Рішення № 56145679, 29.02.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
344/12877/15-ц
Номер документу
56145679
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 344/12877/15-ц

Провадження № 2/344/1614/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2016 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Татарінової О.А.,

секретаря Бухвак І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу №17, за участю третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача,- Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів на утримання та ремонт будинку,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом,який в подальшому був уточнений, до Житлово-будівельного кооперативу №17 про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів на утримання та ремонт будинку в сумі 1225 гривень. В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила,що вона проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та є членом Житлово-будівельного кооперативу №17.Голова ЖБК №17 ОСОБА_2 на протязі десяти років при нарахуванні оплат за житлово-комунальні послуги не враховує надану субсидію, звірку по оплаті комунальних послуг не проводить. Також,позивач вважає,що ЖБК неправомірно були проведені нарахування на поточний ремонт будинку, оскільки ремонтні роботи в будинку не проводилися.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відвовити у задоволенні позову посилаючись на його необґрунтованість.

Представник третьої особи в судовому засіданні суду пояснив,що проводилась звірка призначеної субсидії ОСОБА_1 в ході якої порушення прав позивача встановлено не було.

Відповідно до ст. ст.10,60 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.На день розгляду справи з боку відповідача відповідно до вимогст. 60 ЦПК Українине надано доказів на обґрунтування підвищення вартості спожитих послуг.

Суд,вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає,що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст.137 ЖК України житлово-будівельні кооперативи організуються при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях.

Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленому порядку.

Громадяни, яких включено до затвердженого виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів списку осіб, що вступають до організовуваного житлово-будівельного кооперативу, вважаються членами цього

кооперативу з дня реєстрації статуту, а громадяни, яких прийнято до діючого житлово-будівельного кооперативу, - з дня затвердження виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів рішення загальних зборів членів кооперативу про прийом до кооперативу.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 та є членом Житлово-будівельного кооперативу №17 (а.с.11).

Як встановлено судом, позивач сплачувала житлово-комунальні та інші послуги не у повному обсязі.

Відповідно дост.6 Закону України «Про кооперацію»кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.

Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність (ч. 1ст. 8Закону України «Про кооперацію»).

Згідност.15 Закону України «Про кооперацію»вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.

Згідност. 16 вказаного Законувиконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу.

Виконавчий орган кооперативу: здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень; представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами; укладає угоди між кооперативом та іншими особами; діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу.

Виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом кооперативу.

Як вбачається з наданої суду копії статуту Кооперативу, складеного на підставах Примірного статуту ЖБК, затвердженогоПостановою Ради Міністрів УРСР від 30 квітня 1985 року № 186, йЖитлового кодексу Українита прийнятого на загальних зборах членів ЖБК №8 від 12 березня 1999 року, ЖБК № 17 організований з метою забезпечення житлом членів кооперативу, членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирних будинків за власні кошти членів кооперативу з допомогою банківського кредиту, а також для дальшої експлуатації та управління цими будинками .

Так, згідност. 3 Закону України «Про кооперацію»метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу міжними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Згідно ч. 1ст. 25 зазначеного Законудохід кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників.

Згідно п. 22 Статуту ЖБК № 17 кошти ЖБК складаються з вступних внесків; пайових внесків; внесків на проведення капітального ремонту житлового будинку і поточний ремонт; внесків на експлуатацію житлового будинку і утримання прибудинкової території; інших надходжень.

Внески на проведення капітального ремонту житлового будинку знімаються з членів ЖБК, виходячи з балансової вартості квартир, а внески на експлуатацію житлового будинку і утримання прибудинкової території - в розмірах, необхідних для покриття фактичних витрат кооперативу на ці потреби, виходячи з жилої площі занятих квартир (п. 24 Статуту).

За рішенням загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу можуть бути створені спеціальні фонди для цілей, відповідаючих задачам кооперативу (на благоустрій територій, культурно-виховну та спортивно-оздоровчу роботу серед членів та їх сімей, преміювання членів правління, ревізійної комісії та інших членів кооперативу) (п. 25 Статуту).

