Постанова № 56162606, 25.02.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
820/167/16
Номер документу
56162606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 лютого 2016 р. № 820/167/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Зінченка А.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В., за участі третіх осіб: Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" в особі Відділення №11 "Харківське регіональне управління "ПАТ "АКТАБАНК" та Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В., за участі третіх осіб: Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" в особі Відділення №11 "Харківське регіональне управління "ПАТ "АКТАБАНК" та Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК", в якому просить суд:

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В. внести ОСОБА_1 до списку вкладників за договорами банківського вкладу Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК";

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ідентифікаційний номер: 21708016, місцезнаходження : м. Київ, бульвар Т. Шевченка, б. 33-Б) виплатити на користь ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1) гарантовану суму відшкодування вкладу разом із нарахованими процентами в розмірі 199324,05 грн. за банківським вкладом на депозитному рахунку № НОМЕР_2, відкритому в Публічному акціонерному товаристві "АКТАБАНК" відповідно до договору банківського вкладу № В11-0573/Т/630695 від 05.08.2014 року.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що відповідачами неправомірно та безпідставно не включено позивача до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та, в подальшому, не виплачено гарантовану суму відшкодування вкладу разом із нарахованими процентами.

Відповідач, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В., у наданих до суду запереченнях зазначив, що 18.11.2014 року супровідним листом № 4980 уповноваженою особою було надано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб базу даних про вкладників (файли "D" та "Z") та додано Акт звірки бази даних та балансових рахунків (а.с. 40). До вказаної бази даних був включений позивач. Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб - вкладників ПАТ "АКТАБАНК" на суму 159596365,66 грн. та доручено відділу організації виплат відобразити блокування у файлах "D" та "Z" Узагальненої бази даних Фонду гарантування відповідно до інформації, наданої уповноваженою особою. Враховуючи наведене, відповідач зазначив, що в даній ситуації неможливе включення позивача до переліку вкладників.

В судове засідання позивач не прибув, але надав до суду заяву, в якому підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити та розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідачів в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Представники третіх осіб в судове засідання не прибули, про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що 05.08.2014 року між ПАТ "АКТАБАНК", в особі начальника Відділення №11 "Харківське регіональне управління "ПАТ "АКТАБАНК" Скали Р.Г. (Банк) та фізичною особою ОСОБА_1 (Вкладник) укладено договір банківського вкладу «Універсальний» № В11-0573/Т/630695 (а.с. 8-9).

Відповідно до умов вказаного договору: Вкладник передає, а Банк приймає грошові кошти в сумі 193000,00 грн. терміном на 3 місяці з 05.08.2014 року по 05.11.2014 року включно під 13 відсотків річних. Днем закінчення строку вкладу та днем розрахунку вважається останній день строку Вкладу. Для внесення суми вкладу Банк відкриває Вкладнику вкладний (депозитний) рахунок № НОМЕР_2. Кошти на вкладний (депозитний) рахунок можуть бути внесені Вкладником готівкою, перераховані з іншого власного вкладного (депозитного) або поточного рахунку.

Згідно меморіального ордеру № 118690 від 05.08.2014 року на відкритий рахунок позивача платником ОСОБА_4 перераховано грошові кошти у розмірі 193000,00 грн. (а.с. 10).

В подальшому, позивач звернувся до начальника відділення № 19 ПАТ "АКТАБАНК" із заявою про видачу через касу грошових коштів у розмірі 193000,00 грн. та нарахованих відсотків (а.с. 11).

Зі змісту позовної заяви судом встановлено, що позивачу грошові кошти у розмірі 193000,00 грн. та нараховані на цю суму відсотки ПАТ "АКТАБАНК" повернуті не були.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 16 вересня 2014 року № 576 "Про віднесення ПАТ "АКТАБАНК" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16 вересня 2014 року №90 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "АКТАБАНК", відповідно до якого з 17.09.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "АКТАБАНК" Приходько Юлію Вікторівну.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 15.01.2015 року № 19 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "АКТАБАНК"" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення 16.01.2015 року № 6 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "АКТАБАНК" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "АКТАБАНК" з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "АКТАБАНК" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Фонду Приходько Ю.В. строком на 1 рік з 16.01.2015 року по 15.01.2016 року включно.

