Ухвала суду № 56155440, 24.02.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
802/4291/14-а
Номер документу
56155440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" лютого 2016 р. м. Київ К/800/24247/15

К/800/25248/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,

Суддів Ємельянової В.І.,

Стародуба О.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області (далі - УМВС України в Херсонській області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційними скаргами Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області та Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області (далі - Херсонський МУ УМВС України в Херсонській області) на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року,

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати неправомірним та скасувати наказ УМВС України в Херсонській області від 23 квітня 2014 року №88 о/с в частині зарахування в розпорядження з 21 квітня 2014 року; зобов'язати УМВС України в Херсонській області за весь час знаходження у розпорядженні нарахувати грошове забезпечення за посадою заступника начальника міського управління - начальника міліції громадської безпеки Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області про що внести зміни в облікову картку грошового забезпечення та грошовий атестат. Стягнути з УМВС України в Херсонській області безпідставно ненараховані та невиплачені кошти в розмірі 33018 грн.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірним і скасовано наказ УМВС України в Херсонській області від 23 квітня 2014 року №88 о/с в частині зарахування у розпорядження УМВС України полковника міліції ОСОБА_2 Зобов'язано УМВС України в Херсонській області за час перебування ОСОБА_2 з 21 квітня 2014 року по 17 грудня 2014 року включно нарахувати і виплатити грошове забезпечення за посадою заступника начальника міського управління - начальника міліції громадської безпеки Херсонського МУ УМВС України в Херсонській області та внести зміни в облікову картку грошового забезпечення та до грошового атестату. В решті позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі УМВС України в Херсонській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення, а позовну заяву залишити без розгляду.

У касаційній скарзі Херсонське МУ УМВС України в Херсонській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення касаційної скарги УМВС України в Херсонській області, та задоволення касаційної скарги Херсонського МУ УМВС України в Херсонській області

Справа вирішується в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відсутні клопотання всіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Судами встановлено, що наказом УМВС в Херсонській області від 14 листопада 2012 року №263 о/с, підполковника міліції ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника управління - начальника міліції громадської безпеки Херсонського МУ УМВС в Херсонській області з 9 листопада 2012 року.

На підставі рапорту позивача від 17 квітня 2014 року наказом Херсонського МУ УМВС України в Херсонській області від 16 квітня 2014 року №33 о/спозивачу надано відпустку з 22 квітня 2014 року по 10 червня 2014 року.

18 квітня 2014 року ОСОБА_2 подано рапорт на ім'я виконуючого обов'язки начальника УМВС України в Херсонській області про звільнення із займаної посади з 21 квітня 2014 року, який згідно із штемпелем вхідної кореспонденції прийнятий 18 квітня 2014 року.

Наказом УМВС України в Херсонській області від 23 квітня 2014 року №88 о/с позивача зараховано у розпорядження УМВС України в Херсонській області та увільнено з посади заступника начальника міського управління - начальника міліції громадської безпеки Херсонського МУ УМВС з 21 квітня 2014 року.

При цьому в період з 22 квітня 2014 року по 10 червня 2014 року ОСОБА_2 перебував у відпустці, з 11 червня 2014 року по 20 жовтня 2014 року перебував на лікарняному, що підтверджується довідками про тимчасову непрацездатність особи рядового і начальницького складу ОВС, військовослужбовця внутрішніх військ МВС №1626, №385, №1976, листками непраздатності серій №АГІ 757797, №АГІ 470007, №414609, №471812.

Задовольняючи позов частково, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем неправомірно зараховано позивача в розпорядження УМВС України у Херсонській області, оскільки його увільнено з посади в період перебування у відпустці та на лікарняному, що негативно вплинуло на грошове забезпечення.

Статтею 18 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ.

Відповідно до пункту 40 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української PCP, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29 липня 1991 pоку №114 (далі - Положення), призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, що визначається Міністром внутрішніх справ відповідно до його компетенції. При цьому враховується, зокрема, що при здійсненні організаційно-штатних заходів особи начальницького складу можуть зараховуватися в розпорядження органу внутрішніх справ на строк не більше 15 діб.

