ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" грудня 2010 р. Справа № 2a-3212/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.
при секретарі Прут Ю.А.
за участю:
прокурора: Шувар М.Т.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача- відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську до Приватного підприємства «Альфа-Пост», відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення власника ПП «Альфа-Пост»щодо внесення змін до установчих документів про зміну місцезнаходження підприємства, скасування записів про державну реєстрацію змін в установчих документах та відомостях про юридичну особу та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Івано-Франківська в інтересах ДПІ в м.Івано-Франківську звернувся з адміністративним позовом до ПП «Альфа-Пост», третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про відміну державної реєстрації змін до установчих документів, вчинених державним реєстратором Сквирської районної державної адміністрації Київської області та відкликання справи від державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
16.11.2010 року прокурор до початку судового розгляду подав заяву про зміну позовних вимог, в якій просив визнати протиправним рішення власника ПП «Альфа-Пост»щодо внесення ним змін до установчих документів про зміну місцезнаходження підприємства, як таких, що є неправдивими, скасувати записи про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи та про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах, а також зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради внести зміни до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців, щодо зміни місцезнаходження ПП „Альфа-Пост та вчинити інші дії, повязані з такою зміною.
Прокурор в судовому засіданні змінені позовні вимоги, з обставин викладених у позовній заяві, підтримав та просив суд задовольнити позов.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача ПП «Альфа-Пост»в судове засідання не зявився, повістки про виклик направлялись останньому відповідно до даних Єдиного державного реєстру: м. Івано-Франківськ. вул. Чорновола,11, однак повертались на адресу суду із відмітками поштового звязку, що за зазначеною адресою підприємство не числиться. Так, відповідно до ч.1 ст.39 КАС України, якщо зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування) відповідача, третіх осіб, свідків невідомо, суд може здійснити їх виклик через друкований засіб масової інформації за останнім відомим місцем їхнього проживання (перебування) на території України. За таких обставин наступне повідомлення відповідача здійснювалось через друкований засіб масової інформації газету Урядовий курєр.
Представник відповідача - відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні позов визнав в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПП «Альфа-Пост»06.02.2007 року зареєстроване Сквирською районною державною адміністрацією Київської області як юридична особа. Останнє місцезнаходження підприємства значилось Київська область, Сквирський район, м.Сквира, провулок Слободянський,6.
Згідно з рішеннями власника ПП «Альфа-Пост»за №5 та №6 від 20.05.2010 року вирішено змінити місцезнаходження товариства, та визначено нове місцезнаходження товариства - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола,11.
Уповноваженою особою ПП «Альфа-Пост»ОСОБА_3 26.05.2010 року державному реєстратору Сквирської районної державної адміністрації Київської області подано документи для проведення реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах, а також для проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які стосувалися зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни її керівника, зміни додаткової інформації про юридичну особу, зміни складу засновників юридичної особи.
Державним реєстратором Сквирської районної державної адміністрації Київської області на підставі поданих документів 26.05.2010 року здійснено запис державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за №13461050005000431 і запис про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - ПП «Альфа-Пост», що не повязані зі змінами в установчих документах, за № 13461070006000431 та зазначено місцезнаходження юридичної особи - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола,11.
У звязку з зміною місцезнаходження відповідача реєстраційну справу передано державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
21.07.2010 року працівниками ГВПМ ДПІ в м. Івано-Франківську в порядку здійснення заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження платника податків здійснено виїзд за юридичною адресою підприємства - м. Івано-Франківськ, вул.Чорновола,11 та встановлено відсутність товариства за новою адресою реєстрації, про що складено довідку №26-33/135 від 21.07.2010 року. Як встановлено, за вказаною адресою знаходиться незавершене будівництво житлового будинку, який не введено в експлуатацію.
Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 22.07.2010 року направлено державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, який 28.07.2010 року вчинив запис в ЄДРПОУ за №11191430007008162 про відсутність підприємства за юридичною адресою м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола,11.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців регулює спеціальний нормативно-правовий акт - Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців N 755-IV від 15.05.2003р. (далі Закон).
Відповідно до вимог ст.3 Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (ч.1ст.4 Закону).
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.
Згідно вимог ст.8 даного Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ст. 16 Закону).