Позивач 26.01.2015 року звернувся до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Приходько Ю.В. із заявою, в якій просив повідомити наступне:

- чи прийнято до розгляду заяву позивача від 26.09.2014 року про повернення коштів по банківському вкладу за договором № В11-0573/Т/630695 від 05.08.2014 року;

- які результати розгляду вищезазначеної заяви та їх обґрунтування;

- чи внесені дані про виплату позивачу вкладу за договором банківського вкладу № В11-0573/Т/630695 до переліку вкладників за договорами банківських вкладів ПАТ "АКТАБАНК", які формує уповноважена особа Фонду. У випадку якщо дані за договором позивача до вищевказаного переліку не внесені просив надати інформацію з яких причин;

- у який термін буде здійснена виплата у сумі 193000,00 грн. та нарахованих відсотків, згідно договору банківського вкладу № В11-0573/Т/630695 від 05.08.2014 року. Через які банківські установи будуть здійснюватись виплати.

Позивач у позовній заяві зазначив, що відповідачі жодним чином не відреагували на вищевказані заяви, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами регулюється Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон).

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 2 Закону уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Відповідно до ч. 1, п. 4-6 ч. 4 ст. 26 Закону фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Фонд не відшкодовує кошти: розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; розміщені на вклад власником істотної участі банку.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 36 Закону з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Протягом 15 днів, але не пізніше строків, встановлених уповноваженою особою Фонду, керівники банку забезпечують передачу уповноваженій особі Фонду печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку, а також протягом трьох днів - передачу печаток і штампів бухгалтерської та іншої документації банку. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків винні особи несуть відповідальність відповідно до закону. На період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності уповноваженій особі Фонду і діють у визначених нею межах та порядку.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону уповноважена особа Фонду, серед іншого, має право:

- вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку;

- продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій;

- повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів;

- звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

Суд зазначає, що відповідно до п. 1 розділу V Правил формування та ведення баз даних про вкладників, затверджених рішенням виконавчої дирекції Фонду №3 від 09.07.2012 року у разі прийняття Національним банком України рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних банк виконує дії, визначені пунктом 4 розділу II Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2012 року за № 1548/21860.

Згідно п. 4 розділу II Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних повинен здійснити:

1) нарахування відсотків та перерахування з рахунків з обліку нарахованих витрат податку з оподаткованого доходу;

2) відображення операцій з використанням платіжних карток, а також усіх видаткових операцій, що відбулися після початку процедури виведення Фондом банку з ринку;

3) консолідацію інформації про вкладників на рівні головного банку;

4) звірку сум залишків за вкладами і нарахованими відсотками, зменшеними на суму податку, між базою даних та балансовими рахунками, на яких обліковуються вклади фізичних осіб і нараховані за ними відсотки. Результати звірки оформлюються у вигляді Акта звірки бази даних та балансових рахунків за формою, визначеною Правилами формування та ведення баз даних про вкладників, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09 липня 2012 року № 3, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23 серпня 2012 року за № 1430/21742 (далі - Правила);

5) протягом тижня з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку - аналіз стану бази даних (установити записи про вкладників, у яких відсутні або некоректно введені реквізити) та порівняння інформації, що зазначена у базі даних, на повну відповідність даним з копій документів вкладників із справ з оформлення рахунків та усунення всіх виявлених помилок (за наявності);

6) формування файлів та архівування бази даних про вкладників відповідно до вимог розділу ІІ Правил;

7) направлення до Фонду файлів бази даних разом із супровідним листом. У супровідному листі зазначаються кількість інформаційних рядків, підсумкові значення сум залишків на рахунках, сум нарахованих відсотків та гарантованих сум у файлах. До супровідного листа додається Акт звірки бази даних та балансових рахунків;

8) направлення до Фонду файлів із:

переліком вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону;

переліком осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку;

переліком осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що ще не виконане.