У виняткових випадках, пов'язаних з особливими обставинами, перебування в розпорядженні органу внутрішніх справ понад 15 діб, але не більше двох місяців, допускається з дозволу Міністра внутрішніх справ. До цього строку не зараховуються періоди перебування в установлених цим Положенням відпустках (крім відпусток по вагітності, родах і догляду за дитиною), на лікуванні (обстеженні) у лікувальних закладах.

Відповідно до пунктів 1.5, 1.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31 грудня 2007 року №499 (далі - Інструкція), підставою для виплати грошового забезпечення є наказ начальника органу внутрішніх справ про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, наказ ректора вищого навчального закладу про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат тощо. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Пунктами 3.4.3-3.4.5 Інструкції встановлено, що за період перебування особи рядового і начальницького складу в розпорядженні органу внутрішніх справ їй виплачується грошове забезпечення з розрахунку посадового окладу за останньою основною штатною посадою, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Днем зарахування в розпорядження вважається день підписання наказу про зарахування в розпорядження або день, зазначений у наказі. При виплаті грошового забезпечення в період перебування в розпорядженні не зараховується: час перебування в черговій відпустці; час перебування на стаціонарному лікуванні; час тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою; час перебування в дорозі від місця попередньої служби до відповідного органу внутрішніх справ; час перебування на навчально-екзаменаційних сесіях заочних, вечірніх відділень вищих навчальних закладів МВС; час перебування під арештом у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності в разі закриття кримінальної справи або винесення виправдувального вироку - з дня арешту до дня звільнення включно.

Таким чином, зарахування в розпорядження органу внутрішніх справ осіб начальницького складу можливе при здійсненні організаційно-штатних заходів. Інших підстав для зарахування осіб начальницького складу у розпорядження відповідного органу законом не передбачено.

Проте, судами не встановлено, чи були такі організаційно-штатні зміни у структурі та чи були підстави для зарахування позивача у розпорядження УМВС України в Херсонській області. Також, не надано оцінки оскарженому наказу відповідача з врахуванням пункту 3.4.4 Інструкції, якою передбачно, що днем зарахування в розпорядження вважається день підписання наказу про зарахування в розпорядження або день, зазначений у наказі, оскільки наказ відповідача містить обидві дати.

Так, в оскаржуваному наказі УМВС України в Херсонській області від 23 квітня 2014 року №88 о/с звільняючи позивача з посади заступника начальника міського управління - начальника міліції громадської безпеки Херсонського міського управлівння УМВС та зараховуючи у розпорядження до УМВС України в Херсонській області підставою зазначено рапорт позивача від 18 квітня 2014 року, що суперечить вимогам пункту 40 Положення. Проте, згідно копії даного рапорту позивач просить звільнити його з займаної посади з 21 квітня 2014 року, та не просить зарахувати його у розпорядження.

Також, зарахування в розпорядження відповідного органу передбачає встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат тощо, та за період перебування особи рядового і начальницького складу в розпорядженні органу внутрішніх справ їй виплачується грошове забезпечення з розрахунку посадового окладу за останньою основною штатною посадою, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Проте судами, не досліджено та не встановлено чи виплачувалось грошове забезпечення ОСОБА_2 УМВС України в Херсонській області, у розпорядження якого зарахований позивач.

Крім того, матеріали справи містять довідку Херсонського МУ УМВС в Херсонській області від 15 січня 2015 року №3 про заробітну плату, яка не досліджена судами попередніх інстанцій, відповідно до якої ОСОБА_2 отримував заробітну плату з січня 2014 року по грудень 2014 року.

Проте, вказані обставини в ході розгляду справи судами попередніх інстанцій досліджені не були, а тому висновки судів про часткове задоволення позову не можна визнати обгрунтованими.

Посилання УМВС України в Херсонській області щодо порушення позивачем строків звернення до адміністративного суду є необгрунтованими, оскільки судом апеляційної інстанції причини пропуску строку визнані поважними.

Частиною першою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно зі статтею 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.

Оскільки неповноту встановлення обставин у справі допущено обома судовими інстанціями, то справа направляється на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 222, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И ЛА:

Касаційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області задовольнити частково.

Касаційну скаргу Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області задовольнити.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 3 лютого 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Ю.Й. Рецебуринський

Судді В.І. Ємельянова

О.П. Стародуб