Постанова № 56151508, 15.02.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
15.02.2016
Номер справи
520/17429/15-а
Номер документу
56151508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 520/17429/15-а

Провадження № 2-а/520/48/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.02.2016 року

Київський районний суд м.Одеси у складі:

Головуючого Луняченка В.О.

При секретарі Маценко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

24.12.15 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, в якому просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси щодо не зарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу половини навчання Одеському державному університеті ( нині Одеському Національному університеті) ім.. ОСОБА_3; визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси №10105 від 11.12.2015 року «Про відмову у призначенні пенсії» ОСОБА_1; зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси зарахувати до вислуги років ОСОБА_1, що дає право на пенсію, половину строку навчання на юридичному факультеті Одеського державного університету ім.. ОСОБА_3 з 01.09.1983 року по 01.07.1988 року тобто 2 роки 5 місяців, визначивши загальний стаж роботи 33 роки 4 місяці 29 днів, спеціальний ( пільговий) стаж -20 років 2 місяці 12 днів; призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з моменту звернення з 02.02.2015.

Позивачка ОСОБА_1 до суду надала заяву в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, а також просить справу розглядати за її відсутністю.

Представник в відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси до судового засідання надав заяву в якій позовні вимоги не визнає, підтримуючи надані суду заперечення проти позову, просить відмовити у задоволенні позову та розглядати справу за відсутністю представника відповідача.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Як вбачається з трудової книжки (стор.2, запис № 5 та 6) 01.09.1983 позивачку зараховано на перший курс юридичного факультету денного навчання Одеського державного університету ім.І.І.Мечникова. 01.07.1988 остання закінчила університет. Позивачкою отримано диплом серії НВ № 863523 від 25 червня 1988 за спеціальністю правознавство, з присвоєнням кваліфікації юриста. Отже, період навчання в Одеському державному університеті ім. І.І. Мечникова складає 4 роки 10 місяців 1 день.

В судоовму засіданні також встанволено, що ОСОБА_1 працює в органах прокуратури з 19.02.1998 року по теперішній час.

02.12.2015 року позивачка звернулась до ОСОБА_2 ПФУ у Київському районі м.Одеси із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-УІІ (в редакції від 02.07.2015).

На час звернення із заявою до відповідача її загальний стаж роботи склав 33 роки 4 місяці 29 днів. Із загального стажу - стаж роботи на посадах прокурора складає 17 років 9 місяців 12 днів, до якого додається половина навчання на юридичному факультеті університету - 2 роки 5 міс. Тобто спеціальний стаж складає 20 років 2 місяці 12 днів.

Таким чином, як вважає позивачка, вона має право на пенсію за вислугу років на підставі ст.86 Закону №1697-VII.

З матеріалів справи вбачається, що чином половина навчання, а саме - 2 роки 5 місяців підлягають зарахуванню до вислуги років, що дає право на пенсію. Таким чином, стаж роботи ОСОБА_1 на прокурорських посадах, який дає право на призначення пенсії, становить 17 років 9 місяця 12 днів. Половина строку навчання у вищому навчальному закладі становить 2 роки 5 місяців, що в сумі складає 20 років 2 місяці 12 днів та дає право на призначення пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру».

Однак, ОСОБА_2 ПФУ в Київському районі м. Одеси відмовило позивачці у призначенні пенсії рішенням від 11 грудня 2015 року за № 10105. При цьому УПФУ мотивує відмову у призначенні пенсії наступним: згідно ч.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.04.20015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначається відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України"," Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", " Податкового та Митного кодексів України (від 02.03.2015 №213-VIII).

Окрім цього, відповідачем неправомірно не зараховано до мого пільгового стажу половина навчання у вищому навчальному закладі.

Позивач вважає зазначене рішення неправомірним, що й стало причиною для звернення до суду з дійсним позовом.

