ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 лютого 2016 року місто Київ №826/22427/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Літвінової А.В., суддів Келеберди В.І., Мазур А.С., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» доДержавної фіскальної служби України провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо оприлюднення на її офіційному сайті недостовірної інформації про платника податків товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» про наявність податкового боргу;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України видалити недостовірну інформацію про наявність податкового боргу у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» в розділі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» офіційного сайту Державної фіскальної служби України.
Позовні вимоги мотивовано тим, що станом на початок вересня 2015 року на офіційному сайті Державної фіскальної служби України розміщена інформація про наявність у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» податкової заборгованості, яка не відповідає дійсним обставинам справи. Така інформація, за твердженням позивача, призводить до небажання потенційних покупців навіть надати позивачу доступ до участі у конкурсі або ведення переговорів щодо укладення правочинів на поставку електричної енергії.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши про те, що станом на січень 2016 року з офіційного сайту Державної фіскальної служби України вбачається, що платник податків товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» перебуває на обліку в органах доходів і зборів та не має податкової заборгованості. Також, останнім наголошено, що позивач не звертався до Державної фіскальної служби України з метою врегулювання вказаної ситуації у позасудовому порядку з метою встановлення наявності такої інформації, а також її достовірності.
Розгляд справи №826/22427/15 здійснено у порядку письмового провадження на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
За твердженнями позивача на офіційному сайті Державної фіскальної служби України станом на 02.09.2015, 03.09.2015 та 11.09.2015 було розміщено інформацію щодо наявності у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» податкової заборгованості та наявність в органів державної податкової служби права податкової застави на майно вказаного платника, у відповідності до положень статті 88 Податкового кодексу України
На підтвердження вказаного останнім надано суду копії роздруківок з сайту http://sfs.gov.ua/businesspartner.
Вважаючи факт наявності такої інформації на офіційному сайті Державної фіскальної служби України таким, що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, останній звернувся з даним позовом до суду.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, суд виходить з такого.
У розумінні підпункту 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, під податковою інформацією мається на увазі значення, визначене Законом України «Про інформацію».
Так, у відповідності до статті 1 Закону України «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді;
Приписами пункту 35.4 статті 35 Податкового кодексу України визначено, що щомісячно на офіційному сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, оприлюднюється: інформація щодо сплати податків суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання, які є платниками рентної плати за користування надрами; інформація щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, із зазначенням керівників таких суб'єктів господарювання, та сум податкового боргу в розрізі платежів та територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, із зазначенням керівників таких територіальних органів.
Форма такої інформації та порядок її оприлюднення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.
На виконання вказаних положень наказом Міністерства фінансів України від 13.02.2015 №67 затверджено Порядок формування і оприлюднення інформації щодо сплати податків суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання, які є платниками рентної плати за користування надрами, та інформації щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.02.2015 за №223/26668 (надалі - Порядок №67).
Згідно з пунктом 2 Порядку №67, інформація щодо сплати податків суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання, які є платниками рентної плати за користування надрами, та інформація щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, складаються на підставі інформації баз даних Державної фіскальної служби України.
Інформація щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, складається з: найменування (прізвища, імені, по батькові) суб'єкта господарювання (юридична особа або фізична особа - підприємець); коду за ЄДРПОУ; прізвища, імені, по батькові керівника суб'єкта господарювання; найменування територіального органу Державної фіскальної служби України, в якому платника податків узято на облік; прізвища, імені, по батькові керівника територіального органу Державної фіскальної служби України; загальної суми податкового боргу суб'єкта господарювання в розрізі платежів та сум: на початок періоду, погашених за період, збільшення за період, на кінець періоду (пункт 4 Порядку №67 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Формування та оприлюднення інформації щодо сплати податків суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання, які є платниками рентної плати за користування надрами, та інформації щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, здійснює Державна фіскальна служба України щомісяця не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним. Інформація оприлюднюється на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України (пункт 5 Порядку №67).
