Ухвала суду № 56161335, 18.02.2016, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2016
Номер справи
816/4849/15
Номер документу
56161335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2016 року м. Полтава Справа № 816/4849/15

Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:

головуючого судді - Молодецького Р.І.,

суддів - Канигіної Т.С., Бойка С.С. ,

за участю:

секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз - 2000" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

31 грудня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз - 2000" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 08.12.2015 №26220/6-99-99-20-04-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що спірне рішення не ґрунтується на чинному законодавстві України та фактичних обставинах, порушує права та інтереси товариства, ускладнює виконання товариством обов'язку щодо подачі ним податкової звітності, сплати податків та зборів, що, в свою чергу, може спричинити для бюджету України недоїмку грошових коштів. Листом за вих.№582 від 28.10.2015 товариство просило залишити його на обслуговуванні в Машівському відділенні Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області, однак при прийнятті спірного рішення доводи товариства щодо необхідності залишення його за попереднім місцем обслуговування контролюючим органом враховані не були.

Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи. У матеріалах справи мається заява ТОВ "Союз - 2000" від 02.02.2016 про розгляд справи за відсутності представника товариства (а.с. 30).

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях від 15.01.2016 (а.с. 26-27) та додаткових поясненнях від 16.02.2016 (а.с. 38).

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

ТОВ "Союз - 2000" (ідентифікаційний код 30131474) зареєстроване в якості юридичної особи 25.05.1999, номер запису в ЄДР 1 572 120 0000 000002 (а.с. 8).

Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 27.04.2012 №1143 ТОВ "Союз - 2000" узяте на облік в Машівському відділенні Карлівської ОДПІ 27.05.1999 за №171 (а.с. 9).

Наказом ДФС України від 08.09.2015 №681 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік" ТОВ "Союз - 2000" включене до Реєстру великих платників податків на 2016 рік.

11.09.2015 за підписом голови ДФС України ОСОБА_2 на ім'я позивача сформовано повідомлення №19509/6/99-99-20-04-02-15-ВПП, згідно з яким ДФС України, на виконання пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України, повідомляє платника податків ТОВ "Союз - 2000" про включення останнього на підставі наказу ДФС України від 08.09.2015 №681 до Реєстру великих платників податків на 2016 рік у зв'язку з досягненням товариством критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 (а.с. 42).

Поряд з цим, на підставі положень абзацу 2 пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України у повідомленні від 11.09.2015 №19509/6/99-99-20-04-02-15-ВПП ДФС України запропоновано ТОВ "Союз - 2000" для зміни його основного місця обліку у термін до 15.11.2015 подати заяву про взяття на облік до самостійно обраного спеціалізованого органу ДФС України, що здійснює податкове супроводження великих платників /перелік таких контролюючих органів наведено на зворотному боці повідомлення/.

Вказане повідомлення направлене на адресу платника податків рекомендованою кореспонденцією 21.09.2015 та отримане останнім 25.09.2015, про що свідчить наявне у матеріалах справи зворотне повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 43).

Окрім цього, про необхідність самостійної зміни свого місця обліку в контролюючому органі на 2016 рік ТОВ "Союз - 2000" було проінформоване також листом Машівського відділення Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області від 28.10.2015 №440-10-16-19-43 (а.с. 40). При цьому, у зазначеному листі контролюючий орган звернув увагу платника податків на те, що територіально наближеним до останнього контролюючим органом, що здійснює супроводження великих платників податків, є Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (вул. Карла Маркса, 30, м. Харків, 61052).

У відповідь на лист від 28.10.2015 №440-10-16-19-43 ТОВ "Союз - 2000" направило на адресу Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області лист від 28.10.2015 вих.№582 з проханням залишити товариство на обслуговуванні в Машівському відділенні Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області, так як незручне розташування територіально наближеного до платника контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, потягне за собою додаткові витрати, пов'язані з господарською діяльністю ТОВ "Союз - 2000" (а.с. 12).

08.12.2015 ДФС України відносно ТОВ "Союз - 2000" прийнято рішення №26220/6-99-99-20-04-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу (а.с. 41). У рішенні зазначено, що у зв'язку з невиконанням платником податків абзацу 4 пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України та відповідно до абзацу 5 цього пункту вирішено змінити основне місце обліку великого платника податків шляхом переведення його на облік до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників.

Зазначене рішення направлене на адресу платника податків рекомендованою кореспонденцією 17.12.2015 та отримане останнім 23.12.2015, про що свідчить наявне у матеріалах справи зворотне повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 41 зі звороту).

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу, звернувся до суду з вимогою про визнання вказаного рішення протиправним та його скасування.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Союз - 2000", суд виходить з наступного.

Підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що великий платник податків - юридична особа, у якої обсяг доходу від усіх видів діяльності за останні чотири послідовні податкові (звітні) квартали перевищує п'ятсот мільйонів гривень або загальна сума сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, за такий самий період перевищує дванадцять мільйонів гривень.

Контролюючі органи мають право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення великих платників податків на облік у контролюючі органи, що здійснюють податкове супроводження великих платників податків, знімати їх з обліку і переводити до інших контролюючих органів (підпункт 20.1.25 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).

Згідно з абзацом 2 пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може прийняти рішення про зміну основного місця обліку великого платника податків.

За приписами пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.

Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.