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ст.17 Закону).
Згідно із ст.18 Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Як свідчать матеріали справи, ані керівний орган ПП „Альфа-Пост, ані засновник зазначеного підприємства за юридичною адресою м. Івано-Франківськ, вул.Чорновола,11 не зявились, жодних дій щодо розміщення керівних органів товариства не вчиняли.
Досліджені в судовому засіданні докази, зокрема, довідка ДПІ в м.Івано-Франківську №26-33/135 від 21.07.2010 року про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, повідомлення ДПІ в м.Івано-Франківську №19248/10/29-036/2239 від 22.07.2010 року про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, повідомлення ОКП „Івано-Франківське ОБТІ №3236/01-2 від 23.11.2010 року, свідчать про недостовірність відомостей щодо юридичної адреси ПП „Альфа-Пост (м.Івано-Франківськ, вул.Чорновола,11).
Таким чином, суд приходить до висновку, що зміни до установчих документів та реєстраційна картка, що подавалась державному реєстратору Сквирської районної державної адміністрації Київської області, містили неправдиві відомості стосовно зміни місцезнаходження товариства, оскільки підприємство за новою адресою не знаходиться і не знаходилось, а тому вказане свідчить про те, що відповідач ПП „Альфа-Пост юридичної адреси не змінювало.
Внесення ж до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження ПП «Альфа-Пост» позбавляє органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю, що, в свою чергу, може призвести до ухилення підприємства від сплати податків, зборів та інших загальнообовязкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів та завдати шкоди інтересам держави. Вказане порушує публічний порядок обліку платників податків та позбавляє права органів державної податкової служби здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів), виявленням та веденням обліку надходжень податків та інших платежів тощо.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги про визнання протиправним рішення власника ПП «Альфа-Пост»щодо зміни місцезнаходження товариства підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ПП «Альфа-Пост»за № 13461050005000431 від 26.05.2010 року та про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - ПП «Альфа-Пост», що не повязані зі змінами в установчих документах, за № 13461070006000431 від 26.05.2010 року, суд зазначає наступне.
Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи регламентована статтею 29 Закону, відповідно до якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів та документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції та документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт. Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.
При цьому згідно із абз.2 ст.1 даного Закону реєстраційна картка - це документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до ЄДРПОУ.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.
Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів має бути засвідчений відповідною посадовою особою та скріплений печаткою цієї юридичної особи або нотаріально засвідчений.
При цьому, суд зазначає, що вимоги позивача стосовно скасування оскаржуваних реєстраційних записів тільки з підстав недостовірності даних про зміну місцезнаходження підприємства не підлягають до задолення, оскільки проведеними записами реєстраційних дій були внесені зміни не тільки щодо зміни місцезнаходження відповідача, але й зміни щодо керівника підприємства, зміни додаткової інформації про юридичну особу, зміни складу засновників юридичної особи на підставі рішень власника ПП «Альфа-Пост»(вказане вбачається з реєстраційних карток, поданих державному реєстратору). Скасування оскаржуваних записів про проведення реєстраційних дій за таких обставин, на думку суду, призведе до втручання державних органів у діяльність підприємства.
Судом встановлено, що документи для державної реєстрації змін були подані уповноваженою особою ОСОБА_4, що діяв на підставі довіреності від 21.05.2010 року. Реєстраційні картки заповнені ОСОБА_3- новим керівником підприємства (призначено з 21.05.2010 року). Таким чином, суд зазначає, що всі реєстраційні картки про внесення відповідних змін заповнені 26.05.2010 року особою, яка уповноважена представляти інтереси ПП «Альфа-Пост».
Отже, враховуючи наведене, підстав для задоволення позовних вимог про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів № 13461050005000431 від 26.05.2010 року та про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах за № 13461070006000431 від 26.05.2010 року, суд не вбачає.
З зазначених вище підстав не підлягають задоволенню і позовні вимоги про зобовязання державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДРПОУ щодо зміни місцезнаходження ПП «Альфа-Пост».
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними рішення власника приватного підприємства " ОСОБА_4 - Пост (код ЄДРПОУ 34514963) від 20.05.2010 року про зміну місцезнаходження підприємства.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 13.12.2010 року.