Справа № 555/2350/15-а
Номер провадження 2-а/555/10/16
ПОСТАНОВА
іменем України
15 лютого 2016 року
Суддя Березнівського районного суду Рівненської області Мельник В. Я. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Березне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 в заяві від 20 листопада 2015 року просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області включити до її заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати на загальну суму 27 190 гривень 50 копійок.
Таку відмову на її письмову звернення від 27 жовтня 2015 року відповідач оформив листом від 05 листопада 2015 року за № 3243/05.
Зазначає, що отримує пенсію відповідно до норм Закону України "Про державну службу", в редакції, що була чинна до 01.10.2011 року, яка призначена їй у розмірі 80 % заробітної плати, а з урахуванням збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вказує, що при виході на пенсію і звільненні її з посади завідувача сектору обліку та звітності Березнівського відділення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції м. Березне 26 вересня 2011 року її заробіток був обрахований за останні 24 місяці роботи, що передували зверненню за перерахунком пенсії, без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, з посадового окладу - 1253 гривні, надбавки за ранг податкової служби - 110 гривень та надбавки за вислугу років (40%) - 545 гривень 20 копійок. Також для розрахунку суми посадового окладу для обчислення пенсії враховано суми надбавок і премії за 60 місяців - 1501,52 гривень
Таким чином, розмір її пенсії станом на 05 листопада 2015 року з урахуванням усіх зазначених надбавок становив 3310,25 гривень (заробіток в сумі 3409 гривні 72 копійки помножено на 90%).
Вважає такі дії відповідача по нарахуванню їй пенсії та відмову здійснити її перерахунок незаконними та необґрунтованими.
Покликається на ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" і зазначає, що заробітна палата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
А згідно з пунктом першим статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу) отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до Закону.
Доводить також, що згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та наказу Державного комітету статистики України "Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати від 13 січня 2004 року № 5 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, матеріальної допомоги, яка надається всім або більшості працівників, та виплат соціального характеру.
Приходить до висновку, що усі інші виплати (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати), які їй виплачувалися, є частиною заробітної плати державного службовця, що платилися з фонду за рахунок і в межах фонду заробітної плати, враховувалися при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою згідно законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, в даному випадку державного службовця.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Просить її адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Оксенюк І.С. в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовних вимог не визнав, надіславши в суд заперечення.
В них він покликається на відсутність вказаних видів доходів у формі довідки про доходи особи для призначення пенсії, яку на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-4753/09/2670 затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14 лютого 2011 року. В ній зазначено "інші виплати", однак не внесено змін до нормативних актів, якими керуються органи Пенсійного фонду при перерахунку пенсій державним службовцям - до Закону України "Про державну службу" та до постанови КМ України № 865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Крім того, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Тому призначення пенсії позивачці із зарахуванням до її заробітку для обчислення пенсії державного службовця індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб суперечить чинному законодавству.
Просить ОСОБА_1 відмовити в позові.
Дослідивши надані сторонами докази, давши оцінку на відповідність закону їх вимог та заперечень, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та про задоволення її адміністративного позову частково.
При цьому суд зазначає наступне.
За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Проаналізувавши наведені положення законодавчих актів, суд приходить до висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, і позивачки ОСОБА_1 зокрема, яку вона отримувала протягом періоду, що брався для розрахунку її пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які згідно законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином відмова управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі позивачці на таких умовах повести перерахунок пенсії є протиправною.
Доводи представника відповідача про те, що його відмова в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 є правомірною, виходячи з вимог наведених ним нормативних актів, слід визнати помилковими.
Норми, що діяли на час виникнення спірних правовідносин, та якими було врегульовано право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням, зокрема ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що була чинна на 26.09.2011 року дають підстави для висновку, що позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати в розмірі 80 % заробітної плати, а з урахуванням збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на один відсоток заробітку - до 90 відсотків заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, визнавши відмову управління Пенсійного фонду в Березнівському районі в перерахунку пенсії позивачці протиправною, суд поновлює права ОСОБА_1 і зобов'язує відповідача здійснити перерахунок її пенсії.
Разом з тим, за змістом частин першої-другої ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області перерахувати розмір призначеної їй пенсії без зазначення конкретних термінів.
З адміністративним позовом в суд ОСОБА_1 звернулася 20 листопада 2015 року. Таким чином перерахунок пенсії їй відповідачем має бути проведений на зазначених умовах, починаючи з 20 травня 2015 року.
Керуючись ст.ст. 43, 44, 45, 46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ст.ст. 6-16, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області від 05 листопада 2015 року № 3243/05 в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області здійснити, починаючи з 20 травня 2015 року, перерахунок пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням таких складових: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати згідно довідки Березнівського відділення Костопільської міжрайонної державної податкової інспекції про складові заробітної плати від 26.09.2011 р за № 10305/т/05-37 в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати зі збільшенням її на один відсоток за кожен повний рік роботи понад 10 років, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На постанову сторонами може бути внесена апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання сторонами її копії через Березнівський районний суд Рівненської області.
Суддя: Мельник В. Я.