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що на Державну фіскальну службу України покладено функцію з формування та оприлюднення інформації щодо суб'єктів господарювання, які мають податковий борг, яку контролюючий орган розміщує на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України.
У свою чергу, за твердженнями позивача, підставою для появи вказаної інформації на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України слугували неправомірні дії державної податкової інспекції у Шевченківському районі Державної фіскальної служби у місті Києві, що полягали у винесенні незаконного рішення про невизнання поданої позивачем податкової декларації, які оскаржені у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.08.2015 у справі №826/8476/15, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2015, за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» до державної податкової інспекції у Шевченківському районі Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправними дії державної податкової інспекції у Шевченківському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року, зобов'язано державну податкову інспекцію у Шевченківському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві визнати податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» (код ЄДРПОУ 136530971) з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року такою, що подана 23.04.2015 року, зобов'язано державну податкову інспекцію у Шевченківському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві відобразити задекларовані товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» (код ЄДРПОУ 36530971) показники (дані) у податкової декларації з податку на прибуток з додатками за І квартал 2015 року, в електронних базах податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» (код ЄДРПОУ 36530971).
При цьому, згідно з частиною третьою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі (частина п'ята статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, лише з моменту ухвалення Київським апеляційним адміністративним судом рішення у справі №826/8476/15 постанова Окружного адміністративного суду міста Києва набрала законної сили, а саме: 24.09.2015.
Відтак, твердження позивача, який пов'язує факт формування та оприлюднення оскаржуваної інформації на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України станом на 02.09.2015, 03.09.2015 та 11.09.2015 з вказаним діями державної податкової інспекції у Шевченківському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, які визнані протиправними у судовому порядку, є необґрунтованими, оскільки вказане рішення, як було зазначено вище, набрало законної сили лише 24.09.2015, тобто вже після розміщення такої інформації.
У контексті з викладеним суд звертає увагу на таке.
Приписами статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Таким чином, податкова інформація, яка розміщується державною фіскальної службою України на офіційному веб-порталі, цілком відповідає визначенню публічної інформації, наведеному вище.
При цьому, згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації», кожна особа має право вимагати виправлення неточної, неповної, застарілої інформації про себе, знищення інформації про себе, збирання, використання чи зберігання якої здійснюється з порушенням вимог закону. Вказане кореспондується з обов'язком розпорядника інформації, який володіє інформацією щодо цієї особи, виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується (пункт 4 частини третьої статті 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Водночас, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, позивач не звертався до Державної фіскальної служби України з вимогою про виправлення вказаної інформації, який останній вважає недостовірною, або ж з метою з'ясування причин її формування та оприлюднення. Іншого з матеріалів справи не вбачається, а особами, які беруть участь у справі, не доведено.
З урахування всього викладеного, суд зазначає про необґрунтованість позовної вимоги про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо оприлюднення на її офіційному сайті недостовірної інформації про платника податків товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» про наявність податкового боргу, оскільки вказане під час судового розгляду даної адміністративної справи не знайшло свого підтвердження.
Крім того, суд звертає увагу, що станом на 15.01.2016, у відповідності до наданих відповідачем пояснень та доказів, на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України розміщена інформація про відсутність у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» податкової заборгованості.
Таким чином, станом на момент розгляду даної адміністративної справи судом відсутній сам предмет позову - інформація, розміщена на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України, про наявність у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» податкової заборгованості. Відтак, позовна вимога про зобов'язання Державної фіскальної служби України видалити недостовірну інформацію про наявність податкового боргу у товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» в розділі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» офіційного сайту Державної фіскальної служби України є необґрунтованої та такою, що не підлягає задоволенню.
Беручи до уваги все викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність законодавчо мотивованих підстав для задоволення заявлених товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова електрична компанія» позовних вимог.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмови повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Літвінова А.В.
Судді Келеберда В.І.
Мазур А.С.