Постанова № 56166298, 01.03.2016, Володимирецький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
556/541/16-а
Номер документу
56166298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 556/541/16-а

Рядок статзвіту № 90

01 березня 2016 року

Володимирецький районний суд Рівненської області в складі

головуючої судді Іванків О.В.,

секретаря Кньовець Н.П.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління ПФУ у Володимирецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема, щодо перерахунку пенсії державного службовця. В обґрунтування позову вказує, що відповідачем 08.02.2010 року призначено їй пенсію згідно із Законом України «Про державну службу». 01.04.2014 року у звязку із звільненням з роботи управлінням ПФУ проведено перерахунок раніше призначеної пенсії, однак при обчисленні розміру пенсії відповідач не взяв до розрахунку складові частини заробітної плати - індексацію доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, щомісячні премії та інші виплати. З цього приводу позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але05.02.2016 року у перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено. Просила суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди державних службовців за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій та інших виплат, та зобов'язати УПФУ в Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії з часу її призначення з урахуванням зазначених складових частин заробітної плати та інших виплат.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, дала пояснення в межах позову.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову, подала письмові заперечення, в яких зазначає що відповідно дост. 33 Закону України "Про державну службу"якою закріплено оплату праці державних службовців, та умови оплати праці державних службовців, що розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення /перерахунку пенсій держслужбовцям визначенийпостановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Згідност. 37 Закону України "Про Державну службу"пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2001 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також вказувала, що чинним на даний час законодавством в сфері пенсійного забезпечення не передбачено порядок перерахунку пенсії державного службовця. Виходячи з цього, відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію за віком, як державний службовець. Як вбачається з довідки №332/04 від 05.02.2016 року, при перерахунку раніше призначеної пенсії позивача у звязку із звільненням з роботи, враховано такі складові заробітної плати державного службовця, як посадовий оклад, надбавка за ранг державного службовця та надбавка за вислугу років державного службовця.

Разом з тим, до заробітної плати позивача в період часу, що передували виходу ОСОБА_1 на пенсію, входили також: надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи; щомісячні премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, в т.ч. суми індексацій, одноразових допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб. Дана обставина підтверджується довідкою №332/04 від 05.02.2016 року, з якої також вбачається, що з усіх складових заробітної плати сплачено внески на обовязкове пенсійне страхування .

Позивач ОСОБА_1 звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів виплат 02.02.2016 року, однак 05.02.2016 року у проведенні такого перерахунку позивачу відмовлено.

За змістом ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII(з наступними змінами), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається у відсотках від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВРвстановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексації, надбавки за виконання особливо важливої роботи та за високі досягнення у праці, всі види премій, в т.ч. щомісячні премії та премії до державних, професійних свят та пам"ятних дат, а також матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України "Про Державну службу",постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Відповідно до ч.2ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Разом з тим, доказів правомірності своїх дій відповідач суду не надав, і його заперечення не спростовують доводів позовної заяви та висновків суду

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації при перерахунку пенсії є протиправними, та визнає позов таким, що підлягає задоволенню.

Що стосується посилань відповідача на неможливість перерахунку пенсії державного службовця після 01.06.2015 року внаслідок відсутності затвердженого порядку, то з цього приводу суд прийшов до наступних висновків.

За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.

Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженопостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов"язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, при призначенні якої було допущено порушення вимог чинного законодавства працівниками відповідача, такий перерахунок є способом відновлення прав позивача, порушених внаслідок неправомірних дій позивача.

На підставіЗакону України "Про державну службу",Закону України "Про пенсійне забезпечення",Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Закону України "Про оплату праці",Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст.11,86,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю в розмірі 80% від заробітної плати з 02.02.2016 року з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі винесення постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Суддя: Іванків О.В.

Повний текст постанови проголошено 01 березня 2016 року