Згідно п. 60 Статуту органами управління житлово-будівельного кооперативу є загальні зборичленів кооперативу (збори уповноважених) та правління кооперативу. Загальні збори житлово-будівельного кооперативу є вищим органом кооперативу та, зокрема, приймають рішення про порядок експлуатації житлового будинку, встановлюють строки внесків на капітальний ремонт житлового будинку і внесків на експлуатацію житлового будинку, встановлюють порядок витрат інших поступлень,

Згідно п. 63 Статуту Правління ЖБК розпоряжається коштами кооперативу у відповідності з затвердженою загальними зборами членів кооперативу кошторису доходів та витрат на поточний рік, заключає договори та угоди, контролює поступлення від членів кооперативу вступних внесків, пайових внесків на капітальний ремонт житлового будинку і утримання прибудинкової території,плати за комунальні вимоги і інших платежів, вирішують інші питання, звязані з діяльністю кооперативу, за виключенням тих,які відносяться до компетенції загальних зборів членів кооперативу.

Відповідно дост. 23 Закону України «Про кооперацію», кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування. Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом. Виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.

Відповідно до ч. 1ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:

1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);

2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);

3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);

4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Протоколом засідання правління ЖБК №17 від 3.10.2010 року затверджений розрахунок витрат на утримання будинку з 1.11.2010 року (а.с.179)

Протоколом засідання правління ЖБК №17 від 08.02.2012 року були внесені зміни до кошторису на утримання будинку (а.с.182)

Протоколом зборів уповноважених членів кооперативу від 04.07.2012 року затверджений кошторис,розроблений управлінням від 29.02.2012 року, діючий з 01.04.2012 року із внесеними змінами з 01.06.2012 року (а.с.186-196)

Вартість витрат на утримання будинку ЖБК №17 по вул. Івасюка, 38 з 01.06.2012 року, з 01.01.2014 року підтверджується довідками голови правління ЖБК №17 ОСОБА_2 (а.с.6,7).

Отже, аналіз зазначеного дає суду підстави для висновку про те, що перелік «Витрат ЖБК» встановлений правомірно відповідно до Статуту та діючих норм законодавства.

В обгрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначила, що голова ЖБК №17 ОСОБА_2 в довідку для субсидії дописувала борги, щоб остання не могла отримати субсидію, заставляла платити псевдо борги, зараховувала в кошторис на відрахування на поточний ремонт грошові внески по 0.30 за 1 кв.м., ремонти в будинку не проводяться.

Зазначені позивачем обставини знайшли своє підтвердження частково.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється

на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм

власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого

газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Позивачу ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується повідомленнями про надання судсидії (а.с.14-16,19-20)

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обовязкового відсотка платежу.

Як вбачається з відповіді на заяву ОСОБА_1 Державної житлово-комунальної інспекції в Івано-Франківській област 25.01.2010 року №09-23і нарахування за житлово-комунальні послуги проводились головою ЖБК №17 ОСОБА_2 з порушеннями, оскільки формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюються головою кооперативу, що є порушенням п.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та п.2 ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». В порушення п.2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 року №529 в розрахунку на утримання будинків відсутні послуги передбачені в типовому переліку вказаного Порядку (прибирання прибудинкової території, підвалу, технічного поверху, обслуговування внутрішньо будинкових систем, димовентиляційних каналів, тощо) включені інші витрати не передбачені ним відрахування на депозитний рахунок Враховуючи проведені нарахування ЖБК-17 з 01.12.2007 року по 01.11.2009 року в сумі 1094,99 грн., оплату ОСОБА_1 в сумі 301,28 грн., надану ОСОБА_1 субсидію за цей період в сумі 778,88 грн., борг по квартирі ОСОБА_1 станом на 01.11.2009 року становить 10,39 грн. (а.с.9).

Довідкою № 310-21\19 від 30.05.2011 року КРВ в Богородчанському району згідно даних бухгалтерського обліку заборгованість ОСОБА_1 по оплаті за житлово-комунальні послуги станом на 01.04.2011 року склала 319,70 гривень (а.с.196-198).

ОСОБА_3 комітету України Івано-Франківського обласного територіального відділення від 18.07.2012 року №07/451-с ЖБК№17 зобов»язано здійснити перерахунок неправомірно нарахованої вартості послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.04.2012 по 01.07.2012 року для мешканців будинку по вул. Івасюка, 38 в термін до 01.09.2012 року. (а.с.27).