Відповідно до абз. 6 ч.б ст. 86 Закону № 1697-УІІ до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про вищу освіту» університет - багатогалузевий (класичний, технічний) або галузевий (профільний, технологічний, педагогічний, фізичного виховання і спорту, гуманітарний, богословський/теологічний, медичний, економічний, юридичний, фармацевтичний, аграрний, мистецький, культурологічний тощо) вищий навчальний заклад, що провадить інноваційну освітню діяльність за різними ступенями вищої освіти (у тому числі доктора філософії), проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність.

Статтею 22 Конституції України заборонено скасування або звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Незаконним та безпідставним є ототожнення реалізації мого права на пенсійне забезпечення з фактом прийняття у невизначеному майбутньому закону щодо скасування чи поновлення спеціальних пенсій.

На момент прийняття Закону України №213- VIII. на який посилається відповідач, в Україні діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991№ 1789-ХІІ, який з 15.07.2015 року втратив чинність і з цього дня вступив в дію інший однопредметний Закон України «Про прокуратуру» № 335-VIII. Тобто, Закон № 213-VIII від 02.03.2015 не міг встановлювати чи вносити зміни до Закону України «Про прокуратуру», який вступив в дію лише з 15.07.2015 року.

Таким чином, відповідач, позбавляючи позивачку права на пенсію за вислугу років, всупереч вимогам ст. 58 Конституції України поширює дію старого Закону № 213-УІІІ на новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697- VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року, не зважаючи на те, що жодної прямої вказівки про надання зворотної дії в часі цим законом не передбачено. Фактично позивачку позбавлено права на пенсію з причин, які не впливають на виникнення цього права. У той же час загальновідомо, що права не можливо позбавити, якщо для його виникнення є усі підстави, тобто: дотримання умов стажу роботи як загального, так і спеціального; наявність чинного законодавства України з цих питань, а саме, статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 02.07.2015).

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 5 розділу 3 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-УІІІ (далі Закон №213-УІІІ), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відлові; но до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України.

В своїх запереченнях ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси, посилається на те, що оскільки, п. 5 Закону №213-УІІІ було скасовано відповідні норми щодо пенсійного забезпечення прокурорів, зазначені у Законі України „Про прокуратуру", у тому числі положення, на які посилається позивач, обґрунтовуючи ці позовні вимоги, також звертають увагу суду на те, що згідно з п. 6 ч. 6 ст. 86 Закону України „Про прокуратуру" прокурори мали право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року -22 роки 6 місяців вислуги років в тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.

Однак на час звернення із заявою до відповідача загальний стаж роботи позивачки склав 33 роки 4 місяці 29 днів. Із загального стажу - стаж роботи на посадах прокурора складає 17 років 9 місяців 12 днів, до якого додається половина навчання на юридичному факультеті університету - 2 роки 5 міс. Тобто спеціальний стаж складає 20 років 2 місяці 12 днів.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачу при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.1 ст.86 Закону № 1697-УІІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.

Відповідно до вимог ст. 86 Закону України « Про прокуратуру» Прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:

по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;

з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частина 8. цієї ж статті наголошує на те, що право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоровя, у звязку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у звязку із скороченням кількості прокурорів, у звязку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.

Також цією ж статтею, а саме ч.20 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міні стрів України.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії підлягають задоволенню, таким чином відмова пенсійного фонду у призначенні пенсії позивачці за вислугою років є неправомірною, а порушене право позивачки на пенсію підлягає захисту.

Керуючись ст. ст. 9-11, 158-163, 256 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси щодо не зарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу половини навчання Одеському державному університеті ( нині Одеському Національному університеті) ім.. ОСОБА_3.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси №10105 від 11.12.2015 року «Про відмову у призначенні пенсії» ОСОБА_1.

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси зарахувати до вислуги років ОСОБА_1, що дає право на пенсію, половину строку навчання на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова з 01.09.1983 року по 01.07.1988 року тобто 2 роки 5 місяців, визначивши загальний стаж роботи 33 роки 4 місяці 29 днів, спеціальний ( пільговий) стаж -20 років 2 місяці 12 днів.

Призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» з моменту звернення з 02.02.2015.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.

Суддя Луняченко В. О.