Постанова № 56130624, 24.02.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
295/17209/15-а
Номер документу
56130624
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" лютого 2016 р. Справа № 295/17209/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Котік Т.С.

Моніча Б.С.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю позивача та представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3 та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "30" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа- Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій щодо відмови йому у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, винагороди за тривалість безперервної служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2013 року по березень 2015 року включно, згідно довідок військової частини А 1494 від 20.04.2015 № 294/1 та Житомирського обласного військового комісаріату від 29.06.2015 № 4353. Крім того, просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.03.2015 року перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія вказаних виплат. В обґрунтування позову позивач посилався на те, що призначені пенсії 16.04.2015 року відповідачем протиправно не було враховано додаткові види грошового забезпечення та премія з яких оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 30.12.2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку і виплаті пенсії у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2013 року по березень 2015 року включно, згідно довідок військової частини А 1494 від 20.04.2015 № 294/1 та Житомирського обласного військового комісаріату від 29.06.2015 № 4353. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.03.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2013 року по березень 2015 року включно, згідно довідок військової частини А 1494 від 20.04.2015 № 294/1 та Житомирського обласного військового комісаріату від 29.06.2015 № 4353. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 сплачений ним судовий збір в сумі 487 грн. 20 коп. В решті вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить змінити постанову та викласти абзац другий та третій резолютивної частини постанови у новій редакції, задовольнивши його позов в повному обсязі. Зокрема, посилається на те, що судом першої інстанції неправильно застосовано приписи ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та правові позиції Верховного Суду України.

В апеляційній скарзі Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову в частині задоволення позову та постановити нову, якою відмовити у задоволені позову у повному обсязі. Зазначає, що позивач отримує пенсію з 16.04.2015 року, а тому не підлягають до задоволення вимоги з 01.03.2015 року. Крім того зазначає, що судом першої інстанції не враховано рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року у справі № 1-9/2015.

Розглянувши справу у межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають до задоволення частково, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 звільнено наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 27.03.2015 року з військової служби у запас за пунктом "б" частини шостої (за станом здоров'я) статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та згідно наказу командира військової частини-польова пошта В0226 з 15.04.2015 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

З 16.04.2015 року ОСОБА_3 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

20.04.2015 року військовою частиною А 1494, а 29.06.2015 року Житомирським обласним військовим комісаріатом було видано позивачу довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 календарні місяці перед звільненням.

05.10.2015 року позивач звернувся до відповідача та Житомирського обласного військового комісаріату із заявами про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складів грошового забезпечення , з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум з яких утримано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування. Вказаний перерахунок просив провести з дня призначення пенсії, оскільки вказані суми не були враховані відповідачем при призначені йому пенсії.

10.11.2015 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області направило позивачу лист в якому повідомило, що що підстав для перерахунку пенсії немає, оскільки винагорода за тривалість безперервної служби, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова премія не зазначені у статтях 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно відмовило ОСОБА_3 включити до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отримані суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2013 року по березень 2015 року включно, згідно довідок військової частини А 1494 від 20.04.2015 № 294/1 та Житомирського обласного військового комісаріату від 29.06.2015 № 4353. В решті дії відповідача суд першої інстанції визнав правомірними.

Розглядаючи справу, колегія суддів виходить із такого.

Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007, № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

До одноразової винагороди відноситься винагорода за тривалість безперервної військової служби, яка виплачується в кратності виходячи з посадового окладу і окладу за військовим званням (додаток № 25 до постанови № 1294).

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Вказана щомісячна додаткова грошова винагорода, яка виплачується відповідно до вказаної постанови, за своєю правовою природою та юридичними ознаками в розумінні статті 43 Закону є додатковим видом грошового забезпечення (підвищення), а тому підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років.

Відтак, аналіз вищезазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка виплачувалася на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, винагорода за тривалість безперервної служби, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Отже, відповідач зобов'язаний був за заявою позивача врахувати вказані суми при визначені розміру пенсії позивачу та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильних висновків проте, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань повинні бути враховані при нарахуванні пенсії позивачу.

Разом з тим, задовольняючи частково позов, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що пенсія позивачу призначена з 16.04.2015 року згідно його заяви від 15.04.2015 року. Крім того, позивачем не заперечується, що вперше він звернувся до відповідача з заявою про врахування спірних сум грошового забезпечення при призначені пенсії тільки 05.10.2015 року.

За таких обставин у суду першої інстанції були відсутні підстави для задоволення позову з 01.03.2015 року.

Отже, постанову суду першої інстанції слід змінити в частині визначення дати з якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зобов'язавши здійснити такий перерахунок та виплату з 01.10.2015 року.

Разом з тим, суд першої інстанції безпідставно відмовив у задоволені позову в іншій частині позовних вимог, оскільки вирішуючи спір у цій частині, суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права.

Отже, оскільки відповідач у порушення норм діючого законодавства неправомірно відмовив позивачу у призначені та перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, винагороди за тривалість безперервної служби та одноразової премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що при вирішені справи повинно бути враховано рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року у справі № 1-9/2015, є безпідставними, оскільки звернення у справі, що розглядав Конституційний Суд України, було з підстав надання офіційного тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством". Отже, рішення Конституційного Суду України стосується перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Конституційним Судом України роз'яснено, що в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. У даній справі позивачем оскаржується неправомірність дій пенсійного органу при призначені йому пенсії щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до приписів ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача присуджуються здійснені ним документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у розмірі 1024,91 грн. (487,20 +535,71), за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_3 та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "30" грудня 2015 р. змінити в частині визначення дати з якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зобов'язавши здійснити такий перерахунок та виплату з 01.10.2015 року.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 30.12.2015 року в частині відмови у задоволені позову скасувати та прийняти в цій частині нову.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, винагороди за тривалість безперервної служби та премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з квітня 2013 року по березень 2015 року включно, згідно довідок військової частини А 1494 від 20.04.2015 № 294/1 та Житомирського обласного військового комісаріату від 29.06.2015 № 4353.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.10.2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди, виплаченої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, винагороди за тривалість безперервної служби та премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з квітня 2013 року по березень 2015 року включно, згідно довідок військової частини А 1494 від 20.04.2015 № 294/1 та Житомирського обласного військового комісаріату від 29.06.2015 № 4353.

В решті постанову залишити без змін.

Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений ним судовий збір в сумі 1024 грн. 91 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Н.М. Малахова

судді: Т.С. Котік

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" лютого 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10004

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул. Баранова,4,Житомир,10001

5- представник позивача ОСОБА_4, АДРЕСА_2,