Відповідно до виписки з протоколу №3/12 від 21.10.2012 року зборів уповноважених ЖБК№17 будинку Івасюка, 38, постановлено зарахувати різницю по оплаті комунальних послуг за квітень-травень 2012 року за ремонт покрівлі будинку, що проводиться і ще не завершений (а.с.29)

ОСОБА_3 комітету України Івано-Франківського обласного територіального відділення від 12.03.2013 року №07/164-с за результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання рекомендацій адміністративної колегії територіального управління АКУ ЖБК-17 здійснило перерахунок нарахованої вартості послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, надлишково нарахована плата за послуги в сумі 30,14 грн. зарахована у вартість ремонту покрівлі будинку.

Також, на виконання рекомендацій адміністративної колегії територіального управління АКУ № 01-37\923 ЖБК-17 було проведено звірку розрахунку нарахованої вартості послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.01.2004 року по 01.08.2015 року та знято позивачу надмірно нараховану вартість у розмірі 47,62 гривень, про що був складений акт звірки (а.с.72-80).

Таким чином, відповідачем було самостійно усунено порушення прав позивача та здійснений перерахунок оплати за надані комунальні послуги.

Договором № 32 про проведення експертного обстеження ліфтів від 22.07.2013 року між ПП СРБУ Прикарпатліфт та ЖБК № 17 укладений договір про проведення діагностики та експертної оцінку технічного стану пасажирських лифтів по вул.Івасюка,38 п1,2 (а.с.98-99)

На виконання договору була проведена діагностика та експертна оцінка технічного стану пасажирських лифтів по вул.Івасюка,38 п1,2, що підтверджується актом приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2013 року ( а.с.97)

Договором № 6 про ремонт покрівлі балконів від 01.08.2013 року між ПП ОСОБА_4Г та ЖБК № 17 укладений договір про проведення ремонту покрівлі балконів по вул.Івасюка,38 2 (а.с.100,102-103)

На виконання договору був проведений ремонт покрівлі балконів по вул.Івасюка,38, що підтверджується актом здачі-прийняття робіт ( а.с.101)

Також, актом про періодичну перевірку та прочистку димових і вентиляційних каналів від 28.10.2014 року підтверджується перевірка технічних умов та придатність експлуатації димових і вентиляційних каналів по вул.Івасюка,38 ( а.с.104-108)

Вищезазначені обставини спростовують посилання позивача про те,що ремонт в будинку не проводився.

Крім того, головою правління ЖБК № 17 проводилась звірка з ДСП виконкому Івано-Франківської міської ради призначеної субсидії ОСОБА_1 При звірці встановлено, що за період з 01.01.2013 року по 31.12.2015 року сума призначеної субсидії у розмірі 4141,03 зарахована ЖБК-17 на особовий рахунок ОСОБА_1 ( а.с. 221-230).

Згідност. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути; визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обовязку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншими способом, що встановлений договором або законом.

При цьому, позивачем жодними належними та допустимими доказами не підтверджено нарахування позивачем плати за утримання будинку і прибудинкової території у відсутності сформованого виконавцем послуг і погодженого органом місцевого самоврядування тарифу, як і не доведено застосування з боку ЖБК тарифів, затверджених з перевищенням повноважень. В підтвердження своїх вимог позивач не надала суду жодних розрахунків зі змісту яких вбачалось би застосування тарифів, що не відповідають встановленим.

Також, позивачем не надано розрахунку таких зайвих, на її думку, нарахувань та не підтверджує належними і достатніми доказами їх дійсну повну або часткову відсутність у зазначений період.

За таких обставин, враховуючи,що належних та допустимих доказів на підтвердження зазначених в позовній заяві обставин позивачем надано не було, суд вважає,що позов не підлягає до задоволення.

З урахуванням наведеного та керуючись ст. 16 ЦК України,Законом України «Про кооперацію», ст.ст.136-138 ЖК України, 1ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.3,10,11,57-61,88,212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу №17, за участю третьої особи,яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача,- Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів на утримання та ремонт будинку відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги до апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.

Суддя Татарінова О.А.