Зі змісту заперечень, наданих Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В., судом встановлено, що 18.11.2014 року супровідним листом № 4980 уповноваженою особою було надано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб базу даних про вкладників (файли "D" та "Z") та додано Акт звірки бази даних та балансових рахунків (а.с. 40). До вказаної бази даних був включений позивач. Банком позивач не включався до переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини 4 ст. 26 Закону.

Як вже встановлено судом, згідно меморіального ордеру № 118690 від 05.08.2014 року на відкритий рахунок позивача платником ОСОБА_4 перераховано грошові кошти у розмірі 193000,00 грн.

Згідно виписки по особовим рахункам ОСОБА_4, судом встановлено, що станом на 05.08.2014 року у вказаної особи був депозитний вклад в ПАТ "АКТАБАНК" в розмірі 2459543,81 грн. (а.с. 44).

Також, судом встановлено, що ОСОБА_4 05.08.2014 року перераховано іншим фізичним особам, окрім позивача, грошові кошти, що не перевищують 200000,00 грн.

Уповноважена особа Фонду дійшла висновку, що ОСОБА_4 намагається в порушення публічного порядку та черговості, встановлених Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", отримати свої кошти фактично за рахунок інших осіб та державного бюджету, а не ліквідаційної маси банку, в четверту чергу, як це передбачено ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Суд зазначає, що в матеріалах справи наявний Протокол засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 250/4 про розгляд питання результату перевірки бази даних про вкладників та обмеження здійснення виплат окремим вкладникам згідно інформації, наданої уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "АКТАБАНК" при виявленні фактів «дроблення» депозитних вкладів клієнтам банку, зі змісту якого судом встановлено, що уповноваженою особою листами від 26.11.2014 № 5225 та від 28.11.2014 № 5251 поінформовано Фонд, що з початку запровадження тимчасової адміністрації та по цей час проводиться робота з перевірки окремих платежів та транзакцій, проведених в липні - вересні 2014 року, в частині наявності підстав для отримання вкладникам коштів за вкладами. З метою недопущення протиправного відшкодування коштів за вкладами, уповноважена особа звернулась з проханням тимчасово блокувати кошти на 1094 рахунках вкладників ПАТ "АКТАБАНК" на загальну суму 159596365,66 грн.(а.с. 42-43).

Так, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вирішено погодити пропозицію уповноваженої особи щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб - вкладників ПАТ "АКТАБАНК" на суму 159596365,66 грн.; відділу організації виплат відобразити блокування у файлах "D" та "Z" Узагальненої бази даних Фонду гарантування відповідно до інформації, наданої уповноваженою особою.

З огляду на вищенаведене, суд зазначає, що оскільки Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В. не приймалось рішення щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування за рахунок Фонду, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В. внести ОСОБА_1 до списку вкладників за договорами банківського вкладу Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" є такими, що підлягають залишенню без задоволення.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ідентифікаційний номер: 21708016, місцезнаходження : м. Київ, бульвар Т. Шевченка, б. 33-Б) виплатити на користь ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1) гарантовану суму відшкодування вкладу разом із нарахованими процентами в розмірі 199324,05 грн. за банківським вкладом на депозитному рахунку № НОМЕР_2, відкритому в Публічному акціонерному товаристві "АКТАБАНК" відповідно до договору банківського вкладу № В11-0573/Т/630695 від 05.08.2014 року, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями чинного законодавства, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та передає сформований перелік вкладників до Фонду.

Відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Загальний реєстр вкладників складається Фондом лише після вчинення Уповноваженою особо дій щодо складання переліку вкладників та отримання ним такого переліку.

Враховуючи, що на час розгляду справи уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації ПАТ "Актабанк" не приймалось рішення щодо не включення позивача до переліку вкладників, то у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не було можливості включити позивача до Загального Реєстру вкладників, а тому, суд вважає вказані позовні вимоги передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.

А згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають залишенню без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Ю.В., за участі третіх осіб: Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" в особі Відділення №11 "Харківське регіональне управління "ПАТ "АКТАБАНК" та Публічного акціонерного товариства "АКТАБАНК" про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Зінченко