використання та додатковим відведенням земельної ділянки під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та ОСОБА_3 норм діючого законодавства при вирішенні питання «про надання земельної ділянки ОСОБА_3 в аренду для здійснення підприємницької діяльності із зміною її цільового призначення», зміни цільового призначення приватизованої земельної ділянки ОСОБА_3 за адресою: вул. Комунальна, 77 ОСОБА_2 селищної ради, на виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства, надання додатково громадянину ОСОБА_3 під виробництво декоративних керамічних виробів та магазин в оренду строком на 25 років земельну ділянку, площею 0, 0470 га забудованих земель громадського призначення із земель запасу житлової та громадської забудови ОСОБА_2 селищної ради.

Статтею 19 ЗК України визначені категорії земель України за їх основним цільовим призначенням, як такі:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

г-) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісового фонду;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку,енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно статті 20 ЗК України ( в редакції на 15.04.2003 року ), віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власника земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Згідно Проекту відведення земель із зміною цільового використання громадянину ОСОБА_3 під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин із земель особистої приватної власності та земель ОСОБА_2 селищної ради Слов'янського району Донецької області, складеного Слов'янською районною філією Державного підприємства «Донецький регіональний центр державного земельного кадастру», (в розробці проекту приймали участь інженер-землевпорядник та інженер-геодезист) межі та площа земельної ділянки, що проектується до відведення із зміною цільового використання та додатковим відведенням, визначені згідно з генеральним планом забудови. Коди виду цільового призначення земельної ділянки: 26.21- виробництво керамічних виробів для домашнього господарства та декоративних керамічних виробів, 52.11.0 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах. Даним проектом відповідно до статті 20 ЗК України згідно з рішенням ОСОБА_2 селищної ради від 15.04.2003 року № 24/8-171, передбачене цільове призначення частини земельної ділянки за адресою: Комунальна, 77, площею 0,12 га забудованих земель під житловою забудовою, що є приватною власністю ОСОБА_3, та надавалась для будівництва та обслуговування житлового будинку, змінити на виробництво керамічних виробів для домашнього господарства та декоративних керамічних виробів та магазин, додатково надати в оренду строком на 25 років земельну ділянку площею 0,047 га земель громадського призначення.

Відповідно до пункту 6 «Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб», зазатверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року № 502, проект відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, погоджується з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідемологічни органом, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, а також підлягає державні землевпорядній експертизі, після якої замовник подає проектні матеріали відповідно до сільської, селищної, міської ради або до районної держадміністрації для прийняття рішення.

Так, судом першої інстанції було зроблено правильний висновок, що за діючим на час винесення рішення законодавством, ОСОБА_2 селищною радою було дотримано визначений Порядком механізм щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,12 га, яка перебувала у власності ОСОБА_3

Пункт 7 «Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб» передбачає, що сільська, селищна, міська рада розглядає проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, яка розташована в межах населеного пункту.

Оскаржуваним рішенням від 15.04.2003 року за № 24/8-171 ОСОБА_2 селищною радою був затверджений проект відведення земельної ділянки ОСОБА_3 та прийнято рішення про зміну цільового призначення відповідно до вимог цього Порядку, що діяв на той час.

Дійсно, до прийняття Наказу № 548 від 23.07.2010 року «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», цільове використання земельних ділянок в межах категорій, визначалось відповідно до «Класифікатора видів економічної діяльності ( КВЕД), залежно від виду діяльності, що здійснювалась на земельній ділянці.

Таким чином, судом першої інстанції було зроблено правильний висновок, що визначення цільового використання (призначення) земельної ділянки ОСОБА_3, як «виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства та магазин» в межах категорії «землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення» не суперечило чинному на той час законодавству.

Відповідно до вимог Додатка № 4 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 року № 173, за санітарною класифікацією підприємств, виробництв та споруд, встановлені санітарно-захисні зони, зокрема, клас 1У- санітарно-захисна зона в 100 м, встановлена для 1) виробництва штучного каміння та бетонних виробів; 2) елеваторів цементів та інших курних будівельних матеріалів; 3) виробництва будівельних матеріалів із відходів ТЕЦ; 4) виробництва азбестових виробів; 5) виробництва полімерних будівельних матеріалів; 6) виробництва фарфорових та фаянсових виробів; 7) виробництва червоної та силікатної цегли; 8) виробництва керамічних та вогнетривких виробів і мергелів; 9) кам'яноливарні; 10) виробництва скла.

Згідно пункту 5.7 Наказу МОЗ України від 19.06.1996 року № 173, розміри санітарно-захисної зони можуть бути зменшені, коли в результаті розрахунків та лабораторних досліджень, проведених для району розташування підприємств або іншого виробничого об'єкта, буде встановлено, що на межі житлової забудови та прирівняних до неї об'єктів, концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі, рівні шуму, вібрації, ультразвуку, електромагнітних т інозуючих випромінювань, статичної електрики, не перевищують гігієнічні нормативи.

Відповідно до Протоколу державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 19.08.2015 року за № 111 та висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 19.08.2015 року № 05.03.02-07/37412, надано обґрунтування скорочення нормативної санітарно-захисної зони для підприємства по виробництв шлакоблоків та тротуарної плитки ФОП ОСОБА_4 розташованого за адресою: Комунальна, 77 ( об'єкт 1У класу).

Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що порушення в частині недотримання 100 метрової санітарної норми не може бути підставою для скасування рішення селищної ради про зміну цільового призначення земельної ділянки, що перебувала у власності ОСОБА_3 і про додаткове надання в оренду земельної ділянки із земель запасу житлової і громадської забудови ОСОБА_2 селищної ради під виробництво декоративних керамічних виробів для домашнього господарства і магазин, що відповідає виду економічної діяльності відповідно до КВЕД та відповідає вимогам діючого на той час «Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року № 502.

Також слід зазначити, що суд апеляційної інстанції розглядаючи справи в апеляційному порядку, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, а третя особа ОСОБА_1 брала участь у суді першої інстанції, як особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, а тому справа з огляду на порушення, що перешкоджають її користуванню земельною ділянкою в межах цієї цивільної справи не розглядались.

Суд першої інстанції всебічно і повно зясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні. Судом постановлено обґрунтоване рішення з дотриманням вимог матеріального і процесуального права, тому підстав для його скасування немає.

Доводи апеляційної скарги були предметом дослідження суду першої інстанції, висновки суду вони не спростовують.

Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 308, 315 ЦПК України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Рішення Словянського міськрайонного суду Донецької області від 24 листопада 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, касаційна скарга на неї може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий

Судді: