Рішення № 56132216, 17.02.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
17.02.2016
Номер справи
361/7393/15-ц
Номер документу
56132216
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

УКРАЇНА

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/7393/15-ц

провадження № 2/361/336/16

17.02.2016

РІШЕННЯ

Іменем України

17 лютого 2016 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1,за участю секретаря ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області, про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, -

в с та н о в и в:

До суду звернулась ОСОБА_3 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначає, що розпорядженням Виконавчого комітету Броварської міської ради від 15.12.1987 року № 316 була зарахована на квартирний облік в списку для одержання житла поза чергою як направлена в порядку розподілу на роботу в іншу місцевість. Проте, станом на сьогодні вона так і не отримала житла. У червні 2015 року позивач в черговий раз звернувся до Виконавчою комітету Броварської міської ради щодо вирішення свого квартирною питання та 10.07.2015 року отримала листа № 9-7-1113 від 09.07.2015 (у відповідь на звернення заявника від 10.06.2015 та 17.06.2015) в якому відповідач повідомив, що за результатами проведеної роботи виявлено, що сімя позивача проживає в іншому місці, тому рішення комісії з житлових питань затверджено виконавчим комітетом Броварської міської ради 07.07.2015 № 399, яким вирішено зняти ОСОБА_3 з квартобліку як таку, що поліпшила житлові умови, внаслідок чого відпала підстава для надання іншого житлового приміщення. При вирішенні даного питання відповідач прийшов до висновку про те, що позивач тільки зареєстрована, але не проживає фактично в гуртожитку за адресою: м. Бровари по вул. Красовського, буд. 2, оскільки в її чоловіка ОСОБА_4В є будинок, що свідчить про відсутність підстав для перебування на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Позивач вважає, що при прийнятті вищезазначеного рішення відповідач порушив вимоги закону, не повідомив Позивача належним чином та не має в своєму розпорядженні жодних доказів, які б підтверджували, що Позивач запрошувався на розгляд питання про зняття її з квартирного обліку. Крім того, на момент прийняття оскаржуваного розпорядження № 399 07.07.2015р. позивачка не переїжджала на постійне місце проживання до іншого населеного пункту, а лише тимчасово час від часу проживала в будинку свого свекра ОСОБА_4, оскільки він потребував догляду та піклування з огляду на його хворий стан та похилий вік (20.02.1926р.н.). Тимчасове не проживання позивача в кімнаті гуртожитку, не є в силу пункту 26 Правил та ст. 40 ЖК України підставою для зняття особи з квартирного обліку. Будинок, про який йдеться мова в повідомленні дійсно належить чоловіку позивача на підставі договору дарування, проте на її думку, відповідно до положень Сімейного Кодексу України не є спільним сумісним майном.

Зважаючи на те, що позивач не має власного житла, не переїжджала на постійне місце проживання до іншого населеного пункту, не змінювала місце реєстрації та є такою, що потребує поліпшення житлових умов, тому просить суд визнати протиправними дії Виконавчого комітету Броварської міської ради щодо зняття її з квартирного обліку, визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 399 від 07.07.2015 в частині зняття її з квартирного обліку та зобовязати відповідача прийняти рішення щодо поновлення ОСОБА_3 на квартирному обліку.

Представник позивача ОСОБА_5 доводи позову підтримав та просив про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_6 заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Матеріалами справи встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради від 15.12.1987 року № 316 ОСОБА_3 була зарахована на квартирний облік в списку для одержання житла поза чергою як направлена в порядку розподілу на роботу в іншу місцевість складом сімї 4 чол. (вона, чоловік, син, дочка).

З копій паспортів ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 вбачається, що їх місце проживання зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (гурт).( а.с. 24-28).

Із витягу із протоколу №07 засідання комісії з житлових питань від 26.06.2015 року, на якому була також присутня ОСОБА_3, вбачається, що комісія ухвалила рекомендувати виконкому гр.. ОСОБА_3 зняти з квартирного обліку в звязку з поліпшенням житлових умов, унаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

Рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 399 від 07.07.2015 року вирішено за результатами інвентаризації квартирної черги зняти з квартобліку в звязку з поліпшенням житлових умов, унаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення, ОСОБА_3

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_4В.( чоловік позивача) на праві власності належить будинок за адресою: Київська обл., Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул.. Вишгородська, буд. 152-А.

На підтвердження обґрунтованості оспорюваного рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради, до матеріалів справи додано акт обстеження житлових та соціальних умов, складений депутатом Броварської міської ради ОСОБА_10 від 20.04.2015 року, де зазначено, що члени сім'ї ОСОБА_3 зареєстровані у гуртожитку, але на даний час проживають у ІНФОРМАЦІЯ_2, та акт перевірки фактичного проживання наймача в кімнаті №13 в гуртожитку за адресою: вул. Красовського, 2, в м. Бровари Київської області та законності використання житлового приміщення, складений 18.05.2015 року. ( а.с. 8, 18)

У відповідності до статті 36 Житлового кодексу Української РСР облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районного, міської, районної в місті, селищної, сільської ОСОБА_11 народних депутатів.

Абзацом 1 частини 1 статті 39 Житлового кодексу встановлено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ОСОБА_11 народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.

Згідно приписів статей 38, 60 цього ж Кодексу порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень затверджуються ОСОБА_11 Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.

ОСОБА_11 Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 затверджено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.

За правилами пункту 2 цих Правил жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Також, пунктом 8 Правил встановлено, що квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ОСОБА_11 народних депутатів

Аналогічні вимоги містить і пункт 20 Правил.

Обставини, за яких особа може бути знята з квартирного обліку передбачені у статті 40 Житлового кодексу Української РСР і у пунктах 26, 27 Правил.

У відповідності до вимог вищевказаних правових норм громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.

Перелік підстав, зазначених у наведених правових нормах є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Окрім цього, за визначенням статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце проживання адміністративно - територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.

Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.

При цьому, документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

Згідно наявних у матеріалах справи даних, позивач, починаючи з 1987 року і по теперішній час проживає в межах однієї адміністративно - територіальної одиниця у м. Бровари, місця проживання, у розумінні вищезазначених правових норм, не змінювала, статус особи, яка має пільги щодо позачергового одержання житла, не втратила.

Матеріали справи не містять доказів про те, що у позивача за її місцем проживання відбулось поліпшення умов проживання, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

Доводи сторони відповідача на ті обставини, що позивач не проживає за зареєстрованим місцем проживання у гуртожитку по вул. Красовського, 2, а проживає у житловому будинку у Вишгородському районі, не свідчать про законність прийняття рішення про зняття з квартирного обліку позивача з підстав поліпшення житлових умов. Вищевказані обставини, за наявності достатнього обґрунтування та належних доказів, можуть бути підставою для зняття з квартирного обліку на підставі пункту 2 частини 2 ст. 40 ЖК України.

Водночас, конституційне право позивача на житло, гарантоване Державою і передбачене чинним законодавством не може бути порушене з підстав наявності у власності чоловіка позивача житлового будинку у Вишгородському районі, оскільки за місцем свого зареєстрованого місця проживання поліпшення житлових умов позивача, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення, не відбулося.

За таких обставин, зняття позивача з квартирного обліку відбулось із порушенням норм чинного законодавства, тому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_3 та визнання протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 399 від 07.07.2015 в частині зняття з квартирного обліку позивача, підлягають задоволенню.

Згідно пункту 28 Правил зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку).

При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі із зазначенням підстав зняття з обліку (виключення із списку).

Доводи позивача про недотримання відповідачем вищевказаної вимоги при розгляді питання про зняття її з квартирного обліку є безпідставними та спростовуються матеріалами справи. Зокрема, позивач була присутня на засіданні комісії з житлових питань 26.06.2015 року, де розглядалось питання про зняття з квартирного обліку ОСОБА_3, що підтверджується витягом із протоколу від 26.06.2015 року. Крім того, про прийняте рішення виконавчого комітету Броварської міської ради позивач була повідомлена у 15-денний строк, що підтверджується текстом самої позовної заяви та поясненнями представника позивача у судовому засіданні.

Разом з тим, позовні вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про поновлення ОСОБА_3 на квартирному обліку не підлягають задоволенню, оскільки суд не може підміняти орган державної влади і втручатись у здійснення цим органом його дискреційних повноважень.

Одночасно, суд приходить до висновку, що виключення позивача зі списків відбулось внаслідок незаконних дій відповідача, а тому позов підлягає частковому задоволенню шляхом зобов'язання останнього поновити ОСОБА_3 на квартирному обліку.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 36, 38,40 ЖК України, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, ст. ст. 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Броварської міської ради щодо зняття з квартирного обліку ОСОБА_3.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області № 399 від 07.07.2015 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_3.

Зобовязати Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області поновити ОСОБА_3 на квартирному обліку.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.М. Петришин