У разі відсутності за місцем реєстрації великого платника податків контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, облік такого платника податків за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, здійснюється або територіально найближчим контролюючим органом, що здійснює супроводження великих платників податків, або іншим контролюючим органом.

У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.

Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.

Як слідує з матеріалів справи, сторонами не заперечується та обставина, що ТОВ "Союз - 2000" станом на 01.01.2016 у повній мірі відповідало критеріям великого платника податків.

При цьому, суд зауважує, що алгоритм відбору платників податків для включення до Реєстру великих платників податків на 2016 рік на момент спірних правовідносин (включення позивача до Реєстру) визначався Порядком формування Реєстру великих платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 27.11.2013 №717 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.12.2013 за №2134/24666 (станом на момент розгляду справи Порядок втратив чинність).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку формування Реєстру великих платників податків відбір платників податків для включення до Реєстру ВПП на наступний календарний рік здійснюється структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції моніторингу ефективності супроводження великих платників податків, на підставі аналізу інформації:

1) про сумарні обсяги доходів від усіх видів діяльності платника податків за друге півріччя попереднього року та перше півріччя поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації робіт з приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності);

2) про суми сплачених до Державного бюджету України податків за платежами, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у другому півріччі попереднього року та першому півріччі поточного року (надається структурним підрозділом Міндоходів України, за яким закріплено функції організації роботи з ведення обліку доходів і зборів).

За приписами підпункту 14.1.113 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України митні платежі - податки, що відповідно до цього Кодексу або митного законодавства справляються під час переміщення або у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України та контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи. Як наслідок, при формуванні Реєстру враховуються як податкові, так і митні платежі.

Згідно з даними декларації по податку на прибуток підприємства за 2014 рік (а.с. 56), показник доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування становить 1422 млн. грн. При цьому, за даними декларацій з податку на додану вартість за період з 2 півріччя 2014 року по 1 півріччя 2015 року включно (а.с. 44-55), показник Загальний обсяг постачання становить 1605,3 млн. грн.

Загальна сума податків і зборів, сплачених ТОВ "Союз - 2000" до державного бюджету за вказаний період становить 349,1 млн. грн, із них податкових платежів - 5,3 млн. грн, митних - 343,8 млн. грн.

Представник відповідача в ході розгляду справи наполягав на тому, що дані податкової звітності позивача підтверджують відповідність останнього критеріям великого платника податків.

Судовим розглядом встановлено, що відповідачем надіслано ТОВ "Союз - 2000" рекомендованим листом із повідомленням про вручення повідомлення про включення його до Реєстру великих платників податків на 2016 рік від 11.09.2015 за формою 1-ВПП (додаток 2 до Порядку формування Реєстру великих платників податків), яке отримане платником податків 25.09.2015 (а.с. 42-43).

Слід зауважити, що дії, наказ та повідомлення контролюючого органу щодо включення позивача до Реєстру великих платників податків на 2016 рік в установленому законодавством порядку останнім не оскаржувалися.

Згідно з підпунктом 1 пункту 10.22 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 №462), далі Порядок №1588, якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу I, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, з урахуванням таких особливостей: у разі отримання платником податків повідомлення про включення платника податків до Реєстру великих платників податків такий платник податків зобов'язаний не пізніше 15 листопада поточного року подати до вказаного у такому повідомленні контролюючого органу за новим місцем обліку заяву за формою N 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр. Платник податків, якого включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, подає заяву за формою N 1-ОПП до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, за самостійно обраним новим основним місцем обліку.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 2 пункту 10.22 Порядку №1588 якщо платник податків не подав заяви за формою N 1-ОПП про взяття на облік з початку календарного року, на який сформовано реєстр, до контролюючого органу за новим місцем обліку, стосовно такого платника податків Центральний контролюючий орган приймає рішення про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган. Рішення надсилається платнику податків, а інформація про направлення рішення надсилається до відповідних контролюючих органів (за місцем обліку платника податків та новим основним місцем обліку, яке визначено у рішенні).

Матеріали справи не містять та позивачем не надано доказів, що підтверджували б звернення останнього до контролюючого органу із заявою за формою №1-0ПП про взяття на облік, а тому у відповідача, з огляду на вимоги підпункту 2 пункту 10.22 Порядку №1588, були наявні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення від 08.12.2015 №26220/6-99-99-20-04-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік до контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, чи іншого контролюючого органу.

Посилання позивача як на обставину, що свідчить про протиправність оскаржуваного рішення, на лист Головного управління Міністерства доходів у м. Києві від 18.06.2012 №1131/10/06-4-08, судом оцінюється критично, оскільки позивачем взагалі не обґрунтовано, яким чином зазначений лист стосується спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, проаналізувавши встановлені в ході розгляду справи обставини у взаємозв'язку з наведеними вище вимогами законодавства, беручи до уваги те, що позивачем не оскаржувалося рішення про віднесення його до категорії великих платників податків, а також те, що отримавши повідомлення, передбачене абзацом 3 пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України, останній самостійно не став на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, та відмовився змінювати місце податкового обліку відповідно до вимог податкового законодавства, суд зазначає, що спірне рішення прийняте відповідачем, законно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством. Відтак, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення від 08.12.2015 №26220/6-99-99-20-04-15-ВПП, та як наслідок про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Союз - 2000" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 19 лютого 2016 року.

Головуючий суддя Р.І. Молодецький

суддя Т.С. Канигіна

суддя С.С. Бойко