Справа № 529/79/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2016 року Диканський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді Гвоздика А. Є.,
при секретарі Кривенко Р. С.,
з участю позивача ОСОБА_1
його представника
адвоката Шидловської Н.М.
та представника відповідача Скрипник Р.А.,-
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Диканька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області , Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі про визнання нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області від 24.11.2015 року № 60 та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку,-
ВСТАНОВИВ:
В січні 2016 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що 17 лютого 2015 року йому виповнилося 50 років і він набув право на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС.
Крім цього позивач зазначає, що з 03. 05. 1986 року по 07. 05. 1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на виконання даних робіт був відряджений за Наказом № 35 Решетилівського ремонтно-транспортного підприємства. Статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії № 2 підтверджується посвідченням ліквідатора наслідків на ЧАЕС 2 категорії НОМЕР_1 виданим Полтавською облдержадміністрацією 21 січня 2005 року (перереєстровано). Крім того, його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується іншими доказами, але незважаючи на це рішенням колегіального органу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України в Диканському районі № 60 від 24. 11. 2015 року йому було відмовлено у призначенні пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим він був змушений звернутися до суду. За вказаних обставин позивач просить визнати не чинним та скасувати Рішення колегіального органу з призначення пенсій Управління пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області № 60 від 24.11.2015 року, яким йому відмовлено в у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років та зобов`язати відповідача Управління пенсійного фонду України в Диканському районі призначити йому вказану пенсію.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задоволити виходячи з пояснень даними ними в судовому засіданні, змісту адміністративного позову та доданих до нього документів.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду в Диканському районі Полтавської області в судовому засіданні заперечувала проти позову позивача, пояснивши це тим, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. Як було з"ясованано під час перевірки Колегіальним органом з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області, документи які б свідчили час виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження у позивача відсутні, а наявні документи у виді копії наказу № 35 від 06. 05.1986 року, копія особового рахунку про нарахування заробітної плати за травень червень 1986 року та копія довідки № 7 від 14.02.1993 року Решетилівського ремонтно-транспортного підприємства на думку представника відповідача не можуть слугувати підставою для зменшення пенсійного віку позивача. Виходячи з наведеного представник позивача просила відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача Управління Пенсійного фонду в Диканському районі Полтавської області, дослідивши наявні по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини , на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивач по справі ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2 ), що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1(а.с. № 12).
Як вбачається з матеріалів справи, що з 03 травня 1986 року по 07 травня 1986 року, у зв'язку з виконанням трудових обов'язків позивач ОСОБА_1 перебував безпосередньо у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме в с. Стечанка Чорнобильського району Київської області, що підтверджується відповідною довідкою ( а. с. № 9).
Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Зараз у позивача ОСОБА_1 виникло право на призначення пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорно - бильської катастрофи», що стверджується ксерокопією паспорта позивача.
16 листопада 2015 року, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області з необхідним пакетом документів для призначення йому пільгової пенсії.
Однак рішенням органу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області № 60 від 24 листопада 2015 року, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на відсутність підтвердженого в установленому порядку періоду роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Такі дії Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області позивач вважає неправомірними.
На звернення позивача до Решетилівського управлінням праці та соціального захисту населення йому було видано архівну довідку Решетилівського ремонтного транспортного підприємства (правонаступник ЗАТ "Агротехсервіс" ) № 7 від 19 лютого 1993 року про роботу позивача ОСОБА_1 в населеному пункті с. Стечанка, Чорнобильського району, Київської області в зоні відчуження в період з 03 травня по 07 травня 1986 року, згідно відомостей від 20 червня 1986 року № 9, з урахуванням коефіцієнта 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української PCP та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7.
Для призначення позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» необхідна довідка затверджена Постановою Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях форми № 122 від 09.03.1988 року про те, що позивач був безпосередньо зайнятий на роботах передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 р. № 14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173, однак Решетилівське ЗАТ "Агротехсервіс" (а.с. № 7) не надало позивачу вище зазначену довідку посилаючись на те, що відсутні первинні документи.
Факт перебування позивача в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 03 травня по 07 травня 1986 року, підтверджується довідкою про роботу ( а.с. № 9).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лите на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов"язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
За таких обставин, суд вважає, що при зверненні до відповідача з заявою щодо призначення пенсії позивачем були надані всі необхідні документи, якими підтверджена його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році протягом періоду, що є не меншим, ніж відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є достатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Крім того факт перебування позивача в зоні відчуження з метою ліквідації аварії на ЧАЕС у період з 03 травня по 05 травня 1986 року в судовому засіданні підтвердив свідок ОСОБА_6, який разом з позивачем був відряджений в с. Стечанка Чорнобильського району Київської області, де вони разом працювали водіями і в даний час свідок отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
За таких обставин, суд вважає, за необхідне визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області № 60 від 24 листопада 2015 року щодо відмови позивача ОСОБА_1 в призначенні та нарахуванні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним, а тому його слід скасувати.
Також, необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області призначити та нарахувати позивачу ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня подачі заяви до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області тобто з 16 листопада 2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. 19, 21, 22, 24, 46, 64, 68 Конституції України, ст. ст.15, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,ст. ст. 3,11,71 ч. 2, 94, 158-163, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області та Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фондуУкраїни в Диканському районі про визнання рішення відповідача № 60 від 24 листопада 2015 року щодо відмови в призначенні та нарахуванні пенсії із зниженням пенсійного віку протиправними та скасування даного рішення, зобов"язання призначити та нарахувати пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку - задовольнити.
Визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області № 60 від 24 листопада 2015 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та нарахуванні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним та скасувати його.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області призначити та нарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня подачі заяви, тобто з 16 листопада 2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: